יו"ר הבנק המרכזי בסין: "כלכלת סין הפכה לפגיעה במיוחד, חלק מהחברות הן פירמידות פונזי"

מביע חרטה? לקראת סיום קדנציה ארוכה שבה נקט במדיניות אשראי משחררת במיוחד, טוען יו"ר הבנק המרכזי בסין כי השוק במדינה הוא בועה
 |  (9)
שנגחאי, צילום: Istock
כמעט כל המשברים ב-40 השנים האחרונות מיוחסים לניהול אשראי לא  תקין, ונראה כי בכלכלה השנייה בגודלה בעולם העניינים מגיעים לנק' רתיחה. בצעד יוצא דופן מזהיר יו"ר הבנק המרכזי במדינה הקומוניסטית, ג'ואו שיאו-צ'ואן, כי "המערכת הפיננסית בסין הופכת לפגיעה במיוחד בעקבות המינוף, וכי יש צורך ברפורמות עמוקות במדינה".
"מינוף גבוה הוא המקור האולטימטיבי לפגיעות פיננסית של מדינה, הדבר בא לידי ביטוי בצבירת חובות ובצמיחה של אשראי בצורה מהירה מידי", הוסיף שיאו צ'ואן במאמר שפורסם באתר הבנק המרכזי במדינה. חייבים לציין כי האזהרות הנ"ל של שיאו צו'אן מגיעות לקראת סוף הקדנציה שלו כיו"ר הבנק המרכזי במדינה הקומוניסטית (היה יו"ר הבנק ב-15 השנים האחרונות), תקופה שבה עודד הבנק לקיחה מהירה של אשראי במשק ולמעשה הוא נושא באחריות גדולה למצב השוק כעת.
כמה חמורה בעיית האשראי במדינה?
מאז המשבר ב-2008 סין היא יצרנית החוב הגדולה בעולם, ובעולם שבו צמיחה באה בדר"כ על ידי צבירת חוב, בעיות חוב בסין הן חדשות רעות מאוד לצמיחה העולמית. שימו לב לגרף החריג הבא: כמות החובות של משקי הבית וחברות בסין ב-30 השנים האחרונות, ניתן לראות את "ההתפוצצות" בלקיחת האשראי מ-2008.
 
נתונים מחודש יוני האחרון מראים כי לראשונה סה"כ החובות במדינה עברו את רמת ה-300% ביחס לתמ"ג. ב-9 החודשים האחרונים יצרה סין יותר חובות מארה"ב, יפן והאיחוד האירופאי ביחד. החוב הסיני החל להשפיע את הצמיחה בכלכלה: סין צריכה עתה לקחת 6.5 יחידות חוב על מנת ליצור יחידה אחת של צמיחה (שאר החוב הולך להחזרי תשלומים).
הגרף הבא מייצג בצורה מדהימה את הבעייתיות של הכלכלה השנייה בגודלה בעולם- יותר חובות על מנת לשמור על רמת תוצר נוכחית.
רמות החוב של החברות בסין ביחס לתמ"ג: מגיע ליחס של הבועות הפיננסיות הגדולות בעשורים האחרונים במדינות אחרות, כולם יודעים איך זה הסתיים
צ'ואן מוסיף ומזהיר כי מספר רב של חברות אינטרנט במדינה פועלות כמו "פרמידות פונזי", וכי מספר רב של פעילויות פיננסיות יוצרות בועות תחת הרעיון של "חדשנות פיננסית" , וכיוון שהרגולטורים קרובים לבעלי החברות הם לא עושים דבר, אמירה בעייתית מצד יו"ר הבנק המרכזי במדינה.
שבוי של השוק
שיאו צ'ואן מוסיף במאמר כי בעיית "חברות הזומבי" במדינה לא מטופלת כפי שצריך והחברות המקומיות מוסיפות לקחת מינוף. נזכיר כי "חברת זומבי" מוגדרת ע"י הבנק להסדרים בינלאומיים (סימול:BIS) כחברה הקיימת מעל 10 שנים כאשר היחס בין הרווח לפני מיסים להוצאות הריבית מנוך מאחד, כלומר החברה שורדת רק בגלל יכולת מחזור (וגידול) של החוב. אך לא נראה כי יש אפשרות לבנק המרכזי לשלוט במתרחש. כ-60% מהמניות במדד האנג סאנג מוגדרות היום כ"חברות זומבי" לאחר הדו"חות האחרונים.  בסה"כ, הערכות מדברות על כ-2,014 חברות גדולות בסין המוגדרות "חברות זומבי", ביחד הן מנהלות כ-450 מיליארד דולר.
האם הבועה הזאת נחשבת "גדולה מכדי ליפול?" ככל הנראה כן, והבנק יאלץ לבסוף להמשיך להזרים כסף זול, האלטרנטיבה להמשך המצב הנוכחי היא משבר כלכלי חריף שיעמיד בסיכון את המשטר במדינה.
שוקי האג"ח מתחילים לתמחר בעיות
תופעה מעניינת שמתרחשת בחודשיים האחרונים היא הזינוק בתשואות על האג"חים של השווקים המתעוררים (סין חלק מהשווקים המתעוררים), אולי מחשש לבעיות בהחזרים מצד הלווים. תעודות הסל העוקבת אחר האג"חים הממשלתיים במטבעות מקומיים (סימול:EMLC) השלימה צניחה של 7% בחודשיים האחרונים. מעניין יהיה לעקוב האם המגמה מחריפה, והאם הפער שנוצר בין התעודה על האג"ח לתעודה העוקבת אחרי השווקים המתעוררים (סימול:EMM) ייסגר בקרוב.
טרנד ההשקעה בשווקים המתעוררים בשנה האחרונה בסכנה?
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  גם הכלכלה היחידה היותר גדולה במצב די דומה - אם כול הבוע
  בום 06/11/2017 16:37
  הגב לתגובה זו
  1 3
  אם כול הבועות בכל הזמנים.
  סגור
 • 8.
  כתבה מדהימה
  מפרגן 06/11/2017 11:30
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כתבה מצוינת, עוד כאלו בבקשה!!!
  סגור
 • 7.
  המשבר העולמי הבא!!!!
  א.ב 05/11/2017 22:41
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סין המשבר הבא של העולם ראו הוזהרתם.
  סגור
 • 6.
  כתבה יפה אבל...
  מושיקו 05/11/2017 22:15
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סין הנפיקה לפני כמה ימים אגח דולריות בתשואה סופר נמוכה בערך 0.3 אחוז מעל אבל ממשלת ארהב. אז השוק עדיין לא מגלם את הסיכוו
  סגור
 • 5.
  כתבה יפה אבל...
  מושיקו 05/11/2017 22:14
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סין הנפיקה לפני כמה ימים אגח דולריות בתשואה סופר נמוכה בערך 0.3 אחוז מעל אבל ממשלת ארהב. אז השוק עדיין לא מגלם את הסיכוו
  סגור
 • 4.
  כל העולם בועה והשאלה הגדולה מתי יבוא הפיצוץ האטומי. (ל"ת)
  מני 05/11/2017 21:28
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
 • 3.
  אנחנו בשנה של התפוצצות הבועה (ל"ת)
  אנליסט 05/11/2017 20:31
  הגב לתגובה זו
  3 3
  סגור
 • 2.
  מסין תפתח הרעה
  אהרון 05/11/2017 19:52
  הגב לתגובה זו
  3 4
  הסינים מחזיקים באגח ממשלת ארצות הברית סכום דמיוני של קרוב לטריליון דולר ברגע שהמשבר שם יפרוץ החוצה ישפיע מיד על איגרות החוב יתחיל צונמי כלכלי שישטוף את כול העולם במוכרים בלבד
  סגור
 • 1.
  מאמרים מעולים
  אייל 05/11/2017 19:36
  הגב לתגובה זו
  4 2
  כל הכבוד לעמית שדואג לספק תוכן איכותי ! מבסוט עליו
  סגור