השקל הפגין חוזקה: הוסיף 0.4% מול הדולר, בשיא של למעלה משנה מול האירו

בעולם רושם האירו התחזקות קלה מול הדולר לאחר שבשבוע האחרון צלל בשיעור של 2.2% מול המטבע האמריקני. בנק ישראל דיווח כי ביצע רכישות בחודש האחרון בהיקף של 1.6 מילארד דולר
השקל הפגין חוזקה: הוסיף 0.4% מול הדולר, בשיא של למעלה משנה מול האירו

המסחר המתנהל בשעה זו בגזרת המט"ח בעולם מתאפיין בהתחזקות קלה של המטבע האירופאי מול הדולר אשר רשם ירידות חדות בערכו בימים האחרונים, וזאת ברקע לחששות המשקיעים מפני יציבותן הפיננסית הרעועה של יוון, פורטוגל וספרד. בניגוד למגמה העולמית המשיך האירו לצלול מול השקל כאשר היום איבד המטבע כ 0.7% מערכו. הדולר נחלש גם הוא מול השקל ונסחר בירידות של 0.4% לשער של 3.732.

בבנק ירושלים מאמינים כי בטווח הקצר יתחזק המטבע האמריקני מול השקל אולם בטווח הארוך תתהפך המגמה: "להערכתנו, בטווח הקצר הדולר צפוי להמשיך ולהתחזק מעט בשוק המקומי בעקבות החולשה בשוק המניות והחיפוש אחר מטבע מקלט, אך עם חזרת האופטימיות והתיאבון לסיכון יחזור הדולר למגמת ההיחלשות שאפיינה אותו בחודשים האחרונים", כך טוען איתן אדמוני, מנהל חדר המסחר במט"ח של בנק ירושלים, בסקירה שפרסם היום.

הסיפור המרכזי בימים האחרונים היה כמובן האירו, אשר לא נחלש רק בישראל אלא בכל העולם, ובעיקר מול הדולר. האירו רשם רצף של ירידות מול המטבע האמריקני ומרמה של 1.396 צלל לשער של 1.366 והשלים ירידה של 2.2% תוך פחות משבוע.

"בעוד שרבים חשבו שהצמיחה בארה"ב תהיה זו שתספוג את המהלומה הרצינית ביותר ותהיה האחרונה להתאושש מבין כלכלות העולם, מתברר כי דווקא אירופה הייתה זו שספגה פגיעה חמורה יותר", מסר רונן מנחם, מנהל יחידת ההשקעות והאסטרטגיה במזרחי טפחות, בשיחה שקיים עם Bizportal . לטענת מנחם האירו החזק הזיק בדיעבד לייצוא ולמרות הריבית הנמוכה שהונהגה על ידי הבנק המרכזי האירופאי, נשארו הביקושים לצריכה הפרטית ולהשקעות נמוכים מאוד. "סך הכל חולשת האירו לא מפתיעה ובהמשך ימשיך האירו להיחלש", סיכם מנחם.

בסוף השבוע התקיים כנס של שרי האוצר האירופאים ובו סוכם כי יסייעו ליוון לעמוד בהתחייבויותיה וימנע מהמדינה להגיע למצב של פשיטת רגל. גם הודעות אלו לא הרגיעו את הרוחות והחששות מפשיטת רגל של המדינה.

עלויות הביטוח כנגד פשיטת רגל של יוון עלו לשיא של מספר שבועות ברמה של 428.3 נקודות. גם הביטוח כנגד אי החזר חוב בספרד ובפורטוגל נסקו בשבוע האחרון. הביטוח על הכלכלה הספרדית טיפס לרמה של 170.8 נקודות ועל הכלכלה הפורטוגזית עלתה ל-229.6 נקודות.

בניגוד למגמה שנרשמה במסחר במטבע האירופאי בימים האחרונים נסחר בשעה זו האירו בהתחזקות מול הדולר ונסחר סביב שער של 1.367. הדולר מאבד גובה מול היין ונסחר כעת ברמה של 89.25 יין לדולר לאחר שרק לפני שבוע נסחר סביב שער של 91 יין לדולר. הפאונד ממשיך לצלול ונסחר סביב רמה של 1.56 דולר. המטבע הבריטי מאבד גובה ומשלים ירידה של למעלה מ-4.5% תוך שלושה שבועות.

בזירה המקומית נסחר הדולר בירידות של 0.4% ושערו היציג נקבע ברמה של 3.732 שקל. האירו המשיך לצלול במה שנראה כדבר שבשיגרה, היום איבד המטבע 0.68% מערכו ושערו היציג נקבע בשפל חדש של 5.096. נזכיר כי גם ביום שישי האחרון נמשך המומנטום השלילי באירו מול השקל. האירו איבד 0.4% ושערו היציג נקבע על 5.13 שקלים. הדולר, בניגוד לירידות היום, התחזק מול השקל בשיעור של 0.7% ושערו היציג נקבע על 3.747 שקלים. גם הפאונד הבריטי מאבד גובה. היום נחתך המטבע במסחר מול השקל בשיעור של 1.2% ושערו היציג ננעל ברמה של 5.80 - צלילה של 4.2% תוך שבוע וחצי.

בתוך כך פירסם היום את סך יתרות המט"ח לחודש ינואר 2010 מהם עולה כי במהלך החודש האחרון ביצע הבנק המרכזי רכישות בהיקף של 1.6 מיליארד דולר. בכך, עלו יתרות המט"ח של מדינת ישראל ל-61.6 מיליארד דולר כאשר הירידות בשער הדולר גרעו 475 מיליון דולר מהמאזן.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות