דוח התעסוקה בפוקוס: מדוע שנת 2014 הציגה רוחות אמיתיים של שינוי?

אבטלה נמוכה, תוספת של מיליון משרות ועדיין המשכורות תקועות. מדוע? ההסבר פשוט יותר ממה שניתן לחשוב. איך זה ישפיע על השוק?
|
(2)
סוף שנה

שנת 2014 הייתה שנה חלומית לשוק העבודה בארה"ב. זו הייתה השנה שבה נרשמה העלייה הגבוהה ביותר בתעסוקה מאז שנת 1999 כאשר מעל ל-2.5 מיליון משרות חדשות נוצרו. בדצמבר 2013, שיעור האבטלה האמריקני היה 6.7%, שנה אחרי, שיעור האבטלה עומד על 5.6% בלבד.

בסיכומה של השנה, ניתן לטעון בבטחון שהעסקת העובדים לא הגיעה על חשבון עובדים אחרים. כלומר, כפי שגם נתוני חודש דצמבר מראים שהעסקת שני עובדי חצי משרה, לא באו על חשבון עובד במשרה אמריקני. למעשה, מספר העובדים במשרה מלאה עלה ב-2.7 מיליון בעוד משרות המוגדרות כ"חצי משרה" עלו ב-72 אלף בלבד.

כדאי להתעכב על נתון זה. הביקורות הנוקבות ביותר בנוגע לכלכלה המערבית היא השינוי שהיא יצרה בתעסוקה כאשר בכדי להסתיר אבטלה, עובדים היו מועסקים בחצי משרה ולא משרה מלאה. שנת 2014 מציגה שינוי מהותי וכיצד צמיחה אמיתית ותעסוקה אמיתית נראית ומרגישה.

החברות לא רק הגדילו את כמויות העובדים שהן מעסיקות, אלא גם העניקו לאחרונים את האפשרות לעבוד יותר. כמות שעות העבודה הממוצעת של עובד אמריקני צמחה לכדי 34 שעות שבועיות. זו הכמות הגבוהה ביותר שנרשמה מאז שנת 2002.

נציין כי בעבר, חלק ממבקרי התוכנית הבריאותית של אובמה טענו שהיא תמנע מעובדים לעבוד במשרה מלאה. זאת בשל שמעסיק יהיה חייב להעניק בריאות לעובדים, במידה ויבחר להעסיק אותם במעל למינימום שעות. עד כה, נתוני התעסוקה של שנת 2014 סותרים את הטענה.

השכר השעתי תקוע

ההסבר האמור, באופן מסוים מסביר גם מדוע לא חלה עלייה משמעותית במשכורות העובדים בארה"ב לאורך שנת 2014. לאורך השנה השכר השעתי עלה ב-33 סנט בלבד אל 20.68 דולרים בלבד. השכר השעתי לא עלה, אך בסופם של שבועיים (כידוע האמריקנים מקבלים משכורת מדי שבועיים ), המשכורות צמחו באופן ניכר יותר של 2.8%, משום שהעובד הממוצע עבד יותר שעות.

ראש הבנק המרכזי האמריקני (ה"פד") ג'נט יילן , טענה בעבר כי היא מחכה לרגע שבו תוצג עלייה במשכורות בכדי לפעול באופן ניכר יותר בשוק דרך צמצום מוניטארי. נציין כי השוק מתמחר עליית לאמצע השנה. גם הצפי להגעה לאחוזי תעסוקה נורמלים של 5.2% אבטלה מיועדים לסוף השנה הקרובה. מנקודה זו ואילך, קשה לראות כיצד המשכורות לא יעלו באופן ניכר יותר, גם במתווה שעתי והריבית תישאר במינימום.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מה לא מספרים לנו
  ראב 10/01/2015 14:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלףהיכן וצריפ ממממקומות מאלף היכן נוצרים א אלף היכן נוצרים מקומות העבודה החדשים בארהב האם בתעשיה או במסחר ושרותים ביתעלית שכר בארהב תקשה על התעשיה מול היבוא וגמל כאשר יטו עשירי ארהב את הכספים שחלקו ביד נדיבה ת הממשל והפד מאזרחי ארהב תשקע ארהב חזרה למתון ל ה
  סגור
 • 1.
  כלכלת ארהב
  ראב 10/01/2015 08:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלף הגידול במשרות בארהב האם הוא בתעשיה אן במסחר ושרותים בית עליה בשכר בארהב תפגע בכושר התחרות מול היבוא ושלישית כאשר יגמרו עשירי ארהב לשאוב את הכסף שחילקו הפד והממשל מאזרחי ארהב ישקע המשק חזרה מטה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות