ברננקי בנאומו בג'קסון הול: "ה'פד' עומד על המשמר"

אמר כי ה'פד' בוחן בכובד ראש את האינדיקטורים הכלכליים ולא יאפשר למהומה בשווקים לגרור את הכלכלה להאטה
|
ברננקי בנאומו בג'קסון הול: "ה'פד' עומד על המשמר"

יושב ראש הפדרל ריזרב בן ברננקי נשא את נאומו בג'קסון הול, בו אמרלגורמים השונים בשווקים הפיננסים את הדבר שהם הכי רוצים לשמוע: הפדרל ריזרב עומד על המשמר ומוכן לבצע את הנדרש בכדי למנוע את המשך הטלטלה בשווקים הפיננסים. כמו כן, לא יאפשר למצב לפגוע בכלכלת ארה"ב.

ברננקי הוסיף כי הבנק המרכזי יבחן בקפידה את האינדיקטורים האחרונים ויאמוד את מידת הפגיעה בכלכלה האמריקנית, שנגרמה כתוצאה ממשבר האשראי בשווקים.

ברננקי אמר עוד שהכלכלה האמריקנית המשיכה להתרחב בקיץ האחרון למרות החולשה בשוק המגורים, אולם, לאור ההתפתחויות הפיננסיות האחרונות, המידע הכלכלי שיגיע ברבעונים הבאים יהיה פחות משמעותי עבורנו בעריכת התחזיות הכלכליות שלנו בעתיד, וכמובן התחזיות שלנו לגבי האינפלציה.

עם זאת, ציין כי אין זה באחריותו של הפדרל ריזרב להגן על לווים ומשקיעים מהנסיבות של החלטותיהם הפיננסיות. אולם מיד הוסיף, כי ההתפתחויות בשווקים הפיננסים יכולות להיות מאוד משמעותיות מבחינת מגוון ההשפעות שלהן על הכלכלה. כמו כן, השווקים החיצוניים מותירים את חותמם חזרה על השווקים בארה"ב ועל ה'פד' לבחון אותם כאשר הוא מחליט על המדיניות המוניטרית.

עוד הדגיש ברננקי, כי הבנק המרכזי עומד מוכן בכדי לקחת את הצעדים הדרושים על מנת לשמור על הנזילות ולקדם את הפעילות העסקית בשווקים. נקודה חיובית שיש לציין היא שמספר הניסיונות לחזק את פוזיציות ההון והתשתית הפיננסית מיצבו אותם בעמדה חזקה יחסית להמשך הדרך.

ציפיות השוק טרם הנאום

שלשום, פורסם בוול סטריט ג'ורנל מאמר בו נכתב כי הנאום של ברננקי נועד כדי לשבור את ציפיות המשקיעים להפחתה של הריבית. גורמים הנוגעים בדבר בניהם Greg Ip, שנמנה על "צופי הפד", אמרו: "ברננקי יעמוד בדבריו על ההבדל בין לשמור את השווקים הפיננסים לבין הבטחת צעדיה של הכלכלה."

המאמר התייחס בין השאר לתפיסה המוניטרית השונה בין שני נגידי ה'פד', הנוכחי- בן ברננקי, והקודם- אלן גרינספאן; כאשר אלן גריספאן היה ראש ה'פד' ניתן היה לצפות כי הוא היה הקלה מוניטרית על מנת לשמור על היציבות הפיננסית כפי שעשה ב-1998. אולם, מהזווית של ברננקי אי אפשר לצפות באופן ודאי להפחתת בשל המערבולת בשווקי האשראי שעדיין נותנת את אותותיה על הכלכלה.

הועידה בג'קסון הול לא נולדה בשל המצב, ראוי לציין, במקורה היא נערכת מידי שנה בשנה ונוטלים בה חלק מרבית נשיאי ה'פד', ובנקאים בכירים. לפני כתשע שנים, נשיא ה'פד' הקודם, אלן גרינספאן, ערך שיחות פרטיות עם גורמים שונים באותו הועידה בניהם גם בנקאים, שהובילו מאוחר יותר להורדת ריבית בשבועות הבאים. נזכיר, כי זה היה ב-1998 והורדת הריבית הייתה פועל יוצא של מצב החוב הרוסי.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות