מלחמות הכותרות ימשיכו לזעזע את המדדים, אבל העובדות מנצחות

שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של Bizportal, כותב על שלוש המניות הבולטות בתיק ההשקעות
 |  (14)

לפני 3 שנים לערך התחלנו להפציר בכם להעביר חלק מכספי ההשקעה לסלים, קרנות ומניות אירופיים. מנוע הצמיחה המרכזי של אירופה, בדיוק כמו בארה"ב, הוא הביקוש הפנימי שמתאושש (כרגיל בפיגור בהשוואה לארה"ב) ומדדי המניות מצביעים על כך. בטח לא יוון, ואפילו לא רוסיה, יכולות לעצור את ההתעוררות הכלכלית הפנים אירופית (הכלכלה הגדולה בעולם על באמת). ההרחבה המוניטרית, שכבר פועלת, וירידת ערך האירו תומכים בתהליך, ואפילו האטת ביקושים מסין מסוכנת פחות משהייתה בעבר. 

לאחר שעדכנו על טבע וצ'קפוינט, נעדכן הפעם על GE, NOK ו-ESLT. תיק ההשקעות הנקודתי שלנו מ-2009-10 כולל כזכור גם את החברות סינג'נטה , פייזר , אדוארד סיינס, ויאוליה ווסט מנג'מנט ועוד וכן קבוצה של סלים מייצגי סקטורים ומניות חלום.

התמנון התעשייתי של וול סטריט מוכר את החטיבה הפיננסית


בסתיו 2000 הגיעה מניית ג'נרל אלקטריק לשיא כל הזמנים שלה, 60 דולר (כ-38 בהתאמה להיום). שנה מאוחר יותר התמנה ג'פרי אימלט ליו"ר התשיעי של חברת ניהול החזקות התעשייה הגדולה בעולם, שמנייתה היא היחידה שכלולה במדד הדאו מאז החל להופיע בשנת 1896. אימלט היה אחד מארבעת המועמדים, כולם ותיקי החברה ומנהלי חטיבות בה, שבחר היו"ר שלפניו, ג'ק וולש האגדתי. וולש בחר באימלט, מתמטיקאי ובוגר מנהל עסקים מהרווארד, שבאותם ימים מינכ"ל את חטיבת הבריאות לאחר שניהל את כל חטיבות החברה. 

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
בעת כניסתו לתפקיד, הסביר אימלט שתפקידו יהיה להתאים את פעילות הקונגלומרט הענק לדרישות המאה ה-21 - "המאה שבה תתמזג מהפכת הטכנולוגיה לתוך הכלכלה הקיימת ותשנה אותה לחלוטין", אמר. וולש, שהוביל את GE במשך 20 שנה, פרש אותה על פני מגזרי התעשייה, שעמדו להתפתח עם עלייתו של הנשיא רייגן, שהובילה, לדעתו, לשינויים טכנולוגים / גלובליים / כלכליים בשווקים האמריקני והגלובלי. 
הצלחתו של וולש הייתה פנומנלית, ובמהלך 20 שנות כהונתו הפכה GE לחברה הגדולה בעולם. באשר למניה - בעת כניסתו לתפקיד עמדה על 1.2 דולר מתואם, וכשעזב הגיעה לשיא כל הזמנים שלה. אבל הצלחתו של וולש היוותה את עקב האכילס של יורשו. זה הראשון הבין את מרכזיות המימון בצמיחה הגלובלית, מירכז את פעילות GE סביב החטיבה הפיננסית (מה שללא ספק היה הצעד הנכון בזמנו), GE Capital, שהפכה לגדולה בעולם, אך בו זמנית הפכה לבעיה הגדולה של אימלט - בגלל מרכזיותה, היא פגעה קשות בחברה כולה ב-2008-9. 
תכנית הרה אורגניזציה של אימלט, שהתקדמה מצוין בשנים 2001-7 (כשנכנס לתחומי הרפואה המאבחנת, המים, האנרגיה וכו'), שותקה לחלוטין בשנים 2008-9 בגלל המשבר הפיננסי הגדול שפגע קשות ב-GE Capital. עד כדי כך, שבסוף 2008 התעוררו שאלות לגבי יכולתה של GE לחצות את המשבר. אבל אימלט (ששלוש פעמים בעשור האחרון נבחר ע"י בארונס כמנהל המוביל בעולם) לא ויתר והמשיך. היום, 14 שנה לאחר כניסתו לתפקיד, הוא מבצע את הצעד האחרון, הגדול והקשה מכולם - ההודעה על מכירת או הנפקת "החלק הגדול של עסקיה הפיננסיים" - GE Capital, שערכה נאמד בכ-500 מיליארד דולרים (אנחנו מאמינים שהרבה יותר) ואחראית על כמעט מחצית מרווחי החברה. 
GE תשאיר בשליטתה את מערכות המימון התעשייתי הרווחיות, בעיקר מימון תעשיות האנרגיה, הבריאות והליסינג התעופתי. בימים אלה, החברה סיימה למכור נכסים פיננסיים נדל"ניים בסך 26.5 מיליארד דולרים לוולס פארגו וקבוצת בלקסטון. "זה המהלך הגדול באסטרטגיה שלנו להתמקדות סביב היתרונות היחסיים שלנו", אמר אימלט ביום ו', "GE של שנת 2015 הפכה לחברה המובילה במגזרים המהותיים ביותר של תשתיות התעשייה והטכנולוגיה הגלובליות. אנחנו מובילים היום בטכנולוגיה תעשייתית, באינטרנט לתעשייה ובתעשיות התשתית, ממוקמים במוקדי הצמיחה בעלי מרווחים גבוהים ועדיין משאירים בידנו את השליטה במימון של אותם עסקים". 
הכסף שהיא צפויה לקבל ממכירת הנכסים הפיננסיים יזרום להשקעות נוספות בתחומים התעשייתיים. בנוסף תשקיע 50 מיליארד דולרים ברכישת מניות והמשך הגדלת הדיבידנד (92 סנט למניה, 3.7% תשואה וגדל כל שנה מאז 2010). מבחינתנו GE היא סל השקעות בתעשיות התשתית המובילות בעולם. סל שממוקד בתחומים שבאמת מובילים את הצמיחה הגלובלית, רפואה, אנרגיה, תעופה, מכרות וחומרי גלם, כוח לתעשייה, חשמל ושימור כוח תעשייתי, מים ו-IT תעשייתי.

החברה שקמה מהקבר והתחילה לספק תקשורת לגדולות ביותר

נוקיה ואלקטל-לוסנט אישרו אתמול את השמועה שמסתובבת בשוק מזה זמן, לפיה נוקיה רוכשת את אלקטל בסכום של 16.6 מיליארד אירו. בעלי המניות ב-ALU יקבלו 0.55 מניית NOK. העסקה הופכת את נוקיה לספקית תשתיות האלחוט וציוד התקשורת הגדולה בעולם, לפני אריקסון השבדית ו-Huawei הסינית. העסקה תבסס את נוקיה כספקית הגדולה בשוק האלחוט הסיני, ומה שחשוב לא פחות, תכניס את נוקיה בגדול לשוק האמריקני ותהפוך אותה, בין השאר, לספקית ענקיות התקשורת האמריקניות AT&T וורייזון ולקבוצת המחקר היוקרתית בתחום (מעבדות בל של לוסנט). העסקה אינה סגורה עדיין כי ממשלת צרפת (להבדיל מממשלת ישראל) שונאת אקזיטים שמוציאים בעלות וידע מחוץ לצרפת, וכפי שראינו בעסקת GE-אלסטרום, המאבק לשכנע לא יהיה קל.

בספטמבר 2012 צירפנו את NOK לתיק ההשקעות בעקבות אירוע שלא היה קשור ישירות לחברה, אבל עורר את תשומת לבנו אליה. האירוע היה בספטמבר 2012, אז שברה אפל  את שיא כל הזמנים שלה עד אז - 700 דולרים (100 בהתאמה להיום). מה הקשר לנוקיה? הקשר העסקי ברור, אפל הביסה את נוקיה בקרב על הטלפון האלחוטי החכם, אבל הסיבה שעוררה אותנו להיכנס אז לבדיקתה של NOK לא הייתה הניצחון הגדול של אפל, אלא הקונצנזוס בוול סטריט שקבע בוודאות ש-AAPL רצה לכיוון ה-1000 דולרים, ואילו NOK, במקרה שלא תירכש או תודיע על פשיטת רגל, רצה לכיוון ה-Penny stock. 
נזכרנו אז בראיון שנתן סטפן אלופ, מנהלה ה'לא פיני' הראשון של נוקיה ב-150 שנות קיומה של החברה, שהובא ממיקרוסופט ב-2011. אלופ נשאל כיצד הוא מתכוון להעלות את נוקיה מהתהום אליו נפלה. אלופ השיב, "תבדקו את ההיסטוריה של החברה, זו אינה הפעם הראשונה שהחברה מתגברת על משבר וגם לא הפעם הראשונה שהיא משנה כיוון.  דבר אחד ברור לי, זו משימה אפשרית, ונוקיה תחזור להוביל..". כתבנו אז, לאחר בדיקה של החברה הפינית, שאנחנו מציעים לספקולנטים, "למכור קצת AAPL בשורט ולקנות בכסף NOK", ולא חלילה בגלל שלא הערכנו כראוי את עוצמתה של אפל, אלא בגלל שהקונצנזוס בנושא נוקיה, כנהוג מפעם לפעם בוול סטריט, לא התבסס על העובדות. אנחנו לא ספקולנטים וגם מודים ומתוודים שפקששנו כשהעליות שקדמו ל-700 דולר ב-AAPL, אבל ל-NOK.
לאחר בדיקה, דווקא נכנסנו ומודים לקונצנזוס על הפניית תשומת הלב. האמת היא שב-2012 "הרוויחה" נוקיה ביושר את התייחסות הקונצנזוס אליה בוול סטריט, שהרי הנהלת החברה הפינית הגדולה לא השכילה לקרוא נכון את ההתפתחויות, ודי בדומה למה שקרה ל-AT&T, IBM ולג'נרל מוטורס קרה גם לה. אלא שבמקרים של חברות מובילות, בעלות תרבות ייחודית, יכולות פיתוח ועוצמת שוק אדירה, ההבדל בין התדרדרות מוחלטת לחזרה לגדולה תלוי בהנהלה. 
הנהלת GM, בעיוורונה, הביאה את החברה לפשיטת רגל, אבל הנהלת IBM התעשתה, הביאה לחברה את לואיס גרסטנר שהחזירה לגדולה. לנוקיה, בסוף 2012, נותרו מספיק נכסים (כפי שלמשל ראו זאת אז במיקרוסופט ואינטל) על מנת שמנהל ברמה יוכל לבצע Turn around רציני. העובדה שבכיר מיקרוסופט (אלופ) התמנה למנכ"ל, אותתה למשקיעי העולם שהסיפור לא נגמר. אלופ זיהה את כל הבעיות ויצא לתקנן. הוא בנה את התשתית ליציאה מהמשבר, קיצץ בהוצאות, מכר את חטיבת הטלפוניה החכמה למיקרוסופט (מה שבסוף גרם לסילוקו מהחברה) והתמקד בפיתוח חטיבת תשתיות התקשורת. 
וול סטריט החלה לראות את האור במהלך 2013 עם הסימנים הראשונים של הפסקת הדימום בדוחות. בתחילת 2014 פוטר אלופ והוחלף בראג'יב סורי, מנהל חטיבת הפתרונות והנטוורק בחברה שחילץ למעשה את החברה מהמשבר. ב-2014 עברה החברה לרווחיות. המניה כרגע נסחרת לדעתנו במחיר מלא, אבל כדאי לעקוב כי בתיקון (אם בשל החשש מההוצאה על אלקטל או משהו חיצוני) תיווצר הזדמנות (אגב, שימו לב לארביטרז' שנוצר, על פי תנאי העסקה, בין המניות).

זה עניין של זמן עד שהאמריקנים יגלו את יוצאת הדופן

למי שעוקב אחרי טור זה יודע שאלביט מערכות נמצאת אצלנו עוד משנת 2000, לאחר המיזוג עם חברת אל-אופ שהעביר את השליטה מכור למשפחת פדרמן, שמחזיקה 45.87% מההון או 19,580,342 מ"ר באמצעות Federmann Enterprises ו-Heris Aktiengesellschaft שבשליטת מיכאל פדרמן שמאז משמש גם כיו"ר החברה. מי שהמליץ לנו בזמנו לעקוב אחרי אלביט, היו אנליסטים אמריקנים שכיסו מתחרה אמריקנית גדולה בשם L-3 Communications. האנליסטים ניסו אז לשכנע מוסד פיננסי אמריקני לקחת פוזיציה באלביט, בטענה שלאחר רכישת אל אופ בתוספת הציפיות לרכישת אלישרא (שלבסוף נרכשה ב-2005) וחלקים בתעשייה האווירית (אלתא במיוחד), אלביט מערכות תהיה שחקן מרכזי בנישה הביטחונית המתפתחת - תעשיית האלקטרוניקה הצבאית. 

ועדת ההשקעות של המוסד האמריקני התנגדה, אבל אנחנו האמנו בדברים ומאז עקבנו מקרוב. אלביט, כמו טבע וצ'קפוינט, פועלת בנישה תעשייתית שצומחת ותמשיך לצמוח במהירות. יש לה יתרונות יחסיים בתחרות - יכולות הפיתוח, המוניטין הישראלי ויכולות לבצע "ניסויים חיים" במוצרי החברה, כמו גם  בקשרים עם מוסדות כמו רפא"ל, תע"ש, צה"ל והאקדמיה בישראל.


בנוסף, ישנם הסכמים דו-צדדיים עם ארה"ב, שאלביט היא מהנהנות הגדולות שבהם (ולא רק בארה"ב). אבל כשמדובר בוול סטריט, אלביט תמיד סבלה מהתלות בארה"ב ובתקציב הישראלי, מהעובדה שהמניה אינה מפוזרת מספיק ומחוסר כיסוי אנליסטים אמריקנים - בעיות שבשנתיים האחרונות הולכות ומאבדות מחשיבותן (מלבד האנליסטים שעדיין לא מכסים). אנחנו מאמינים שלאור ההצלחות העסקיות של החברה האנליסטים האמריקנים שמכסים חברות כמו LLL, LMT, BA, יגלו את מה שכבר זיהו האנליסטים הישראלי - מדובר בחברה יוצאת דופן שנסחרת במחיר הוגן ובהערכה נמוכה יחסית למתחרות שכמעט כולן אמריקניות.


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל

תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  ישר כוח שלוימלה אחלה ניתוח
  דוד הקשיש 19/04/2015 22:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תמיד כיף לקרוא אותך תודה
  סגור
 • 9.
  הערות
  שלמה גרינברג 18/04/2015 13:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לגולשת (1): HEFA היא סל הדג'י שעוקב אחרי מדד ה MSCI EAFE® שזה מדד שעוקב אחרי מניות של חברות גלובליות שאינן אמריקאיות. האחזקות הגדולות במדד הזה הן נסטלי,נוברטיס,רוש, טויוטה, HSBC,באייאר, BP ועוד. הייחוד הוא בניסיון למתן את זעזועי המטבעות מול ה $. למעשה הוא מניב, פחות או יותר, כמו ה S&P ולאחרונה, בגלל העליות באירופה בעיקר, הוא מכה את ה S&P. לאבי (7): עם כף של מלח
  סגור
 • אני מתעקש: רק כפית (ל"ת)
  אבי 20/04/2015 13:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  RADA
  משה 18/04/2015 12:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה דעתך המלומדת למשמעויות החלטה שעברה באסיפה הכללית ביום חמישי ( ראה הודעת החברה באתר הנסדאק) תודה
  סגור
 • ראדא
  דוד 19/04/2015 20:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היכן יש הודעה ?
  סגור
 • 7.
  תגובה כללית
  אבי 17/04/2015 16:55
  הגב לתגובה זו
  0 2
  אין ספק באשר למידת ההכרות, עומק הניתוח והראייה האסטרטגית ולא רק דרך המספרים של שלמה. יחד עם זאת, ראוי להתייחס עם כפית של מלח לניתוחים ולפרשנויות. עוד לא נולד זה שיוכל לחזות התפתחויות כלכליות גלובליות, גם לא וורן באפט (שלאחרונה "מופסד" בחלק מהשקעותיו האסטרטגיות).
  סגור
 • אבי אתה צודק אבל תראה לי משקיע אחד
  נכון אבל 17/04/2015 17:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלא מנסה להסתכל קדימה.....
  סגור
 • 6.
  הרכב תיק
  מסעוד 17/04/2015 16:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תודה כל המניות למעט נוקיה נמצאות אצלי בתיק מה דעתך על כימיקלים לישראל ויצרניות המזון הישראליות
  סגור
 • 5.
  מרתק כמו תמיד... מאוד
  איחטיאנדר 17/04/2015 01:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מעניין לקרוא את התובנות שלך. למרות שלי אישית קשה "לדמיין" את GE לא כ"רק חברה" אלא ממש כמו סל השקעות. TO MUCH TO EAT. קל יותר להבין לדוגמא את סיליקום ותחומי עיסוקי, או טבע וכ''ו לעומת קונצרן כל כך ענקי. ומספר שאלות ברשותך. - ציינת את IBM, מה דעתך על מהלכי האורגניזציה שנעשים שם? - סיסקו. מה דעתך עליהם? תודה רבה.
  סגור
 • ge עוברת טלטלות. לא ממש דוגמה טובה לספינת דגל. (ל"ת)
  עוקב 17/04/2015 14:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  שאלה
  אורי 16/04/2015 22:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמנ אולי אתה יודע באיזה סל נמצת ג אלטריק תודה
  סגור
 • 3.
  ל-2 אתה מגיע באיחור של 5 שנים
  חיים 16/04/2015 21:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שבהם המדדים הרביצו בסביבות 100 אחוז (מתחילת 2010). וביננו אין תיק ולא היה תיק (במובן של קניתי עכשיו את א, ב ו ג). בכול שבוע שלמה מציג רעיונות. בדרך כלל החברות הטובות באמת כבר עלו המון, שלמה גם מייעץ "לא לרדוף" בקיצור המעשי הרבה יותר מסובך מהתאורטי.
  סגור
 • 2.
  היכן ניתן לראות את תיק ההשקעות המלא, שכתבת?
  בנימין 16/04/2015 19:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ולאילו מניות מתוכו כדאי עדין לקנות,או שאני צריך מעתה לראות את המענינות שתכתוב שנכנסות לתיק, ולהצטרף לחדשות בלבד?
  סגור
 • 1.
  שלמה תודה, מה דעתך על
  גולשת 16/04/2015 18:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  HEFA? כמו כן האם לדעתך לנטפליקס יש עוד מה לעשות או שהעליות האחרונות הן מיצוי? תודה רבה לך מראש!
  סגור