יוסי אפרתי: "הבורסה גוססת ומנסים להחיות אותה עם אקמול במקום לתת לה מכות חשמל בעוצמה הגבוהה ביותר"

סמנכ"ל השקעות בהכשרה, "מחזורי המסחר הנמוכים מקשים על הגופים המוסדיים לפעול בשוק המקומי ועל כן הם מעדיפים את שווקי חו"ל"
 |  (10)
יוסי אפרתי, צילום: יח"צ
מצבה הקשה של הבורסה בת"א ממשיך לעמוד במרכז העניינים ולהדאיג את אנשי שוק ההון. יוסי אפרתי, סמנכ"ל השקעות ב'הכשרה' כתב בסקירה שפרסם לחודש יולי ותחזית לחודש אוגוסט 2013 טוען כי, "הבורסה בישראל גוססת ומנסים להחיות אותה עם אקמול".

אפרתי מתייחס למצבה הקשה של הבורסה המקומית בהשוואה לנעשה מעבר לים, "מדדי מניות בעולם ובעיקר בארה"ב הציגו עליות נאות בחודש אוגוסט כמו גם מתחילת השנה כאשר המדדים העיקריים בארה"ב רשמו עליות של כ-19% מתחילת השנה, בעוד מדד ת"א 25 מדשדש מאחור ומציג עליה מינורית של 1.5% מתחילת השנה".

"זאת בנוסף לירידה חדה במחזורים כאשר מחזורי המסחר במניות התכווצו בשיעור של למעלה מ-50% ביחס לשנים האחרונות. לא מעט אשמה הרגולציה או יותר נכון עודף הרגולציה וכך קרה שממצב של רגולציית חסר עברנו למצב של התערבות מוגזמת כמעט בכל אפיק".

"נכון שחלק מהצעדים היו נכונים ומתבקשים זאת לאחר המשבר של 2008 אך לא מעט מהצעדים נעשו מתוך שליפות מהמותן ותוך כדי פרפורי הגסיסה של הבורסה המקומית ניסו לטפל בחולה באקמול (הארכת שעות המסחר) ובצעדים לא יעילים, במקום להכניס את החולה לחדר ניתוח ולתת לו מכות חשמל בעוצמה הגבוהה ביותר".

אפרתי ציין עוד בסקירתו כי "מחזורי המסחר הנמוכים מקשים על הגופים המוסדיים לפעול בשוק המקומי ועל כן הם מעדיפים את שווקי חו"ל. כך קרה השבוע כי בחרנו להקטין את פוזיציית המניות שלנו בשוק המקומי ובמניות המשתייכות למדד ת"א 25 ולהגדיל את המניות בארה"ב מהלך מתמשך שאנו מבצעים מידי חודש בחודשו מתחילת השנה, אולם נוכחנו לדעת כי ביום מסחר רגיל היינו יותר ממחצית מהמחזור בשוק המניות וזאת כשמדובר בגוף מוסדי בינוני כך שגוף מוסדי גדול כמעט ולא יכול להקטין את פוזיציית המניות ללא גרימת שינויים בשוק שלא לדבר על מדדים פחות סחירים כמו מדד ת"א 75 או מדד היתר, דבר זה אינו בריא מקשה על מסחר תקין".

על פי סקירת 'הכשרה' הפערים בתשואות בין מדדי המניות בארה"ב למדד המקומי רק התרחבו החודש ועומדים כעת על כ-18% לטובת המדדים בשוק האמריקאי. "איננו רואים פער זה ניסגר אלא רק מתרחב כל עוד לא ינחת בירושלים נשיא איראן רוחאני ויתחבק עם ראש הממשלה בנימין נתניהו דבר שאיננו רואים קורה בשנה הקרובה, כך שכל עוד לא יטפלו בתחלואי הבורסה המקומית ובמחזורי המסחר כדאי להעדיף באופן מובהק את שוק המניות האמריקאי".

"גם האינדיקטורים הכלכליים לשוק המקומי ממשיכים להיות חלשים מדד אמון הצרכנים המקומי ירד כמו גם ירידה במדדי הפדיון במשק וכן ירידה בייצוא ,בשנה האחרונה אנו עדים להאטה בקצב הצמיחה בשוק המקומי בעוד האבטלה עולה כך שברבעון השני עלתה האבטלה לרמה של 6.9% לעומת 6.6% ברבעון הראשון של השנה", ציין עוד אפרתי בסקירתו.

"לעומת זאת המשק האמריקאי ממשיך להציג נתונים מעודדים במיוחד בענפי הנדל"ן כאשר המכירות של דירות חדשות עלו ב-8.3% בחודש יוני לרמה הגבוהה ביותר מאז מחצית 2008 גם בענף הרכב חל שיפור כמו גם נתוני התעסוקה שפורסמו ביום שישי מצביעים כי בחודש יולי נוספו לכלכלה האמריקאית 162 אלף משרות חדשות, כך ששיעור האבטלה נפל לרמה של 7.4%, הנמוך ביותר מאז דצמבר 2008", סיכם סמנכ"ל השקעות ב'הכשרה'.
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  שר אוצר תתפטר אתה לא מתאים תראה את הבורסה (ל"ת)
  יעל 06/08/2013 16:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 8.
  מה הפתרון ???
  שמואל 06/08/2013 15:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל הדברנים הכתבנים ויודעי הדבר מתארים בפירוט ובידע רב שהמצב בבורסה על הפנים, ולא רק, ביחס לבורסות חו"ל המצב גרוע יותר. לא ראיתי אף אחד כולל כותב מאמר זה שהתיחס לפתרון כלשהו. כולם מדברים וכותבים על רגולציית יתר אך לא כותבים מהו אותה תקנה/חוק/רגולציה שבתיקונה או שינויה המצב יפרח וכל העולם יגיע לישראל להשקיע בה. אך מסתתרים במילים מפוצצות. אם הכותב וחבריו היו מחזירים חלק מהשקעתם בבורסות מעבר לים לארץ, ואפילו במקצת, המצב היה משתפר. אך, כותב המאמר וחבריו בבתי השקעות ומוסדות כותבים שלא כדאי בארץ וממשיכים להוציא לחו"ל כספים, כפעולה הפוכה. וככל שמוציאים יותר כך רע יותר וחוזר חלילה. ועדיין לא הבנתי מהי התקנה הגורמת לא להשקיע בארץ. יתכן והמצב הפוליטי באזור גורם להגדלת הסיכון. אך המצב הפוליטי אינו תקנה רגולטורית.
  סגור
 • כולם יודעים להוריד את המס .
  הפתרון? 06/08/2013 16:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  העמך גם ברח משוק ההון בגלל זה והפך למשקיע נדלן. המס על הבורסה כל הזמן עלה. בעוד שהדירות גם עלו וגם שכד פטור. גם שלי יחימוביץ ושישינסקי א' וב' לא תורמים לאוירה שלי נלחמת למען העם? לפיד נלחם למען העם? הכסף שיגיע לממשלה יתבזבז כמו כל הכספים פתאם גם החור בתקציב יהיה גדול. פלא שפישר רצה להקים קרן להשקעת ריווחי הגז ולהשקיעה בחו"ל הוא ידע מה יקרה לכסף. כמו שקורה לכספי הבטוח הלאומי הכסף של הבטוח הלאומי הממשלה משתמשת בו ואח"כ מעלים את גיל הפרישה כי אין כסף. המס שלי ולפיד ושישינסקי שמחפש כסף מתחת לפנס הרסו את הבורסה הם לא יעשו כלום כמו שלא עושים כלום עם בועת הנדלן שנתיים כבר יש מחאה ונהיה רק יותר גרוע.
  סגור
 • 7.
  שם מזהירים מקריסה . אז מה ? תפסידו לאנשים את כספם?
  ארה"ב 06/08/2013 15:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא חשוב איפה הכסף יהיה הכל יעלם בקרוב לכולכם
  סגור
 • 6.
  מנסים להתעלם מהמס הגבוהה-אך לא יצליחו!!!!!!!!!!!!!!!!!! (ל"ת)
  דויד חלוצי 06/08/2013 15:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 5.
  25% מס זה המון!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (ל"ת)
  ממשלה חמדנית 06/08/2013 14:16
  הגב לתגובה זו
  9 0
  סגור
 • 4.
  פילוסוף ועיתונאי מעלים מחירים -זו התוצאה (ל"ת)
  משה רבנו 06/08/2013 13:53
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 3.
  לא יורידו מס. גם שלי יחימוביץ לא תפסיק להרוס
  הם לא יטפלו 06/08/2013 13:46
  הגב לתגובה זו
  3 2
  ואת מה שלפיד עשה ילמדו עוד בשוקי ההון הרבה זמן הטמטום שלו מנע מכירת כיל. במקום זה הוא פוגע עוד ועוד . הקמת ועדה איך לסחוט עוד ועוד. אף אחד לא יקנה כיל וח"ל ומניות גז כי ההנהגה פה מנוולת.
  סגור
 • 2.
  יש לחוקק את חוק עודף הרגולציה!
  די לרגולציה החונקת! 06/08/2013 13:46
  הגב לתגובה זו
  4 0
  יש לקדם הקמת ועדת חקירה למחדל עודף הרגולציה ולפעול לצמצום כל הרגולציה המזיקה ומהיותרת. במקביל יש לחוקק את חוק עודף הרגולציה על-מנת להרתיע ביצוע מחדל כזה בעתיד! חוק: האחראי, ברשלנות, לעודף רגולציה דינו 3 שנות מאסר. האחראי, במזיד, לעודף רגולציה דינו 7 שנות מאסר. נסיבות מחמירות לעודף רגולציה - מי שהרוויח או שהיה צפוי להרוויח (למשל תעסוקה עתידית, כישורי תעסוקה עתידיים) מעודף הרגולציה שהוא יצר. באם מבצע עבירת עודף רגולציה ביצע את העבירה בנסיבות מחמירות (בין אם ברשלנות, ובין אם במזיד) - עונש המאסר יוכפל. בעת קביעת העונש, ימונה מומחה מטעם בית המשפט אשר יקבע את הנזק שגרמה עודף הרגולציה (ירידת תקבולי מיסים, נזק לחברות, נזק לאזרחים, וכיוצ"ב). על העבריין שאחראי לעודף הרגולציה יושת קנס בגובה הנזק אשר ישמש לפצות את הניזוקים. באם עודף הרגולציה בוצעה במזיד או תוך נסיבות מחמירות אזי סכום הפיצוי ישולש. יש להדביר את עודף הרגולציה מהשורש.
  סגור
 • 1.
  למה כולם מפחדים? האם אין סכון בהשקעה שם? (ל"ת)
  תוכנית הפסקת הרכישות 06/08/2013 13:43
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור