קרן השתלמות מול כל השאר: חמישה יתרונות בכלי אחד

ירון שמיר, מומחה הפנסיה של Bizportal, מציג את היתרונות של קרן ההשתלמות אל מול שאר הכלים לחיסכון ארוך טווח
|
(3)

בניגוד למכשירי החסכון ארוך הטווח, לקרן ההשתלמות תכונות יחודיות אשר מבדלות אותה ומעניקות לה יתרונות רבים. בטור שלפנינו נדון ביתרונות קרן ההשתלמות ובדרכים הנכונות לממש אותם. ראשית, חשוב לדעת שבניגוד לקופות גמל, קרנות פנסיה ופוליסות ביטוח, לא כל אחד יכול לפתוח קרן השתלמות, אלא רק עצמאי או עובד שכיר במשותף עם מעסיקו, כאשר במקרה של שכיר ההפקדה לקרן מוגבלת ב-10% מהשכר.

אז אלו יתרונות יש לקרן ההשתלמות?

פטור ממס רווח הון בביצוע פעולות. כאשר אנו מבצעים פעולות של קניה, מכירה או מעבר בין מסלולי השקעות בקרן ההשתלמות - אין אירוע מס. היכולת לנהל את הצבירה כ"ברוטו" ולא כ"נטו" מעניקה לקרן ההשתלמות, כמו גם לשאר המכשירים הפנסיונים, יתרון גדול. יחד עם זאת, בניגוד לשאר המכשירים הפנסיונים, הצבירה מקרן ההשתלמות ניתנת למימוש אחרי 6 שנים כסכום הוני ולא כקיצבה, כך שהיתרון בקרן ההשתלמות מובהק מול מכשירי חסכון אחרים.

<
פטור ממס רווח הון בפדיון. כאמור, קרן השתלמות נזילה לאחר 6 שנות חסכון (קיימים מקרים כאשר גם התקופה הזו מתקצרת). בתום התקופה הזו פדיון של כספים מקרן ההשתלמות פטורים ממס רווח הון (עד לתקרה המוטבת). מדובר ביתרון בלתי מבוטל על פני מכשירי חסכון אחרים אשר בהם מס רווח ההון נע בטווח של 15%-25%. חשוב להבין כי אין חובה למשוך את הכספים מקרן ההשתלמות אחרי 6 שנים וניתן להמשיך ליהנות ממקלט המס הזה גם לאחר שהכספים נזילים.

<
אפשרות לקבלת הלואה על 80% מהסכום הנזיל בקרן בריביות אטרקטיביות.
במידה והכספים הנזילים עומדים על 100 אלף שקלים, ניתן לקבל 80% הלוואה על הסכום, כלומר 80 אלף שקלים. היום, הריבית בה ניתנת ההלוואה מגיעה במקרים מסוימים גם לפריים-0.5, מדובר על ריבית אטרקטיבית מאד. אי לכך מתווספת העובדה כי ניתן להחזיר במהלך התקופה את הריבית בלבד. הלוואה על קרן השתלמות, במקום לבצע פדיון, יכולה להיות אלטרנטיבה אטרקטיבית מאד.

<
אפשרות לניהול עצמי - IRA
כל היתרונות שננקבו קודם לכן משתלבים בעובדה שניתן לבצע ניהול עצמי של כספים בקרן השתלמות, כמובן על פי התקנות. אופציה זו מאפשרת להסתכל על קרן ההשתלמות כמכשיר פיננסי שנהנה מיתרונות רבים ומנזילות גבוהה.

<
הטבת מס בהפקדה לעצמאי
הפקדה לקרן ההשתלמות הינה הוצאה מוכרת לעצמאי (בגובה של תקרה הנקבעת מידי שנה). למעשה מדובר על יכולת להפקיד לחסכון עם תנאים טובים כמו גם לקבל החזר מס ממס ההכנסה.

<
לסיכום, קרן ההשתלמות מהווה מכשיר חסכון יחודי ומענין אשר שימוש נכון בו יכול לתת ערכים מוספים גבוהיים לחוסך.***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/  או יעוץ במוצר פיננסי ו/ או שיווק פיננסי ו /או ייעוץ מס/ ו/ או יעוץ פיננסי ו/ או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו /או הקופות המוזכרים לעילו/או קיים להם אינטרס כלכלי במוצרים האמורים ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות.**   

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מרכז
  רונן 24/02/2015 07:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  במקרה של לקיחת הלוואה מקרן ההשתלמות ,לא ניתן לבצע שינויים של מעבר בין סוגי קרנות . בגלל מגבלה זו הפסדתי כ 10000 שח בשנתיים האחרונות (רציתי לעבור מקרן אגחית לקרן מנייתית) כך שהחיסכון הפך להפסד.
  סגור
 • 2.
  הכל נכון אבל זה רק כשהכל בכיוון אחד
  מוצי 23/02/2015 16:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  העולם התרגל לשוקי הון שעולים בטווח הארוך. זה יכול שנגמר. או שכן או שלא. במקרה שכן. אחזקת כסף בקרן השתלמות יכולה להיות כואבת למי שמעל גיל 70 (בהנחה שיחיה עד 85). כל ההנחות שהיו נכונות עד היום השתנו כשכל הריביות בעולם יושבות על 0. כולל אצלנו מהיום. היחידים שבטוח ירוויחו הם אלו שמנהלים את קרנות ההשתלמות
  סגור
 • 1.
  וחשוב לא פחות עמלות ניהול נמוכות בין 0.5 עד 1 אחוז (ל"ת)
  22 23/02/2015 15:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות