מניות הנדל"ן שוברות שיאים - הנה המניות המעניינות בתחום

לא מליסרון, לא עזריאלי, לא אמות - ההזדמנויות נמצאות באפי נכסים, ביג ואדגר השקעות - למה המניות האלו אטרקטיביות, ובאיזה מכפיל FFO הן נסחרות?
|
(10)

מדד ת"א נדל"ן שובר שיאים – חלק גדול מהמניות נסחר בשיא, אבל עדיין יש מניות מומלצות. 

מתחילת השנה עלה מדד מניות הנדל"ן ב-56%. ירידת התשואות הדרמטית באג"ח הממשלתיות בשילוב עם פעילות יציבה, הטיסו את המדד. למרות שמניות נדל"ן רבות נסחרות בתמחור מלא ואף מעבר, להערכתנו, ישנן עדיין הזדמנויות בחברות טובות שנסחרות בתמחור אטרקטיבי שעשויות להציף ערך בעתיד הקרוב
 
לכאורנ נראה כי סקטור הנדל"ן בישראל מעולם לא היה במצב טוב יותר. עלויות המימון הנמוכות מחד והתשואות הגבוהות יחסית על נכסי הנדל"ן מאידך, בשילוב שוק ריאלי חזק, גרמו לסקטור, שעד לפני מספר חודשים נראה חבוט, להיות אטרקטיבי ולייצר תשואות עודפות למשקיעים.

הפער הזה – בין עלות המימון הממוצעת לבין התשואה על נכסים, בולט במיוחד בשוק המקומי. בעוד שבקרנות ריט בארה"ב המרווח (Spread) הנ"ל עומד על 3.5% - 4.5%, בישראל המרווח עומד על 6%-4%. עלות המימון השולית – כלומר תשואת האג"ח הארוכה של החברות בשוק, מעידה אף על המרווח גבוה יותר. בריט 1,קרן הריט הגדולה בישראל – הפער עומד על כ-6.5%, כאשר האג"ח הארוכה של החברה, במח"מ 7.5 שנים, נסחרת בתשואה של 0.48% בלבד.

יחד עם זאת, התשואה העודפת, תנאי המימון הנוחים והביצועים הטובים של החברות, כבר באים לידי ביטוי באופן מלא, ואף מעבר לכך, בחלק מן החברות, כאשר חלקן כבר הגיעו למכפילי הון של 1.8 ותשואת FFO (תזרים מזומנים מפעילות שוטפת) של 6%-5% בלבד. להלן מספר חברות אשר  להערכתנו עדיין נמצאות בתמחור אטרקטיבי ועשויות להציף ערך למשקיעים בעתיד.

אפי (אפריקה) נכסים
חברת אפי נכסים (לשעבר אפריקה נכסים) עברה מספר שינויים חיוביים אסטרטגית. החברה עברה שינוי בעלות, כאשר נפרדה מחברת האם שלה – אפריקה השקעות, במסגרת הסדר החוב שהאחרונה עוברת ועברה לחברה בבעלות מבוזרת – משקיעים מוסדיים ומשקיעים "מקצועיים" בדמות חברות נדל"ן המניב – מגה אור וביג.

במסגרת שינוי השליטה, הציגה החברה גם אסטרטגיה חדשה – יותר התמקדות בנכסים מניבים ופחות בפעילויות ייזום שונות. בתוך כך פרסמה החברה לראשונה בדוחותיה האחרונים את נתון ה-FFO שלה. בנוסף, אפי מחפשת שותף לשלושת הקניונים שלה ברומניה, בכללם גם הנכס המשמעותי ביותר של החברה, קניון קוטרוצ'ן, במסגרת מהלך בריא של הורדת חשיפה לנכס מהותי, לתחום המסחרי ולרומניה בכלל.

כיום החברה פעילה בשבע מדינות באירופה, אך עיקר הכנסותיה נובעות מישראל ורומניה (כ-77%). לחברה סך נכסים של 9.3 מיליארד שקלים, מתוכם 71% משויכים לנדל"ן מניב.
אפי חנכה השנה שני פרויקטים חדשים בפולין ובסרביה וצפויה להשלים עוד שלושה פרויקטים משמעותיים עד סוף 2020. בנוסף, החברה החלה לרכוש נכסים מניבים – השנה רכשה את השותף בפרויקט שלה בבלגרד וצפויה להשלים השנה רכישה נוספת של פורטפוליו משרדים ברומניה.

אנו סבורים שהחברה נסחרת בתמחור נוח יחסית לסקטור המניב – מכפיל הון של כ-1 ותשואת FFO של כ-7%, כאשר זו צפויה לעלות עם הבשלת הפרויקטים החדשים והשלמת הרכישות. אפי אינה מחלקת דיבידנד, אך מדיניות זו עשויה להערכתנו להשתנות בשנת 2020.
 
 
ביג מרכזי קניות
קבוצת ביג היא השחקן המוביל בארץ בתחום מרכזי קניות פתוחים. החברה מחזיקה ב-56 מרכזים בשווי כולל של כ-6.8 מיליארד שקלים ופועלת בשלוש מדינות: ישראל, ארה"ב וסרביה.

מרכזי קניות פתוחים מתאפיינים בעלויות תפעול נמוכות המאפשרים גביה של דמי שכירות וניהול נמוכים ולפיכך עומס השוכרים במרכזים של ביג נמוכים יחסית ועומדים על כ-8.5% בלבד. רמת הפדיונות במרכזים של החברה בישראל עלתה בכ-2% במחצית הראשונה של 2019 וב-3.3% ב-2018, זאת בניגוד למגמה בסקטור.

מצבו המאתגר של הריטייל בארה"ב הדאיג את משקיעי ביג בחודשים האחרונים. הנכסים בארה"ב חוו ירידה בהכנסות מנכסים זהים ושערוכים שליליים בשנת 2018. אך השנה נראה כי המגמה התהפכה – עם עליה בשיעור התפוסה ל-93.3% וקצב הכנסות גבוה מהתחזית. בנוסף, החלק של הנכסים בארה"ב מה-FFO הכולל של ביג צפוי לרדת בשנים הקרובות – עקב הפיתוח והייזום בישראל ובסרביה ורכישת 13% מאפי נכסים, עסקה אשר הושלמה בחודש מרץ. החל מהרבעון ה-2 השנה –ביג מכירה בחלקה ב-FFO של אפי.

לחברה מספר מרכזים משמעותיים הנמצאים בשלבי ייזום שונים – קומפלקסים של מסחר ומשרדים ביהוד, בגלילות ובפתח תקווה. בנוסף החברה מרחיבה מספר מרכזים קיימים שלה – ביג קריות, ביג קרית גת, ביג באר שבע ושניים נוספים בארה"ב. בסרביה יוזמת ביג קומפלקס מסחר וקמפוס משרדים, זאת בנוסף לרכישת מרכז קניות שהחברה השלימה השנה.

בחודש יולי הנפיקה ביג סדרת אג"ח של 480 מיליון שקלים בריבית אפקטיבית של 0.78% בלבד. האיגרת, במח"מ 7.31 שנים, נסחרת כיום בתשואה של 0.58% בלבד. המרווח בין התשואה הכוללת על הנכסים לבין עלות הגיוס השולית עומד על כ-6.7%.

החברה נסחרת במכפיל 1.24 על ההון העצמי ובתשואת FFO של כ-8%. תשואת דיבידנד עומדת על 2.4%. תנופת הייזום, רכישת נתח מאפי נכסים בשילוב תמחור נוח הופכים להערכתנו את ביג להשקעה מעניינת.

אדגר השקעות
אדגר השקעות בעלת 38 נכסים מניבים בשווי כולל של כארבעה מיליארד שקלים. מרבית הנכסים ממוקמים במרכזי ערים ראשיות – טורונטו, תל אביב, ורשה ואנטוורפן. לחברה שוכרים יציבים בחוזים ארוכי טווח – ממשלת ישראל, פולין ובלגיה, שגרירות גרמניה, בנק מונטריאול, GM, IBM, איי.די.איי חברה לביטוח ועוד. שיעור התפוסה בנכסים עומד על 87% אך אם מוסיפים שטחים בשיווק השיעור עולה ל-90% - מה שצפוי להגדיל את הכנסות החברה מנכסים קיימים.

לאדגר מותג בית לחללי עבודה משותפים בשם "Embassy Brain" – נכון להיום לחברה כ-14 אלף מ"ר משרדים בפולין תחת המותג וכשמונה אלף מ"ר נוספים בתהליך הסבה בורשה, בנכס שהחברה רכשה, ובבניין קיים באנטוורפן.

החברה צפויה לחנוך בקרוב את בניין C באדגר 360 בת"א בשטח של כ-17 א' מ"ר. 32% מהשטח הושכר בשכירות ארוכת טווח לשגרירות גרמניה ו-24% ימותגו כ-"Embassy Brain" לראשונה בישראל. 19% מהשטחים נמצאים תחת משא ומתן מתקדם. ההכנסות מהבניין בהנבה מלאה צפויות לעמוד על כ-22 מיליון שקלים.

עלות המימון הממוצעת באדגר עומדת על כ-3.6% וזאת צפויה לרדת בשנים הקרובות ולתרום תרומה נוספת ל-FFO מעבר להכנסות מנכסים קיימים ופרויקטים בייזום.

אנו סבורים שהחברה נסחרת בתמחור מאוד אטרקטיבי שצפוי אף להשתפר עם השלמת הפרויקטים בייזום. מכפיל של 0.93 בלבד על ההון העצמי ובתשואת FFO של כ-11%. תשואת הדיבידנד גבוהה יחסית ועומדת על 4.7%.
 
 
הכותבים הם מנכ"ל מור קרנות נאמנות ואנליסט במור בית השקעות. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה. אין בתשואות העבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד.

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  מעניין שרוב ההמלצות קשורות לקבוצת ביג (אפי, אדגר וביג)
  משקיע 23/11/2019 16:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נראה שיש כאן בעיה של חוסר תום לב.
  סגור
 • 9.
  למה להטעות את הציבור
  האגודה למען הצרכן 15/10/2019 18:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במצגת החברה מאוגוסט 19 ניתנה תחזית אפאפאו לשנת 2020 של 80 עד 85 מיליון שח . שווי שוק החברה 1060מכאן שתשואת האפאפאו מתחת לשמונה אחוז במקרה הטוב למה לכתוב 11% ? . יזהר הציבור .
  סגור
 • 8.
  חברות עם מינוף גבוה
  אבי מנופים 15/10/2019 14:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כדאי גם להזכיר את המינוף והדרוג של החברות הנל לדוגמא אדגר עם מינוף של 70 אחוז ודרוג מדהים של a3
  סגור
 • 7.
  עד מתי
  חבקוק 13/10/2019 13:09
  הגב לתגובה זו
  3 0
  עד מתי מלחכי הפנכי ימליצו די כבר...
  סגור
 • 6.
  אלרוב נדלן
  חני 11/10/2019 21:59
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אלרוב נדלן-חברה מוצלחת ומחלקת גם דיוידנדים. רק אלרוב נדלן!
  סגור
 • טען עוד
 • 5.
  די כבר עם ביג
  מור בית השקעות 10/10/2019 22:53
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מור מפמפמים את ביג בכל מקום. נתקעו עם כל הסחורה. כל המוסדיים כבר ברחו כי מבינין שיהיו שערוכים שליליים בארהב ובאאוטלטים בישראל. תמכרו ללוי את כל מניות ביג שלכם.
  סגור
 • 4.
  חברות נדל"ן
  עוזי 07/10/2019 13:33
  הגב לתגובה זו
  4 2
  חברות נדל"ן מניב ככותרת זה נחמד אבל יש חברות איכותיות כמו אמות ביג ועזריאלי שיש להם נכסים וניהול איכותי ויש חברות על הפנים כמו אפי ומבנה המלצה לבחון בזהירות את הנושא
  סגור
 • 3.
  כן כן..הכל דבש ממש
  הנה הכנה לאבגן כסף ש 06/10/2019 19:46
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אל תאמינו לכותב, הכתבה היא מנק מבט זמנית ולא אמיתית. הכלכלות בעולם במצוקה המלחמה קרבה הציבור נעשק..אז מה אם המחירים עלו..הם גם ירדו אוטוטו..
  סגור
 • 2.
  השקעה בנדלן מניב המתבסס על קניונים מסוכנת! (ל"ת)
  יאיר 06/10/2019 14:26
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • 1.
  נדלן מניב אכן אטרקטיבי אבל לא לחברות שמשקיעות בחו"ל! (ל"ת)
  משה 06/10/2019 14:06
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות