דורי בנייה - להפסיד מיליארדים מבלי למצוא אחראים

גזית גלוב של כצמן ברחה מההשקעה בדורי בגלל הפסד של מיליארדים, עמוס לוזון קנה בנזיד עדשים את כל הקבוצה, בידיעה שאת דורי בנייה יהיה קשה להבריא - בינתיים הסיפור התמסמס, ואף אחד לא יודע איך נעלמו מיליארדים
|
(5)
בנייה חדשה, צילום: מורן ישעיהו

דורי בנייה של לוזון קבוצה -1.63% לוזון קבוצה 30.2 -1.63% לוזון קבוצה בסיס:30.7 פתיחה:30.7 גבוה:30.8 נמוך:30 תמורה:12,227 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: נכנסת להקפאת הליכים, והסדר נושים. במטרה לאפשר את המשך הפעלתה של דורי בניה באמצעות נאמנים, ביקשה החברה סעדים זמניים שיאפשרו את המשך פעילותה וניהולה על ידי נאמן.

הודעה אמנם לקונית של חברה שהיה כבר די ברור שהכיוון שלה הוא למגרש הגורטאות, אבל מאחורי ההודעה הזו יש דרמה אמיתית, אחת הגדולות בשוק ההון בשנים האחרונות, ויש גם מסר מאוד חשוב - בעיקר לגבי דוחות כספיים של חברות פרויקטים.

גזית גלוב של חיים כצמן השתלטה על דורי שבין החזקותיה החשובות היתה דורי בניה. חברה קבלנית שמבצעת שורה גדולה מאוד של פרויקטים (פרויקטי ענק בעיקר משרדים). התחום הזה סובל בהגדרה מרווחיות נמוכה, אלא שהסתבר בדיעבד שדורי מפסידה והרבה - במהלך 2014 התברר כי החברה טעתה באומדנים של התקדמות קצב הפרויקט ובהתאמה, אומדני הרווח היו מוטים כלפי מעלה.

דורי דיווחה כי הטעות הזו עולה לה קרוב ל-400 מיליון שקל (ומאז הסכום התנפח למעל 1 מיליארד שקל). למעשה, ברוב הפרויקטים שלה היו טעויות, זה לא פרויקט מקרי, או שניים. כל שיטת האמידה שלה היתה כישלון חרוץ, או פשוט בלון שהתפוצץ.  

המשמעות - הדוחות הכספיים במשך שנים לא ביטאו את המצב האמיתי. כמובן שלהנהלת החברה היו תירוצים - "השינויים באומדני הפרויקטים נובעים, בין היתר, מהגורמים הבאים: התמשכות לוחות זמנים בפרויקטים; כשלים הנדסיים שגרמו לגידול בעלויות ביצוע הפרויקטים; קשיים תזרימיים אשר גרמו לדחיית תשלומים לקבלנים וספקים ולהאטה בקצב ביצוע הפרויקטים; וצבירת הוצאות בנייה ותקורה נוספות. כמו כן, במהלך חיי הפרויקט הוצבו בפני מנהלי הפרויקטים יעדים לחיסכון בעלויות אשר לא יושמו, ועל כן הופחתו".

זה נכון חלקית. הבעיה בדורי היתה הרבה יותר גדולה, ואף אחד באמת לא יודע מה באמת קרה שם - סכום של מיליארד שקל לא יכול להתנדף ככה סתם. אז מה אפשר ללמוד מזה על העתיד - הזהרו מחברות ביצוע. אין חברת ביצוע גדולה ככל שתהיה אופילו טובה ככל שתהיה שלא היו בה תיקוני אומדנים שהפילו את הרווח - אורתם סהר, מלרג, דניה סיבוס, והרשימה ארוכה. הדוחות של  הענף הזה מוטים הנהלת החברה והם לא איכותיים - אפשר להציג בהם בסקלה גדולה ורחבה של תוצאות. 


מה ההשפעה של נפילת דוריה בניה על לוזון? 
כתרומת בעלים נוספת ובכפוף לאישור הצעת ההסדר, קבוצת לוזון "נאותה  לנהל משא ומתן ביחס להפחתת חלק מהחוב המובטח כלפיה", כך מוסרים בהנהל לוזון - "בהקשר זה יעודכן כי סך הערבויות שהעמידה דורי בניה ואשר הינן בתוקף למועד דוח זה עומד על כ-108 מיליון שקל, מתוכן סך הערבויות הצולבות מסתכם בכ-27 מיליון שקל.

"כמו כן, יודגש כי אף לאחר שהוגשה בקשת הפירוק ועד למועד הגשת הבקשה על-ידי דורי בניה כאמור, השלימה דורי בניה מו"מ אשר בעקבותיהם, צומצמו ערבויות נוספות בהיקף של כ-8 מיליון שקל. כמו כן, לשם שלמות התמונה יעודכן כי, ביום 25 בספטמבר 2019 ,היום בו הוגשה בקשת הפירוק, התקבלה אצל דורי בניה הודעה מטעם מזמינת פרויקט מאייר המתריאה על כוונתה לפעול לחילוט ערבות בנקאית בסך של כ-31 מיליון שקל(הכלולה בסך הערבויות הנזכרות לעיל, ואשר אינה ערבות צולבת) וזאת חרף העובדה כי הצדדים מצויים בעיצומו של הליך גישור ויישוב מחלוקות, וכן כי חלפו למעלה מ- 4 וחצי שנים ממועד מסירת 3 הפרויקט וקבלת טופס 4 ,וחרף העובדה כי לדורי בניה טענות כבדות משקל ביחס לזכאותה לתמורות נוספות הנאמדות במיליוני שקלים רבים.

"עם זאת יובהר כי הערבות האמורה, על כל הזכויות הנובעות ממנה, הוסבה על ידי המזמינה לידי תאגיד בנקאי אשר, נכון למועד הדוח, לא פנה לדורי בניה בדרישה לחילוט הערבות, ובהתאם עוכב הדיווח אודות ההתראה האמורה עד למועד הגשת הבקשה או קבלת פניה מהתאגיד הבנקאי, המוקדם מביניהם. ביחס להערכת החברה בדבר השפעת ההליכים האמורים עליה ועל חברות הקבוצה".

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  אין אפשרות לערוך אמדן נכון של עלויות בניה בישראל
  ראש עיריה לשעבר 10/10/2019 16:16
  הגב לתגובה זו
  1 1
  השוק בישראל אינו שוק חפשי והוא נשלט על ידי המדינה. הרוב המוחלט של התשומות נקבעות על ידי המדינה ואי אפשר לחזות מראש את צעדיה. פקיד ברשות האוכלוסין מסרב להוציא אשרות לעובדים זרים, נותר מחסור וכל עלות העבודה מתייקרת. מחירי המלט, הברזל ועוד - נקבעים על ידי הרגולטור. הרשויות המקומיות מטילות, חדשות לבקרים, מטלות נוספות ותשומות נוספות. ביום שיהיה כאן שוק חפשי אמיתי - ניתן יהיה אמוד נכון, לבנות ואפילו להרוויח. עד אז - יותר בטוח להמר ברולטה.
  סגור
 • 4.
  לפי דעתי החברה מגזית גלוב העלימו הכנסות למקלט מס..
  קרקר 10/10/2019 15:07
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מרוב הכנסות היה צריך לשלם מסים אבל במדינה שלנו כולם גונבים מהראש עד הזנב אז מה עשו גנבו הכנסות הצהירו על הפסדים ומכרו את החברה .נשמע הגיוני ? גם אני חושב.
  סגור
 • 3.
  למה שימצאו אחראים? פה זה לא אירופה (ל"ת)
  איתי 10/10/2019 12:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  חבל שכך
  לרון 10/10/2019 12:10
  הגב לתגובה זו
  2 0
  נגמרים לא אחת דברים אצלנו,אורי דורי ז"ל היה קבלן חיפאי מרשים בנה את "מרכז חורב" ועוד ועוד.......שוב...חבל בתור חיפאי!
  סגור
 • 1.
  רק מנהל מוכשר, חרוץ, ממוקד ומחויב יכול לנהל חברת בניה
  הניהול אומר הכל 10/10/2019 12:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בניה דורשת התמודדות יום יומית במשך הרבה זמן עם ספקים, כוח אדם, מימון, משאבים כמו ברזל ומלט ואלומיניום ועוד, והכל תחת לחצים של זמן ואייכות בניה (=והבנק שעוקב)
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות