המפולת היום במניית אופקו, האם מדובר בהזדמנות קניה?

סטיבן טפר IBI: "הניסוי התפקשש ועכשיו חברה בשווי של 5 מיליארד דולר צריכה להצדיק כזה שווי גדול"; מה הסיכוי שהניסוי יחזור
 |  (5)
במרכז המסחר
מניית אופקו קרסה ביום שישי בנאסד"ק ב-19% לאחר שהודיעה על כישלון בשלב 3 של פיתוח תרופת ה-hGH-CTP. הבוקר אופקו הלת' 0% אופקו הלת' 919.6 0% אופקו הלת' בסיס:919.6 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: הדואלית צונחת בשיעור חד בת"א וגוררת את מדד המעוף לטריטוריה שלילית. יום שחור למשקיעים בחברה. סטיבן טפר, אנליסט הפארמה של IBI התייחס למצב העניינים באופקו.
מה ההשלכות מבחינת שווי החברה?
"המניה ירדה כי מדובר במוצר השני בחשיבותו לחברה אחרי הריאלדי לטיפול באי-ספיקת כליות כרוני. גם אחרי כל הירידות אופקו שווה 5 מיליארד דולר והיא צריכה להצדיק כזה שווי גדול. התרופה של הורמון הגדילה השפיעה על השווי של החברה וכך השוק תפס את זה במיוחד לאור העובדה שהיה שיתוף-פעולה עם פייזר. השוק ציפה להצלחה בניסוי ורואים זאת בין השאר לפי העלייה החדה במניה בחודש האחרון לקראת פרסום התוצאות".
מה המשמעויות של פרסום התוצאות?
"החברה דיווחה שלא עמדה ביעד, אך עדיין לא פרסמה נתונים מלאים וזה שלא נותנים מספרים זה מקשה לראות את גודל הכישלון. זה סימן לא טוב כי אם היה פספוס קטן היו נותנים מספרים".
החברה דווקא מנסה להרגיע את השוק
"אופקו מנסה לומר כאילו היא לא עמדה ביעד המרכזי אבל יש כמה מטופלים שהם חריגים שעיוותו את כל התוצאות. כלומר במהלך הטיפול שאורכו כחצי שנה יתכן שמספר מטופלים ש שקיבלו את התרופה לא שמרו על המשקל ולא ביצעו פעילות גופנית. ולעומת זאת יתכן שבקבוצת הביקורת היו מטופלים שנכנסו למשטר דיאטה וירדו במשקל למרות שלא לקחו את התרופה. גם אם מועצת גדולי הסטטיסטיקאים יצליחו להוציא מהתוצאות משהו חיובי, יהיה קשה ל- FDA לאשר את המוצר לטיפול במבוגרים עם חסר בהורמון גדילה בלי ניסוי קליני נוסף ובייחוד כשקיימת אלטרנטיבה של הורמון גדילה בהזרקה יומית. כיוון שמודבר במדד בעייתי שמתבסס על ירידה בשומן, יתכן שהסטטיסטיים יצליחו לבודד מטופלים שחרגו מהפרוטוקול והשמינו באופן יוצא דופן למרות שהם היו בטיפול (לא שמרו על משטר התזונה והפעילות הגופנית)".
האם זה סוף הסיפור?
"ה-FDA יכול לאפשר לחברה לעשות בעתיד ניסוי בדרך אחרת עם יותר מטופלים או עם פיקוח נוסף עליהם, אבל חשוב להבהיר שזה יכול לקחת מספר שנים שנים וכל זה בהנחה שאנחנו לא יודעים מה הסיפור האמיתי. כרגע הסבירות הגבוהה היא שה-FDA לא יאפשר את המוצר ללא ניסוי נוסף במבוגרים".
אז למה החברה ממשיכה עם ניסוי בילדים?
"מבחינת החברה היא כאילו אומרת שהיא מאמינה במוצר. אצל ילדים המדד הרבה יותר חזק כי בודקים גובה ותכונות שאי אפשר או קשה מאוד להשפיע עליהן למעט מקרים קיצונים. אם המוצר עובד באמת אז כאן הוא יצליח, אבל בגלל הכישלון אצל המבוגרים הסיכון עכשיו יותר גדול. אם מקודם נתתי סיכוי של 60% לילדים להצליח אז עכשיו הסיכוי מבחינתי ירד ל 30%. בנוסף אם יש בעיה עם המוצר עצמו ברמה הקלינית הטכנולוגית אז קיים חשש שגם מוצר אחר בפיתוח של החברה בטכנולוגיה דומה ייכשל".
מה לגבי המניה? מה המשקיעים אמורים לעשות?
"אין ספק שיש סימן שאלה גדול והירידה במניה מוצדקת ובמיוחד כי המניה עלתה בזמן האחרון לקראת פרסום התוצאות. יש סימן שאלה גדול לאורך זמן - הירידות מוצדקות וטרם נוצרה הזדמנות קניה. הסיפור הזה מאוד מאכזב אותי ואין משהו בינארי בטווח הקצר שיכול לאושש את המניה בטווח הקצר. המוצרים הגדולים האחרים של אופקו בתחילת הדרך והם תהליכים הדרגתיים שייקחו זמן רב. המוצר של פרולור נתן תקווה למשקיעים - היה הדבר המרכזי שיכול היה לתת קפיצת מדרגה לחברה, אבל זה התפקשש".
מניית אופקו נסחרת בבורסה בת"א משנת 2013, אז התמזגה חברת התרופות האמריקנית של פיליפ פרוסט עם חברת הביומד הציבורית המקומית פרולור. המוצר שפיתוחו נכשל ביום שישי היה של חברת פרולור ועל בסיסו נרכשה פרולור תמורת 560 מיליון דולר. היום המחיר של העסקה מלפני כ-3 שנים נראה גבוה במיוחד.
בשנת 2014 העתיד היה נראה מבטיח כשאופקו חתמה על הסכם עם פייזר לפיתוח ושיווק התרופה. אופקו קיבלה 295 מיליון דולר ועוד מאות מיליוני דולרים הובטחו לה בהתאם לעמידה באבני דרך בהמשך. פייזר פועלת בתחום, אך במזרק שלה צריך להשתמש בכל יום.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  התרופה שנכשלה יעילה להארכת קרן הצבי... (ל"ת)
  יאל 02/01/2017 09:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  מחיר יעד 1000
  אחד שמבין 01/01/2017 23:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אין שום סיבה למחיר המוגזם לנייר שלא מרוויחההתדרדרות מתחילה היום ותיעצר במקרה הטוב בשער 1000!!!במקרה הגרוע בשער 400!!
  סגור
 • 1.
  טבע ירדה בערך 50% בלי שנכשלה בניסוי, אז אופקו???
  מעניין? 01/01/2017 16:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מי יודע?
  סגור
 • טבע עוד תדגדג 30דולר
  Fisherkung 02/01/2017 07:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אאכ ויגודמו יתפטר שאז המניה תעלה בין חמשה לעשרה אחוזים
  סגור
 • אתה גאון (ל"ת)
  נחשון 06/04/2017 12:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור