ביום שאחרי נתון הצמיחה המפתיע בגוש האירו, מה אומרים האנליסטים?

לאחר שאתמול פורסם באירופה כי התמ"ג עלה ב-0.3% ברבעון השני של 2013 המשקיעים תוהים אם יש אופציה לתשואה מהיבשת המדשדשת
 | 
נתונים
אתמול, בשעה 11:00 בבוקר (שעון ישראל) התפרסם התוצר המקומי הגולמי לגוש האירו אשר היה טוב מהמצופה. התוצר עלה בשיעור של 0.3% וקולות אופטיימים נשמעו לגבי עתיד הגוש. עוד קודם לכן, גרמניה וצרפת פרסמו את התמ"ג לרבעון הראשון אשר היה גם הוא טוב מהצופה, גרמניה צמחה ב-0.7% (הצפי עמד על 0.6%) וצרפת צמחה ב-0.5% (הצפי עמד על 0.2%).

משקיעים ואנליסטים רבים בעולם הפנו את מבטם לראשונה מזה זמן רב לאירופה כאשר מירב הכספים הושקעו בתקופה האחרונה בארה"ב. וול סטריט הייתה יעד מועדף להשקעה אולם בתקופה האחרונה אנו עדים לשינוי מגמה נוכח אי הוודאות הרבה אשר אופפת את עתיד תכנית הרכישות.

היום אנליסטים רבים בעולם טוענים כי אין לראות בנתונים האחרונים כטריגר להעברת הכספים לאירופה ויש להמתין ולחכות. "זה מוקדם מידי" אמר אנדראו סואו מנכ"ל Compass Globa "מספיק הורדת דירוג אחת לספרד או איטליה או משבר באחת המדינות כדי לראות את השוק זז בעצבנות".

אנליסטים רבים אשר עוקבים מקרוב אחרי נתוני הייצור והתעשייה בגוש האירו מודעים לבעיות הרבות שלא מרפות מהאיחוד. כאשר חובות גדולים, אבטלה גבוהה וצמיחה מדשדשת הן רק חלק מהן.

"יש המון בעיות מבניות ברוב הכלכלות בגוש האירו שיהיה קשה מאוד לפתור אותן בזמן הקצר" אמר סואו. "האבטלה שמגיעה ל-25% בחלק מהמדינות כאשר צעירים רבים מתקשים למצוא עבודה היא המרכזית שבינהן".

אנליסטים אחרים מציינים כי הרפורמות שהממשלות מנהיגות על מנת לעודד את שוק התעסוקה צריכות לצבור תאוצה. כמו כן, מורגש כי המדינאים מודעים לגרעונות העמוקים במאזנים שלהם ומנסים לאזן אותם כמה שרק ניתן.

ריק ספונר אנליסט שווקים בכיר ב-CMC אומר כי הוא בספק אם יש מקום להזרים כספים במועד הנוכחי. "בשלב הזה, אני מעדיף להשקיע סכומים קטנים של כסף ביבשת אירופה עד שאני אראה שהרפורמות נטמעות היטב". האנליסט הוסיף שצפויה תנודיות רבה אחרי הבחירות בגרמניה בחודש הבא.

שיין אוליבר, אסטרטג בכיר ב-AMP מצביע על בעיה אחרת בבורסות אירופה ורואה בעליות של התקופה האחרונה כגל חולף אשר צפוי להישבר בקרוב. "בזמן הקצר ניתן לטעון שהמדדים עלו בצורה כה יפה שאין מנוס מנסיגה. זאת במיוחד כאשר השווקים בארה"ב בדרך להאטה".


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה