הדקו חגורות: דו"ח התעסוקה ילחץ על החלטת הפד' להעלות את הריבית

לקראת הפגישה בספטמבר ולאחר מפגש הפסגה בג'קסון הול - האם הוכשרה הקרקע להעלות ריבית?
 |  (1)
ירידות, צילום: Getty images Israel
על קו המרוץ: הזינוק בכמות מועסקים בחודשיים האחרונים בארה"ב, לצד השקט בכל הנוגע לכלכלה העולמית ולבסוף השהות של מדדי המניות בוול סטריט ברמה של שיא כל הזמנים העלו מחדש בניו יורק את סימן השאלה בנוגע להחלטה המתקרבת על הריבית. כך או כך, הבנק המרכזי האמריקני צפוי להיפגש בספטמבר הקרוב ולהחליט על גובה הריבית. סביר להניח שהסיכויים לדבר בשורה מאותה פגישה, יגרמו לתנודתיות חדה בשווקים בימים שיקדמו לה.
לקראת הפגישה בת יומיים, שתחל ב-12 לספטמבר, שוק החוזים של שיקגו, נכון להיום כרבע מהמשקיעים צופים כי הראשונה תסתיים בהכרזה על העלאת ריבית של עד 0.75%. שאר המשקיעים מאמינים כי בסיומה של הפגישה הריבית תישאר על כנה בין 0.25% ל-0.5%. נכון להיום, הצפי בנוגע להעלאת ריבית נוספת עד לסוף השנה מחולק באופן נדיר מתחלק שווה בשווה בין אלו החוזים העלאה לבין אלו שלא. 
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
החלוקה השווה בין חוזי העלאת הריבית למבטלים תחזית זו מוכיחה עד כמה הפד' היה טוב עד כה בלשמור את הקלפים שלו קרוב לחזה. אם כי הימים הקרובים טומנים בחובם כמה אירועים שיוכלו לפזר את העשן ועשויים לספק דלק משמעותי לפד' להחליט לגבי העלאת ריבית קרובה בספטמבר. 
נתחיל עם האירוע המרכזי של החודש והוא דו"ח התעסוקה לחודש אוגוסט שיתפרסם ביום שישי הקרוב (ה-2 לספטמבר). כאמור, אחרי חודשיים שבהם כמות המועסקים בארה"ב זינקה בכמות של יותר מ-540 אלף עובדים, דו"ח תעסוקה שלישי שמצביע על עלייה חדה במועסקים אמור להשפיע באופן מהותי על החלטת הפד'. התחזית המוקדמת עומדת על תוספת של 180 אלף משרות לחודש אוגוסט.
נסביר כי קיטון בשיעור המובטלים מייקר את עלויות העובדים הקיימים וצפוי להשפיע על מדד המחירים במדינה. הפד' עשוי לבקש להקדים מכה לאינפלציה ויחל מחדש להעלות בריבית עוד בטרם מדד המחירים יעלה. העלאת ריבית באופן היסטורי הינה כלי יעיל להרגעת המחירים. התחזית המוקדמת נאמדת בשיעור של 0.2% תוספת למשכורת הממוצעת בחודש אוגוסט. 
לצד דו"ח התעסוקה ישנם פרסומים אחרים אשר עשויים להגדיל את נאותו של הפד' להעלות ריבית. מכירות הבתים בהמתנה תתפרסם היום בארה"ב ותצביע על כמות המכירות שנמכרה בחודש יולי. הכמות צפויה לעלות בשיעור של 0.6% לעומת החודש הקודם. נציין כי שוק הנדל"ן האמריקני הראה סימני התחממות יתר במחירים, בעיקר בשל קיטון במלאי. העלייה במחירים נובעת גם מעלויות המשכנתא הנמוכות שמזרימה מחדש קונים לשוק. במידה והפד' ירצה להרגיע את ההתחממות המוזכרת בכדי להימנע מאי אלו צרות עתידיות, יכול הוא להעלות ריבית, לייקר את המשכנתא ולנסות להוריד מחירי נדל"ן במדינה. 
העלאת ריבית תגרום להתחזקות של הדולר אל מול שאר המטבעות. בתוך כך היא עשויה להקטין את התחרותיות של המוצרים האמריקניים לעומת שאר העולם. זה ודאי אלמנט שנלקח בחשבון על ידי הפד'. מחר יתפרסם מדד ISM במגזר הייצור לחודש אוגוסט. מדד שכזה יספק תמונה על האופטימיות השורה על המגזר ולספק לפד' תמונה לגבי הרגישות שלו בנוגע לאפשרות להעלאת ריבית. הצפי לגבי המדד הוא שיירד ל-52 נקודות.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  נתחיל מזה שריבית יכולה לעלות וגם לרדת (ל"ת)
  מישהוא 31/08/2016 16:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור