על המדד האזורי שפתאום פתח בראלי עוצמתי - האם זה יימשך?

משה אוזקרגוז, אנליסט מניות בדיסקונט, מתייחס למהלך החזק של שוקי המניות בשווקים המתעוררים
|
(1)
מנתחים את הדאו
מדד הדאו ג'ונס נצמד לרמת 17,000 נקודות, ולמרות תמחור סביר ותוצאות כספיות מצרפיות נאות לרבעון השני של 2014, ישנה תחושה כי מגמת העליות במדדי ארה"ב מאבדת מעוצמתה.

בזמן שהמפותחים מדשדשים, השווקים המתפתחים עולים
מאמצע שנת 2011 השווקים המתפתחים פיגרו משמעותית אחרי השווקים המפותחים של ארה"ב ואירופה. בין היתר עקב התמתנות הצמיחה במדינות ה-BRIC, היעדר רפורמות ומעורבות ממשלתית גבוהה, שהרחיקו את המשקיעים. אולם, מתחילת 2014 דווקא השווקים המתפתחים, הם שרשמו ביצועי יתר לעומת המפותחים במונחים דולריים.

המגמה החיובית בשווקים המתפתחים מגובה בגיוסים גדולים
החל מחודש אפריל 2014, תעודת הסל EEM, העוקבת אחר מדד הבנצ'מרק MSCI Emerging Marketsלשווקים המתפתחים, היא המגייסת הגדולה ביותר (7 מיליארד דולרים) מבין תעודות הסל בארה"ב לאחר פדיונות ענק ב-2013. מנגד, הפדיונות הגדולים (4 מיליארד דולרים) ביותר בפרק זמן זה, נרשמו בתעודת הסל IWM העוקבת אחר מדד הצמיחה ראסל 2000, ולאחרונה מסתמנת מגמת פדיונות מתעודות סל העוקבות אחר מדדי המניות של אירופה.

האם התחזקות השווקים המתפתחים לעומת המפותחים היא חלק מתמונה רחבה ומשמעותית יותר?
ראשית נציין שעונת הדוחות הנוכחית בארה"ב, שאמנם נמצאת רק בחצי הדרך, מפתיעה לטובה. 60% מחברות מדד S&P500 דיווחו על צמיחת רווחים והכנסות של 10% ו-5% בהתאמה, לעומת הרבעון המקביל אשתקד. כמו כן, התחזיות לרבעון השלישי של השנה, גם הן חזקות יחסית.

למרות תוצאות הכספיות ותחזיות חיוביות, ישנן מספר מגמות שנבנו בהדרגה מתחילת 2014, המצביעות על כך שמחזור העסקים האחרון נכנס לשלב מאוחר של שוק מניות שורי. לדוגמא, ענפים כמו אנרגיה ותשתיות שמובילים לעומת מגזרים תלויי צרכן, וענף חומרי הגלם שמוביל על פני ענף התעשייה. ניואנסים סקטוריאליים אלו מתבססים בעיקר על שיפור כלכלי שנרשם בעבר, אך מבשרות על חשש מהעתיד.

ביצועי החסר של מניות Small cap לעומת מניות Large Cap הפכו בולטים מאד בחודשים האחרונים. מגמה זו נבעה מחשש לתמחור גבוה מדי של מניות צמיחה, ולכן הסטת הכספים של מנהלי ההשקעות ממניות צמיחה למניות ערך, מבטאת מעבר דפנסיבי בתוך שוק המניות.

העלייה באינפלציה, התחזקות הדולר, העליות באג"ח ממשלתיות ארוכות למרות סיום תוכנית הרכישות והתאוששות זהירה במחיר הזהב, גם הם מייצגים חשש וחיפוש אחר נכסים בטוחים.

לסיכום, שוק המניות בארה"ב מפגין עוצמה, למרות רמות מחירים גבוהות ואירועים גיאופוליטיים חובקי עולם, שהיה בידם להשפיע מהותית על נכסי סיכון כמו מניות. יחד עם זאת, המגמות הדפנסיביות שהוזכרו מעלה מאותתות כי המשקיעים נקטו באסטרטגיות השקעה, המבוססות על הימצאות שוק המניות האמריקני בשלב מאוחר ומתקדם של השוק השורי.

בקשר לשווקים המתעוררים, מגמת העליות מתחילת 2014 מגיעה לאחר שאלו הגיעו לרמות מכפילים נמוכות יחסית ב-2013, ומתקשרת היטב עם עלייתם של ענפים כמו אנרגיה וחומרי גלם ומחיר המתכות היקרות.

יחד עם זאת, את ביצועי היתר ומגמת הגיוסים בשווקים המתפתחים מתחילת 2014 יש לקחת בעירבון מוגבל. שכן, מאז 2011 מדד הבנצ'מרק לשווקים המתעוררים ניסה לייצר מגמת עליות במשך מספר פעמים, אך כל פעם נכשל מחדש. להערכתנו, תשואות היתר עשויות להימשך בטווח קצר אך הרגישות לעליית תשואות והתחזקות הדולר בשווקים המתעוררים עודנה חיה ובועטת וכנראה שתחזור ותצוץ פעם נוספת, בעתיד הלא רחוק.


****הערות ואזהרות כלליות מטעם בנק דיסקונט לישראל בע"מ:
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו. הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל חברה קשורה אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ראלי באירופה ובהרצות הברית יהי ראלי חזק
  רמי 02/08/2014 11:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק זה שאלה של זמן מתי הוא יתחיל אבל עד סוף השנה אני בטוח שיהי ראלי באיזה שהוא שלב ראלי חזק אולי עכשו הם עוד ימשיכו לדשדש אבל בסוף השנה הראלי יהי חזק מאוד
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות