אפסילון: "הריבית תיוותר מאוד מאוד נמוכה לאורך הרבה מאוד זמן"

עידן אזולאי, מנהל ההשקעות הראשי של אפסילון בסקירתו השבועית: "נראה שמחירי הדירות מתייצבים ברמתם הנוכחית, אך מגמת העלייה בשכר הדירה צפויה להימשך". מקור לדאגה: ירידה בצריכה הפרטית
 | 
עידן אזולאי, צילום: Bizportal
"הריבית תיוותר מאוד מאוד נמוכה לאורך הרבה מאוד זמן" זו המסקנה עליה חוזר עידן אזולאי, מנהל ההשקעות הראשי של בית ההשקעות אפסילון ומעריך בסקירתו השבועית כי זה מה שימשיך לתמוך באפיקים הסולידיים על שלל מח"מיהם. "על כן, אנו מותירים את התיקים הממשלתיים שלנו במח"מ בינוני של בין כארבע לחמש שנים".

אל המסקנה הזו מגיע אזולאי בשל מגוון נתונים "מדד קצת מעל הצפי שאינו מעיד על לחצים אינפלציוניים, תקציב ללא חזון, צריכה פרטית שעלתה ועוד מעט תרד, צריכה ציבורית שגם היא עלתה וגם היא תרד ולקינוח - מטבע מקומי שממשיך להתחזק (אוף, שוב לא עבדה האסטרטגיה של קניית דולרים)".

לדברי אזולאי, "בימים 'רגילים', היינו ככל הנראה מתייחסים לעליית המדד מעבר לתחזיות באופן שונה מזה שאנו מתייחסים אליו כיום. עליית המדד מעבר לצפי לא שינתה מאומה בתחזיות האינפלציה של השוק בשל הגורמים החד פעמיים שנלוו אליו".

"כצפוי, הממשלה 'תרמה' את חלקה לעליית המדד, ואלמלא המיסים שהוטלו בשנה האחרונה, המדד היה עולה ב 1.4% בלבד לעומת עלייה בפועל של 2%".

"מבט מעמיק יותר בנתוני המדד מגלה שהחולשה בצריכה הפרטית
מעמיקה ומחלחלת למספר רב של סקטורים. כך למשל, על אף העלאת המע"מ, המחירים בענף הריהוט והציוד לבית ירדו במחצית האחוז והמחירים בענף ההלבשה וההנעלה עלו במידה פחותה בהרבה משיעורן העונתי הממוצע.
כל אלו מעידים על החולשה בצריכה ועל הירידה ביכולתם של הקמעונאים להעלות מחירים, אפילו לא את מלוא העלייה במע"מ".

מגמת העלייה בשכר הדירה צפויה להימשך

"אם בכל זאת נחפש נקודת אור קלושה במדד, נמצא אותה במחירי הדירות שנראה ומתייצבים ברמתם הנוכחית. אלא שנקודת האור הזו מתעמעמת מאוד לאור המשך העלייה בשכר הדירה. בעוד שמגמת ההתייצבות במחירי הדיור
תואמת את תחזיתנו מתחילת השנה (שהתבססה בעיקר על השחיקה החדה ביכולת לרכוש דירה), הרי שמגמת העלייה בשכר הדירה צפויה להימשך, הן בשל הירידה במלאי הדירות להשכרה (בשל העלייה במס רכישה) והן בשל הפער העצום שנפער בין שיעור העלייה במחירי הדירות לבין העלייה בשכר הדירה.

"כך או אחרת, נדמה שרק הממשלה ושכר הדירה מהווים כעת את "מחוללי האינפלציה" היחידים. במילים אחרות, אינה גורם מקרו בעייתי כעת",כותב אזולאי.

"מקורות אחרים לדאגה ניתן למצוא בעדכון השלישי לחשבונות הלאומיים שפרסמה השבוע הלשכה. האומדן לצמיחת התוצר ברבע הראשון תוקן אמנם בעשירית כלפי מעלה, אולם נבירה בפרטי העדכון מחזקת את התחושה הפסימית
לגבי העתיד הקרוב. ההוצאה לצריכה פרטית עלתה ברבעון הראשון בקצב שנתי של 5.3% לאחר שירדה ב 0.6% במצטבר בשני הרבעונים הקודמים. נזכיר שנתונים אלו נמדדו לפני שתוכנית הקיצוצים של הממשלה פורסמה,
כך שאין בהם להעיד על העתיד הקרוב".

"הבעיה נעוצה בכך שאם התחזיות בדבר ירידה בצריכה הפרטית תתממשנה, הרי שהגורם שמהווה כמעט 60% מהתוצר עומד להציג הרעה ברבעונים הקרובים. במקביל, ברור שגם ההוצאה הציבורית תרד במידה ניכרת ולא תוכל להוות משקל נגד לירידה בצריכה הציבורית ובהשקעות".

מטים השקעות לשוק האמריקני

לגבי המצב בעולם מציין אזולאי כי "סין תמשיך להוות בטווח הארוך קטר מרכזי של כלכלת העולם. נשיא לשכת המסחר של סין – ארה"ב, ג'ון פריסבי, ציין השבוע כי אמנם חלק מהחברות שסוחרות עם סין חוות ירידה בפעילות שם לאחרונה. אולם, גם הוא רואה זאת כתופעה קצרת טווח, ומניח שסיפור הצמיחה של סין רחוק מלהסתיים".

"בזמן הקרוב אנו מטים את האחזקות הזרות שלנו לכיוון חברות שנהנות מצמיחתו המחודשת של השוק האמריקני. עם זאת, אנו מעריכים שהחברות שחלק מהותי מפעילותם מגיע מהשוק הסיני, ממשיכות להוות השקעה ראויה לטווח הארוך".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה