החלטת הריבית האחרונה של פישר: האם הנגיד היוצא יצליח להפתיע מחר שוב?

למרות שרוב החזאים בשוק מצפים כי הריבית תישאר על כנה - הם יודעים שפישר גם יודע להפתיע. מה יגבר על מה? המדד הנמוך והשקל החזק יעודדו הפחתה, או שאפקט ברננקי ושוק הנדל"ן ימנעו זאת
|
(13)
פרופ' סטנלי פישר, צילום: Getty images Israel
החלטת הריבית שתפורסם מחר ב-17:30 בישראל תהיה ההחלטה האחרונה של הנגיד היוצא, פרופ' סטנלי פישר. למרות שרוב החזאים בשוק מצפים כי הריבית תישאר על כנה - כולם כבר יודעים שפישר גם יודע להפתיע. ההפתעה האחרונה של פישר התרחשה רק בחודש החולף, כאשר החליט להפחית את הריבית פעמיים תוך חודש בשיעור מצטבר של 0.5% לרמה של 1.25%.

ההפחתה הראשונה היתה במועד שאינו מן המניין, ב-13 במאי בשעה בה עדיין התקיים מסחר בבורסה החליטה הוועדה המוניטרית להפחית את הריבית ב-0.25%, מה שהביא מיד לזינוק בבורסה ולהתחזקות של הדולר כנגד השקל. בהמש החודש ובמועד הרשמי החליטה הועדה המוניטרית בראשותו של פישר להפחית פעם נוספת את הריבית במשק.

בנק ישראל עומד גם הפעם בפני דילמה. מצד אחד השקל עדיין מפגין עוצמה ניכרת, ורק בשבוע שעבר שוב ירד שערו של הדולר מתחת לרמת 3.6 השקלים. בהמשך השבוע, ולאחר נאומו של יו"ר הפדרל ריזרב, ברננקי, טיפס הדולר לרמה של 3.64 שקלים, רמה שעדיין נחשבת לנמוכה וצימצום נוסף של פער הריביות בין המטבעות עשויים לתרום להתחזקותו של הדולר, מה שיעזור ליצואנים הישראלים - כפי שרוצה פישר.

גורם נוסף שיכול לתמוך בהחלטה להפחית שוב את הריבית הוא הנמוך שמעיד על כך שאין לחצים אינפלציוניים במשק כרגע, זאת לאחר שהמדד של חודש מאי שפורסם באמצע יוני הצביע על עלייה קלה של 0.1% לעומת צפי בשוק לעלייה של 0.3%-0.4% במדד המחירים לצרכן.

מנגד, הנגיד היוצא עשוי להיות מושפע מנאומו של תלמידו, בן ברננקי, שהמסר המרכזי בו היה כי כבר בתקופה הקרובה צפוי הפד' להתחיל לסגת מתוכנית רכישות האג"ח וכי במהלך שנת 2014 צפויה תוכנית התמריצים, ה-QE3 במסגרתה רוכש הפד' ממשלתיות תמורת 85 מיליארד דולר מדי חודש. התגובה בשוק לנאום ברננקי היתהאגרסיבית והובילה לירידות שערים חדות בשוקי המניות והאג"ח ברחבי העולם מאז יום רביעי שעבר. לעומת זאת הדולר רשם זינוק חד כנגד המטבעות המרכזיים.

גורם נוסף שעשוי להשפיע על בנק ישראל שלא להפחית עוד את הריבית במשק הוא שוק הנדל"ן הישראלי שהביקושים בו לא עוצרים. נזכיר כי רק בחודש האחרון, לפני העלאת המע"מ ב-1%, התנפלו הישראלים על שוק המשכנתאות בפראות והיקף המשכנתאות שניטלו זינק ב-47% והסתכם בכ-5.6 מיליארד שקל.

בינתיים נראה כי הביקושים עולים על ההיצעים בשוק הנדל"ן הישראלי, מצב ממנו התריע הנגיד פישר במשך זמן רב וקרא לממשלה לדאוג להגדלת ההיצע, בעוד שהוא ניסה לרסן את צד הביקוש בשוק הנדל"ן בצעדים שונים בהם נקט בשנים האחרונות, אך גם הוא מודה שמידת ההשפעה שלהם אינה מספיקה, כל עוד ההיצעים לא גדלים.

הריבית צפויה לרדת, או שלא?

יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון העריכו היום כי "הריבית צפויה לרדת הסתברות של 60% עד מחר ושל 90% עד סוף יולי" והוסיפו, "רוב גורמי המאקרו תומכים בהורדת מחר: הייסוף בשקל נמשך (מול סל המטבעות), סביבת האינפלציה נותרה נמוכה, מסתמנת התמתנות בפעילות
וצפויה מדיניות פיסקאלית מרסנת. יחד עם זאת, יתכן שירידת הריבית תידחה לחודש הבא בו יכהן נגיד חדש, כנראה קרנית פלוג".

לעומת זאת, דודי רזניק מנהל מחקר אג"ח של בנק לאומי מעריך כי "בהחלטת הריבית האחרונה תחת הנגיד פישר, צפוי בנק ישראל להותיר הריבית
ללא שינוי. אנו עדיין סבורים כי בנק ישראל יוריד הריבית בהמשך השנה".
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  הכל ספקולציות ובנתיים
  רוני 24/06/2013 01:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה כנראה יוריד לאפס והבא יעלה. אני שמתי בליצ'י של מזרחי, מעדיף ללכת על בטוח. כשנדע מה ילד יום, נראה. בלאגן כאן...
  סגור
 • 12.
  עכשיו ברצינות אני נכנס לפגישה עם אידיבי פועלים
  זאוס הסקסי 23/06/2013 11:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמה זמן עד שיסלקו אותי ? אני אומר חמש דקות
  סגור
 • 11.
  בדרך לפועלים פגשתי שתי צרפתיים זקנים המגדל השלום מחפשים
  זאוס הסקסי 23/06/2013 11:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זין
  סגור
 • 10.
  יוריד עוד פעם מחר ואני גם מסומם מהכדורים (ל"ת)
  זאוס הסקסי 23/06/2013 11:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  את קללת פישר והזהירות המוניטרית ייקח שנים לתקן
  EXPORTER 23/06/2013 10:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הפחדן הזהיר הזה בחר בדרך ביניים שהיא לא כאן ולא שם. הוא צריך היה להוריד את הריבית באחוז לפחות ולהחליש את השקל וליצור מקומות עבודה כמו שעושים בכל הכלכלות המפותחות , אבל הוא מפחד מאינפלציה - ולכן עם ישראל משלם ריבית גבוהה וכל העולם מביא לפה כסף בשביל להנות מריבית יפה ללא מאמץ בזכות מהטימטום של הנגיד שלנו.
  סגור
 • 8.
  התקלקל לכם מדור אופציות, לא עובד, דף ריק. (ל"ת)
  אסף 23/06/2013 09:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 7.
  הנדל"ן לא מעניין את פישר
  שיסע כבר. ומהר.... 23/06/2013 09:25
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הוא כבר לא יהיה כאן כשהבועה שהוא ניפח תתפוצץ. אנחנו נשאר עם כל הרסיסים שלה.
  סגור
 • 6.
  החלטת הנגיד לריבית
  ברוך 23/06/2013 09:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה שלא נגיד וצריך לומר את האמת שזה היה חרה של נגיד שדפק את הצעירים חזק מאד ואם הדולר שיחק יותר מידיי ובקיצור הרס את הכלכלה הישראלית והרס לדעתי כל חלקה טובה דחף את האף יותר מידיי למקומות שלא צריך לצעירנו חבל. שהנזק לא שלו ושל עם ישראל סטנלי לך לשלום ואל תחזור בישלת דייסה מקולקלת שעם ישראל יצטרך ל היתמודד איתו שנים
  סגור
 • 5.
  הריבית לקבוע שני סוגים נגיד טועה בגדול
  אלי 23/06/2013 09:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דבר הכי נורמלי , הנגיד עובד על הנחות עבודה מטעות, מצד אחד הוא בונה על זה שהמשק לרסן את עצמובפעילות העסקית דהיינו המחירים לא יעלו כתוצאה ממיתון, ומצד שני מבקש מהממשלה לעלות מיסים, דבר בלתי הגיוני עצם עליית מיסים תביא למדד גבוהה במשך הזמן, כמה זמן העסקים יוכלו לשם מס גבוה בלי לגבות אותו , אם כל הכבוד לנגיד כאן יש לו טעות מאוד גדולה, שלא יבנה על זה שהמשק לא יעלה מחירים
  סגור
 • 4.
  פישר יודע שאפקט ברננקי הוא זמני
  שאול 23/06/2013 08:49
  הגב לתגובה זו
  3 1
  לכן הוא יהיה חייב להוריד את הריבית כדי להחליש את השקל ולעודד את הצמיחה. פישר יודע היטב שאם השקל ימשיך להתחזק אז הייצוא ייפגע, מפעלים ייסגרו או יועברו לחו"ל, האבטלה תרים ראש, גביית המיסים תפחת, והבור התקציבי ילך ויעמיק. זהו מתכון בטוח לקריסה כלכלית ולמשבר פיננסי, דבר שיירשם לחובתו של פישר ויכתים את שמו. פישר לא יאפשר את זה, ומחר הוא ייתן את אקורד הסיום - הורדת ריבית של 0.5%.
  סגור
 • 3.
  אין למסור החלטות גורליות בנושא כלכלת המדינה לאדם אחד
  מבקר פנים 23/06/2013 08:48
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כפי שהרמטכ"ל איננו יכול לפתוח במלחמה - אין לאפשר לנגיד בנק ישראל לקבוע מדיניות כלכלית ( לדוגמא שער ריבית ) העשויה לטלטל את כל משק המדינה
  סגור
 • 2.
  כדי לוודא שמדיניות ניפוח בלון הנדלן תמשיך גם בהיעדרו
  הוא יוריד 23/06/2013 08:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עוף גוזל חתוך את השמיים לך תהרוס עוד מדינה
  סגור
 • 1.
  רוץ פישר, רוץ
  עילוי ירוק 23/06/2013 08:35
  הגב לתגובה זו
  0 2
  תגמור למלעיזים את הכסף אחת ולתמיד. הם אף פעם לא הקשיבו והורידו את הבורסה לשפל המדרגה. אי אפשר להמשיך ככה, תסגור להם את הברז סופית, לנתק אותם מהרשת.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות