דרכי דיווח לחברה זרה הרוכשת נדל"ן להשקעה בארץ

עו"ד (רו"ח) רויטל אבירם

בעל מניות תושב חוץ שמחזיק חברה בארץ ובעוד כמה חברות בחו"ל מעוניין לקנות קומת משרדים במגדל ולהשכירה לעסקים. יש לו שתי חלופות לקניית קומת המשרדים – דרך חברה ישראלית או דרך חברה מחו"ל שבבעלותו.
|
דרכי דיווח לחברה זרה הרוכשת נדל"ן להשקעה בארץ

שאלה
בעל מניות תושב חוץ שמחזיק חברה בארץ ובעוד כמה חברות בחו"ל מעוניין לקנות קומת משרדים במגדל ולהשכירה לעסקים. יש לו שתי חלופות לקניית קומת המשרדים – דרך חברה ישראלית או דרך חברה מחו"ל שבבעלותו.
השאלות:
1.    האם החברה הישראלית (שהיא חברת שיווק) יכולה להיות בעלת הנכס ולהשכירו, או שנדרשת חברה ייעודית לעניין עם הסיווג המתאים?
2.    מהן הדרישות מהחברה הזרה מבחינת הפעילות העסקית בארץ:
א.  רישום ברשויות המס (מע"מ ומס הכנסה)?
ב.  האם נדרשת פתיחת חשבון בנק בארץ או שקבלת התשלומים יכולה להיעשות בחשבון בנק בחו"ל ישירות?
ג.   מהם סוגי המיסוי שחלים בארץ על החברה הרשומה בחו"ל?
ד.  האם החברה נדרשת להקים חברה נציגה בארץ או נציג שיפעל מטעמה מול רשויות המס?
תשובה:
מבחינת הדין בישראל אין הבדל אם נכס נדל"ן להשכרה בישראל הוא בבעלות חברה זרה או בבעלות חברה ישראלית, כך או כך יש לדווח על ההכנסות בישראל ולשלם את המס החל עליהן (מס חברות במקרה דנן). יש לדווח על ההכנסות בישראל הן למס הכנסה והן למע"מ. ההבדל בין שתי החלופות נוגע לדרך שבה מושכים מהחברה את ההכנסה לאחר מס. כדי שתושב חוץ יקבל את ההכנסה לאחר מס מחברה ישראלית הוא צריך להכריז על דיווידנד ולשלם מס על הדיווידנד (שיעור של 30% במקרה של בעל מניות מהותי), אם הנדון הוא חברה זרה הוא מעביר את הכסף לאחר מס לחברה הזרה ללא תוספת מס בישראל, אם הנדון הוא בחברה תושבת מדינה שיש למדינת ישראל אמנה עמה, אזי אם ישנו מס נוסף במדינת התושבות ניתן לקזז ממנו את מס ההכנסה ששולם בישראל.
לשאלה 1
כל חברה שתקנונה מאפשר לה להחזיק נכס להשכרה יכולה להיות בעלת הנכס, לרבות חברת שיווק. אין דרישה להקים חברה ייעודית, למרות שניתן בהחלט לעשות כן.
לשאלה 2
חברה זרה שיש לה פעילות בישראל, לרבות השכרה עסקית, חייבת ברישום ברשות המסים (מס הכנסה ומע"מ). אין כל מניעה שלחברה יהיה רק חשבון בנק בחו"ל, למרות שיש להניח שאם השוכרים אמורים לשלם דמי שכירות, ויש לשלם הוצאות שונות בישראל, כגון הוצאות תחזוקה ותשלומי מסים שונים, יהיה נוח יותר להחזיק גם בחשבון בנק בישראל, אך אלה רק שיקולי נוחות ואין בהם היבטי מס.
כאמור, אין הבדל מהותי מבחינת החבות במס והדיווח לשלטונות המס בישראל במיסוי של חברה זרה לעומת חברה ישראלית על הכנסותיה משכירות (חייבות במס חברות, וכעוסק עליה להוסיף מע"מ), וכל ההבדל נוצר במועד משיכת הכסף.
החברה הזרה יכולה לרכוש את הנכס במישרין ולמנות נציג, שיכול להיות רואה החשבון של החברה או עורך הדין שלה, והוא יטפל בהגשת הדיווחים השונים המחויבים לשלטונות

המשיבה – ממשרד רוזנצוויג & אבירם עורכי דין
התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן. אין במידע המופיע באתר "כל מס" או בירחון "ידע למידע" או בשירות הניתן למנויי האתר כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ואין באמור כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים

<center>>

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות