מעוניינים לדעת כיצד אפשר לחסוך בעמלות המסחר במניות?

כנסו לכתבה >
אקסלנס, צילום: שטארסטוק

השוואת עלויות בתחום הברוקראז' יכולה להוביל לחיסכון של מאות ואלפי שקלים בחודש, ומשקיעים פרטיים רבים מגלים עד כמה זה פשוט לסחור לבד

עמלות המסחר בבנקים גבוהות במאות אחוזים מאלה של בתי ההשקעות1  ועדיין, חלק גדול מהלקוחות הפרטיים בוחרים לבצע פעולות מסחר באמצעות הבנק, ומוותרים על האפשרות לחסוך ולסחור בצורה יעילה יותר. הנתונים הללו עולים מבדיקה משותפת שפורסמה לאחרונה על-ידי רשות ניירות ערך ורשות ההגבלים העסקיים, במטרה לבדוק כיצד אפשר להגביר את התחרותיות בשוק הברוקראז' הקמעונאי2.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

 
 
אני מעוניין לבדוק את עמלות המסחר בתיק שלי מול עמלות מסחר באקסלנס ברוקראז' , השאר פרטים>>


כך, אף שהשוק נמצא בתנופה הפוטנציאל הגדול עדיין אינו מתממש, והדבר בולט גם ביחס לנעשה בעולם. כך למשל, לגבי העמלות המסחר, קובע המסמך כי "המחירים של החש"בים (חברי בורסה שאינם בנק) נמוכים משמעותית מאלו של הבנקים בכל קבוצות שווי התיק, גם כאשר משווים אותם למחירים שגובים הבנקים בערוץ ישיר".בנוסף, נכתב כי המחיר בבנקים יורד בצורה משמעותית ככל שהתיק גדל, בעוד המחיר שגובים החש"בים כמעט שאינו משתנה


"בחברי בורסה שאינם בנקים, משקיעים קטנים יחסית לא נאלצים לשלם יותר עמלות על השקעתם הנמוכה בתיק המניות"


לכן, אף שכיום פחות מ-3% מהלקוחות הפרטיים משתמשים בשירותי חברי הבורסה שאינם בנקים – שיעור זה צפוי לגדול בחדות בשנים הקרובות, לאחר שהיתרונות יהיו ברורים יותר, והתחרות בשוק תגדל. "ההתפתחויות הטכנולוגיות המאפשרות לסחור באופן ישיר מהטלפון או מהבית כבר נהפכו לנחלת הכלל", אומר מנהל תחום לקוחות פרטיים ומסחר באקסלנס ברוקראז' – דרור יריב. "אם נוסיף לכך את כמות המידע האדירה שניתן למצוא באינטרנט, נבין מדוע המגמה של ניהול כספים באופן עצמאי תופסת תאוצה".
"נכון שמזה עשור וחצי כמעט, אפשר לבצע פעולות באינטרנט וגם לקבל מידע על השוק הישראלי, אבל בשנים האחרונות, בזכות השילוב של השניים, אנחנו בעיצומו של תהליך בו לקוחות מנהלים את תיק ההשקעות שלהם באופן עצמאי ואלו המעוניינים בכך, נעזרים במומחה, גם אם הם סוחרים בבורסות ברחבי העולם, ולא רק בישראל או בארה"ב". כך למשל, מציעה אקסלנס את שירותי ExPert – דסק שיווק השקעות אישי3, המספק ללקוחות פרטיים הסוחרים באופן עצמאי סיוע בבניית אסטרטגיית מסחר, וכן המלצות על ביצוע פעולות שונות בשוק ההון.

לא מדובר רק בלקוחות אמידים במיוחד, עם ניסיון עשיר בהשקעות?
"להפך. המשקיעים והסוחרים הקטנים, שלפעמים סכום ההשקעה שלהם מסתכם בעשרות אלפי שקלים בלבד, מקבלים עכשיו כלים שבעבר היו שמורים רק ללקוחות מוסדיים, לקוחות מתוחכמים או עתירי ממון. לאותם משקיעים קטנים לא היו אפשרויות להשקיע בשוק ההון והם בדרך כלל היו נדחקים לאפשרויות חיסכון שעלולות להיות יקרות או לא יעילות, כמו קניית קרנות נאמנות באמצעות יועץ השקעות בסניף הבנק שבו מנהלים את חשבון העו"ש".


מדוע עדיף ללקוחות האלה, וגם לאחרים, לעבור למסחר עצמאי?
"היתרון הגדול ביותר הוא שליטה בהשקעה. בישראל המגמה הזו עדיין בחיתוליה, אבל בארה"ב, נרשם מדי שנה גידול במספר המשקיעים שבוחרים לנהל באופן עצמאי את החסכונות ארוכי הטווח שלהם (בדומה לקופת הגמל  IRAשקיימת בישראל).
"עוד יתרון חשוב מאוד הוא העלויות – אם בעבר המשקיעים הפרטיים נאלצו להשקיע בעיקר באמצעות קרנות נאמנות וחשבונות בבנק שבו הם ניהלו את העו"ש, כיום הם יכולים להשקיע דרך חברי הבורסה שאינם בנקים, בעלויות שמגיעות לעשרות אחוזים פחות מאלה של הבנק, כמו שמראה המסמך המשותף של רשות ניירות ערך ורשות ההגבלים העסקיים. בנוסף, מומחה השקעות יכול לכוון אותם לנכסים פיננסיים בעלויות אטרקטיביות – כדי שהם יוכלו להגדיל את התשואה".
סיבה נוספת לניהול תיק ההשקעות באמצעות חש"ב, היא השירות ומערכות המסחר. בעוד שסניף הבנק עובד בשעות מוגדרות שלא בהכרח חופפות לשעות המסחר, ואחריהן אין למשקיע מענה - הרי שבאקסלנס, למשל, ניתן לקבל מענה טלפוני במשך כל שעות המסחר בישראל ובארה"ב, למעט לאחר כניסת השבת. גם המערכות שמציעה אקסלנס ללקוחותיה הן מהמתקדמות ביותר בשוק, ומציעות מגוון רחב של הוראות חכמות, העשויות לסייע להגדיל את התשואה בהשקעה.

להתגבר על חסמי המעבר
לאור כל היתרונות הללו – במחיר, בשירות ובמערכות הטכנולוגיות – קשה להבין מדוע הלקוחות אינם ממהרים לנטוש את הבנקים בהמוניהם. על פי המסמך המשותף של רשות ניירות ערך והרשות להגבלים עסקיים, אחת הסיבות הבולטות לכך היא חששם של הלקוחות לעבור מהבנקים, נתפסים כבטוחים מאוד. זאת, אף שגם בתי ההשקעות נתונים תחת פיקוח ובקרה מתמידים, וכספי הלקוחות שלהם נשמרים בחשבונות נאמנות – לצורך הגנה על הלקוחות.
סיבה נוספת, על פי המסמך, היא מגבלות טכניות בהעברת תיק הבורסה מהבנקים, כאשר לא פעם בנקים מערימים קשיים כמו דרישה להגעה פיזית של הלקוח לסניף כדי לבצע העברה. במקרים אחרים, הבנקים עשויים לצאת במאמצים אגרסיביים לשימור לקוח שהודיע כי ברצונו לעבור לנהל את תיק ההשקעות שלו במקום אחר.
ואולם, המעבר עצמו כדאי מאוד – ויכול להניב תרומה משמעותית לביצועי התיק. "במרבית המקרים, גם לאחר המבצעים לשימור הלקוח, העלויות של החש"בים יהיו נמוכות יותר. בנוסף, אצל הבנקים, מחיר המבצע מוגבל בזמן – בעוד שאצל החש"בים, גם לאחר תום המבצעיים המחירים הנמוכים הם לרוב קבועים", מסביר דרור.


כמי שמובילים את התחום – לאן נגיע בשנים הקרובות?
"לאור המגמה ההולכת וגוברת של חינוך פיננסי, וכן של צרכנות נבונה, שלא מוותרת על בדיקה והשוואה בכל מוצר שהוא, אנו סבורים כי גם בתחום ניהול חשבון ההשקעות - נראה גידול במספר הלקוחות שמעבירים את תיק ההשקעות שלהם לחש"בים, הודות למודעות הגוברת ליתרונות שבכך.
כבר כיום, שיעור הלקוחות שעוברים בין ספקים בתחומים כמו תקשורת או ביטוח עולה, בגלל הקלות שבה ניתן לעשות זאת באינטרנט, ואנחנו צופים גידול גם בשיעור החוסכים שיבדקו בעצמם איפה הם משלמים יותר על שירותי ברוקראז' או מסחר עצמאי בבורסה. ולהבדיל משירותי התקשורת, הרי שהשוואת עלויות בתחום הברוקראז' יכולה להוביל לחיסכון של מאות ואלפי שקלים בחודש", מסכם יריב.
 

 


 
הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
(1) על פי טבלת השוואת עמלות שפורסמה על ידי הבורסה ביום 7.8.18. (2)
(3) סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. השירות ניתן ללא עלות ללקוחות המנהלים החל מ- 300 אלף ₪ בחשבון ההשקעות. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.

תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  עמלת מינימום של בנק לאומי
  יהודה 08/10/2019 17:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לכל פקודת קנייה ומכירה בנק לאומי גובה עמלה של 24 דולר(יחד 48 לפעולת קנייה ומכירה)ומינימום ועוד 0.2% מסכום הרכישה , תחשבו על זה כשאתם מפקידים כסף למסחר בחוץ לארץ , בית ההשקעות הגרוע ביותר עם יחסי האנוש הגרועים ביותר עדיף על השודדים מבנק לאומי . לאחרונה מספר בתי השקעות אמריקאים הפסיקו לקחת עמלות בכלל על פעולות קנייה ומכירה של מניות ותחשבו על זה
  סגור
 • 5.
  לא להתקרב לאקסלנס
  מני סיני 26/05/2019 23:15
  הגב לתגובה זו
  2 0
  החברה הכי גרועה בארץ להשקעות.עדיך להמר בגוגואים ולא לפתוח חשבון אצלהם.גובים עמלות הזויות על מידע בזמן אמת וסוגרים חשבונות על דעת עצמם במידה ולא הרווחת באותה שנה.שירות אנושי ברמה הכי נמוכה שנתקלתי אי פעם.חבל שאני לא יכול לצרף הקלטות של נציגי השירות שלהם.תברחו מהם.
  סגור
 • 4.
  מערכות המחשוב של בתי ההשקעות הן עלובות.
  סתם יום של חול. 30/03/2019 14:18
  הגב לתגובה זו
  3 1
  כיוון שהכסף הוא לא יותר ממספר במחשב, עדיף להישאר בבנק, למרות העמלות הנמוכות משמעותית בבתי ההשקעות. בבתי השקעות, אפשר לקום בוקר אחד ולגלות שנעלמו לך החסכונות. ולא מדובר בארוע קיצוני.
  סגור
 • הטיעון שלך מגוחך...
  ליאור 31/01/2020 06:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ע"פ הוראות המפקח על שוק ההון, גם אם הכסף מתנהל בחברת השקעות, הוא יושב בחשבון נאמנות בבנק על שמך. כך שהטיעון שלך מגוחך
  סגור
 • 3.
  למי שיש ילדים, אתם זוכרים שאתם צרכים לעדכן בעירייה..... (ל"ת)
  למי שיש ילדים 13/03/2019 15:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • טען עוד
 • 2.
  פרסומת לאקסלנס...
  ירון האדום 02/03/2019 23:04
  הגב לתגובה זו
  5 0
  במקום לתקוף בנקים בפרסומות במויות עדיף שתציגו ביצועים טובים יותר בקרנות המחורבנות שלכם...
  סגור
 • יאיר
  יאיר 28/04/2019 15:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גרועות במקרה הטוב
  סגור
 • 1.
  שרות הלקוחות של אקסלנס מזעזע
  יאיר 02/03/2019 18:09
  הגב לתגובה זו
  4 1
  ברמה של עולם שלישי.
  סגור
 • גם שירות הלקוחות במיטב ד"ש גרוע (ל"ת)
  בבנק לא טועים במידע 02/04/2019 10:31
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות