האם הנגיף מסין יעשה את מה שלא עשתה מלחמת הסחר?

באופן פרדוקסלי, נגיף בלתי מוכר עשה לשווקים את מה שהמנהיגים החזקים בעולם, עם המלחמות שהם מנהלים, לא הצליחו לעשות. הוא העיר את הפחד. השבוע נבדוק האם התחיל כאן כדור שלג שיתפתח במדרון ונשתדל לשרוד גם את זה

|
(16)

שבוע המסחר האחרון לימד אותנו שיעור נשכח בפחד. תמיד צריך להתייחס ברצינות לחשש מהתפשטות מגפה עולמית וביחוד חשוב שהרשויות הרלבנטיות יקחו אותו ברצינות. יחד עם זאת, יש משהו מעורר מחשבה שמכל המגה אירועים שקרו בשנים האחרונות, דווקא נגיף קטן מימדים הוא זה שהעיר את שד הפחד בקרב המשקיעים. אין לי כמובן את היומרה להתנבא לאן הנגיף הזה יקח אותנו וכמובן שאני מקווה שיתגברו עליו במהרה. בכל הקשור לשווקים הפיננסיים, אפשר להסתכל על השבוע האחרון משני הביטיו המנטאליים: ברמת התנהגות המשקיעים הכללית וברמת גרפים ספציפיים. כך נעשה.

האם השוורים ינגפו בפני הנגיף?
ברמת התנהגות המשקיעים הכללית, המעבר מסנטימנט שורי וחווית ההרגל של עליות שערים לסנטימנט דובי הוא לא דבר של מה בכך. עשר שנים התרגל המוח שלנו לחוויה של עליות שערים ולכך שלכל סיפור יש סוף טוב, שמרים את השווקים גבוה יותר. כל ניסיון ללכת נגד השוק הסתיים בסופו של דבר במפח נפש. אבל, במקביל לחוויה הזו, כמו בכל חוויותינו בחיים, חי לו הצל, השד, שמזהיר ומפחיד מפני ירידות שערים, מפני תיקון חד למטה ומפני הפסדים כבדים. בתקופה האחרונה אני נותן כאן במה רחבה לנוכחותו של הצל הזה.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

שינוי מגמה מעליה לירידה מגיע אחרי מצב של שיווי משקל בין קונים ומוכרים. כל עוד המוח השורי מצליח להכיל את הצל, השוק עולה. כאשר יחסי הכוחות ביניהם עדינים, כפי שאני מזהה בתקופה האחרונה, גם נגיף קטן או כל משק כנפי פרפר אחר, יכול להטות את המשקולת לכיוון של הצל. לכן, דעתי היא שלא צריך להתייחס לשאלת פוטנציאל התפרצות הנגיף וחומרתו כשאלה המרכזית אלא לשאלה האם יהיה בו בכדי להעביר את המשקיעים למצב מנטאלי דובי שיתפתח ככדור שלג שיאסוף עוד אירועים שליליים במדרון.

ברור שיש מספיק סיבות תיאורתיות נוספות לדאגות וירידות שערים. המשקיעים פשוט בחרו להתעלם מהן עד כה. הדינמיקה המנטאלית היא, כמו כדור שלג במדרון, שככל שהכדור יתדרדר יותר, ידבקו אליו עוד דאגות והוא ימשך בכוח הכבידה כלפי מטה.

האם שווי המשקל בין אופטימיות לפחד הופר?
אסכם ואומר שאירוע הנגיף יכול להיות חמור אבל אנחנו צריכים לבדוק את היחס של המשקיעים לחדשות שליליות נוספות ואת המידה שהן גורמות לפריצה של רמות תמיכה בשווקים ויצירת גלים יורדים. מה שאנחנו בודקים פה זה שינוי בשיווי המשקל הכללי בין אופטימיות לפחד, לא את האירוע הנקודתי.

עכשיו נחבר את זה לגרפים, לסקטורים והמניות שאנחנו עוקבים אחריהם כאן.

נתחיל ב-S&P500. מבחינה טכנית ניתן לאמר שתיקון קליל יכול להימשך עד האזור 3,225-3,250. ניתן לראות זאת גם על פי יחסי פיבונאצ׳י לגל העליות האחרון וגם מבחינת אזור ההתנגדות – תמיכה האחרון. ירידה עד האזור הזה תיחשב תיקון בריא ומתבקש לשוק. ירידה מתחת לרמה הזו תלמד שכדור השלג שלנו מתגלגל ומתעבה. זכרו שוב שהכותרות שיסבירו את זה לא משנות. הן כבר כאן בכל מקרה כי יש מספיק סיבות להצדיק ירידה של השוק. מה שמשנה זה האם הן מצליחות להידבק לכדור. מי שמעסיק את עצמו בניתוח כותרות, אירועים והשפעתם מאבד את המיקוד. יש להתמקד בשאלת הבחירה של המשקיעים. האם הם במצב פחד מתגלגל או לא. התנהגות סביב רמות תמיכה תיתן את התשובה.

ההגנה באמצעות אופציות ה-PUT SPY אליה התייחסתי בשבוע שעבר מאפשרת לנו לבחון את הדברים מנקודה מנטאלית נינוחה. בין אם ההגנה הזו תתממש לתזרים מזומן, היה וה-SPY ירד מתחת ל-320, ובין אם לא, עצם נוכחותה מאפשרת לנו לקבל החלטות שקולות.

פחד שווה הזדמנויות
בין ההחלטות השקולות שהייתי מציע לבחון נמצאת האפשרות לנצל הזדמנויות. הזדמנויות הן לא סתם מניות ו-ETF שירדו. הזדמנויות הן אלו שפרצו כלפי מעלה קו מגמה או רמת התנגדות, עלו חדות ועכשיו ירדו אל אותה רמה שנפרצה.

אתחיל בדוגמה למקרה שלא נחשב הזדמנות. F אותה ציינתי כמעניינת למעקב המשיכה לרדת. היא פרצה כלפי מטה את הממוצעים ל-200 ו-50 יום ולפיכך חזרה לסטטוס של מגמת ירידה. אפשר להמשיך לעקוב אחר הרעיון אבל כרגע אין סימן טכני לרכישתה.

מניית פורד - עדיין לא הזדמנות כניסה

ועכשיו להזדמנויות
מרות שמדדי המניות בסך הכל ירידו ירידה מתונה בשבוע שעבר (עיקר ה״דרמה״ היא מחשבתית לגבי העתיד), מניות בודדות, קרנות סל וחלק מהסחורות תיקנו יפה למטה. בשביל לקנות בשפל צריך לקנות בזמן אי ודאות.

בתחום הסחורות, ישנה אפשרות להזדמנות בתעודת הקפה – JO. לפני שאתייחס אליה אשיב להערה שהעיר אחד הקוראים ביחס לסיכון ההשקעה בסחורות. עבור משקיעים רבים, חווית הסיכון בסחורות נובעת מכך שהם השקיעו בהן השקעות ממונפות ביחס של עד 1 ל-100. מינוף כזה הופך כל תנודתיות בכיוון הלא רצוי לקטלנית ואז מתחיל כדור שלג מנטאלי של ניסיון להחזיר את ההפסדים על ידי לקיחת סיכונים גדולים יותר.

לכשעצמן, לסחורות יש יתרונות על מניות. מכיוון שלא מדובר בחברות, אנחנו לא תלויים בהנהלה, לא במניפולציות של דו״חות כספיים ושאר הקשיים בהתעסקות עם חברות. סחורות זה נטו ביקוש והיצע. לכן, מבחינה מסוימת, השקעה בסחורות היא פשוטה יותר. אני אישית חושב שאחת הדרכים להשקיע אל תוך משבר האקלים היא להשקיע בסחורות אבל זו כבר דעתי הפרטית וביקום הדעות, זו בסך הכל עוד דעה.

אם נחזור ל-JO, ניתן להבחין בקפיצה הגדולה במחיר ואז בתיקון כלפי מטה. עכשיו נבדוק תמיכה באזור 35-36 דולר. יש סימנים לנסיונות תמיכה. היה ונראה תפנית כלפי מעלה, ניתן לנסות סיבוב שני של פוזיציית רכש. כמובן שישנם גורמים חיצוניים שמשפיעים על סחורות, החל ממזג אוויר ושאר גורמי טבע והמשך להתפתחות תעשיות, ענפים ומגמות צרכניות. הביקוש לקפה בעולם עולה (ראו את הנסיקה של מניות חברות הקפה) ומזג האוויר לא פועל לטובתנו כך שאין מניעה רעיונית להשקיע בקפה. כך גם בליתיום אליו התייחסתי כאן ולשאר המתכות הנדירות.

נעבור למריחואנה ונמקד בדוגמא ספציפית אותה אמשיך מהשבוע שעבר. מדובר ב-OGI. בשבוע שעבר התייחסתי לקפיצה שלה בכ-50% אחרי שהמתנו לה זמן מה בתחתית. כתבתי שמהלך ירידה (תיקון) לאזור ה-2.75 דולר יהיה הזדמנות להגדיל / להתחיל פוזיציה במניה. והנה, כדרכם של שווקים, OGI הגיעה ל-2.75.

למה מניות מתנהגות בכזו פראות? כי זו היא תודעתם של המשקיעים. המניות רק משקפות אותה. בינתיים קיבלנו תמיכה ב-2.75. נבחן בתחילת השבוע אם המניה מסתובבת סביב התמיכה הזו. אם לא, 2.20. תזכרו שמה שאנחנו עושים כאן' זה זוכרים את המידע החיובי (במקרה של OGI הוא רלבנטי פעמיים: פעם עת הזכרתי אותה לראשונה כאן ופעם אחרי הדו״ח שהביא לקפיצתה למעלה) ואז מחכים להזדמנות. לא תמיד מניות מתקנות מהר ואז פשוט עוברים לדבר הבא. אנחנו מגדירים מהי הזדמנות ומחכים לה בסבלנות.הזהב כנראה ישאר מעניין לשנים הבאות
הזדמנויות קיימות גם להגדלה של פוזיציות מוצלחות. הזהב למשל. ניתן להבחין כיצד GLD פרצה רמת התנגדות באזור ה-146 דולר ונתמכה מעליה. קחו בחשבון שכל מהלך העליה הזה הוא חלק מתבנית ענקית של היפוך מירידה לעליה, תבנית שהחלה ב-2013 ונראית כמו תחתית של ספל. עכשיו אנחנו בזמן יצירת הידית של הספל מה שאומר שהזהב כנראה ישאר מעניין לשנים הבאות.

דוגמא נוספת היא FVRR. קפצה ל-28 דולר ותיקנה עכשיו לאזור תמיכה ממנו היא יכולה להסתובב חזרה.

הרעיון ברור. לוקחים את כל הרעיונות שעבדו לנו ושיש להם עוד פוטנציאל ונותנים למאניה – דיפרסיה של השוק ליצר לנו הזדמנויות לניהול הפוזיציות. לפעמים זה אומר העברת הכסף בין אותן מניות מוכרות. זה אולי משעמם להתעסק עם אותם רעיונות אבל קחו בחשבון שיש יתרון להכרות מעמיקה עם התנהגות של מניות.

גם לתחום הקריפטו יש מקום בתיק
אסיים היום ב-GBTC המשקפת את מחיר הביטקוין. התחלתי לעקוב אחריה כאן בשבוע שעבר כי נראה שיש בה עניין ברמות הנוכחיות ביחוד אם הפחד יגבר בשווקים. קיבלנו קצת תנודתיות בשבוע שעבר אבל עדיין באזור שמשמר את הפוטנציאל לעליה בין 9 ל-11 דולר בערך. מהלך מעל 11 דולר יהיה סימן להתחלה של גל עולה. ברור לכולם שהמשחק פה הוא במגרש עם חוקים לא מוכרים דיים ולכן לא הייתי הולך לפוזיציה גדולה כמו במניות הזהב. יחד עם זאת, בעולם המתהווה, אני סבור שגם לתחום הקריפטו יש מקום בתיק וצריך להיעזר בגרף ככל האפשר להיחשף לביטקוין ולמניות הבלוקצ׳יין.


כותב המאמר הינו זיו סגל, העוסק בתחום השווקים הפיננסיים, ניתוח טכני, מימון התנהגותי ואימון מנטאלי, בעל עיסוקים מגוונים בתחום באקדמיה ובפרקטיקה.

** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(16):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 15.
  שיחקת אותה עם הפוטים
  שבוע שעבר 27/01/2020 22:38
  הגב לתגובה זו
  7 0
  אחלה תזמון ויופי של גרפים
  סגור
 • 14.
  אני צופה פידיונות עתק בצהריים
  סם 27/01/2020 11:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בקרנות המניות להגדלה משמעותית של מטבע חוץ.
  סגור
 • 13.
  מריץ לינץ' הולכים לגזור קופון על השורט בשקל
  ארי 27/01/2020 11:26
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אם המצב מחמיר ,הדולר יזנק בתול כמה ימים מה שירד בכל השנה האחרונה. לאחרונה חברת הברוקראז הכח גדולה בעולם ( יותר מ 2 טריליון נכסים פיננסים) המליצה ללקוחותיה לעשות שורט על השקל. זה פורסם בגלובס.
  סגור
 • 12.
  פאניקה במסחר במוקדם בארהב , הדולר ל 3.6?
  דולר 27/01/2020 11:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אין הרבה אלטרנטיבות היום, מלבד מטבע חוץ. מקצים התשואה לפידיון שלילי. וגם רוב אגרות החוב הצמודות
  סגור
 • 11.
  הנגיף אוהב דולר
  ה.ר 27/01/2020 09:00
  הגב לתגובה זו
  6 1
  ביקושים חסרי תקדים.
  סגור
 • טען עוד
 • 10.
  אנשים בשבועיים האחרונות רצו לקנות עשרות מלירדים קרנות -
  יאא ראאבי 27/01/2020 06:43
  הגב לתגובה זו
  5 0
  קרנות מניות כי הבניסו להם לראש שהשוק זול אם כיוון חזק למעלה
  סגור
 • 9.
  בורסת פאד מנופחת מחפשת סיבה טובה לזרוק מטען לים ולנחות
  טריגר לתיקון 27/01/2020 05:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בשלום
  סגור
 • 8.
  Black Monday ?
  מפחיד 27/01/2020 01:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  העסק יוצא משליטה. מחר נראה שהולכים ליום שחור אולי כמה אחוזי נפילה והדולר כמראה יזנק 5%
  סגור
 • 7.
  יש לי מידע והרגשות שז'או ז'ונס יירד
  נפתול 26/01/2020 21:55
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מחר יום חמש ברציפות מה שלא היה כבר המון שנים אבל לא להיכנס לבעלה ופחד
  סגור
 • 6.
  שגם הגורביץ תפס אומץ וחזק ולפי הדברים
  נדמה לי 26/01/2020 21:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלו הרי אס אנד פי צריך להמשיך לעלות לשיאים ואני איתו
  סגור
 • 5.
  מחר פוקס תעוף למעלה הרבה יותר מיום א (ל"ת)
  תישמעו 26/01/2020 21:37
  הגב לתגובה זו
  0 4
  סגור
 • 4.
  לפרופסור ולדוקטור
  חצי הכוס 26/01/2020 21:23
  הגב לתגובה זו
  1 3
  תפסיק להיות פסימי כי הבורסה עלתה ויולה ותעלה כי פשוט אין ברירה אחרת.
  סגור
 • סתום אהבל אתה (ל"ת)
  יאאללא 27/01/2020 11:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  מקורונה ימותו מאות, אולי אלפים ,מסארס מתו 800
  מ 26/01/2020 21:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כמה מתים כל שנה משפעת ברחבי העולם? מאות אלפים ,מזה לא נבהלים...
  סגור
 • 2.
  למר סגל. אתה דוחף לנצל הזדמנויות ואף>
  ד"ר ניר(איצ100) 26/01/2020 20:41
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מביא כאן גרפים וקווים ושמות מוזרים...אז שמע סגל..כשהאדמה רועדת כל המילים היפות/או שלא נעלמות וכדור שלג או בטון מתחיל או ממשיך להתגלגל לתהום. נסה לא לטעות ולהטעות ולא להתייחס בקלות ראש למאורעות שקשה יהיה להתמודד איתם ובטח לא עם הקווים והגרפים. דע טוב
  סגור
 • 1.
  פרופ' איצ100>>>אז האמינו שמה שהיה
  . 26/01/2020 20:25
  הגב לתגובה זו
  5 0
  הוא שיהיה..אז חשבו...ולפי כל המחקרים גם בעשור ה"משובח" האחרון 85%הפסידו. אז עכשיו באה מכת המכות שכתבנו על שכמות ותפיל חללים תרתי משמע לצערנו בעולם. נוכל לפגוש את DJIA כמשל בפחות מ3000. בהצלחה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות