עד כמה ישפיע הטרור בפריז על השווקים; ודראגי מפזר פירורי תקווה

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות, עד כמה התקפות הטרור בפריז ישפיעו על שוק ההון מעבר לים. ומה הסיכויים להרחבה כמותית נוספת באירופה?
|
לצערנו, אחד היתרונות הברורים שיש לנו על כלכלני מאקרו אחרים בעולם הוא הניסיון באירועים מהסוג של סוף השבוע האחרון בפריז. למעשה, את המשפטים הבאים כתבנו כבר כל כך הרבה פעמים, כך שכל מה שאנחנו צריכים לעשות זה קופי פייסט מהמיילים שהוצאנו לפני חודש וחצי ולהתאים רק את התאריכים והמקומות.
ההשפעה של האירועים בפריז על השווקים תלויים בעיקר במידת ההמשכיות וההסלמה שלהם. באם מדובר על אירוע חד פעמי, הרי שכל השפעה שתהיה צפויה להיות קצרת טווח בלבד. כך לדוגמא, לאחר הפיגוע במדריד במארס 2004, נרשמה ירידה של 7.2% במדד ה-IBEX הספרדי, ירידה שתוקנה לחלוטין תוך שבועיים מיום הפיגוע. באופן דומה, ביום הפיגוע בלונדון ביולי 2005 רשם מדד הפוטסי ירידה של 1.3%, אך כבר ביום שלמחרת חזר המדד ועלה את כל הדרך בחזרה. להשפעה קצרת הטווח יש כמובן בסיס רציונאלי יציב. אם אין לפיגועים השפעה על הסביבה הכלכלית, הרי שלא יהיו להם גם השפעה על רווחיות הפירמות ומכאן שלא צריכה להיות להם השפעה על המדדים.
מנגד כמובן, במידה ולא מדובר באירועים חד פעמיים אלא בתחילתו של גל פיגועים מתמשך, הסביבה הכלכלית באירופה עלולה להיפגע, בעיקר בענפי התיירות והצריכה המחזורית. עם זאת, החודש האחרון הבהיר לנו שאפילו בגזרה הביטחונית המקומית קשה לחזות לאן דברים הולכים, קל וחומר לגבי הגזרה העולמית המורכבת. לכן, כפי שההיסטוריה מלמדת אותנו, ההחלטה הטובה ביותר בימים כאלו היא לא לעשות שינויים מהותיים בתיקים.
עד כמה ההרחבה הכמותית באירופה היא עסקה סגורה?
דראגי ממשיך לעשות מה שדראגי יודע לעשות, כנראה הכי טוב בעולם, וזה לפזר למשקיעים פירורים של תקווה שהנה מיד מגיעה עוד הרחבה כמותית. עם זאת, להערכתנו הסבירות להכרזה על הרחבה כמותית נוספת כבר בעוד שלושה שבועות אינה כל כך גבוהה. נתוני הצמיחה שפורסמו בשבוע שעבר, כמו גם האינדיקאטורים השוטפים, מלמדים שהשיפור הכלכלי באירופה נמשך, כך שאין לדראגי סיבה של ממש להוציא כבר עכשיו לפועל עוד הרחבה. גם האינפלציה צפויה לחזור לרמות סבירות בתחילת השנה, והציפיות האינפלציוניות עלו בחודשיים האחרונים באופן ניכר. לכן סביר יותר להניח כי דראגי יבחר להפעיל כלי פחות כבד בדצמבר (הפחתת ריבית למשל) ולשמור את ההרחבה הכמותית למועד מאוחר יותר ב-2016, על מנת לעשות את זה מבלי להרגיז את השווקים. דראגי יצטרך להמשיך לעשות מה שהוא יודע, כנראה הכי טוב בעולם (כאמור) - לפזר למשקיעים פירורים של תקווה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות