פרוטרום מגבירה קצב: שתי רכישות ב-39 מיליון דולר

במקביל לדיווח על רכישת חברה פולנית ב-8.5 מיליון דולר, מדווחת החברה על רכשית חברה בברזיל ב-31 מיליון דולר
 |  (6)
אורי יהודאי, צילום: סיון פרג'
{פרוטרום}ממשיכה לרכוש בקצב גבוה. בהמשך לדיווח מהבוקר על רכישת 'פולנה ארומה' הפולנית, מדווחת החברה על הסכם רכישה נוסף, 12 במספר השנה, עם חברת 'Bremil' הברזילאית. התמורה עבור 51% ממניות החברה הינה כ-31 מיליון דולר וכוללת אופציה לרכישת יתר מניות החברה החל מ-5 שנים ממועד השלמת העסקה. סה"כ שתי העסקאות בהיקף 38 מיליון דולר.
על פי הדיווח, החברה הברזיליאית מוכרת ב-47 מיליון דולר בשנה והחברה הפולנית בכ-5 מיליון דולר בשנה. מוקדם יותר, הודיעה פרוטרום כי חתמה על הסכם לרכישת כ- 99.96% ממניות החברה הפולנית 'פולנה ארומה', בתמורה לכ- 8.5 מיליון דולר.   
 
פולנה ארומה הפולנית עוסקת בפיתוח, בייצור ובשיווק של טעמים, תמציות בושם וחומרי גלם יחודיים לתעשיות הארומתרפיה והקוסמטיקה הטבעית. החברה מובילה בשוק הטעמים ותמציות הבושם בפולין בשל היותה בעבר החברה הממשלתית הפולנית המובילה בתחום, אשר עברה הפרטה בתחילת שנות ה- 90. החברה מפעילה אתר יצור חדיש ומתקדם בסמוך לוורשה, הכולל מרכז מו"פ, מעבדות ומפעל מודרני מבוסס מיכשור רובוטי מהמתקדמים בעולם, שנבנה לפני כ -4 שנים, בהשקעה של כ-8 מיליון דולר ארה"ב. למפעל כושר ייצור עודף משמעותי והוא יהיה מרכז מו"פ, ייצור, שיווק ומכירות משמעותי עבור פעילות תמציות הבושם האירופאית של פרוטרום. 
 
ברמיל הברזילאית מעסיקה כ-250 עובדים והיא משרתת כ-450 לקוחות בברזיל ובמדינות האזור עם נוכחות משמעותית בקרב יצרני הבשר המובילים ולה שני אתרי ייצור בדרום ובמרכז ברזיל בעלי כושר ייצור עודף משמעותי, אשר בכוונת פרוטרום לנצל לצורך הגדלת תפוקת הייצור ולצמיחה בברזיל ובמדינות האזור.
הרכישות מהווות המשך ליישום המהלך האסטרטגי של פרוטרום לפיתוח פעילות גלובלית בתחום תמציות הבושם, בדגש על שווקים מתעוררים בעלי שיעורי צמיחה גבוהים. במסגרת זו רכשה פרוטרום ב-2017 את חברת תורפז הישראלית, שהצטרפה לעסקים קיימים קטנים של פרוטרום בתחום תמציות הבושם, בעיקר בהודו, באפריקה ובאמריקה הלטינית.
אורי יהודאי, נשיא ומנהל העסקים הראשי של קבוצת פרוטרום: "זוהי רכישה אסטרטגית נוספת של פעילות בתחום הליבה של פרוטרום שתאפשר לנו להציע ללקוחותינו סל פתרונות רחב יותר וצעד חשוב ליישום תוכניתה האסטרטגית של פרוטרום לפתח עסקים עולמיים בתחום תמציות הבושם. תחום תמציות הבושם סינרגטי ומשלים לתחום תמציות הטעם, בין היתר, מבחינת חומרי הגלם ותהליכי הייצור ושחקנים רבים בתחומי הפעילות של פרוטרום מנהלים פעילויות מקבילות של טעמים ובשמים.
"אנחנו רואים הזדמנויות צמיחה מעניינות ומגוונות בתחום תמציות הבושם, במיוחד בשווקים מתעוררים, ופוטנציאל לביצוע רכישות, גם של חברות להן יש פעילות משולבת של טעמים ושל בשמים, כולל במדינות בהן יש כבר לפרוטרום פעילות, תוך פוטנציאל למימוש סינרגיות תפעוליות מעניינות. בעבר ויתרנו על הזדמנויות רכישה של חברות שעיקר פעילותן היה בתחום הבשמים ורק מיעוט בתחום הטעמים. במסגרת החלטתנו האסטרטגית לפיתוח עסקים עולמיים בתחום הבשמים, נקדם כעת גם רכישות כאלה, כפולנה ארומה, ויש לנו צנרת מעניינת של רכישות נוספות בתחום הבשמים אותן אנו מקדמים. בנוסף, הרכישה מהווה חיזוק נוסף לפעילותנו הצומחת בפולין ומדינות האזור, בה לפרוטרום מעמד מוביל בתחום הטעמים."
בנוגע לרכישת החברה הברזילאית אמר יהודאי: "רכישת Bremil ממשיכה את יישום אסטרטגיית הצמיחה המהירה והרווחית של קבוצת פרוטרום, ואת מימוש חזונה "To be the preferred partner for tasty and healthy success". זוהי רכישה אסטרטגית חשובה, המאפשרת לפרוטרום קפיצת מדרגה משמעותית נוספת בחיזוק מובילותה הגלובלית בתחום פתרונות ה-Savory, כמו גם חיזוק משמעותי למיצובנו בשוק הברזילאי הצומח בפרט ובאמריקה הלטינית בכלל.
יהודאי סיכם ואמר: "אנו פועלים לאיתור ולביצוע רכישות אסטרטגיות נוספות של חברות ופעילויות בתחומי פעילותנו תוך דגש מיוחד על שווקים בעלי קצבי צמיחה גבוהים ומוצרים טבעיים בתחום הטעם והבריאות ויש לנו צנרת חזקה של רכישות אסטרטגיות פוטנציאליות. נמשיך ליישם את אסטרטגית הצמיחה המהירה והרווחית שלנו, המבוססת על שילוב צמיחה פנימית רווחית ורכישות אסטרטגיות, להשגת היעדים שהצבנו לאחרונה - מכירות של 2.25 מיליארד דולר, עם שיעור EBITDA של 23% בפעילויות הליבה שלנו, עד שנת 2020".
 
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  שיהיה בהצלחה
  משקיע 20/12/2017 13:01
  הגב לתגובה זו
  6 2
  מתחיל להזכיר את טבע עם כל הרכישות....
  סגור
 • 3.
  מתחיל להראות כאילו נגמרים השפנים בכובע...רק רכישות
  פ 20/12/2017 12:59
  הגב לתגובה זו
  2 2
  ועוד רכישות ועוד רכישות...
  סגור
 • 2.
  פרוטרום
  מלומד 20/12/2017 10:26
  הגב לתגובה זו
  7 1
  חברה הכי טובה במסדר המניות. אך מדוע המניה יורדת?
  סגור
 • המניה יקרה רצח
  חיים 20/12/2017 12:47
  הגב לתגובה זו
  0 3
  עם מכפיל של 36 המניה צריכה להחתך ב 50%
  סגור
 • 1.
  חברה רווחית
  אהרון 20/12/2017 09:55
  הגב לתגובה זו
  8 1
  אחד החברות הרווחיות במשק עם ראיה לטווח ארוך הודות לניהול שקול . פרוטרום תגיע הרבה יותר רחוק מכול ניתוחי האנליסטים שניסו ללא הצלחה להמעיט בערכה .
  סגור
 • האנליסטים משפיעים על המכפיל ?
  חיים 20/12/2017 12:49
  הגב לתגובה זו
  0 4
  המניה יקרה רצחעם מכפיל 36 זה מחיר מטורףאיזה בשורה כבר יש לטעם וריח זה הרי לא טסלה שגם היא בסוף תתרסק
  סגור