רשות ההגבלים מתנגדת למיזוג מזרחי טפחות ואגוד

מניית אגוד צוללת ב-4% לאחר שרשות ההגבלים העסקיים לא אישרה את מיזוג הבנקים. הסיבה: המערכת הבנקאית בישראל ריכוזית עם בעיות תחרותיות רבות
|
(8)
בנק מזרחי טפחות, צילום: מורן ישעיהו

רשות ההגבלים העסקיים מתנגדת למיזוג מזרחי טפחות 0% מזרחי טפחות 9,206 0% מזרחי טפחות בסיס:9,206 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: עם בנק אגוד 0% אגוד 1,957 0% אגוד בסיס:1,957 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . בהחלטה זו רשות ההגבלים העסקים הביעה עמדה מנוגדת לבנק ישראל שכבר אישר את המיזוג.

מניית אגוד שנסחרה הבוקר בעלייה של כאחוז, עברה לירידה של כ-4% מספר דקות לאחר ההודעה.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

עוד ב-Bizportal: זה הבנק עם התשואה הגבוהה ביותר ביחס למחיר המניה

ממלא מקום הממונה על הגבלים עסקיים, עו"ד אורי שוורץ, הודיע על התנגדותו למיזוג. בדברי ההסבר נכתב כי המערכת הבנקאית בישראל היא מערכת ריכוזית עם בעיות תחרותיות רבות, אחת מהן באה לידי ביטוי בחסמי כניסה גבוהים מאוד.

בהודעת רשות ההגבלים העסקיים נכתב: "העלמות בנק אגוד עלולה לפגוע בתחרות המועטה ממילא על לקוחות פרטיים במערכת הבנקאית. מזה עשרות שנים לא קם אף בנק חדש במדינת ישראל, ומספר הבנקים רק הלך והצטמצם. כיום נותרו בישראל שש קבוצות בנקאיות שמספקות ללקוחות פרטיים שירותי עובר ושב ושירותים בנקאיים נלווים. בנק אגוד הוא הבנק הקטן היחיד מבין שש הקבוצות האמורות. בדיקת הרשות העלתה שהתמריצים של בנק איגוד והפעולות התחרותיות שלו שונים מאלו של חמש הקבוצות הבנקאיות האחרות".

הרשות ערכה בדיקה סטטיסטית נרחבת בנושא מעברי לקוחות פעילים בין בנקים, ממנה עלה כי חלקו של אגוד מתוך המעברים בין הבנקים גדול משמעותית ביחס לחלקו במערכת. באזורים בהם אגוד פועל, חלקו במעברים אף גדול מזה של כל אחד משני הבנקים הגדולים. מבדיקה פרטנית של נתוני המעבר ב-26 הערים בהן אגוד פועל, עולה כי ב-20 ערים שיעור המעבר לאגוד הוא 10% או יותר, וב-6 ערים שיעור המעבר לאגוד הוא 30% או יותר.

עוד נכתב בהודעה: "הגדלת בנק מזרחי, בדרך של מיזוג, לא רק שאינה צפויה לתרום לתחרות, אלא אף עשויה לקרב את מערכת התמריצים שלו לזו של הבנקים הגדולים ולהקטין את התמריץ שלו לנקוט בפעולות הפוגעות בשיווי המשקל בין הבנקים".

בעסקת בנק איגוד ביקשו בעלי השליטה למכור את אחזקותיהם במקשה אחת, מהלך אשר דורש את אישור הרגולטורים השונים. בין הסיבות למהלך היו גודלו של איגוד. בנק איגוד הוא בנק קטן שאין לו תשתית מחשוב עצמאית והוא רוכש שירותי מחשוב מבנק לאומי.

אגוד מחזיק בנתח שוק של כ-3% בלבד ממערכת הבנקאות כאשר בפעילותו העסקית קיים דגש בפעילות מימון בנייה ופעילות מול ענף היהלומנים.

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  ליקוי המאורות של רשות ההגבלים
  אזרח 01/06/2018 11:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רשות ההגבלים כשלה לגמרי. פסילת המיזוג נעשתה תחת לחץ פוליטי ומנימוקים מגוחכים. רשות ההגבלים רמסה בשרירותיות את זכות הקניין וזה יבריח משקיעים. פסילת המיזוג מנעה סיכוי להתייעלות המערכת הבנקאית. בסוף הציבור ישלם על הכל.
  סגור
 • 7.
  החלטה צודקת של ההגבלים
  לקוח אגוד 31/05/2018 17:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין שום סיבה למזג בנק רווחי ויציב שמציע במשך שנים שירותים מצוינים במחירים הוגנים. הציבור מתעצל לעבור בנקים והתהליך מורכב.
  סגור
 • 6.
  סוף סוף החלטה שפויה והגיונית
  לקוח 30/05/2018 23:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הגיע הזמן שמישהו במדינה הזו ידאג לטובת הציבור ולא לטובת בעלי ההון. לא הגיוני במצב האי תחרות שיש הבנקאות לסגור בנק. שיקומו קודם בנקים חדשים. הרי 50 שנה לא קם כאן אף בנק חדש. אין שום סיבה לחזק את מזרחי וברור לכולם שמזרחי לא צריך את אגוד כדי להתחרות בפועלים ולאומי.
  סגור
 • 5.
  כן.... ברור, תחרות, ריכוזיות....
  סימפל 30/05/2018 16:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כשכל סוף ישנה אפשרות לעוד בנק גדול שבאמת יכול להתחרות בבנקים הגדולים הקיימים, מקבלי השלמונים באים ומסכלים את העניין.
  סגור
 • 4.
  אף אחד לא יבוא להשקיע במדינה שמלאימה עסקים (ל"ת)
  דוד 30/05/2018 16:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • 3.
  שוורץ דואג לדואופול לאומי ופועלים
  די לפופוליזם 30/05/2018 16:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הלחץ של כחלון הפופוליסט עבד ושוורת הוכיח שאין לו עמוד שדרה
  סגור
 • 2.
  לא חושבים על טובת הציבור
  סיני 24/05/2018 16:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל העניין הזה של המיזוג נשמע לי כמו התערבות בוטה של הבנקים הגדולים שהם לחצו על ביטול העסקה שהייתה רק משרתת את הציבור הרחב ותורמת לתחרות.
  סגור
 • 1.
  ברור שיטרפדו את המיזוג ואנחנו פרייארים
  רוצה מיזוג 23/05/2018 10:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איפה הקול של הציבור הפרייאר שיושב על הגדר בדממה? להתעורר המיזוג אמור לשנות את התנאים שלנו לטובה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות