שינוי האווירה הקיצוני בחודשים האחרונים בשוק האג"ח - צריך להוות תמרור אזהרה

הכלכלן הראשי במיטב-דש מתייחס לשינוי האווירה לאחרונה מצד המשקיעים - והמסר שהדבר צריך להעביר
|
(15)

רק לפני מספר חודשים הקונצנזוס הרחב בשווקים היה שתשואת האג"ח האמריקאית ל-10 שנים, המשמשת כדופק של שוק האג"ח העולמי, הולכת לכיוון של 3% אם לא גבוה יותר. לפי דברי הפרשנים דאז, כל הסיבות תמכו בכך. הבנק המרכזי האמריקאי עמד להעלות ריבית לפחות שלוש פעמים השנה. הממשל האמריקאי תכנן להוציא לפועל תוכניות פיסקאליות נרחבות, כולל הרפורמה במס ותוכנית ההשקעות בתשתיות. הסינים היו במהלך מוגבר של מכירות האג"ח האמריקאיות. אלו הסיבות העיקריות שהיו אמורות לשלוח תשואות האג"ח לעליות ולגרום הפסדים למשקיעים.

כעת האווירה השתנתה לחלוטין. השיח הנפוץ בשווקים הוא שלתשואות האג"ח האמריקאיות אין תקומה. הסיכוי שלהן לעלות הרבה מעבר לרמות הנוכחיות של כ-2.2% מאוד נמוך ובכלל סביר שהתשואות עוד יירדו. השינוי המהיר והקיצוני צריך להזכיר לנו שוב, במידה ושכחנו, ששוק ההון זה הדבר הפכפך ביותר. הדעות משתנות כהרף עין ואנשים מאמצים בקלות תזות מתחלפות.

לעצם העניין, נראה שהמשקיעים מקלים ראש בפני הסיכונים המשמעותיים שמאיימים לגרום לעליית התשואות ולהפסד למשקיעי האג"ח.  הסיבה המרכזית לתחזית המשקיעים והפרשנים לגבי כיוון התשואות, היא העובדה שהאינפלציה בארה"ב נחלשה בחודשים האחרונים, מה שלדעתם לא יאפשר ל-FED להמשיך בהעלאות הריבית, בניגוד לתוכניתו. גם ה-FED וגם מבקריו לא ממש יודעים מהן הסיבות להיחלשות האחרונה באינפלציה. יתכן והאטה באינפלציה קשורה, בין היתר, להתרחבות המסחר האלקטרוני ולמלחמות המחירים שמתרחשות ברשת. יתכן ויש גורמים נקודתיים אחרים וחד פעמיים.

אבל קשה לטעון שהירידה באינפלציה קשורה להיחלשות בכלכלה האמריקאית. שוק העבודה האמריקאי מתקרב לנקודת רתיחה. כבר היום מספר המשרות הפתוחות דומה למספר המובטלים. מצב זה יכול במהירות להגביר את לחצי השכר. גם הנתונים בגזרות האחרות של המשק האמריקאי מראים שהפעילות מתגברת, הצריכה חזקה והחברות מתחילות להגביר השקעות. במצב זה הבנק המרכזי האמריקאי לא יעצור והריבית תמשיך לעלות כפי שהוא מצפה. צריכים לזכור שבשלוש העלאות הריבית שהיו בחצי השנה האחרונה, ה-FED הוביל את השוק לעליית הריבית, ולמשקיעים לא הייתה ברירה, אלא להתאים את עצמם לכיוון שהתווה הבנק המרכזי.

ואם המשקיעים חושבים שההיחלשות האחרונה באינפלציה זה סימן להאטה המתפתחת בכלכלה האמריקאית, אז הטעות הגדולה נמצאת בשוק המניות שממשיך לשבור שיאים. אם בכל זאת השיפור בכלכלה לא יצליח להחזיר את האינפלציה ליעד, זה לא אומר בהכרח שהעלאות הריבית יעצרו. אינפלציה נמוכה וכלכלה משתפרת ימשיכו לדחוף את שוק המניות לעליות, לצמצום המרווחים בשוק האג"ח הקונצרני וכתוצאה מזה להגביר הסיכונים הפיננסיים. ככל שמצב זה ימשך, שיקול הסיכון הפיננסי יהפוך לדומיננטי מבחינת ה-FED.

צריכים לזכור, שבפעמים הקודמות כשהיו הבדלים גדולים בין הערכות שוק האג"ח לבין תחזיות ה-FED לגבי תוואי הריבית, מדד S&P 500 -3.03% S&P 500 3,128.21 -3.03% S&P 500 סגירה:3,225.89 פתיחה:3,238.94 גבוה:3,246.99 נמוך:3,118.77 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא: נסחר בטווח המכפילים של בין 16 ל-18. כעת הוא נסחר כבר במכפיל שמתקרב ל-22.

סיכון נוסף לאג"ח טמון בהוצאה לפועל של התוכניות הכלכליות של הממשל האמריקאי. המשקיעים שציפו בהתלהבות לרפורמה "פנטסטית" במס, לתוכנית להשקעה בתשתיות ולפעולות אחרות, התאכזבו מהניהול הדי כושל של הממשל ולא מצפים לכלום. אולם, מבחינת הממשל האמריקאי והמפלגה הרפובליקנית זאת תהיה התאבדות פוליטית לא לנסות לממש לפחות תוכנית כלכלית אחת. אם זה יקרה, מבחינת שוק המניות תהיה זאת רק עוד חדשה חיובית שתדחוף אותו לעליות, אך אירוע זה יפגע במשקיעי האג"ח.

סיכון נוסף לשוק האג"ח מהווה מהלך "אנטי-QE" (בניגוד למהלכי ה-QE של רכישות האג"ח ע"י ה-FED אחרי המשבר) עליו הכריז לאחרונה ה-FED, שפירושו הקטנה הדרגתית של תיק האג"ח ברשותו. כתוצאה מזה, היצע האג"ח בשוק יגדל מ-10 מיליארד דולר בחודש בתחילת המהלך שצפויה עוד השנה עד ל-50 מיליארד דולר בחודש כעבור שנה. כלומר, סך היצע האג"ח בשוק יגדל בכ-600 מיליארד דולר בשנה, שווה ערך לגירעון השנתי של הממשלה (!).

כל הסיכונים שצוינו מתחדדים נוכח העובדה שהפער בין התשואות של האג"ח הארוכות לקצרות בארה"ב הצטמצם בחדות בחודשים האחרונים כתוצאה מעליית ריבית ה-FED מחד וירידת התשואות של האג"ח הארוכות מאידך. במצב זה, כדאיות החזקת האג"ח הארוכות יורדת מול האלטרנטיבות. במידה וסיכון כלשהו יחריף, למשקיעים יחסית קל להחליט לברוח לאג"ח קצרה יותר, כאשר פערי התשואות בין האג"ח הארוכות לקצרות קטנים יותר.

אם, בניגוד לדעה הנוכחית של המשקיעים, התשואות של האג"ח האמריקאיות הארוכות ינועו למעלה ולא למטה, תהיה לכך השפעה על שוקי האג"ח, המניות והמטבעות בכל העולם וגם בישראל. המשקיעים בשוק האג"ח הממשלתי המקומי ובמיוחד בשוק האג"ח הקונצרניות המבעבע ירגישו זאת היטב. נחישות ה-FED להמשיך ולהעלות את הריבית תתחיל להשפיע בסופו של דבר גם על שוק המניות שבינתיים לא ממש נראה פחד ממהלכי הבנק המרכזי בחצי השנה האחרונה.
 
* מסמך זה הוכן על-ידי מיטב דש השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים.

תגובות לכתבה(15):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  מידע מעניין ,אך מהם האפשריות ?
  חנני 22/06/2017 23:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כבר עכשו,ומזה שנה שלמה מחזיקי האגח הממשלתי ואף הקונצרני בדירוגים הגבוהים לא ראו ברכה למול אפשרויות האחרות למשל באפיק המנייתי בארץ ובחול. רוב התיקים שרוצים להיות "סולידיים" מחוייבים להחזיק אגחים חלקם ממשלתיים וחלקם קונצרניים,אולם בשעת משבר אמיתי מפולת לדוגמא משמשות אחזקות אלו "כבולמי זעזועים" ? האמנם ? בדרך כלל כן,אבל הטווח הארוך הסולידי הטהור נכשל למול האפיק "המסוכן" המנייתי ! מבחינת תשואות ארוכות טווח כלומר המעיזים מצליחים,,,,זה לא נשמע מוכר.
  סגור
 • 10.
  כל כך הרבה מומחים לשוק ההון
  קלקלן ראשי 22/06/2017 23:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וכל כך מעט מיליונרים...כאילו כולם מנדבים מידע ולא בא להם באמת להרוויח
  סגור
 • 9.
  שוב כתבה ללא תכלית וללא שום מסקנה. קשקוש כללי (ל"ת)
  ג 22/06/2017 14:53
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • יש מסקנות
  אחד שלא מבין כלום 22/06/2017 17:58
  הגב לתגובה זו
  3 0
  1. לא להחזיק אג"ח ארוכות בהיקף נרחב 2. יש לקחת בחשבון ריבית גבוהה שלא נלקחת כעת בחשבון ולכן גם שוק המניות עלול להיות בסיכון מסויים 3. מי שרוצה הימור מטורף שימכור(שורט) אג"ח ארוכות ויקנה אג"ח קצרות הסיכון הוא כ 1% לשנה והסיכוי נע בין 7-10% אגב מהלך כזה אפשר למנף בסביבות פי עשרים
  סגור
 • 8.
  אז מה השורה התחתונה ומהי המסקנה? את זה שכח הכותב לומר (ל"ת)
  so? 22/06/2017 14:30
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • טען עוד
 • לדעתי השורה התחתונה - להיזהר מאגח במחמ ארוך (ל"ת)
  המסמך מעניין 23/06/2017 09:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  השוק אומר את דברו.
  Lavironen 22/06/2017 14:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השוק כנראה לא רואה עליה אם בכלל בתשואות האגח, לכן המכפיל גבוה, מה שאומר שהשוק לא זול כרגע כי אין אלטרנטיבה להשקעה.
  סגור
 • 6.
  לא אמר כלום אני אומר.תיקון תיקון תיקון יצא (ל"ת)
  עליות 22/06/2017 12:56
  הגב לתגובה זו
  9 1
  סגור
 • 5.
  אחד הקשקשנים הגדולים ביותר פשוט ליצן עוקב אחריו שנים (ל"ת)
  עליות 22/06/2017 12:55
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • 4.
  התנצלות, כדור הבדולח נשבר והוא בתיקון התקשרו מאוחר יותר (ל"ת)
  הנביא 22/06/2017 12:40
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 3.
  כל האפשרויות (איני יודע) זה לא רע
  Ancient1 22/06/2017 12:29
  הגב לתגובה זו
  6 0
  לכסות את כל האפשרויות זו יצירת משוואה, מודל. ההנחה היא שמה שיתרחש יוכנס למשוואה ונקבל אינדיקציה איך לפעול
  סגור
 • 2.
  מסמך שמנוסח בצורה מעולה שמכסה את כל האפשרויות ובעצם
  נועם 22/06/2017 11:48
  הגב לתגובה זו
  9 3
  לא אומרת כלום. לא משנה מה יקרה - הם יוכלו לאמר שהם אמרו שזה יכול לקרות. תכלס מה עושים ? אל תשאלו אותם - אין להם מושג
  סגור
 • אין נביאים.
  יוסי 22/06/2017 13:01
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מספיק שאחד מהפרמטרים ישתנה, שווקים מגיבים בהתאם. אז מי יודע מתי תכנית אחד או יותר של טראמפ יבוצעו, או יהיה קונפליקט עולמי חדש, או נדל"ן בסין תקרוס, או פתאום אינפלציה תקפוץ ואז יילן פתאום במקום 0.25 תעלה את הריבית ב0.5%. וכו' אז...אם...אז...אם ... חייבים להיות תכניות מגירה ופעולה בהתאם. סתם ניחוש.
  סגור
 • קונים דולר
  פיילוט 22/06/2017 12:48
  הגב לתגובה זו
  2 1
  ומוכרים אג״ח
  סגור
 • 1.
  אם ואם אם ואם אם ואם אם ואם....
  בזבזתי 3 דקות מיותר 22/06/2017 11:46
  הגב לתגובה זו
  9 0
  אין כיוון אין דעה רק הערכות ספקולטיביות.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות