לא כמו בישראל: השקעה באג"ח high yield בארה"ב

בהמשך לטור הקודם, מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה ניהול תיקי השקעות, מביא שתי דוגמאות להשקעה מעבר לים
|
(44)

במסגרת הטור מהשבוע שעבר, הצגתי באופן כללי את אפיק ה-high yield בארה"ב, וניסיתי להראות שבתוך גל הירידות החדות, ייתכן ומתעוררות הזדמנויות להשקעה. זאת מבלי לפסול בחינה מקבילה לאפיקי השקעה אחרים, אשר "נפלו כמו אבנים", כגון מניות וסחורות. זהו אולי עיתוי טוב למשקיע, שישב על הגדר, לבחון דריסת רגל.

ההבדל העיקרי בין המשקיעים שמחפשים "מציאות" בשוק המניות והסחורות לכאלה המחפשים "מציאות" בשוק האג"ח, הוא נושא תזרים המזומנים שמציע אפיק אגרות החוב בדמות הריבית המשולמת באופן שוטף ותשלומי הקרן. מצב זה נכון כמובן כל עוד החברה עומדת בהתחייבויותיה. כלומר המשקיעים באגרות החוב אינם צריכים עליות בשוק ההון על מנת ליהנות מתזרים שוטף ומשמעותי. זה בניגוד למשקיעים במניות ו/או בסחורות אשר זקוקים לממש את כל השקעתם או חלק ממנה על מנת להיפגש עם תזרים משמעותי.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

כאשר אנחנו באים לבחון אפשרות להשקעה באפיק ה-high yield, יש להבין שהוא איננו בנוי כמקשה אחת. השתמשתי בתעודת הסל הגדולה והסחירה מכולן בתחום אג"ח בסיכון גבוה,  HYG ,כדי להדגים את השונות בין מרכבי אג"ח ה-high yield. להלן הרכב תעודת הסל HYG לפי עשרת הסקטורים הגדולים המיוצגים בה:

כפי שניתן לראות, למרות הבריחה ההמונית, בדמות פדיונות ענק שהזרים ציבור המשקיעים לקרנות ה-high yield בעיקר בגלל החשש מחשיפה לאנרגיה וסחורות, המשקל של סקטורים אלו בתעודות הסל הגדולה בענף מהווה לא יותר מ-15% במצטבר. שני הסקטורים הגדולים ביותר בתוך שוק ה-high yield הינם תקשורת וצריכה שביחד מהווים כ-60% מסך אג"ח הכלולות בתעודות הסל.

ברצוני, בטור הנוכחי, להתמקד באחד משני התחומים העיקריים - התקשורת
מגזר הטלקומוניקציה, כלומר טלפוניה - ניידת ונייחת, טלוויזיה ואינטרנט תופס חלק גדול מאוד מהתחום. בשנים האחרונות, כמו בישראל כך גם בארה"ב, חברות התקשורת נמצאות במאבקים בלתי פוסקים בינן ובין עצמן על נתחי שוק. כתוצאה מהתחרות הקשה השוק הובל על ידי מיזוגים ורכישות, כאשר חברות בעלות פריסה מקומית נרכשו ו/או מוזגו ע"י חברות בעלות פריסה ארצית בארה"ב. המהלך בוצע תוך לקיחת אשראים גדולים לצורך הרכישות הנ"ל. במקביל החברות הצטיידו בתדרים חדשים (בדיוק כמו בישראל) בכדי לאפשר להן צמיחה עתידית. גם פעולה זו הייתה כרוכה בצרכי  מזומנים משמעותיים.

במקביל, כפי שכולנו יודעים, מהפכת הטכנולוגיה לא עצרה - מוצרים תחליפים בתחום התקשרות והטלוויזיה, כמו רשת נטפליקס, נגסו בהכנסות של החברות הוותיקות תוך איום משמעותי להמשך קיטון גם בעתיד בהכנסות החברות בענף.

להלן שתי דוגמאות לחברות שאגרות החוב שלהן נסחרות בתוך תעודות הסל של אג"ח high yield  והמבטאות את המתרחש בשוק הטלקומוניקציה:

 • Dish networks
מפעילת שרותי הטלוויזיה בתשלום הרביעית בגדלה בארה"ב. חוב החברה מדורג BB-. הסיבה לדירוג החוב הנמוך יחסית הינו גידול משמעותי ברמות המינוף של החברה, כתוצאה מרכישת תדרים רבים בשוק התקשורת האמריקנית, מתוך מחשבה למזג לתוכה בעתיד חברת סלולר ולהציע ללקוחות שירותי אינטרנט טלוויזיה סלולר בדומה לטריפל שמציעה חברת הוט בישראל.

על מנת לרכוש תדרים אלו, חברת האם של dish משכה מהחברה דיבידנד ענק בשנה שעברה בגובה של 8.5 מיליארד דולר. משיכת מזומנים כה גדולה פגעה משמעותית ברמת  הנזילות של החברה. ולמרות כל זה, מדובר בחברה ששווי הנכסים שלה גבוה בהרבה ביחס לערך התחייבויותיה. אם נקבל את ההנחה שהיא תוכל להמשיך וליהנות גם בעתיד ממימון זמין וזול, בזכות מיצוב הנכסים הגבוה של החברה - ההנחה שהחברה תוכל לעמוד בעתיד בהתחייבויותיה אינה חריגה. לחברה אג"ח לפירעון בשנת 2023 הנסחרות בתשואה של 6.1% לפדיון.

אם נבחן את הדוחות הכספיים של החברה לרבעון השלישי של 2015, נגלה כי לחברה מזומנים בהיקף של כ-2 מיליארד דולרים, אומנם לחברה הלוואות המסתכמות לסך של 13.5 מיליארד דולרים, לעומת הון עצמי בגובה של כ-3 מיליארד ד' בלבד (מהווה כ-14% מהיקף המאזן). אבל מדובר בחברה עם הכנסות שנתיות של כ-14 מיליארד ד', שמציגה רווח תפעולי (ללא הפחתות חד פעמיות) של 1.8-2 מיליארד ד' בשנה. תזרים המזומנים של החברה מפעילות שוטפת מסתכם בכ-2 מיליארד ד', כך שחוב של 13-14 מיליארד ד' אינו משוכה קשה מדי לחברה מהסוג של DISH.
 

 • Netflix
אולי אחת החברות המפורסמות ביותר מתחום התקשורת עבור המשקיע הישראלי. מניית החברה הובילה את העליות בשוק המניות האמריקני בשנה שעברה. מדובר בחברה פורצת דרך המעוניינת לשנות את האופן בו אנו צורכים טלוויזיה. 

נטפליקס נסחרת לפי שווי שוק של כ-43 מיליארד דולר, שגייסה לאחרונה אג"ח בהיקף של 2.4 מיליארד דולר. דירוג החוב BB-, והוא מהווה כ-24% מסך המאזן (העומד על כ-10 מיליארד ד'). החברה הינה חברת צמיחה, ובניגוד לחברת dish, לה נכסים מוצקים וברורים שהושקעו בהם מיליארדי דולרים, רוב השווי של חברת Netflix מגיע מציפייה לצמיחה עתידית בהכנסות החברה. לחברה מספר סדרות אג"ח, כאשר הסדרה לפירעון בשנת 2021 נסחרת בתשואה של 6.4%.

אם נבחן את המאזן של נטפליקס, נמצא כי לחברה הון עצמי של כ-2 מיליארד דולרים המהווה כ-20% מהיקף המאזן. חשוב לשים לב כי כ-4 מיליארד דולרים מסך נכסי החברה הינם נכסים בלתי מוחשיים, לכן יש להם ערך כל עוד היא פועלת כעסק חי. הכנסות נטפליקס בשנת 2014 הסתכמו ב-5 מיליארד דולרים והרווח התפעולי עמד על 400 מיליון דולרים. בשנת 2015 צפוי קצב ההכנסות לקפוץ לרמה סביב ה-7 מיליארד ד' בשנה, אבל הרווחיות התפעולית אפילו תרד לכיוון ה-300 מיליון דולר (בעקבות עלייה בהוצאות המכירה והמו"פ כמתחייב מחברה הנכנסת לשווקים חדשים רבים).

משקיע המאמין בעתידה של החברה לא אמור לפחד מהשקעה באגרות החוב של נטפליקס. מניות החברה עלו בשנה האחרונה מרמה של כ-60 דולרים למניה למחיר שיא של כ-130 דולרים למניה. מחיר המניה כיום נע סביב 100 ד' למניה - מדובר בנכס סחיר המאפשר גיוסי הון וחוב במידת הצורך.

לסיכום, בהמשך לטור מהשבוע שעבר, הפעם הצגתי שתי דוגמאות של חברות ענק במושגים של הבורסה המקומית. הן חברות טובות ואיכותיות עם חוב בדירוג המקביל לדירוג מקומי סביב A. כפי שאפשר לראות רק משתי הדוגמאות הנ"ל, גם אם נבחר להשקיע בחברות בעלות הכנסות משמעותיות, תזרים מזומנים טוב ובעלות מוניטין חזק עדיין ניתן לקבל תשואה דולרית שנתית של כ-6%. אגב אם נבחר בארץ חברות בעלות "איכות" קרובה לחברות המוזכרות בכתבה לא נצליח להגיע אפילו לתשואה של 4% שקלי בשנה.


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(44):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 20.
  רק אתמול HYG ירד 0.6 כל הכבוד על ההמלצה (ל"ת)
  זהירות 26/01/2016 15:17
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • אתה רציני ? אני לא חושב שהטור הזה מתאים לך
  מיכה צ'רניאק 27/01/2016 10:52
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מה הקשר למה שעשתה תעודת סל במסחר ביום אחד למה שהטור מנסה לומר ? שוב כפי שכתבתי במקום אחר אני לא בטוח שקראת או הבנת את הטור. ובנושא כללי יותר ( ואני חוזר ומדגיש למי שלא הבין הטור אינו ממליץ על תעודת סל כזו או אחרת הוא משתמש בתעודה הסל הגדולה והסחירה ביותר להמחיש טענה ) מי שבוחן השקעה בתעודת סל על פי תנודה יומית לדעתי לא צריך בכלל לשקול השקעה באפיק זה. אתמול היא עלתה ב 0.9% אז מה ? זה אומר שעכשיו זו השקעה טובה ? זה אומר שעכשיו "צדקתי" בטור ? זה פשוט שטויות והתייחסות שטחית לטור שהושקע בו זמן ומאמץ חבל ....
  סגור
 • אל תתייחס לליצנים
  משקיע 27/01/2016 19:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתור מנהל השקעות אני יכול להגיד לך שהכתבה מצויינת מעניינת ונכונה בהחלט נהנתי לקרוא ולהשכיל תודה
  סגור
 • מי שסוחר ע"פ תנודה יומית
  אבנר 27/01/2016 12:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שפשוט יחליף מקצוע
  סגור
 • 19.
  תודה רבה
  משקיע ב-HY 26/01/2016 14:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תודה מיכה בנוגע לאג"ח TMUS.....אשמח מאוד לשמוע עוד רעיונות(אם תרצה אביא לך גם משלי...תעיף מבט ב-GSP LB HCA)...עתה משנוצרו הזדמנויות מעניינות עם שפיכת המים ביחד עם התינוק בקרנות ובתעודות הסל בגלל פניקת הנפט והסחורות...
  סגור
 • טען עוד
 • הכוונהל-GPS (ל"ת)
  משקיע 26/01/2016 17:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 18.
  סיכון באגחי אידיבי פיתוח
  פיני 26/01/2016 13:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שווי החברת אידיבי והמניות שלה מדרדר כל הזמן. שווי ההתחיבויות גדול משמעותית משווי הנכסים. האם האגחים הקצרים ז+י נסחרים כיום בשווי הוגן (ביחס לנכסים מול התחיבויות) או שלדעתך הוא ימשיך להדרדר
  סגור
 • אידיבי אג"ח
  מיכה צ'רניאק 27/01/2016 10:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שים לב שאלשטיין הודיע על כוונה לבצע גיוס הון בזכויות במאות מיליוני ₪ באידיבי פיתוח ובדיוק על נושא זה בונים מחזיקי האג"ח של אידיבי פיתוח. ברור לכולם שבלי הזרמת כסף משמעותית יחד עם מכירת כלל אין ולא תהיה לאידיבי פיתוח יכולת לפרוע את החוב למחזיקי האג"ח. לכן ביצוע של ניתוח המתבסס על ערכים כלכליים כאן חסר משמעות. הרי דסק"ש עצמה לפי מחירי השוק כיום השווי נטו של החברה הוא סביב האפס ואינו תורם כרגע למחזיקי אג"ח אידיבי פיתוח. לכן נשארנו עם הזרמות של אלשטיין והשווי בו תימכר כלל ביטוח . ברגע שהתשובה אינה "כלכלית " נטו אין לי יכולת לתת מענה טוב.
  סגור
 • 17.
  הסדר בפרופיט
  בועז 26/01/2016 12:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פרופיט לקראת הסדר ורציתי לשאול כמה אפשר לסמוך על שווי הנכסים בספרים כפי שמופיעים בדוחות הכספיים. יש לך הערכה לשווי אגח ד לאחר ההסדר? מודה לך
  סגור
 • למזלי החזקנו רק בפרופיט ב ואנחנו את הכסף קיבלנו ....
  מיכה צ'רניאק 27/01/2016 10:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל לא הייתי בונה הרבה על השווי בספרים במיוחד בנכסים שנרכשו באירופה לפני שנים רבות וזה נכון לא רק לפרופיט אלא גם לחברות אחרות. אין לי הערכה לשווי האג"ח צריך לבצע בחינה טובה של אופי הנכסים שנשארו ומה הם מניבים כיום. את זה לא ביצעתי ....
  סגור
 • 16.
  אייס דיפו
  רוני 26/01/2016 12:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מחזיקי אגח הצביעו נגד מתווה הפשרה בכללותו, אך החליטו לתמוך ‏בקבלת ‏סכום ‏של 23.5M ‏₪ מחברת ‏הביטוח ‏בלבד. האם הסיכון לדחות את התמורות בפשרה לא גדול מהסיכוי לקבל יותר דרך תביעה? כלומר, האם עדיף לקבל מעט בפשרה אך בודאות או לקבל יותר בתביעה ללא ודאות
  סגור
 • אייס דיפו
  מיכה צ'רניאק 27/01/2016 10:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא מכיר אתה הנושא לגבי אייס. עד עכשיו התביעות המשפטיות לא היו פקטור משמעותי עבור מחזיקי האג"ח אלו נמשכים זמן רב ולפעמים גם כשמנצחים אין ממי לקבל כסף מלבד הביטוח. לכן אני מבין את הרצון לקחת מה שיש בוודאות ולהמשיך הלאב. במקרה הזה אם זו הייתה ההצבעה של המחזיקים אני רוצה להאמין /לקוות שהם ראו מקורות להיפרע מהם בתביעה העתידית .....
  סגור
 • 15.
  אפריקה אגחים
  יורם 26/01/2016 12:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבת שמחזיקי כח מנסים לשפר את מצבם בכך שעשויים לטעון שתשלום בשנים 2016-2017 למחזיקי כו+כז הינו בגדר העדפת נושים. אם אני לא טועה, גיוס ההון מלכתחילה באגח כח נועד עבור פרעון ל- כו+כז, כך שהגיוס משמש את המטרה שיועדה לו. בנוסף, חלק מההון שגוייס באגח כח שמור לטובת התשלומים ל- כו+כז, כך שטענת העדפת הנושים חלשה עוד יותר. מה דעתך?
  סגור
 • לא אמרתי שיש להם בסיס משפטי לטענה הזו ....
  מיכה צ'רניאק 27/01/2016 10:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החשש הוא מפעולות חד צדדיות שעשויות להכניס את החברה לסחרור משפטי כשהעיתוי הנוכחי ברור לכולנו לא יכול להיות גרוע יותר....
  סגור
 • 14.
  אגחי פלאזה ואלביט
  יחיאל 26/01/2016 11:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה, שאלתי את השאלה אתמול והיא לא נקלטה במערכת. קיימים הבדלים בנכסים של שתי החברות. פלאזה מחזיקה ב- 5 קניונים וקרקעות (בעיקר קאסה רדיו) מול אלביט שמחזיקה במלון רדיסון ו- 2 חברות ביוטק. למי מהחברות יש נכסים שווים יותר? (מתעלם מהודו עקב אחזקה משותפת). באגח של איזה חברה יש סיכוי להחזר גבוה יותר?
  סגור
 • פלאזה אג"ח ואלביט הדמיה אג"ח
  מיכה צ'רניאק 26/01/2016 13:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קשה לדעת. לפאלזה נכסים טובים יותר מצד שני החוב נטו של החברה הוא כ 1.2 מיליארד ₪ ( בגדול 1/3 לבנקים , 2/3 לאג"ח ). לכן החברה צריכה למכור נכסים לאחר השבחה שלהם . אומנם יש לה זמן עד שיתחילו תשלומי הקרן ( סוף 2017 ובעיקר החל משנת 2018 ) אבל לאור הכישלון לממש את הנדל"ן בהודו החברה נשארת עם המרכזים באירופה ( פולין,צכיה,לטביה וכ'ו). אלביט הדמיה אומנם הודיעה על ביצוע רכישת אגרות החוב שלה ( היא ביצעה רכישה של כ 56 מיליון אג"ח ח ) אבל בכך היא "שורפת" מזומנים ולכן התלות במימוש נכסים גם כאן הופך לקריטי . שוב כישלון המימוש בהודו מעיב ובמיוחד כשאין לי יכולת להעריך מה השווי האמתי של אינסטייק וגמידה סל לכן מבחינתי כל ההשקעה באגרות החוב הללו היא בגדר הימור. אם רק היה לי אמון טוב יותר ביכולת ההנהלות של החברות לנווט את החברות לחוף מבטחים .... אז אולי הייתי יכול בכלל להעריך.
  סגור
 • 13.
  בנטפליקס הרווח הגולמי הוא 2 מליארד והתפעולי 400 מליון (ל"ת)
  רז 26/01/2016 08:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  אגחי אפריקה
  רן 26/01/2016 08:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היי מיכה, האם אגחים הגיעו למחירים המבטאים פאניקה? נראה לי שברמת המחירים הנמוכה של האגחים היום קיים סיכוי טוב לרווח. כל הצרות של אפריקה התממשו והאגחים ממשיכים לרדת. מה אתה חושב?
  סגור
 • אפריקה אג"ח
  מיכה צ'רניאק 26/01/2016 11:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה מה שניסיתי לכתוב בטור מלפני שלוש שבועות , אפשר לראות זאת בקישור הבא http://www.bizportal.co.il/marketopionion/news/article/420894
  סגור
 • 11.
  T-MOBILE
  משקיע ב-HY 25/01/2016 19:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש גם אג"ח דומה של TMUS מדורג BB פידיון 2021 קופון 6.25% נסחרת באיזור 101-2 =~6% תשואה מה דעתך מיכה?
  סגור
 • תשובה
  מיכה צרניאק 26/01/2016 11:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נכון הסגנון דומה אם כי כאן שיעור ההון העצמי מסך המאזן גבוה יותר ( הון לסך המאזן כ 38% ) שזה נתון מצוין. מצד שני היקף הלוואות גבוה ( כ 19 מיליארד דולר ) , רווחיות תפעולית יחסית נמוכה 5%-6% על המחזור אבל שוב תזרים מזומנים מפעילות חזק ( יש הרבה פחת והפחתות בתחום התקשורת). בסופו של דבר אתה צודק הדירוגים דומים וכך גם התשואות.
  סגור
 • 10.
  סקורפיו - הסדר מתקרב
  יריב 25/01/2016 17:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה, נפלא שחזרת לכתוב בימים מטורפים אלה. על ההסדר המתגבש עם אדון שטיינמץ בסקורפיו (http://www.themarker.com/markets/1.2829388): ניסיתי לחשב את גובה התשלומים לאג"ח לפי ערך ברוטו פארי (123.55) כפול החלק היחסי שיתקבל (70% = 168/240 מיליון ש"ח) ויצא לי 86.49 אגורות עם מח"מ של כ 3 שנים, וזאת בלי האפסייד במקרה של "הפתעה" (שכנראה לא יתממש). האם החישוב שלי נכון? תודה מראש.
  סגור
 • סקורפיו הסדר
  מיכה צרניאק 26/01/2016 11:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא מכיר את ההסדר בסקורפיו. ממה שבדקתי מדובר על סדרה של תשלומים של 20 מיליון ₪ ב 30 ביוני בשנים 2016-2019 כלומר 4 תשלומים של 20 מיליון ₪ ועוד תשלום של 80 מיליון בסוף 2019 .הריבית השוטפת היא 2% ( מקווה שלא טעיתי ) הסדרה נטו ( ללא החזקות בעל שליטה ) כ 201.8 מיליון אג"ח .בחישוב גס מדובר בסך תשלומים ( ללא הריבית ) של כ 160/201.8 כלומר כ 79 אגורות לאג"ח. לגבי הריבית זו 2% אם צריך להוון את התשלומים שיעור ההיוון צריך להיות גבוה מ 2% !!! כך שבהיוון להיום שווי האג"ח צריך להיות נמוך מ 79 אגורות. כמה נמוך ? תלוי בשיעור ההיוון שכל אחד בוחר ( מדובר בתשלומים בערבות חברות של בעל השליטה ולכן כול אחד צריך לבחור את ההיוון המתאים לו).
  סגור
 • 9.
  האם יש מכשירים לאגחי HY ללא תחום האנרגיה וסחורות?
  עמי 25/01/2016 17:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה על הטור. האם יש אפשרות לקנות אגח HY בארה"ב ע"י תעודות סל או קרנות מחקות, ללא אנרגיה וסחורות?
  סגור
 • תשובה
  מיכה צרניאק 26/01/2016 10:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין לי ספק שיש מוצרים כאלו בעיקר קרנות נאמנות שמנצלות את החשש הברור מאג"}ח של חברות אנרגיה וסחורות ומציעות תיק מוצר בדיוק כפי שאתה מחפש. יש הגיון רב במוצר כזה במיוחד בתנאי השוק הנוכחיים של נפילות במחירי אנרגיה וסחורות. לצערי אני איני מכיר קרנות נאמנות כאלו מכיוון שאנחנו פועלים באמצעות השקעה ישירה באג"ח חו"ל . אני מציע לחפש אחרי קרנות כאלו באמצעות מנגנון סינון של מורנינג סטאר לדוגמה.
  סגור
 • 8.
  מה לגבי המס המשולם?
  אני 25/01/2016 17:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא לקחת בחשבון את המס שאנו משלמים פה, עדיף לרכוש תעודה שנסחרת באירופה על אג"ח בארה"ב, זה ידוע לכל משקיע מתחיל. אם כך נשאלת השאלה למה המלצת על תעודה שבהגדרה נשלם בה יותר כשניתן לעקוף את זה חוקית לחלוטין? אשמח לתשובה
  סגור
 • השאלה שלך אינה ברורה לי
  מיכה צרניאק 26/01/2016 10:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני חושב שלא הבנת את הטור מהשבוע ואם קראת את הטור מהשבוע שעבר אז גם אותו. אין כאן המלצה על תעודת סל בחו"ל . השימוש בתעודת הסל HYG נובע מהעובדה שזו התעודה הגדולה ביותר שקיימת בתחום ולכן נוח לי להשתמש בה על מנת לבצע השוואה בין ישראל לחו"ל . שיעור המס על ני"ע זרים הינו 25% מס על הרווח הריאלי , אלו הם פקודות מס הכנסה .מי שמשקיע בפועל באג"ח בחו"ל לא היה מעלה את השאלה שציינת , הוא היה צריך לשאול אותי כיצד בכלל אפשר בעלויות סבירות ובמרווחים סבירים לרכוש באמצעות בנקים מקומיים את אותן אגרות החוב המוזכרות כאן ואו אחרות לשאלה הזו אין לי תשובה טובה כיוון שאגרות חוב אינן נסחרות כמו מניות ולכן הן נרכשות רק באמצעות "עושי שוק" באגרות חוב אלו. זה יוצר מצב של מרווחים בלתי הגיוניים בציטוטים של הבנקים בארץ ובעצם פוגמים מאוד בתשואות . אגב יש לזה י פתרון פשוט וזול שאינו רלוונטי לשאלה שלך. ואגב אם כבר להתעקש לקנות תעודת סל אפשר לקנות אותה בארץ ולא צורך לחפש באירופה כך ששוב אני לא מבין את השאלה.
  סגור
 • תן לי לבהסביר את עצמי
  אני שוב 26/01/2016 12:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צודק, כתבת על HYG בתור כזו שהיא הכי סחירה, אני מעלה נקודה שהיה ולקוח ישראלי מעוניין להיחשף לסקטורה- HY אמריקאי יש לו 3 אפשרויות, בארץ בתעודה או ETF אמריקאי או אירופאי. היה והוא מעוניין לרכוש בדולר (היינו מט"ח ולא שקל) עדיף לו בשורה התחתונה לרכוש תעודה אירופאית כי הוא ישלם 0% מס במקור..
  סגור
 • עכשיו הבנתי ... מה היתה הכוונה
  מיכה צ'רניאק 27/01/2016 10:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עכשיו הבנתי את מה שכתבת. האמת שלא רציתי להיכנס לנושא הזה כי אני פותח עכשיו חזית מול הבנקים בארץ. הפתרון האופטימלי למשקיע מקומי פרטי הוא לפתוח חשבון אצל ברוקר מקוון בחו"ל לדוגמה אינטרקטיב ואז משיגים את כול מה שניסיתי לרמוז לגביו כלומר עמלות אפסיות על פעולות , יכולת להעביר הוראות לאגרות חוב בלימיט שאתה בוחר בו ולא לקנות במחיר שדורשים ממך ולמכור רק במחיר של הקונה. וגם תשלום המס בהתאם לדוחות שמגישים בסוף השנה , כלומר הבעיה היחידה היא הצורך בהגשת דוחות כספיים , אבל אלו אינם מסובכים והחיסכון הכספי הוא פשוט עצום עבור המשקיע....
  סגור
 • 7.
  תמהיל תיק אגח
  שאלה למיכה 25/01/2016 15:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום וברכה,האם בימים תנודתיים אלה יש לך המלצה ל"עגות השקעה" סולידית שהאגח הוא המרכיב המרכזי בה? תודה רבה מראש.
  סגור
 • תשובה
  מיכה צרניאק 26/01/2016 10:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ההחלטה של ועדת ההשקעות שלנו לגבי תמהיל התיקים בלהבה ( זה בעצם העסק העיקרי של להבה ) היא שמירה על רכיב מזומנים גבוה בתיקים סביב 30%-40% תוך ניצול הזדמנויות בשוק ההנפקות ואו בשוק לאור הירידות ( אני מתכוון כמובן להזדמנויות בהנפקות אג"ח והזדמנויות בשוק האג"ח הקונצרני). התיקים אצלנו הם מראש עם נטייה גבוה לאג"ח לכן הם מתאימים בדיוק לשאלה שלך. הקטנו משמעותית החזקות באג"ח בדירוג נמוך כיוון שהשוק בנוכחי אינו מטיב עם אגרות חוב אלו במיוחד שהם לא מניבים כיום תשואה מספיקה שתפצה על הסיכון. כך שהתיקים ( תיק עד 30% מניות ) אצלנו הם כ 30%-40% מזומן, אג"ח בדירוג A ומעלה עוד כ 20%-30% , אג"ח בדירוג בינוני עד 10% , אג"ח בחו"ל עוד 10% ומניות כ 20% .זו ההחלטה של ועדת ההשקעות שלנו.
  סגור
 • 6.
  מבחן התוצאה
  שלמי 25/01/2016 15:18
  הגב לתגובה זו
  0 7
  תמי כיף לקרוא אותך.צריך פשוט לעשות הפוך.אתה כטילו מבין אבל תמיד טועה.
  סגור
 • לפחות אני משיג את המטרה של הטור - עזרה בקבלת החלטות (ל"ת)
  מיכה צרניאק 26/01/2016 10:24
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 5.
  מיכה - תמיד כייף לשמוע אותך
  אבי 25/01/2016 14:47
  הגב לתגובה זו
  1 1
  האם אתה עדיין מנהל קרנות האגח של להבה?
  סגור
 • להבה
  מיכה צרניאק 26/01/2016 10:23
  הגב לתגובה זו
  1 1
  1-תודה. 2- אני לא מנהל את הקרנות של להבה , אני מנהל את החברה. לקרנות יש מנהלי השקעות אשר מיישמים בקרנות את ההבנות של ועדת ההשקעות שלנו לגבי השוק.
  סגור
 • 4.
  דסק"ש אג"חים
  אני 25/01/2016 14:07
  הגב לתגובה זו
  0 1
  איך אתה מנתח את האגח"ים של דסק"ש ? תודה מיכה
  סגור
 • אג"ח דסק"ש
  מיכה צרניאק 26/01/2016 10:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראה טור מלפני שבועיים שכתבתי בדיוק בנושא הזה . אפשר לראות אותו בקישור הבא http://www.bizportal.co.il/marketopionion/news/article/421370
  סגור
 • 3.
  למה
  טלי 25/01/2016 12:44
  הגב לתגובה זו
  1 4
  בקרן נאמנות שלך אתה לוקח דמי ניהול כאלה גבוההים?המתחרים לוקחים חצי והביאו תשואה יותר טובה בכל טווח זמן! אתה דוחף את הקרנות שלך לתיקים המנוהלים?
  סגור
 • 2.
  האם יש תעודת סל שדרכה ניתן להשקיע ב- high yield? (ל"ת)
  ehudhl 25/01/2016 12:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 25/01/2016 13:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אכן יש , לדוגמה HYG התעודה שאת מבנה אחזקותיה אני מפרט בכתבה. יש לשים לב כי כאשר רוכשים תעודת סל רוכשים לא רק את החברות "הטובות " והבטוחות יחסית אלא גם את האחזקות המסוכנות בין היתר באג"ח של חברות אנרגיה אשר יש חשש ליציבותן . זו הסיבה שהתשואה הפנימית של התעודה כיום כ 8.5% לשנה ואילו אגרות החוב שהבאתי כדוגמה מניבות רק כ 6% לשנה.
  סגור
 • יש תעודת סל שנסחרת בבורסה בארץ שמאפשרת זאת? (ל"ת)
  ehudhl 25/01/2016 13:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 25/01/2016 14:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יש בארץ תעודת סל של קסם בשם קסם קונצרני דולר HY . זו תעודה המשקיעה באג"ח בדירוג נמוך יותר בדומה לתעודות הסל בחו"ל. אני מציע לבדוק את נתוני התעודה באתר של קסם כולל האחזקות כפי שמופיע שם.
  סגור
 • 1.
  אגח בוני התיכון , ליברטי
  איש 1 25/01/2016 11:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלום מיכה מה דעתך על האגחים האלו ?
  סגור
 • בוני תיכון,ליברטי
  מיכה צ'רניאק 25/01/2016 13:45
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בוני תיכון – החברה בונה דירות באזורי המרכז ואזורי הביקוש למעמד הבינוני. הבום בנדל"ן למגורים עזר מאוד לחברה בשנים האחרונות. כל סדרת אג"ח של החברה מלווה פרויקט נדל"ן ספציפי או יותר כאשר העודפים הצפויים מהפרויקט ( לאחר החזר חשבונות הליווי לבנקים) משועבדים לטובת סדרת האג"ח הרלוונטית. מצב זה מפחית את הסיכון באג"ח אם כי אישית אנחנו נמנעים מלהשקיע באגרות החוב של החברה. ליברטי- ההודעה מיום ה 21/1/2016 בדבר מכירת הזכויות למגדל מגורים בבאר שבע יצרה מקורות לתשלום הקרן בחודש הבא לסדרה ג ( הפרויקט היה משועבד לטובת סדרה זו). כך שלטחר התשלום תישאר סדרה יחסית קטנה שתיפרע בעוד כשנה. לגבי סדרה ד כ 20 מיליון ₪ שוכבים בחשבון הנאמן לסדרה בעקבות מכירת קרן פתאל כך שיש מקורות לכשליש מהיקף הסדרה. לגבי שאר החוב הן לסדרה ג והן לסדרה ד לדעתי השווי של הקניון בבת ים לעומת החוב לבנקים אמור לספק מספיק מקורות לחברה. עדיין יש לשים לב כי יו"ר החברה הוא בצלאל איגר , כן אותו אחד מדוראה זה מספיק על מנת להציב תמרורי אזהרה למשקיעים ....
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות