היזמים בורחים: מה קורה בשוק הנפקות האג"ח של יזמי הנדל"ן האמריקני?

צחי קלמין, מנהל פעילות קרנות הגידור, MORE בית השקעות, על העלייה המטאורית והנפילה האחרונה בשוק הנפקות האג"ח של יזמי הנדל"ן האמריקנים

|
(11)

משהו לא טוב עובר על הנפקות האג"ח האחרונות של יזמי הנדל"ן האמריקניים, לאחר תקופה ארוכה שהבורסה המקומית היוותה כקרקע פורייה לגיוסי חוב. בתחילת שנת 2014 החלה הנהירה הגדולה של חברות הנדל"ן הזרות לתל אביב. כ-11 חברות נדל"ן צלחו את דריסת הרגל בשוק האג"ח המקומי וגייסו סכום חסר תקדים של למעלה מ-7 מיליארד שקלים. הן ניצלו את הריביות הזולות יחסית בגיוס חוב בישראל וגל הגיוסים המאסיביים בתעשיית קרנות הנאמנות אשר תרם, בין השאר, לתמחור יתר של שוק האג"ח המקומי.

<

למרות האידיליה בבתקופה דאז, לאחרונה אנו מתבשרים על שינוי מגמה מצד הגופים המוסדיים, ועל מספר לא מבוטל של כישלונות מהדהדים בשוק הנפקות החוב. הסנונית הראשונה היתה חברת MDG שביקשה לגייס כ-200 מיליון שקלים ונאלצה לבסוף להסתפק בכ-95 מיליון ש' בלבד בריבית של כ-9%. 

<

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

בהמשך, היו אלה חברות הנדל"ן וורטון וקופרליין אשר זכו לכתף קרה מצד פעילי השוק ונאלצו לבטל את גיוס החוב. ננסה לבחון האם אנו עדים ל"התפקחות" מצד מנהלי ההשקעות והגופים המוסדיים, או שמא מדובר בצירוף מקרים בלבד, אשר נובע מגורמים כלכליים אחרים.

<

עמלת התחייבות מוקדמת לא מפצה על זמן ההמתנה

בכל הנפקה, קיים פרק זמן בן מספר בודדים המפריד בין תום מועד המכרז ועד לתחילת המסחר בפועל. במהלך זמן זה, חשופים הגופים המוסדיים לתנודתיות השוק. אילוצי החגים וימי השבתון הרבים האריכו את זמן ההמתנה ותרמו עוד להגברת הסיכון המבני הקיים. אנו סבורים כי הגופים אשר לא לקחו חלק בהנפקות האחרונות, עשו זאת בין השאר משיקולי ניהול סיכונים.

חוסר הוודאות בנוגע למדיניות הריבית בארה"ב

הסמיכות למועד ההחלטה על גובה הריבית בארה"ב ותגובת השווקים לכך היוו סיכון גדול לגופים המוסדיים - רבים מהם העדיפו לשבת על הגדר ולא לקחת חלק בהנפקות האחרונות. 

תעשיית קרנות הנאמנות

קרנות הנאמנות מהוות ברומטר לטעמי המשקיעים בבורסת אחוזת-בית. בחודש האחרון אנו עדים למגמה עקבית ומתמשכת של יציאת כספים מתעשיית קרנות הנאמנות. תהליך זה גרר עמו ירידה בשיעורי ההשתתפות בהנפקות אג"ח, מתוך רצון להקטין את רמות הסיכון באפיק הסולידי ולשמור על יתרות מזומנים גבוהות.

<

מוקדם לקבוע האם אנו לקראת סיומו של עידן הנפקות האג"ח של יזמי הנדל"ן האמריקניים. פעילי השוק המקומיים שוגים ונוטים להתייחס לכלל ההנפקות כמיקשה אחת. כאשר בוחנים את גיוסי החוב האחרונים ניתן לזהות שוני בין החברות המנפיקות, אשר בא לידי ביטוי באופי הפעילות, רמת המינוף ותמהיל הנכסים שלה.

<

להערכתנו, רצף הכישלונות האחרונים אינו מצביע על תחילתו של תהליך "התפקחות" כלשהו. עם זאת, הוא מניף תמרור אזהרה למנפיקים, לחתמים ולשאר היועצים: גופי ההשקעות המוסדיים הגבירו את רמת הסלקטיביות בכל הקשור להנפקות אג"ח של יזמי הנדל"ן האמריקנים, ומעדיפים להתמקד בהנפקות שזוכות לרמת דירוג גבוהה ובעלות מבנה משפטי ברור, ללא התחכמויות ניסוחיות (כדוגמת וורטון).

<

לסיכום, התנודתיות בשווקי המניות בארץ ובעולם וגל הפדיונות בקרנות הנאמנות ימשיכו להעיב על תעשיית הנפקות האג"ח. אך בסופו של יום, סביבת הריבית הנמוכה והעדר אלטרנטיבות השקעה יעודדו חברות זרות נוספות לעשות את הדרך הקצרה מהשוק האמריקני דרך איי הבתולה הבריטיים ומשם לתיקי האג"ח של המשקיע הישראלי

<

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל..
 

תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  ומי הזמין בהנפקות קופרליין ו MDG - מור קרנות
  פחחחחחח 14/10/2015 08:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נו באמת
  סגור
 • 8.
  מוזר כי מור קרנות נאמנות השתתפו ברוב ההנפקות של חברות א
  אחד שבודק 06/10/2015 23:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אמריקאיות. יומיים לאחר הנפקה מפורסם ב"מאיה" - אתר הודעות הבורסה , התשקיף ובו רשום כל מוסדי שהשתתף וקיבל בהנפקה ומה הריבית שהזמין בה. מור קרנות מככבים בכל ההנפקות ובריביות הנמוכות יותר, קצת מוזר שממליצים לציבור להזהר ולבחון כשהם לכאורה מזמינים בהנפקות ללא אבחנה
  סגור
 • 7.
  פאתט
  אשר 05/10/2015 12:44
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הכותב מגיב לטובת עצמו בשמות בדויים, שקוף מידי...
  סגור
 • 6.
  זהו טבעו של שוק ההון
  בוריס 03/10/2015 19:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל עוד המשקיעים קונים .בעלי ההון והחתמים יימכרו....
  סגור
 • 5.
  בלה בלה בלה בלה
  dork 02/10/2015 13:49
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כתבה ריקה מתוכן
  סגור
 • טען עוד
 • כתבה ריקה בדיוק כמו הכותב
  קישקשתא 02/10/2015 21:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מכיר אותו מפריזמה
  סגור
 • 4.
  איפה בטחונות לכסף.
  ישראל ישראלי 02/10/2015 10:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אין אמריקה באים לישראל.ללא בטחונות אין כסף
  סגור
 • 3.
  איזה נאד נפוח
  סוחר אופציות 01/10/2015 21:15
  הגב לתגובה זו
  2 1
  עוד קשקשן בשקל
  סגור
 • מכיר אותו ממגדל שוקי הון
  שם טוב 01/10/2015 23:16
  הגב לתגובה זו
  0 2
  הבנאדם מנהל השקעות מצויין. הוא רושם שאתה סוחר אופציות די מריר...
  סגור
 • 2.
  נוכלי נדלן=כרישי נדלן
  יועץ 30/09/2015 17:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני לא נכנס לשום הנפקה של כרישי הנדלן מאמריקה.כולם באו לעשות עלינו סיבוב.
  סגור
 • 1.
  הציבור מטומטם ולכן הציבור ממשיך לשלם.... (ל"ת)
  אסי 30/09/2015 10:48
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות