ענקית הטכנולוגיה שממשיכה להוביל את הכלכלה הגלובלית

למרות הסינים, החברה הזו הולכת וגדלה, רווחית יותר, משלמת יותר דיבידנד; האם חייב להתמסד כדי להתמזג עם המהפכה הטכנולוגית?

|
(72)

חברות הבריאות ב-S&P, איבדו במשותף 44 מיליארד מערכן ביום שלישי, ולמה? כי יושבי הראש של ברקשאייאר, אמאזון וג'י פי מורגן (באפט, בוזוס ודיימון) הודיעו שהם שוקלים כניסה לביטוח הרפואי. "עוד לא ברור מה בדיוק נעשה אבל דברנו על האפשרות", אמר באפט. אז בגלל זה יורדת CVS ב-4%? מישהו חייב לתכנן מחדש את האלגוריתמים שהרי אם זו סיבה לתיקון בשוק אז  לתיקון אמתי ייקח עוד הרבה זמן.

אם הייתם נשאלים מאיזה מדינות מגיעות עשרת החברות הגדולות בעולם מבחינת ערכן לבטח הייתם עונים, "רובן בארה"ב". לא רבותיי, בסוף 2017 לא הייתה אף חברה אמריקאית בין עשרת המובילות בהערכה. 5 היו סיניות ואחת מכל אחת מהמדינות הבאות, צ'ילי, אינדונזיה, מקסיקו, בריטניה וטאיוואן (העשירייה, לפי סדר הגודל: פטרו-צ'יינה, בנקו דה צ'ילי, צ'יינה פטרוליום וכימיקלים, Bank of China Tower, צ'יינה טלקום, אינדונזיה טלקום, מקסיקו טלקום, בנק HABC, צ''ינה מובייל וטאיוואן סמי קונדקטורס).

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

גם בעשירייה השנייה היו רק 4 חברות אמריקאיות, AAPL, MSFT, AMAZ ו-ברקשאייאר האתאוויי (סימול: BRKA) של באפט (במקומות 11, 13, 16 ו-19 בהתאמה). זו אחת התוצאות של התמזגות מהפכות הטכנולוגיה, האינפורמציה והגלובליזציה לתוך הכלכלה הקיימת. מה שיותר מבטא את התמזגות מהפכת הטכנולוגיה וההתקדמות הגלובלית הוא הסקטור התעשייתי. שם החברות: אפל, מייקרוסופ, אמאזון, עלי-באבא ופייסבוק, שמקדימות חברות תעשייה "מסורתיות" ענקיות כמו טויוטה, ג'ונסון אנד ג'ונסון, AT&T, אקסון ושכמותן.

ארבעת ענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות והסינית, שהזקנה בהן, מייקרוסופט בת ה-44 (הוקמה ב-1974, שנה לפני אפל, עשרים שנה לפני אמאזון, 25 לפני עליבאבא ו-30 שנה לפני פייסבוק) הן החברות שמייסדיהן הבינו את התפתחות הגל הטכנולוגי, עלו עליו ומצליחות לנתב דרכן בהצלחה טוב יותר מאחרות. אלו חברות שהוכיחו שכאשר ההנהלה קוראת נכון את ההתפתחויות הטכנולוגיות והשפעתן על הסקטור בו הן עוסקות, הן מצליחות, למרות השינויים המהירים והתחרות שהולכת וגדלה, להמשיך ולצמוח עם ההתקדמות הטכנולוגית וההתפשטות הגלובלית.

אנשים כמו גייטס, ג'ובס, בוזוס, זוקרברג וג'ק מא הבינו את מה שעומד להתרחש בכלכלה הקיימת כתוצאה מהחדשניות שעליהן בנו את חברות הסטארט-אפ שלהן בתחילת הדרך. הם הבינו שעל מנת לממש את חלומם הם חייבים להקים חברה שתעמוד בדרישות הכלכלה והצריכה הקיימות, חברה שתוכל להוביל לאורך שנים למרות השינויים והתחרות, שתבחר מנהלים שידעו כיצד להמשיך ולצמוח בסביבה משתנה, לבנות מותגים וכו'.

סטיב ג'ובס למשל, שהגיע מעולם המחשבים, לא מהאלחוט, הבין שהטלפון האלחוטי, שנוקיה הצליחה להפיץ גלובלית, מאותת שבעזרת ההתפתחויות הטכנולוגיות בהעברת אינפורמציה אפשר להפוך אותו לטלפון חכם, לתחליף למחשב אישי למעשה, לייצר נישה חדשה ו"לגנוב" את התחום כולו מנוקיה (למרות שגם בנוקיה צפו זאת ועל אף שכבר יצאה עם טלפון חכם רק שלא התייחסה לפוטנציאל כפי שהבין אותו ג'ובס). בהבינו זאת הוא גם דאג להתאמת ההנהלה להתפתחויות, בנה חברה שתעמוד בדרישות העתידיות שיגיעו עם התקדמות מהפכות הטכנולוגיה והגלובליזציה.

כך בדיוק עשו גם האחרים. הם הבינו את מה שהשוק הקונבנציונלי עדיין לא הבין ומה שחשוב יותר הם ידעו גם לבצע. זוכרים את כל מומחי וול סטריט שהסבירו לכולנו, מיד לאחר הנפקת החברה ב-2012, מדוע נפלה המניה מ-40 ל-17? "אכן רעיון אדיר וטכנולוגיה מדהימה", אמרו, "אבל איך  תעשה החברה כסף?" אבל צוקרברג הבין שהתקדמות הטכנולוגיה ב-2012 פותחת עבורו חלון להפוך את FB למכונת כסף ודווקא בעזרת המפרסמים שלדעת המומחים לא רצו לפרסם בפייסבוק.

אותו הדבר הבין ג'ק מא, כשיצר את BABA ללא חשש מאמזון, כיוון שהבין שסין "מצטרפת" למשחק הצריכה ונפתח חלון לאמאזון סינית. מה שכל הנ"ל עשו לא היה שונה למעשה ממה שעשו אנשים כמו הנרי פורד בתעשיית הרכב או אנשים כמו פרנק מקנמארה שהבין את הנישה המתפתחת של כרטיסי האשראי ואיך להביא את הצרכן פנימה והקים את דיינר-קלאב על הכישלון דאז של אמריקן אקספרס.

את התמונה שמשתקפת מהכלכלה הגלובלית היום התחיל לצייר (כפי שאנחנו טוחנים לכם מזה שנים) הנשיא ריגן בשנות ה-80 של המאה שעברה כאשר הניח את התשתית, בארה"ב ובעולם, להתפתחות הטכנולוגית וסילק מהתודעה (באמצעות הבסת בריה"מ) את רעיון הכלכלה הסוציאליסטית המתחרה. אבל מהבחינה המעשית החלו מהפכות הטכנולוגיה והגלובליזציה להשפיע רק בתחילת המאה הנוכחית ובשלבים כאשר במהלך 2008-9 (בגלל הופעת הטלפוניה החכמה) התחילה ההתמזגות המעשית בין הטכנולוגיה לכלכלת המיינסטרים ומאז בקצב שהולך ומתגבר.

המהלך הבא יגיע כאשר טכנולוגיות מהסוג של IOT, AI וכמותן יתמזגו בצורה מעשית לתוך הכלכלה עם הופעת המכונית האוטונומית, הבית החכם וכו'. התהליך הזה, שכאמור התחיל בשנות השמונים, מייצר בדרכו שתי בעיות ענקיות לחברות. הראשונה היכולת לתכנן את התפתחותן בכיוון הנכון והשנייה תחרות (מה שמדגיש את חשיבות ההנהלה). חברות שאינן קוראות נכון את המפה, בין אם הן חברות ענק או חברות קטנות, נשארות מאחור או נעלמות. כך זה היה במהפכה התעשייתית וכך זה היום במהפכת הטכנולוגיה. נשתמש במייקרוסופט כדוגמה בניסיון להבין כיצד מצליחות חברות להמשיך ולשגשג למרות השינויים ולמרות התחרות שהולכת וגדלה.

מה מריץ את מייקרוסופט? החברה מתחרה באין ספור חברות שהגדולות ביניהן הן ORCL, SAP, CA, GOOG, AAPL ו-IBM אבל, כפי שאמר בזמנו סטיב באלמר, שהוביל החברה במהלך 14 שנות הפריצה של מהפכות הטכנולוגיה, הגלובליזציה והאינפורמציה, מ-2,000 עד 2014, "בקצב ההתקדמות של הטכנולוגיה והגלובליזציה כל חברה תצטרך או להתחרות בנו או להשתמש בנו", ואכן אין ספור חברות סיניות, הודיות ואירופאיות מתחרות במגזרים שונים בהם פועלת החברה וגם חברות ישראליות רבות, מאמדוקס ועד אוטוניטי. לצד התחרות העזה ישנו מסלול השינויים שיוצרות המהפכות ולמרות זאת מיקרוספט רק הולכת וגדלה, רווחית יותר, משלמת יותר דיבידנד, רוכשת יותר ממניותיה ומאזנה הולך ומתחזק. הכיצד?

נתחיל במספרים, מיקרוסופט סיימה את המאה העשרים עם מכירות של 19.75 מיליארד, רווח נקי של 3.45 מיליארד ורווח למניה של 0.66 דולרים כאשר בקופתה 8.97 מיליארד דולרים וללא חובות. 90.1% מההכנסות הגיעו, ב-1999, ממה שהוגדר כ-"Desktop and Enterprise Software and Services" (כמעט הכל מתוכנות החלונות והשירותים להן). היו לחברה אז 5.482 מיליארד מניות וערכה, בסוף 1999 הגיע ל-212.5 מיליארד מתואם להיום והמניה נסחרה לפי מכפיל היסטורי של 58 פעם.

החברה לא חלקה דיבידנדים וגם לא רכשה מניותיה (להוציא רכישות לצורך חלוקת אופציות לעובדים). 10 שנים מאוחר יותר, ב-2008 (תחילת שלב ההתמזגות של המהפכות) סיימה החברה עם מכירות ורווח נקי של 60.4 ו-17.7 מיליארד בהתאמה ורווח למניה של 1.9 דולרים כאשר בקופתה 23.7 מיליארד במזומן והתחייבויות של 6.6 מיליארד כאשר היא כבר משלמת דיבידנד של 44 סנט למניה.

בסוף אותה שנה היו לחברה 9.47 מיליארד מניות והיא נסחרה בשווי חברה של 146.1 מיליארד מתואם להיום. ב-2008 הגיעו 31.3% מההכנסות מהחטיבה העסקית, 31% מחטיבת ה-Desktop and Enterprise Software Services, היתרה הגיעה משתי חטיבות חדשות, 24% שירותי לקוחות ו-12.8% מחטיבת הבידור והמכשירים/אפליקציות,. את 2017 סיימה החברה עם מכירות ורווח נקי של 89.95 ו-21.2 מיליארד ורווח למניה של 2.71 דולרים כאשר בקופתה 133 מיליארד במזומן, חובותיה ארוכי הטווח על 104.2 מיליארד והדיבידנד עלה ל-1.56 דולר למניה.

בסוף 2017 היו לחברה 7.832 מיליארד מניות (רכשה 1.638 מיליארד מניות מאז 2009) וערך החברה עמד על 670 מיליארד דולרים כאשר המכפיל ההיסטורי עמד על 30 פעם. הכנסות החברה ב-2017 הגיעו מהחטיבה העסקית (33.8%), שלתוכה שולבו לינקדאין וסקייפ, תוכנות ענן (30.4%) בהובלת ה-Azure שצמחה ב-99% ב-2017 ומחטיבת המחשוב אישי (43.1%) שעיקר הכנסותיה מהסכמי OEM וממנוע החיפוש בינג שצמחו ב-5 וב-15 אחוזים בהתאמה ב-2017 ושכוללת את "המשחקים" בהובלת ה-XBOX שירדה מעט ב-2017.

הסיבה שסך האחוזים מגיע ל-107.3% קשורה ברישום "הכנסות נדחות" בהסכמי Window 10 שהגיעו ל-6.7 מיליארד ב-2017. הנתונים העסקיים של המאה ה-21 מצביעים על כך שהחברה הזו, שפועלת בתחום שמשתנה במהירות, ממשיכה לצמוח, להוביל ולשמור על מאזן יציב וחזק מה שמביא להנחה שאם עשתה זאת עד כה ותוך החלפה של 3 הנהלות היא יכולה להמשיך ולעשות כך גם בעתיד, לפחות הקונצנזוס מאמין בכך.

נכון לשבוע זה 12 מתוך 13 אנליסטים שבדקו את החברה במהלך ינואר 2018 המליצו ב-BUY, אחד ב-HOLD ומדובר באנליסטים בכירים ביותר. הבעיה כרגע במניה כבר נמצאת מעל לקונצנזוס מחיר המטרה של 90.45 . הבעיה הזו אגב משותפת לכל קבוצת המניות שהזכרנו ועוד כמה ולכן מתבקש "תיקון התאמת ערכים". כהערת אגב, בשיא השפל של המשבר בבורסה, תחילת 2009, נסחרה המניה במכפיל היסטורי של 8.1 ורוב האנליסטים אז המליצו ב"החזק".

אנחנו עוקבים אחרי החברה מאז פורסם, בסוף 1995, התזכיר של ביל גייטס,"Internet Tidal Wave memo" ("תזכיר נחשול האינטרנט") שהיה תזכיר פנימי לעובדי החברה ודלף לוול סטריט ג'ורנל. רבים "מאשימים" את התזכיר הזה כמנוע שהחל את הדחיפה הגדולה לבועת הטכנולוגיה של 2000. בתזכיר מסביר גייטס כי האינטרנט "זו ההתפתחות (הטכנולוגית/עסקית) החשובה ביותר מאז הוציאה IBM את המחשב האישי ב.-1981" ושתוביל לשינוי חברתי, כלכלי ולשיעורי צמיחה אדירים.

גייטס אגב עזב את תפקיד המנכ"ל ב-2000 ואת תפקיד היו"ר ב-2014 אבל נשאר כחבר הדירקטוריון והארכיטקט הטכנולוגי/ האידיאולוג של החברה (עדיין מחזיק ב-102,992,934 מניות, 1.3% מהחברה. בעלת המניות המובילה היא קבוצת הקרנות של וואנגארד, 395.8 מיליון) ההיסטוריה של מייקרוסופט, כמו של אמאזון וגוגל, חייבת להילמד ע"י כל יזם/מנהל שמנסה להוביל חברה למעמד מוביל באחת הנישות שיוצרת המהפכה הטכנולוגית.

מיקרוסופט ושאר החברות שהזכרנו ודומותיהן אלו חברות שהתחילו כסמל של חדשנות, ע"י יזמים צעירים בעלי מחשבה ותרבות ניהולית בלתי קונבנציונליות, בסביבת עסקים שמרנית מאוד, סקפטית ומאורגנת "לפי הספר". הצלחתן הובילה אותן להפוך למעשה לחלק מאותו עולם עסקי על כלליו שהן כל כך היו שונות ממנו בתחילת דרכן, גם זה חלק מהתמזגות מהפכת הטכנולוגיה, כדי לחבור באמצעותה לגדולים אתה חייב להתמסד.

שימו לב גם שכל החברות שהוזכרו צמחו לענקיות תעשייה בתוך נישות חדשות שהן למעשה עזרו לייצר בעזרת מהפכת הטכנולוגיה, נישות מרחיבות צריכה וזו רק ההתחלה, יהיו עוד חברות רבות כאלו ולכן מומלץ לשבת בסלי מגזר וקרנות לאורך זמן.
 
 ** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל

תגובות לכתבה(72):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 22.
  מאוהב נואשות באסתי - אבל היא אף פעם לא יורדת למחיר נוח
  סימול EL 06/02/2018 16:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  The Estee Lauder Companies Inc
  סגור
 • שטויות איש יקר
  I 08/02/2018 11:00
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לא קיים מושג כזה מחיר נוח. נא הגד מחיר ששווה לך ספציפית להיכנס.(ל.ש.ג..פעם 1 ואולי אחרונה בעת הזאת ברשותך)
  סגור
 • 21.
  כבר יום שלישי שהזהב לא מתרומם התחזקות הדולר דורסת אותו
  זהבי 06/02/2018 14:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התחזקות הדולר (בעולם) דורסת את הזהב ולא נותנת לו להרים ראש. איזה עולם הפוך על הפוך - יוצרים גרעונות עתידיים מטורפים (רפורמת המס) - אבל החליטו שהנל תביא להחזרת דולרים לארצות הברית (חברות שירצו לנצל את הרפורמה).
  סגור
 • 20.
  מדהים לראות את הבריחה מהכול (למזומן) - כולל הזהב
  גם בשישי וגם אתמול 06/02/2018 08:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  “Should this rout in the stock market continue, gold may continue under pressure as the ‘sell everything’ to raise cash mantra unfolds,” said Peter Hug, global trading director at Kitco Metals Inc.
  סגור
 • 19.
  ברודקום העלתה הצעתה ל-120מיליארד, וקוואלקום יורדת 4%
  האר את עיני 05/02/2018 21:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא מבין בדיוק את ההיגיון של השוק. הרי ברודקום העלתה הצעתה מ-100 מיליארד דולר ל-120...והיה סביר שקוואלקום תעלה בתגובה.
  סגור
 • טען עוד
 • בין סבירות למציאות
  שלמה גרינברג 06/02/2018 11:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למי איכפת היה אתמול (מלבד שחקנים גדולים שקנו) שקוואלקום קבלה הצעה משופרת? זה אפקט העדר
  סגור
 • שיורד גשם בוול סטריט כל המניות נרטבות
  טובי 06/02/2018 07:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל השוק כולל המניות הטובות והיציבות נסחרות באדום כשיש פאניקה כמו ביומיים האחרונים
  סגור
 • 18.
  עסקת קואלקום ברודקום
  אבי לא3 05/02/2018 13:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בעבר נבאת נכון את אי קבלת ההצעההראשונית,האם לדעתך ההצעה המשופרת תבשיל את העסקה?
  סגור
 • נבאת
  שלמה גרינברג 05/02/2018 15:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא קראתי את הפרטים עדיין, העסקה תלויה לא רק במחיר. לא ניבאתי, בדקתי והגעתי למסקנה שהעסקה לא הייתה מתאימה לקוואלקום בזמנו
  סגור
 • אכן נבאת
  אבי לא 3 06/02/2018 00:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כשאני כותב נבאת אני לא מתכוון שנפלה לך הארה משמיים, אלא שלאור הנתונים הסקת שזה מה שיקרה זה כמו שאתה מן הסתם (ואפילו במפורש) מנבא שהתיקון שהחל הוא רק תיקון ולא מפולת כמו שנהנים לא מעט אנשים לאמר.. עכפ מצטרף לשאלה של אחרי.. מן הסתם בימים כאלו כולם זורקים סחורה ואין כל כך משמעות לחדשות האמנם?
  סגור
 • 17.
  nvda
  אבי לא 3 05/02/2018 02:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי שלמה, ראשית תודה על הכתבות המחכימות, שנית לקראת פרסום הדוחות של ניבידיה האם לדעתך ההכנסות מתעשיית הקריפטו אכן מהווה מרכיב משמעותי (5-6%) בהכנסות של ניבידיה (וחברות שכמותה) כפי שטוענים כמה אנליסטים ואם כן כיצד לדעתך זה ישתקף בתגובת השוק לדוחות לאור התנודתיות של תעשייה זו ובייחוד בשבוע האחרון.
  סגור
 • גם AMD חזק במשחק הליבה הגרפית.
  רז 05/02/2018 12:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  .
  סגור
 • וואו!!! (ל"ת)
  שלמה גרינברג 05/02/2018 09:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • מה וואו!!!??? (ל"ת)
  3 05/02/2018 11:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לקראת פרסום הדוחות של ניבידיה
  שלמה גרינברג 05/02/2018 12:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה מבקש דעה על דברים שאיש אינו מסוגל לתת לך. לא רק שהדוחות עדיין לא פורסמו ומשקל הקריפטו אינו ידוע אלא כיצד אתה מצפה שמישהו יוכל להסביר כיצד הדברים ישתקפו בשוק כש"הדברים" אינם ידועים
  סגור
 • אם לא קראת, אז הקריפו מתרסק בימים האחרונים (ל"ת)
  הקריפטו מתרסק 05/02/2018 21:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מה זה שייך?
  שלמה גרינברג 06/02/2018 11:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ההפך, תנודות של הקריפטו רק מעלות הכנסותיה של החברה מהתחום (אם באמת ההכנסות משם משמעותיות כפי שהכותב ציין).
  סגור
 • 16.
  למתכנה אביב 3 שמתיימר להיות חבר של שלמה
  מייקי 04/02/2018 16:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני חותך ה ז. אם אתה לא הבחור בן ה63 לערך מכפר שמריהו שחותך את השכונה עם הלומברגיני מרצ'ילגו. נכון אחי?
  סגור
 • איך ידעת ?? תותח על (ל"ת)
  אביב 3 04/02/2018 20:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 15.
  AOBC מדהים לראות את הקריסה במניה מאז בחירת טראמפ
  American Outdoor Bra 04/02/2018 15:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשבוע של הבחירות בנובמבר 2017, כשהתברר שהילרי לא נבחרה ולא יהיו הגבלות על קנית נשקים - המניה ירדה 25 אחוז רק בשבוע ההוא. מאז ירדה עוד 45 אחוז. לציבור אין סיבה לרוץ לקנות נשקים ואז מופיעות כותרות אימה כמו הנל Gun Background Checks Show Largest-Ever Yearly Decline In 2017 January 4, 2018
  סגור
 • 14.
  קניתי UGLD חשבתי זהב יעלה בירידות - במקום חטפתי רביעיה
  ugld זהב פי 3 04/02/2018 10:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אגחים עולים בפראות, הפד מדבר על אינפלציה - הכול נופל כולל הזהב.
  סגור
 • איזה עולם - הכול הפוך על הפוך
  זהבי 04/02/2018 11:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  Markets are expecting the US dollar to gain some strength on tax reforms, which could be detrimental for precious metals.
  סגור
 • GUKHO CPRTU,??? איפה ולמה? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 04/02/2018 11:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • VelocityShares 3x Long Gold ETN
  ugld 04/02/2018 14:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ugld ירדה ביום שישי 4 אחוז כשכול השוק ירד. תעודת סל פי 3 על חברות כרית הזהב JNUG ירדה בכלל 12 אחוז ביום שישי. זהב לא תמיד מגן בימים אדומים חזק.
  סגור
 • 13.
  שיא השפל
  שמואל 03/02/2018 19:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ציטוט : "...כהערת אגב, בשיא השפל של המשבר בבורסה, תחילת 2009, נסחרה המניה במכפיל היסטורי של 8.1 ורוב האנליסטים..."
  סגור
 • ומה הטענה שלך? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 04/02/2018 11:08
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • שפל השיא
  שמואל 04/02/2018 14:49
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלמה הנכבד, אין דבר כזה "שיא השפל" כמו שאין דבר כזה "שפל השיא". זה היה צריך להיות מובן מאליו, אבל דרשת הסבר לטענה וקיבלת. אתה יכול להמשיך להשתמש במפלצת הלשונית "שיא השפל" וגם "שפל השיא" כרצונך, כמו גם בלשון "אנחנו" כאשר הכותב, אתה מר שלמה, יחיד. או שאולי זה המתרגם האוטומטי מאנגלית. כי בתגובות אתה כותב בלשון יחיד. אפשר גם לכתוב מכפיל רווח 20 ללא התוספת "פעם", כי זה תרגום מאנגלית, ובעברית לא משתמשים ב- "פעם". בהיותך כותב בעל ניסיון רב, מר שלמה, אתה יכול לכתוב בעברית תקנית. לעומת זאת מכתבים צעירים אין לי ציפיות לכך, אבל ממך, כן.
  סגור
 • תמשיך לתקן, בסוף אלמד
  שלמה גרינברג 04/02/2018 16:29
  הגב לתגובה זו
  3 0
  עברית שפה קשה
  סגור
 • המשך לתקן ולא תמשיך (ל"ת)
  מישהו אחר 05/02/2018 11:05
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • בעצם גם כאן. 2. (ל"ת)
  I המשך 08/02/2018 11:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  השטתחות עקום תשואות האג"ח.
  אפי 03/02/2018 14:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באחרונה אנו עדים לאי שקט בשוק האג"ח שמוביל לאי שקט בשוק המניות. יש הרואים בהשטתחות העקומה מדד המנבא כיוון שלילי לשוק המניות. אודה שבעיני התהליך נובע מסיבות טובות שכן הציפיות לאינפלציה נובעות מציפיה להמשך הצמיחה,עליית השכר והתעסוקה. מכאן שיש לצפות שהתהליכים לאו דוקא יתפתחו זה על חשבון האחר. אשמח לשמוע את חוות דעתך וכיצד אתה רואה את השטתחות העקומה כמדד לשינויים בשוק. שבת שלום.
  סגור
 • עניתי על הנושא עשרות פעמים
  שלמה גרינברג 04/02/2018 11:09
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הסיבות בהחלט טובות לכלכלה
  סגור
 • 11.
  שלמה
  שים 03/02/2018 13:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני עוקב אחרי כתבותיך וניתוחים. ממצה וטוב.תמשיך ככה
  סגור
 • 10.
  תלבונד גלובל
  למר גרינבר 03/02/2018 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מנית נדלן במז׳ ארה״ב, שעוסקת בנדלן. מה דעתך?
  סגור
 • לא עוקב (ל"ת)
  שלמהגרינברג 04/02/2018 11:09
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 9.
  האם החל התיקון? יום קשה בכל הגזרות יום ו' (ל"ת)
  יוסף 03/02/2018 08:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • האם החל התיקון? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 04/02/2018 11:10
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
 • אתה צוחק עלי ומזלזל באינטליגנציה שלי ואני לא מסמפט
  לשלמה 04/02/2018 15:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שעושים לי ככה. אתה על בטוח יודע הכל אז נא שתף אותנו בבקשה שלא יאכלו לנו תתחת ונמשיך לצבור רכוש כמו עד היום
  סגור
 • היי שבוע ירידות לא אמור להבהיל אף אחד זה לאחר שנה של על (ל"ת)
  אבי3 05/02/2018 18:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  שימעו והפנימו
  שגיב כהן 02/02/2018 16:40
  הגב לתגובה זו
  0 6
  חנה מירצקי עושה לי 120 אחוז לשנה קבוע כבר 24 שנים
  סגור
 • מה אתם מסמנים אדום גלמים? (ל"ת)
  שגיב 04/02/2018 15:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תמסור לה ד"ש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 04/02/2018 11:10
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • גם כאן .3. מצטער...מסרתי ומוסרת חזרה.
  I 08/02/2018 11:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המספרים שמאן דהוא רשם למעלה ממש לא נכונים.
  סגור
 • אוהבים אותך כפרה (ל"ת)
  תוטדה לשלמה 04/02/2018 15:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מי זאת חנה מירצקי (ל"ת)
  יצחק 03/02/2018 18:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אגלה לכם
  אם שלמה יאשר 04/02/2018 15:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היא תותחית כמוהו
  סגור
 • מי זאת חנה מירצקי? (ל"ת)
  מתעניינת 03/02/2018 15:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • איך אני מגיע אלייה ? אין בגוגל (ל"ת)
  יעקבי 03/02/2018 08:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • זה יותר טוב מגוגל (ל"ת)
  הראש של שלמה 04/02/2018 15:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • על מה אתה משלם לה 120% כבר 24 שנה
  סופר 03/02/2018 08:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לוקחת לך 120% במקום 100% איזו חצופה.בקיצור ... את סיפורי פוגי שלך שמור לעצמך
  סגור
 • איזה 100 ואיזה 120
  לסופר 04/02/2018 15:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מספר לך משהוא מהחיים ואתה לא מבין ומזלזל
  סגור
 • 7.
  NGHC תחום ביטוח
  יוסי 02/02/2018 11:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם יתכן שהתחום אטרקטיבי ואם תוכל לתת תחזית למניה בבקשה תודה
  סגור
 • תחזית למניה
  שלמה גרינברג 03/02/2018 09:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באמת יוסי, זה מה שאתה מצפה שאתן? תחום הבטוח, כמו הפיננסי, תמיד היה מעניין וכעת לך ותגולל למשל ל : https://www.marketbeat.com/stocks/NASDAQ/NGHC/ ותחליט
  סגור
 • 6.
  לגבי תחילת הכתבה
  אבי3 02/02/2018 10:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני יודע שזה ממש בהתחלה אבל מה אתה חושב על המהלך של באפט והשאר?לא ישפיע על חברות ביטוחי הבריאות(נניח unh) ושות׳?וגם-ראית שבאפט אמר שאובמה קייר זו תולעת בכלכלה באמריקה?העיקר התקשורת שיגעה אותנו שאם טראמפ יבטל אותו ישארו ״מיליוני אנשים ללא ביטוח״ איזה ביטוח....
  סגור
 • אכן תולעת רצינית
  שלמה גרינברג 03/02/2018 09:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אבל, כפי שכתבתי מדובר כרגע ב"מחשבות" בלבד. לגבי התקשורת מה עוד אפשר להוסיף?
  סגור
 • תודה על התגובה שלמה (: (ל"ת)
  אבי3 04/02/2018 10:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • פגש אותו
  לאבי 02/02/2018 16:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא יייתן לך אכלה תשובה שרק תרוויח בגדול מימנו. הוא תותח אבל צנוע אז לחץ לפגישה אל תתבייש
  סגור
 • שלמה אתה כותב נפלא ופרשן מדהים
  אבי3 02/02/2018 18:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רק חבל שהרבה מהקוראים שלך מתנהגים כמו ילדים בני 15 שעוד לא התבגרו, לא נורא נתגבר גם על הטרולים העלובים שחושבים שהם ליצני ביזפורטל , כנראה בבית ספר היו מגניבים ועכשיו נגמר להם הסוס אז זה מה שנשאר להם....
  סגור
 • 5.
  ראיתי שNOK עלתה חזק , ו-RADA קורסת...מה הסיבות?
  שאלות 02/02/2018 00:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמובן שאין קשר בין המניות הללו
  סגור
 • בנוקיה הביקוש היה חזק ובראדא ההצע
  שלמה גרינברג 03/02/2018 09:39
  הגב לתגובה זו
  3 0
  למה שלא תיכנס לכול אתר פיננסי ותקרא, הכול שם.
  סגור
 • 4.
  MSFT ניצחה בזכות שיווק אגרסיבי של מערכות ההפעלה שלה
  יוסיניו 02/02/2018 00:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היו מערכות הפעלה יותר מוצלחות, אבל MSFT ניצחה בזכות ההשתלטות על שוק מערכות ההפעלה והתוכנות הנילוות כמו OFFICE, בכח השיווק האגרסיבי שלה.
  סגור
 • 3.
  פרופ פול קרוגמן טוען שאין סיכוי למימוש שיקום התשתיות
  לגבי שיקום התשתיות 02/02/2018 00:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הוא מכיר כמובן בבעיית התשתיות, אבל טוען שאין סיכוי שימצאו מודל רווח שיהיה כדאי לשוק הפרטי (=מלבד אולי כבישי אגרה). מדובר על בעיות קשות במערכות הביוב והניקוז ועוד.
  סגור
 • פרופסור קרוגמן
  שלמה גרינברג 03/02/2018 09:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני מעריץ של קרוגמן וקורא באדיקות כול מאמר שלו (לא תמיד מסכים עם דעותיו). בצד הפרסונלי לעומת זאת קרוגמן הוא מאלו שהתיעוב שלהם מהנשיא ממש זועק השמימה. הוא אפילו הודה בכך לאחרונה לאחר שטראמפ "בחר" בו כאחד מחמשת מקבלי פרס הפייק ניוז בגלל מאמרו ערב הבחירות בו הזהיר את צבור המשקיעים לברוח מיד מהבורסה במקרה שטראמפ ייבחר כיוון שהבורסה תתמוטט. אמר קרוגמן, "אני מודה שכתבתי מהלב ולא מהראש". איני מסכים שאין סיכוי שימצאו מודל שהרי המודל קיים. ראה תגובתי לכתבה האחרונה של קרוגמן בניו יורק טיימס Thank you for participating on NYTimes.com. Your published submission can be found at this link: http://www.nytimes.com/2018/02/01/opinion/trump-appointees-incompetent.html?comments#permid=25799334
  סגור
 • 2.
  עליבאבא
  אלירן 01/02/2018 21:13
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מה דעתך על עליבאבא ועל התגובה המוגזמת היום בשוק לכך שהם פיספסו בקצת את התחזית של האנליסטים?האם ניתן לראות בכך התחלה של תיקון אחרי גל העליות?
  סגור
 • תגובות
  שלמה גרינברג 03/02/2018 09:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תיקון כבר היה נחוץ ממזמן ועל כך אני כותב כמעט כול שבוע. לגבי התגובות, גם על כך אני כותב כול הזמן. השוק מגיב להשוואות עם הקונצנזוס שהפך המדד והחליף למעשה את המצב העסקי האמיתי.
  סגור
 • מצטרף לשאלה (ל"ת)
  רועי 02/02/2018 08:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • איני עוקב מקרוב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/02/2018 08:35
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 1.
  מה דעתך לגבי "השקר הענק" הפיל הענק שבחדר
  שאלה 01/02/2018 19:52
  הגב לתגובה זו
  0 1
  וזה שכול אחד שיכנס ליועץ השקעות בבנק או בכול מקום - הנל מתוכנת לחשוב על "סיכון" רק בהקשר של חלוקה בין אחוז מניות לאגח. בעוד שבפועל החלוקה צריכה להיות בין מזומן לכול השאר. הרי אם יהיה תיקון אמיתי (של 10-20 אחוז) אז גם סביר שתהיה בריחה מהכול - מניות, אגח וזהב. רק אתמול גרינספאן דיבר על בועת מניות ובועה יותר גדולה באגח. כול יועצי ההשקעות מקובעים בעולם שבו אתה חייב להחזיק אגח כי יש אינפלציה.
  סגור
 • על יועצי בנקים וגרינשפן
  שלמה גרינברג 02/02/2018 08:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יועצי הבנקים שאני מכיר בישראל הם אנשים שמדקלמים הנחיות ממרכז נ"ע. לגבי גרינשפן, שאני עוקב ומעריץ מאז תחילת שנות השמונים, צריך גם להכיר את ההיסטוריה שלו. גרינשפן, שגדל בליהמן כברוקר, אוהב הצהרות סנסציוניות מחד ומתנגד נמרץ לרגולציה מאידך. הנאום השבוע היה חזרה די מדויקת על נאומו המפורסם מנובמבר 1996 אז הזהיר מפני הבועה הטכנולוגית ומאותו רגע עלה השוק ברציפות משך 3.5 שנים לשיא הבועה. לאחר שבועת 2000 התפוגגה הוא גם התנגד בצורה חדה לרגולציה מה שהוביל רבים להאשימו במשבר 2008.
  סגור
 • בריחה מזהב בתיקון?.....בדוק מה הזהב עשה ב2008.
  אברהם קרן 02/02/2018 07:44
  הגב לתגובה זו
  3 0
  .
  סגור
 • זהב נפל ב-2008, אתה בעידן האינטרנט
  אלכס 03/02/2018 22:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אפשר לבדוק בשניה כל טענה. הזהב עלה עם שוק המניות, וכששוק המניות נפל ב-2008, הזהב נפל איתו. לאחר מכן, ב-2011 בערך, הזהב החל לעלות, אבל כך גם שוק המניות.
  סגור
 • ל-אברהם - כן סביר שגם הזהב יתרסק
  אינדיאנים 02/02/2018 16:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כול "אינדיאני" ממוצע מכיר היום בלי סוף תעודות סל בחסר פי 3. אין להם מה לחפש בזהב - תהיה התנפלות היסטרית על התעודות הנל ולא על הזהב. לדעתי לא רלוונטי דוגמאות מ 2008 שאז בקושי היו סמרטפונים ורשתות חברתיות וכו.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות