הבורסות מזנקות, הדולר נחלש: הסוחרים בארץ ממתינים להודעת הריבית של פישר

הריבית צפויה להישאר ללא שינוי, ברמה של 0.75%. הדולר היציג נחלש ב-0.26% לרמה של 3.80 שקלים והאירו מנגד התחזק ב-0.29% לרמה של 5.69 שקלים
|
הבורסות מזנקות, הדולר נחלש: הסוחרים בארץ ממתינים להודעת הריבית של פישר

הדולר נחלש במסחר מול השקל בארץ ומול האירו בעולם, על רקע המגמה החיובית בבורסות. בבורסות אירופה רושמים כעת המדדים המובילים עליות של 1.5%-1.7% והחוזים על מדדי ניו-יורק מאותתים על צפי לעליה של כ-0.9% בפתיחת המסחר היום. בארץ עולה מדד המעו"ף ב-0.9%.

במקביל לעליות בבורסות מסביב לעולם והחלשות הדולר, מחירי הסחורות ממשיכים קדימה. הזהב מוביל את הסחורות ומחיר האונקיה, שלא עוצר בתקופה האחרונה, נסחר כעת על 1,165 דולר. מחיר הנפט (חוזה לינואר) מתייקר ב-1.3% לרמה של 78.45 דולר לחבית. עליות נרשמות גם במחירי הסחורות החקלאיות.

החזאים הטובים ביותר בשוק המט"ח העולמי צופים שהדולר, המשמש כמטבע הרזרבות הנפוץ ביותר, ימשיך להיחלש אפילו כאשר הפדרל ריזרב האמריקני יתחיל לעלות את שיעורי הריבית. כך עולה מסקר חדש שבוצע ע"י סוכנות הידיעות בלומברג.

חברות סטנדרט צ'ארטד (Standard Chartered), אלאטי גסטיל (Aletti Gestielle, הבנק הבריטי HSBC וסקוטיה קפיטל אומרים שהדולר יחלש כנגד האירו בעד 7.1%. כ-12 טריליון דולר של תוכניות תמריצים פיסיקליות ומוניטאריות, העלויות הנמוכות של הלוואת כספים והנפקת בסכום שיא של כ-4 טריליון דולר בין 2009 ל-2010 יכבידו על המטבע, הם אומרים.

הדולר היציג נחלש ב-0.26% לרמה של 3.80 שקלים והאירו מנגד התחזק ב-0.29% לרמה של 5.69 שקלים. בעולם מתחזק האירו ב-0.8% לרמה של 1.4976 דולרים והיין היפני נסחר ביציבות סביב רמה של 88.8 יין לדולר. הפרנק השוויצרי מתחזק ב-0.94% לרמה של 1.009 דולר לפר"ש.

כלכלני ישיר מעריכים, לקראת הודעת הערב, כי הריבית צפויה להישאר ללא שינוי. זאת, על אף הצמיחה ברבעון השלישי (2.2%) ועלית המדד המשולב של בנק ישראל לחודש אוקטובר (0.5%) - התומכים בהעלאת הריבית.

הריבית צפויה לשמור על רמתה הנוכחית בחודש דצמבר, בעיקר בשל המדד הנמוך בחודש אוקטובר (0.2%), ציפיות האינפלציה של החזאים (2.4%) והנגזרות משוק ההון (2.2%) שנמצאות בתחום היעד של בנק ישראל, צפי למספר מדדים נמוכים בחודשים הקרובים העשויים לנוע סביב ה-0% בממוצע, שער הדולר הנמוך (3.8 שקל) ואי שינוי הריבית המוניטארית במדינות המערב.

מצד שני, אם תתבצע העלאה של הריבית החודש "היא תושפע בעיקר מנתוני הצמיחה של הרבעון השלישי (2.2%) והמדד המשולב של בנק ישראל לחודש אוקטובר (0.5%) שעלה זה החודש השביעי ברציפות, ואשר תומך בהעלאת הריבית".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות