4 סוגיות משמעותיות לתיקון הבורסה המקומית

ניתוח מיוחד על התפתחות ואטרקטיביות השוק המקומי
|
(16)

1. חוזה הפרשים
לאחרונה פתחה הרשות לניירות ערך תהליך אישור לזירות הסוחר לפתוח חוזי הפרשים (CFD) על מדד ת"א 35 ולא רק על מדדים עולמיים. זהו  נושא מורכב ומסובך שאינו חד משמעי. הוא טומן בחובו יתרונות רבים אך גם חסרונות לא מעטים:

• בעיות של מינוף והימור אך גם לגיטימיות של גידור.
• בעיות של OTC מחד וגם לגיטימיות של מסחר ארבראז' מאידך וכיסוי בנכס הבסיס של החוזה.
• המהלך צפוי לעודד מסחר ממונף לטווח קצר אבל גם קבלת קלות של מכירת חסר ולקיחת אשראי במחירים יעילים וייעול והנזלה של מחיר הספוט בורסאי.
• הוא יאפשר גידור מהיר ומידי לתיק סחיר, אך גם מתן אפשרות לבצע קורנרינג על השווקים הסחירים.
• הוא ייצור תחרות לבורסה ונגזריה כמוצר תחליפי אך גם יעודד אותה כמוצר משלים.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

מורכב כבר אמרנו? ללא קשר לדיון המורכב הנ"ל חשוב לציין כי אם יש חובת כיסוי בנכס בסיס בורסאי מחד, והמכשירים קיימים על מדדים בעולם מאידך, אין סיבה שלא יהיו גם אצלנו.
 
2. מלחמת המטבעות הישראלית
לאחרונה ראינו עליית מדרגה בעוצמת ושיטת הפעילות של בנק ישראל מול מחיר השקל דולר. הדבר מעלה כמה שאלות:

ראשית, האם הבנק שם לב שהוא פשוט פועל באגרסיביות להוריד מלאכותית את השקל מול הדולר, מעלה אותו דווקא כשהוא יורד בעולם, ואחר כך הדולר יורד חזרה דווקא כשמתחזק בעולם? שהרי הטיעון הכלכלי היה לשמור על מחירו הראלי מול הסל ולא להריצו גרידא.

שנית, האם פעילות זו תחזיר מעט שפיות למחיר הריבית כאן, כשבעולם בכלל ובארה"ב בפרט כבר פנו בצומת הזו והריבית עולה הלכה למעשה? ואם כבר, מיד עולות שאלות נוספות: האם נשאר בתודעת העולם כבורסת חוב בריבית אפסית? האם באמת נהיה אחרונים להעלות את מחיר הכסף? האם הנגידה התרגלה לקבל מינוף כה זול ולא יכולה להעלות לעצמה את מחיר הכסף למחיר הראלי הנכון? האם זה יגמר במס על העברות הון זר לטווח קצר?

ואגב הערתו של בנק ישראל בדבר זיהוי פעילות ספקולטיבית של "אלגו", חשוב להבין גם ללא צלילה עמוקה פנימה לפרטים, ש"אלגו" יכול "לרכב" על מגמות קצרות, להמיר ולהחליף נכסים, לקחת פוזיציה ממונפת קצרת טווח, אבל כדי להמיר סכומים גדולים המשפיעים על שער החליפין – כאן אין קשר ל"אלגו" או בן אנוש, כאן פשוט יש ביקוש גדול מאוד אל השקל.
 
3. אגח מגובה ממשלות מדינות האיחוד האירופאי
האם ההצעה הממוחזרת להנפיק מכשיר אג"ח המגובה באג"ח ממשלות מדינות אירופה לא מזכיר לנו משהו מההיסטוריה הקרובה? האם באמת צריך את המכשיר בתקופות אלו?

ככלל, מכשיר איגוח המחולק 70 אחוז רצועה בכירה למדינות חזקות ומובטחות, 20 אחוז "מזנין" בתשואה גבוה יותר אך מסוכנת ו-10 אחוז אקוויטי לאוהבי ורודפי סיכון, הוא מכשיר נכון והגיוני בתנאי שוק נורמליים. אמנם, כאשר הריבית הבסיסית כה נמוכה ל"לייר" הבסיסי והמדינות הבעייתיות כה מסוכנות ל"לייר" האקוויטי, הרי ברור שהאחרונים להיכנס למשבצת הסיכון לא מתכוונים לשלם מלכתחילה (בדיוק כמו מכשיר הנפקות הסאב פריים הנודע לשמצה) ואין כאן תשואה מעניינת תוך פיזור סיכון אמיתי.

4. מעט פוליטיקה לסיום
כשאנו מצפים ממשקיעים הן מקומיים ובמיוחד זרים לבוא ולהשקיע בשוק ההון המקומי, הרי ששקיפותו, התנהגותו ועוצמתו של המשק והעומדים בראשו מאוד חשובים בהיבט זה. לאחרונה, ההתנהלות הכוללת של המערכות המורכבות והסימביוזית בארץ בתיקי ראש הממשלה, דרך בית המשפט, המשטרה והתקשורת, לא מחמיאות כלל למשק הישראלי.

** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

הכותב הוא זיו פניני, מנהל לקוחות נגזרים וסיכונים פיננסים באי.בי.אי

תגובות לכתבה(16):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  תשובות..
  זי"פ 07/03/2018 09:02
  הגב לתגובה זו
  4 0
  11 – אתה בהחלט צודק ברוב הסעיפים שכתבת, וחלקם אכן הוזכר גם מעל במה זו. כמובן שניתן להתווכח על המשקל שלהם ונקודות נוספות שלא הזכרת. 12- אכן הלחץ ומבחן ההצלחה מוביל לעיתים ליצירת מכשיר או פעילות מובנת פרמטר מדידה ולא תמיד יעיל ביותר. בכול הנושא של מסחר תוך יומי, מינוף, אשראי, נגזרים, צריך לבדוק תמיד את המינון שכן מכשירים אלו הכרחיים לשוק מחד אך גם מתפקדים כחרב פיפיות מאידך 13 – ראשית על פעילות הויקס עוד ידובר רבות ישוכתב ואף יוסרט.. פעילות ניהול גאמא שלילית ל תעודות בצוואר בקבוק צר במיוחד מואץ מלאכותית ע"י סוחרים ממולחים והשמדת ערך של מילארדים בצד אחד תוך גריפת ערך באחר.. שנית, חוץ מלמידת הנושא לעומק ניתוחו והפקת לקחים, איני מבין איך הורד הפרופיל תעזור להחזרת הכסף..
  סגור
 • 13.
  Xiv
  Vix 06/03/2018 21:54
  הגב לתגובה זו
  0 1
  גבר לא הפסדתם לפני שבועים 50 מיליון שקל? אולי כדאי שתורידו פרופיל
  סגור
 • לפחות תהיה הגון כשאתה מלכלך
  אחד מבפנים 07/03/2018 17:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפניני אין קשר למה שקרה עם הויקס בחו"ל
  סגור
 • 12.
  הבורסה ממציאה ששטויות
  משה 06/03/2018 18:38
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כדי לנסות מלכותית להעלות מחזורים כביכול כהצלחת המנכ"ל. פקיעות שבועיות. נגזרים על מניות חוזי הפרשים תקנוני מדד כול חצי שנה מה לא חוץ ממסחר תקין והוגן
  סגור
 • 11.
  הבעיות האמיתיות
  הבורסה לא רלוונטית 06/03/2018 16:08
  הגב לתגובה זו
  3 0
  1. לא ניתן לבצע פעולות כמו stoploss 2. חוסר בענישה והרתעה של הטיקונים שקיפחו ודפקו את המשקיעם. כמו תשובה והתספורת 3. שיאור המס על ריווחי הון 4. שיאור העמלות הגבוהות 5. חוסר האמון בדירקטוריונים. וחוסר היכולת של דירקטורים מטעם הציבור לעשות משהו 6. קיפוח מתמיד של המשקיעים
  סגור
 • טען עוד
 • אמרו להם מאה פעמים את כל זה. אין עם מי לדבר. (ל"ת)
  אמיר וייס 06/03/2018 17:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 10.
  תשובות...
  זי"פ 06/03/2018 15:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  7 - יהיו הסברים על הפרמטרים ועל הגרפים באתר, תמיד אפשר לקחת קורס :) 8 – אל תזלזל בידע והאינטליגנציה של ה עמך (צריך להגדיר מה זה בדיוק עמך) ללא קשר לזרע הפורענות והבעיות העתידיות שנזרע עכשיו, אכן הורדת מס הכנסה על הבורסה, מס מע"מ על מוסדות/חברות "פיננסיות" קטנות, ועל הדיווח הטיפשי על מחזורי הפרט (הברוקרים יכולים למסור את המידע הרלוונטי הזה) אכן עשוי לעזור לתקומת הבורסה. תודה על התגובות.
  סגור
 • 9.
  תשובות...
  זי"פ 06/03/2018 14:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  1- דעתי האישית לגבי CFD היא אכן מסויגת.., וגם כתבתי זאת, השאלה כרגע כמוצר מוגמר וכהחלטה שכבר נתקבלה – אכן צריך לנסות ולהוציא את המיטב מהסיטואציה. אני מסכים שמכשירים מסוג זה במיוחד שמימונית מקשים כאן את האחזקה מעל יום, וכן מאוד ממנפים אותה – נראית יותר כהימור מאשר גידור... 2. כעיקרון פיזור (עד שלב מסויים) הוא אכן טוב להשקעות, אולם יצירת המכשירים הללו בחטא שכן הן התזמון אינו מתאים וכן התהליך לוקח מראש מדינות/חברות/פרטיים שלא מתכוונים לשלם, כורכים אותם עם חברות/ מדינות גדולות שכן משלמות ויוצרים מצג שאו של מכשיר סולידי ומפוזר בריבית גבוהה מהריבית אותה ישלם בפועל.. 3- ראה תשובתי ל -1, 4- ראשית תודה, שנית מבין, שלישית מדובר על כותרת כמנה ראשונה.. תמיד אפשר להתעמק יותר (לפחות זה קצר ולא דורש "בזבןז" זמן רב, 5- אין קשר לפוליטיקה, ההתנהלות של כול הנוגעים בדבר לא נכונה ויעילה.. גם אם אשם ובטח אם לא.. 6- תנודות וצווארי בקבוק תמיד יהיו.. השאלה מה העוצמה, ומה המכשירים שבהם תהה תהנודה ומתי "הונפקו"..
  סגור
 • 8.
  בורסה יעילה
  מסי 06/03/2018 12:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תפסיקו לקשקש בסיסמאות העמך לא מבין את זה. תורידו את המס על רווחים בבורסה לעשר אחוז .שגם זה יותר מידי.ואז הבורסה תיתעורר מישנתה מיזה עשרים שנה.
  סגור
 • 7.
  הסברים לגרפים
  אלון 06/03/2018 11:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תגיד זיו אפשר לקבל הסבר לגרפים שמופיעים בסקירות שלך באתר של איביאי (באזור של הסקירות השבועיות,)
  סגור
 • 6.
  ההיסטוריה של הסאב פריים תחזור אבל בגדול
  היסטוריון 06/03/2018 09:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה רק עיניין של זמן וסבלנות.
  סגור
 • 5.
  מה פניני גם אתה ימני? (ל"ת)
  חבר 06/03/2018 09:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  תודה זיו
  יוני 06/03/2018 09:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל כך כיף ומעשיר לקרוא תכתבות שלך על נגזרים אופציות ואלגו. תמיד אתה כותב ברמה גבוהה ומרתקת. משום מה הפעם זה מאמר שלם על איזה כמה מחשבות צדדיות שקפצו לך בראש. קצת מוזר שהעלית כזאת כתבה... סליחה על הביקורת. אבל באמת תמיד אני מחפש כתבות רק שלך. זה כל כך מקצועי וברמה שראוי להעריך. תודה
  סגור
 • 3.
  או בידור.. אבל לא לגידור
  עוד מכשיר להימור 06/03/2018 09:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ניתחת יפה את היתרונות והחסרונות של המכשיר. עדיף בלי...
  סגור
 • 2.
  סהכ אגח מפוזר על הרבה חברות
  אמיר 06/03/2018 09:09
  הגב לתגובה זו
  3 3
  והרבה ממשלות הוא מכשיר טוב. כמו תעודת סל.
  סגור
 • 1.
  מהיכרותי אותך
  מהמר ותיק 06/03/2018 09:02
  הגב לתגובה זו
  3 3
  אני לא מאמין שאתה באמת בעד חוזי ההפרשים. אין לי מושג מה כול הפוליטיקה וכן האם אתה רוצה להיות הברוקר שהם יסחרו דרכו אבל יש כאן יותר בעיות מפתרונות.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות