טבע - הענק מתעורר

אייל גורביץ, המנתח הטכני של אתר Bizportal, בסקירה על מניית טבע.
|
אייל גורביץ'

אפשר לומר, במבט לאחור, שהחל מינואר 2006 נדם קולה של טבע. אז היא הגיעה למחיר של 199.85 שקלים למניה ובמשך יותר משלוש שנים נותרה מתחת לרמה זו. ניסיונות עלייה נבלמו במחיר זה או נמוך ממנו ולמעשה, המגמה ארוכת הטווח הוגדרה כמדשדשת. בעוד מניות אחרות שעטו כמלאכי הגיהינום הרכובים על אופנועי הארלי מרעישים, נותרה טבע מאחור. לזכותה יאמר שאת המפולת היא צלחה כמו גדולה. אבל זו טבע שיש לה אישיות אחרת, סולידית וכל פעם מפתיעה מחדש.

הדשדוש

במשך למעלה משלוש שנים דשדשה טבע בין משהו כמו 130 שקלים למניה כתחתית לבין 200 שקלים כשיא. דשדוש, וזאת כתבתי לא אחת, מייצג איזון בין כוחות הביקוש לכוחות ההיצע. הוא נגרם בשל חילוקי דעות לגבי המשך הדרך. אלא שלפני ימים מספר, נפרץ הרף העליון כלפי מעלה ומי שבחן מקרוב ראה מחזור מסחר גבוה המאשר את הפריצה. טבע אם כך, אמורה לצאת לדרך חדשה.

פוטנציאל הרווח המינימאלי

ההיסטוריה לימדה אותנו שכאשר מדשדשת פורצת מעלה או מטה, יקבע יעד המחירים המינימאלי שלה לפי עומק הדשדוש. כלומר, שבירתה של רמת 200 שקלים למניה אמורה לסמן יעד מחירים מינימאלי של 270 שקלים למניה. כלומר 35%.

יחס סיכוי סיכון

ההיסטוריה לימדה אותנו דבר נוסף. שבשווקים של אי וודאות, כמו בחיים, אין הצלחה של 100% ולכן, יש לקחת בחשבון אפשרות להפסד. במצבים של מניות המדשדשות לפחות חצי שנה, עובדים אם יחס סיכוי סיכון שנע בין 2:1 ל-3:1. כלומר, הסטופ המינימאלי יעמוד על 11.6% והמקסימאלי על 17.5%.

גודל הפוזיציה

גודל הפוזיציה הוא פונקציה של שני פרמטרים: הראשון הוא ההפסד המקסימאלי מסך ההון העצמי והשני הוא "כמה כסף את/ה מוכן/ה להפסיד". ההפסד המקסימאלי מסך ההון העצמי לא יעלה של 2% ובנוסף, כל אחד חייב לשאול את עצמו לגבי ההפסד הכספי המקסימאלי אותו הוא מוכן לספוג. לפי פרמטרים אלו יש לתכנן את גודל הפוזיציה.

נעילת רווח

נעילת רווח היא טכניקה המורידה את רמת הסיכון למינימום האפשרי ומבטיחה רווחים בכל מקרה. נעילת הרווח במקרה זה מתבצעת מיד עם ההגעה לפוטנציאל הרווח המינימאלי. משמעותה, מכירת חצי מהכמות שנרכשה ומיקום הוראת הסטופ במחיר הקנייה.
*הערה: כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

*אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות