ענתבי מכין מהפכה בפנסיה: "בקרוב נצמצם את מסלולי החסכון הפנסיוני"

הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר: "לא נאפשר המוני מסלולים, אלא רק 5 מסלולים, מתוכם 3 מסלולי ברירת מחדל ועוד שניים שמאפשרים בחירה"
|
ידין ענתבי

בעקבות הטלטלה בעברה על חלק נכבד מאפיקי החסכון הפנסיוני בשנה האחרונה, במשרד האוצר פועלים בחודשים האחרונים לשנות את המצב הנוכחי כך שרמת הסיכון בתיקי החסכון תלך ותרד ככל שהחוסך מתקרב לגיל הפרישה.

ידין ענתבי, הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, דיבר בעניין זה הבוקר בכנס לשכת סוכני הביטוח המתקיים באילת. "אנחנו מעוניינים לבטל את המסלולים הכלליים בחיסכון הפנסיוני. אי אפשר לנהל חיסכון של מיליוני אנשים באותו מקום בלי להתייחס לשונות בין האנשים ורמת הסיכון שהם צריכים בתיק החיסכון", אמר אנתבי.

"מה שנקבע כברירת המחדל בתחום החיסכון ארוך הטווח יש לו ערך עצום כי הוא מנתב את החיסכון של רוב האוכלוסיה. "בצ'ילה אמרו שלא יתנו לאדם את ההכרח לחשוב על איזה מסלול ותמהיל השקעות הוא מעוניין בו, ואם לא יאמר אחרת ייכנס למסלול מסוים. יותר מזה, לא נאפשר המוני מסלולים, אלא רק 5 מסלולים, מתוכם 3 מסלולי ברירת מחדל ועוד שניים שמאפשרים בחירה. כמו כן נתערב בסוג החשיפה של תמהיל ההשקעות בכל מסלול ומסלול".

"בסופו של דבר נגיע לחלוקה יותר צודקת ונכונה של הסיכונים בחיסכון הפנסיוני בישראל. יש לנו כ-570 מסלולי השקעה רבים בקופות הגמל, ביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה ולחוסך יש יכולת התאמה לפרופיל הסיכון שלו בנמצא. אבל בכל זאת, 95% מהכסף נמצא במסלולים הכלליים ורק 5% במסלולים מתמחים. אנו מזהים כשל בהתאמה בין רמת הסיכון שהלקוח מעוניין לקחת לבין התיק שהוא בחר בפועל. מכאן, שהכניסה של החוסך הממוצע בישראל לא נעשתה בצורה הכי מקצועית".

לדבריו, "המודל הצ'יליאני קובע 3 קטגוריות של גיל, אם אתה אדם עד גיל 35 אתה נכנס למסלול מסוים עם רמת סיכון יחסית גבוהה, עם תמהיל מניות גבוה, מגיל 55 עוברים למסלול השקעה אחר, סולידי יותר, אוטומטית. במסגרת השיטה הזו אם אתה בין גיל 35-55 אז יש לך חופש בחירה לעבור למסלולים אחרים עם רמת סיכון שונה, לעומת זאת אם אתה מעל גיל 55 אז אפשרות הבחירה שלך לעבור למסלול אחר, מצומצמת", אמר ענתבי.

עוד אמר ענתבי כי "המטרה שלנו היא ליצור ברירת מחדל המותאמת לגיל החוסך - ברגע שאדם פורש נקבע לחלוטין את החיסכון שלו. לאדם בגיל 60 נצמצם משמעותית את הסיכון באמצעות שינוי תמהיל ההשקעות שלו, למשל הגדלת החשיפה לאג"ח ממשלה בתיק", אומר ענתבי.

עם זאת, האוצר יאפשר יכולת יציאה ממסלולי ברירת המחדל שיקבעו. "נאפשר ללקוח שמבין לצאת מהמסלולים שנקבע בכל רגע נתון". ענתבי הבהיר כי המהפכה הזו תשפיע על כל החוסכים הפנסיונים בישראל החל מעוד מספר שנים.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות