"מגזר שלם חי בשוק שחור ובמסחרה, מדוע שלא ייבנו 8 קומות בנצרת?"

כך אמר טל אלדרוטי בנוגע למצוקת הדיור במגזר. לנו מגזר שלם החי בשוק שחור ומסחרה, אם לא אוכפים למה אנחנו מצפים?
|
(1)
טל אלדרוטי, צילום: דוברות משרד המשפטים
"אם בתל אביב בונים 50 קומות, אין סיבה שבנצרת לא יבנו 8 קומות", כך אמר טל אלדרוטי, השמאי הממשלתי הראשי ביום עיון שערכה לשכת השמאים בנושא סוגיות מקרקעין במגזר הערבי, הבוקר (ד') בטייבה.

אלדרוטי העביר ביקורת חריפה על הנעשה במגזר הערבי ואמר: "לא יכול להיות שאנחנו נמצאים בשנות האלפיים, שוק חופשי וקידמה ויש לנו מגזר שלם החי בשוק שחור ומסחרה. אני לוקח על עצמי להיכנס בסוגיה זו. עם כל הכבוד, אפשר לרדת לשורשו של הדבר ולייצר בסיס מהימן שאפשר לחיות איתו. המגורים במגזר הערבי מאופיינים במגורים משותפים. לא קונים ורק בונים, עוד חדר ועוד קומה, בלי היתר, עם היתר, אין חשש מאכיפה ורגולטור ולכן זה קורה. אם לא אוכפים, למה אנחנו מצפים?".

"בעיות הדיור אצל הערבים שונות מאלו שבמגזר היהודי"
אוהד דנוס, יו"ר לשכת השמאים, אמרי: "גם שם ניתן להבחין במצוקה הולכת וגוברת של פתרונות דיור הולמים וחוקיים. הבעיות במגזר הערבי שונות במהות מאלו מהן סובל המגזר היהודי, אך המצוקה היא אותה מצוקה. במגזר הערבי בעיקר בונים, והבניה היא בתנאים בלתי אפשריים של מימון, רישום, תכנון והיתרי בניה. כל הנושאים הללו מעמיקים את המצוקה, כשכל הצדדים הנוגעים בדבר יכולים להביא לשינוי".

חבר הכנסת ד"ר חנא סוויד אמר: "95% מערביי ישראל פועלים על פי החוק. המגזר הערבי ברובו רוצה לבנות על פי חוק והיתר. המחשבה על בנייה שלא על פי חוק מטעמים 'אידאולוגים' של השתלטות על קרקעות המדינה היא מופרכת וחשוכה. יש מי שחושבים שבנייה בישובים היהודים היא 'טלית שכולה תכלת', אבל אני מכיר באופן אישי מספר גדול של אנשים בישובים היהודים, בעיקר במושבים, שלא. צריך להשתחרר מהמחשבות האלו ולגשת לדבר בצורה רצינית, לתת תשתית איכותית לאזרח הערבי ולאפשר קבלת היתרים."

סוויד ממשיך: "בתל אביב אפשר למצוא בתים, אם כי צריך הרבה כסף, אבל בישובים הערבים, גם אם יש לך בוכטות, לא תוכל לקנות דירה. אולי רק לבנות על בית קיים וזה בגלל מחסור בקרקעות זמינות לבניה. זה גם עניין של נגישות, אפשרות בסיסית לקנות בית שלא קיימת במציאות הנוכחית. פניתי למשרד המשפטים בזמנו, על מנת לערוך מבצעים למכירת קרקעות והעלאת המחיר שלהם, יותר מיסים, יותר ליזום. מנהל מקרקעי ישראל יוצא כל שני וחמישי למכרזים בשיתוף בעלי הנחלות במושבים, וכך צריך לעשות גם ביישובים הערביים, אני קורא למנהל לחשוב אחרת לגבי היישובים הערביים".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  רק כאשר מעמד הבניים יבין שיוקר המחייה נובע בגלל שהוא
  המבין 29/08/2013 10:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ממן 2 מליון ערבים שלא משלמים מיסים. רק אז יהי אפשר להבין מה הפתרון. והפצרון הוא אכיפה וביטול של השירותים ה"חינמים" כמו בריאות כמה שיותר. מי ממן את חדרי היולדות המפוצצים בבדואיות בסורוקה? אחמד מהגליל או נועם מתל אביב?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות