הפד': "אין העלאות ריבית בקרוב, גם אם הכלכלה תשתפר"

בעוד השוק מצביע על הורדת ריבית כבר במהלך 2019, פרוטוקול הישיבה האחרונה של הפד' מראה כי החברים בוועדה מדברים עדיין במונחים של העלאות ריבית, וטוענים כי "לא צפויה העלאת ריבית נוספת בטווח הנראה לעין". תשואות האג"חים יורדות בחדות
|
(3)
הפד, צילום: iStock

הפד' פרסם הערב את פרוטוקול הישיבה האחרונה של וועדת השוק הפתוח (FOMC). כזכור, בפגישה שנערכה ב-1.5 הותיר הבנק את טווח קרנות הריבית בארה"ב ברמה של 2.5%-2.25%. עם זאת הבנק הוריד את ריבית ה-IOER ב-5 נק' לרמה של 2.35%, וזה במטרה לשחרר נזילות לשווקים (לכתבה המלאה).

באופן די אירוני, בעוד שוקי האג"ח מתמחרים כמעט באופן וודאי הורדה של הריבית בארה"ב בהמשך השנה, החברים בוועדה עדיין מדברים במונחים של העלאות ריבית, ואין התייחסות להורדת ריבית. החברים בוועדה טענו כי "מדיניות סבלנית נדרשת כעת לזמן מסוים, וכי הריבית בארה"ב צפויה להישאר ברמתה הנוכחית לעוד זמן מסוים". מספר חברים בוועדה אף טוענים כי "גישה סבלנית מתאימה גם אם התנאים הכלכליים ימשיכו להשתפר". נציין כי מדובר בניסוח שונה לחלוטין מהפגישות הקודמות, שבהן הוצגה גישה של "data dependent", כלומר שינוי המדיניות לפי הנתונים הכלכליים.

במקביל, מספר חברים בוועדה טוענים כי הירידה באינפלציה בארה"ב היא ככל הנראה "זמנית", וזאת שוב, בניגוד לתמונה ששוקי האג"ח מציגים בחודשים האחרונים.

במקביל לדו"ח החצי שנתי שפרסם הבנק בתחילת החודש (לכתבה המלאה), מספר חברים בוועדה מזהירים מפני הגידול בהלוואות לחברות הממונפות. הפד' מציינים כי חברות אלו פגיעות במיוחד להידרדרות כלכלית. 

הפרוטוקול חושף כי הוועדה קיימה דיון בנוגע למבנה המאזן של הבנק, אך לא קיבלה החלטה. ע"פ הפרוטוקול, הוועדה הציגה 2 תרחישים: מאזן שבו רוב האחזקות מתחת ל-3 שנים, או מאזן שהאחזקות מתפרשות באופן שווה (כפי שמתרחש היום).

בנוגע להורדת ריבית ה-IOER שהתרחשה, הפרוטוקול מצביע כי המהלך הגיע לאחר שהריבית האפקטיבית בשוק (EFFR) עלתה ב-5 נק' בסיס מעלה ריבית ה-IOER. בפד' טוענים כי הקפיצה בריבית האפקטיבית בשוק הגיעה בעקבות עונת המיסים בארה"ב, שהשפיעה בצורה גבוהה מהרגיל השנה (כפי שדיווחנו באתר במהלך אפריל).

נציין כי למרות הורדת ריבית ה-IOER, הריבית האפקטיבית בשוק נסחרת הערב ברמה של 2.39%, כ-4 נק' מעל לריבית ה-IOER. המשמעות היא שעדיין קיימת מצוקת דולרים בשוק.

ריבית ה-IOER מול הריבית האפקטיבית: הפד' טוען כי מדובר באירוע זמני, המציאות מראה אחרת. עונת המיסים בארה"ב הסתיימה מזמן

התגובה של השווקים להצהרות של הפד' הערב מתונות, כאשר שוק האג"ח ממשיך להציג תרחיש של הורדת ריבית כבר במהלך החודשים הקרובים. התשואה לתקופה של 10 שנים יורדת כעת לרמה של 2.39%, והתשואה לתקופה של 3 שנים עומדת על 2.16% בלבד.

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  עליות חדות
  מני 23/05/2019 00:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הבורסה תעלה חזק אלא אם תהיה הסתבכות צבאית במפרץ הפרסי
  סגור
 • 2.
  את מי זה מעניין כולם רוצים שוק למעלה זה פשוט .
  פרופסור רק למעלה 22/05/2019 22:08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תקנו תרוויחו מחלקים כסף חינם לכולם.
  סגור
 • 1.
  תודה (ל"ת)
  מיכאל 22/05/2019 21:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות