לעשות כסף מזבל: תעשיית ניהול הפסולת והפוטנציאל העצום למשקיע

שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של Bizportal, על הדרך הבטוחה לעשות כסף מתעשיית הפסולת והמיחזור
|
(21)

התקוות מפרסום דוחות הרבעון הראשון של 2015 היו גבוהות. ההודעה על הצעת הרכש של המתחרה אלקטל-לוסנט (סימול: ALU), לצד ובהמשך להצלחת נוקיה לבצע מהפך מפליא במצבה בשנים 2011-2015, השרו אווירה אופטימית. במהלך השנים 2008-2012 המשקיעים הפסידו כ-95% מערך השקעותיהם. לאחר מכן, הם היו בטוחים שהחברה אינה מצויה עוד בסכנה וחוזרת, תחת הנהלתו של Rajeev Suri , לימי תפארתה - מה שהביא את המניה, ערב פרסום הדוחות, לכמעט שיא חדש מאז המשבר הגדול. אבל משהתפרסמו תוצאות הרבעון נבהלו המשקיעים והאנליסטים.

<

מאז שיא המשבר בחברה, קיץ 2012, המניה עלתה 500% לערך וירדה ביותר מ-10%. הסיבה העיקרית לירידה הייתה ההפתעה מצמצום המרווחים בחטיבת הנטוורקינג של החברה - המנוע המוביל שלה, מה שהביא לירידה ברווח התפעולי והנקי, וכמנהג אותם ימים, האכזבה חלחלה במהירות לכיוונים שונים ומשונים וגרמה להתחלפות מצב הרוח מאופטימי לפסימי.

לא רק שהאנליסטים מורידים ציפיות, מחירי יעד והערכות, אלא שכבר לא בטוחים שעסקת ALU תצא לפועל - מפקפקים בהיגיון שמאחוריה. כעת מתחילים לפקפק בכך שנוקיה תצליח לקבל את סכום הכסף הגדול עבור מכירת חטיבת המיפוי המאוד מבוקשת ה-HERE, ושוב עולות הציפיות (כמו בכל שנה) לירידה בביקוש ובהשקעות תשתית בתחום הנטוורקינג. אפילו ההילה שעטרו אנליסטים ופרשנים מעל ראשו של רג'יב סורי התעמעמה, ומאז, האיש עושה מאמצים להסביר מה בדיוק קרה, ומנסה לשכנע את המשקיעים שהשד לא נורא כל כך.

סורי טוען שמה שרואים בתוצאות הרבעון הוא למעשה קרש קפיצה חיובי לבאות. הוא מסביר שנוקיה, במסגרת הרה ארגון המתמשך שלה, עשתה החלטה אסטרטגית להשתלט על נתח שוק גדול יותר בתחום תשתיות הנטוורקינג, ובמסגרת האסטרטגיה השקיעה כסף גדול מראש (Up front) והורידה מחירים. יכול מאוד להיות שאסטרטגיה זו לא לקחה בחשבון את עליית הדולר, אבל כעובדה הוא מצביע על העלייה החדה בסך המכירות ברבעון - 20% ל-3.2 מיליארד אירו.

הן סורי והן מנהל הכספים, Timo Ihamuotila, מבטיחים שהמרווחים יחזרו לעלות כבר השנה. רוב 42 האנליסטים שכרגע מכסים את החברה אינם קונים את ההסבר וההמלצה המובילה היא "Hold". קשה מאוד להעריך מי צודק, הסקפטיים או ההנהלה, אבל אנחנו חושבים שזה הזמן לחזור ולהסתכל שוב על NOK. לדעתנו, תשתיות  הרשת / אלחוט אינן הולכות להאטה, ההפך. עכשיו מתחילה "המלחמה" על ה-5G, שהמומחים מאמינים שיוביל את תחום האלחוט החכם ב-2018, ונוקיה, לצד סמסונג, אריקסון,  Huawei, וודפון ובריטיש טלקום, כבר מובילה בתשתיות לתחום. נוקיה כן תרכוש את אלקטל (בעיקר עבור ה-5G) ומן הסתם תמכור את HERE במחיר שיא, המרווחים יעלו בחזרה וסורי צודק בהסבריו שמעז ייצא מתוק. לכן הולכת ונוצרת שוב הזדמנות. אבל כרגיל, אסור לרדוף.
  
שליחו של אלוהים חזה משבר עולמי
אם היינו יכולים לדבר עם הכומר / כלכלן הבריטי, רוברט מלטוס, מי Aהבהיל עולם ומלואו במאה ה-18 עם בסט-סלר שכתב בשם "An Essay on the Principle of Population", בו חזה רעב גלובלי בעקבות הגידול באוכלוסיית העולם, היינו אומרים לו, "הבעיה אינה במזון, הבעיה בהפרשה". הפסולת שמצטברת מהתעשייה והפרשה אנושית מכסה את כדור הארץ ומהווה סיכון לאנושות, לסביבה, לאקולוגיה ולאטמוספרה.

לפי חברת המחקר,Markets and Markets  מדאלאס, מגזר ניהול הפסולת יגלגל קרוב ל-2 טריליון דולרים עד סוף העשור, וכל זה לפני שמכניסים בחשבון את מחיר הטיפול בפסולת רדיו אקטיבית שהנתונים עליה לא מתפרסמים על ידי שום מדינה או גוף שעוסקים בנושא. אם ברצונכם להעריך עלויות של פסולת רדיו אקטיבית, קחו טיסה למדינת וושינגטון ותנסו לראות את הבורות לעומק 5 ק"מ, בהם מוטמנים צילינדרים ענקיים מלאי פסולת גרעינית, או שתבדקו את המונח Deep borehole disposal בוויקיפדיה. גיאוגרפית, להוציא את הפסולת הרדיו אקטיבית, אסיה היא ספקית הפסולת הגדולה בעולם - קרוב ל-70% מכל הפסולת בעולם מצטברת שם ובעיקר בשל ההתעוררות הכלכלית בסין ובהודו. אירופה, בעיקר המזרחית, במקום השני ואחריה אמריקה.

העולם התעורר לבעיית הפסולת רק בשנת 1989 בעקבות כינוסה של וועידת באזל. רק אז החלו לדון ברצינות בדרכים לטיפול בפסולת המצטברת על פני כדור הארץ, וקבעו מטרות לפיקוח על שינוע של פסולת מסוכנת והדרכים לסילוקה. 3 שנים מאוחר יותר, במאי 1992, נחתם הסכם הולך ומתפתח בהתאם להתקדמות היכולות לטיפול בפסולת - יכולות שקיבלו עידוד גדול ממהפכת הטכנולוגיה. הוועידה אגב לא דנה כלל בבעיה החמורה ביותר של הפסולת - הטיפול בפסולת רדיו-אקטיבית. למה? כי 3 המזהמות הגדולות בתחום, ארה"ב, רוסיה וצרפת, התנגדו.

וועידת באזל הפנתה זרקור גם לצד העסקי של הנושא ויזמים החלו להבין שמדובר ב-Big Business. התפתחו מדמנות, משרפות וכלי רכב מתואמים לשינוע, וההתקדמות הטכנולוגית כאמור הביאה ליצירת נישות תעשייה חדשניות כמו המיחזור. וול סטריט שמה לב למגזר המתפתח, עזרה בפיתוחו (באמצעות הנפקות פרטיות וציבוריות), בנתה חלומות, הכתירה מלכים וכמובן, כפי שקרה בשאר המגזרים המתפתחים ולנוחיות המשקיעים, ייצרה סלים וקרנות נאמנות מתמחות.

<

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

הבעיה עם הסלים והקרנות (כמו במגזרי תעשייה אחרים), שהם "מתפשטים" מעבר לתחום הספציפי. מי שמעוניין להתמקד בניהול אשפה (Waste management) ,מקבל חברות שמושפעות גם ממגזרים אחרים, כמו הצרפתיות ויאוליה (סימול: VIE.PA) וסואץ (סימול: SEV.PA), שמובילות בתחום ניהול האשפה אבל הכנסותיהן מתחום הטיפול במים ובתשתיות מים גדולות בהרבה. הסל שנראה לנו יותר מעניין הוא Market Vectors Environmental Services  (סימול: EVX) שההחזקות המובילות בו הן החברות Waste Connections (סימול: WCN), ריפבליק סרוויסז (סימול: RSG), סטרסייקל (סימול: SRCL) ו-Waste management (סימול:WM), עליה נדבר היום.

כיצד נוצרת ענקית תעשייה מאשפתות ומה צופן לה העתיד?
בחרנו ב-WM, כיוון שאנחנו מכירים היטב את החברה ובגלל הירידה החדה במניותיה בחודש האחרון – כ-15% - מה שלדעתנו יוצר הזדמנות רכישה במחיר נוח (לא למהר אבל חשוב לעקוב). מה יש בחברה שעיסוקה באיסוף, שינוע וטיפול באשפה, שהפך אותה בשנים האחרונות לאהובת אנליסטים בוול סטריט? הכרנו את חברת Waste management באמצעות לקוח, בבעלותו הייתה חברה דומה בקנדה, שאסף מניות WM. הוא הסביר לנו מדוע כדאי להחזיק במניות WM לאורך זמן. "זה בגלל הריח", אמר בחיוך, "האשפה מצטברת והריח עולה. בסוף גם בוול סטריט יבינו שמדובר בביזנס ענק שרק יגדל. עם הזמן והטכנולוגיות יצאו מהמגזר חברות ענק גלובליות ו-WM, לדעתי, תוביל את הלהקה וגם", סיים, "יש לה את הייזנגה שיודע לבנות אימפריות".

<

וויין הייזנגה (Wayne Huizenga), שכבר סיפרנו לכם אודותיו בעבר, הקים את בלוקבאסטר, אוטוניישון (סימול: AN) ו-Swisher Hygiene (סימול: SWSH).  הוא הבעלים של המיאמי דולפינס (פוטבול), המיאמי פנתרס (הוקי קרח) והמיאמי מרלינס (בייסבול), ולקח ב-1968 שלוש משאיות פינוי האשפה מאביו שירש את הביזנס מהסבא שהחל להפעיל את הביזנס מאה שנה קודם עם כרכרות סוסים.

לאחר שרכש 133 חברות פינוי אשפה ברחבי ארה"ב, הייזנגה הנפיק ב-1972 את החברה, גייס 3 מיליון דולרים וב-1983 הפך את WM לחברת ניהול האשפה הגדולה בארה"ב - אחת מ-500 החברות הגדולות והמובילות בעולם. האיש יצר את המונח Waste management - "זה לא סניטציה", אמר, "זה ניהול אשפה".

<

הוא הקים חברת ניהול אשפה וורטיקלית / גלובלית שמכירותיה כיום נאמדות בכ-14 מיליארד דולרים. היא צפויה להרוויח השנה כ-1.2 מיליארד וששוויה מעל 22 מיליארד. באותה שנה הוא עזב את WM כי זיהה בדאלאס חנות קטנה ומטריפה שמוכרת ומשכירה VCR, הפך אותה לבלוקבאסטר שנמכרה לוויאקום ב-9 מיליארד דולרים כ-25 שנים לאחר מכן, והשאיר הנהלה ואסטרטגיה בדמותו.

מאז אמצע חודש אפריל נפלה, כאמור, המניה, כיוון שמנוע הצמיחה שלה בשנים האחרונות, המיחזור בכללי, בדגש על מיחזור הפלסטיק, קיבל מכה אנושה כתוצאה מנפילת מחירי הנפט וההאטה בסין, לשם שווקו רוב המוצרים הממוחזרים. בטווח השנים 2002-2014, עת עלה מחיר הנפט הגולמי עד ל-105 דולרים (עם שיאים של 143 בדרך), הרקיע מחיר הפלסטיק שהקים והביקוש לפלסטיק ממוחזר עלה גם הוא בהתאם והפך למנוע צמיחה של החברה. הירידה במחירי הנפט בשנה האחרונה הורידה משמעותית את מחיר הפלסטיק החדש ובהתאם גם את הביקוש לממוחזר.

אבל דיוויד סטיינר, מנכ"ל WM, רואה את האור בקצה המנהרה - "חברות מיחזור רבות שנוצרו בשל הרווחיות מהמיחזור, נסגרות וההיצע קטן במהירות. אני מאמין שבין זה לבין ההתייעלות שלנו בתחום והתייצבות מחירי הנפט, החטיבה תפסיק לדמם ותחזור לרווחיות ולמרווחים שכל כך אהבו בוול סטריט". נראה לנו שהשפעת מחירי הפלסטיק תמשיך ללחוץ גם ברבעון הנוכחי (שנגמר ביוני) ואולי גם בזה שאחריו, אבל העניין במניה הולך וגדל ובדיוק כפי שיקרה ב-NOK - גם כאן נוצרת הזדמנות כי הביקוש למוצרי החברה רק ימשיך לטפס, כולל למוצרי חטיבת המיחזור. בנוסף, תשואת הדיבידנד קרובה ל-3%. קשה לנו להאמין שהמניה תרד מתחת ל-40, אבל כאן כל משקיע והערכתו.

מה בדיוק עושה החברה?
בעבר, הגדירה עצמה כחברה לאיסוף וטיפול באשפה מוניציפאלית ותעשייתית. עבור הפרט, מגדירה עצמה כעת כחברה המובילה בצפון אמריקה לפתרונות סביבתיים ואקולוגים לבעיית ניהול האשפה. בסיס עיסוקיה באיסוף, שינוע ומיחזור אשפה ממקום הצטברותה לתחנות מעבר, מרכזי שיחזור ומיחזור ואזורי היפטרות מהאשפה, כולל מטמנות ומרכזי ייצור אנרגיה. היא היצרנית והברוקרית של המתכות / פלסטיק / מוצרי אלקטרוניקה הממוחזרים הגדולה בעולם, ובנוסף בונה תשתיות בתחום. המתחרות הגדולות הן ויאוליה וסואץ בעולם, ובארה"ב שורה ארוכה של חברות, כולן קטנות מ-WM והמובילות הן רפבליק סרוויסס (סימול: RSG) ו-Stericycle (סימול: SRCL). לאחרונה, כולן ירדו מאותה הסיבה. הסל המעניין כאמור הוא ה-EVX. 

<

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(21):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  לנתן (13)
  שלמה גרינברג 10/05/2015 19:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אכן. כתבתי בזמנו על החברה כשהחלה להיסחר בניו יורק. מנסה להפיק אנרגיה ממטמנות של אשפה אנושית. בינתיים נאבקת והשאלה אם הפרויקטים שקבלה בצפון קרולינה וברוד איילנד יצליחו.. הבעיה העיקרית הון חוזר.
  סגור
 • 13.
  בלו ספייר - BLSP
  נתן 10/05/2015 16:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם חברה זו גם שייכת לקטגוריה ? דעתך עליה ? תודה
  סגור
 • 12.
  הערות
  שלמה גרינברג 08/05/2015 15:28
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ליוסי (7,9) ל"קפיצות" שבאות אחרי דוחות בוול סטריט או בת"א אין שום קשר לעבר, להווה ולעתיד החברה, הן תוצאה של ערבוב בין בערות לספקולציה. דרך חדשה? העלייה במכירות זה סימן טוב כעת צריך להמתין ולראות אם המכירות ימשיכו לעלות ואם ומתי יעברו לרווח תפעולי. לסולי (10): אני כותב על האגחי"ם האמריקאים בקביעות ומנסה להסביר לקורא שזה התחום היחיד שמתחרה במניות. עליית התשואות מתבקשת לאור הציפיות להעלאת הריבית והתחזקות הכלכלה אלא שבשנים האחרונות הפכו האגחי"ם האמריקאים ל"מקלטים" ומערכת שווי המשקל השתבשה. אכן, עליית התשואות תמתן העליות במניות אם תימשך. אגב, מי זה מיכה?
  סגור
 • לשאלתך
  סולי 08/05/2015 16:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה צ'רניאק
  סגור
 • מיכה צ'קניאק?
  איחטיאנדר 08/05/2015 17:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא חושב שנתקלתי במאמר שלו כאן... אתה יכול בבקשה לשלוח אחד לדוגמא (אולי לינק ששמרת)? תודה.
  סגור
 • טען עוד
 • הוא כותב כאן אבל איני מכיר אותו (ל"ת)
  שלמה גרינברג 08/05/2015 18:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • תודה רבה (ל"ת)
  YOSSI 08/05/2015 15:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  וו.טי.פי
  אלטע זאכן 08/05/2015 13:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זאת חברה שנסחרת בבורסה בתל-אביב ועוסקת במחזור פלסטיק. חוץ מזה אני נהנה מאוד לקרוא את הכתבות שלך.
  סגור
 • 10.
  אגח
  סולי 08/05/2015 11:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום, עם כל הכבוד למניות החברות ולתעודות הסל, נשמח לקרוא גם התיחסות שלך לנושא עלית התשואות באגח ודעתך בנושא.מרכיב האגח בשוק ההון כידוע איננו שולי.חוץ מזה הכתבות שלך רציניות ביותר וחבל שאתה ומיכה הם בעצם הכותבים היחידים המעמיקים ממש.
  סגור
 • 9.
  IMPV
  YOSSI 08/05/2015 11:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום אשמח את תחווה את דעתך בדוחות הפסד קטן מתחזיות וקופצת 11% לאחר המיסחר האם יוצאת לדרך חדשה? שבת שלום
  סגור
 • 8.
  לדור (6)
  שלמה גרינברג 08/05/2015 08:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "לירידות החדות"? למה לא לעליות החדות? מבחינתי אין שום שינוי ולכן אין למה להתייחס
  סגור
 • 7.
  IMPV
  YOSSI 08/05/2015 08:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום אשמח את תחווה את דעתך בדוחות הפסד קטן מתחזיות וקופצת 11% לאחר המיסחר האם יוצאת לדרך חדשה? שבת שלום
  סגור
 • 6.
  פרוטרום
  דור 07/05/2015 18:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום, אודה על התייחסותך לירידות החדות במניית פרוטרום לאחר הכתבה שעשית עליה לפני מס׳ שבועות
  סגור
 • 5.
  הערות
  שלמה גרינברג 07/05/2015 16:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאבנר (1): על התגובות כתבתי בלי סוף, אין להם קשר לעובדות. לגבי CEVA או ALLT יש כאן בעיה של אי יכולת לפרוץ במכירות. טוו הרבה חלומות אבל החברות אינן פורצות למיקי ׁ2ׂ: על LVS כתבתי בעבר ואכתוב בקרוב. המניה יורדת מזה כשנה ורבע בעיקר בגלל בעיות במקאו ובסין לגולשת (3): האגחי"ם האמריקאים יורדים בשל הציפיות להעלאת ריבית, מהלך שמצד אחד מאותת טוב למניות אבל מהצד השני מעלה התשואות באגחי"ם ופוגע במניות המובילות שמחלקות דיבידנד. כרגע נראה למשקיעי הטווח הקצר שהמניות "יקרות מידי" והנגידה תרמה לכך בנוסף. מימוש בריא? הלוואי אבל אני מפקפק כי ההיסטוריה מראה שכאשר נגיד מזהיר העליות מתחזקות. לאורי (4): אני רואה שהבריאות שלי מדאיגה אותך אז אל תדאג
  סגור
 • שלמה שאלתי שאלה בקשר לסלים שכתבת
  אורי 07/05/2015 21:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם צריך לדאוג או שזה רק מימוש הכוונה
  סגור
 • 4.
  שלמה שלום מקווה שאתה בקו הביראות שאלה
  אורי 07/05/2015 15:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבת על מספר כxt xl ועוד סלי מניות האם בימים אלה אני אמור להיות מדואג או זה בהסכ מימוש כי אני בפנים תודה לך
  סגור
 • 3.
  שלמה- שאלה
  גולשת 07/05/2015 13:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אנחנו רואים בתקופה האחרונה מימושים בכל האפיקים.האם מדובר לדעתך במימוש בריא או בתפנית משמעותית יותר?
  סגור
 • 2.
  מניית LVS
  מיקי 07/05/2015 12:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האים יש הסבר לירידה החדה במניה בשנה האחרונה,דווקא כשהיה נדמה שיקרה ההיפך לאחר שהכלכלה האמריקאית התאוששה יפה מהמשבר?
  סגור
 • מיקי אתה אמיתי ?
  חיים מהחמוצים 07/05/2015 22:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חפש קצת כתבות על החברה והענף - אפילו בעברית. רוב ההכנסות שלהם בשנים האחרונות הם בכלל במקאו. הסיבה למצב המניה היא המשטר הסיני שמקשה על המיליונרים והמהמרים למיניהם. שום קשר לארצות הברית.
  סגור
 • 1.
  CEVA
  אבנר 07/05/2015 12:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה.לאחר פרסום הדוחות נראה כי התגובה של המשקיעים היתה מוגזמת{ירידה יומית של 11%}מה דעתך? שאלה נוספת האים לדעתך נוצרה הזדמנות במניית FB
  סגור
 • מיחזור פסולת
  עמרם 09/05/2015 08:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זהירות לאחר כל המלצה המניה מתרסקת
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות