אחרי שנה טראומטית למשקיעים באג"ח - הנה מה שכדאי לדעת

מי שצפה מראש את הירידות ב-2018 יכול היה "להתגונן" אם מכר את איגרות החוב  הארוכות ורכש במקומן אג"ח קצרות // דעה

 | 
(7)
שנת 2018 היתה שנה טראומטית למשקיעים בבורסות ובמיוחד למשקיעים באיגרות החוב הסחירות. בשנה תנודתית זו היתה עליה בתשואה לפדיון שמשמעותה ירידת הערך הבורסאי של האג"ח.
חשוב להבחין בין התשואה השנתית לפדיון שנושאת האג"ח בשוק (שבדרך כלל אינה זהה לריבית המשולמת באורח שוטף), המתייחסת לשנות חיי האג"ח עד לפדיון, לבין רווחיות האג"ח המתארת בדיעבד מה הרוויחו או הפסידו מחזיקי האג"ח ממועד הרכישה עד היום.
לעיתים שוגים אנשי מקצוע ופרשנים כשמשתמשים במונח תשואה לתיאור התנהגות האג"ח בעבר. בעוד שרווחיותו של נכס חוב לא סחיר, למשל תוכנית חיסכון, הינה קבועה לאורך חיי הנכס עד לפדיון ואין כל הבדל בין תשואת הנכס לפדיון לבין רווחיותו בעבר, כשמדובר באג"ח סחירות, התנהגות שעריהן בשוק, בדרך כלל איננה חופפת את  הריבית שמציעות האג"ח והיא מושפעת מהביקוש וההיצע היומיים ובאופן עקרוני יותר מ"סביבת" הריבית השוררת בשוק.
עוד חשוב להבין כי לכל אג"ח יש מסלול התקדמות סכמתי המתאר את מצרף הקרן בתוספת ריבית הנצברת על פני הזמן. צורת מסלול זה היא בדרך כלל לינארית (להוציא הצמדה למדד, אם קיימת) ומדי חצי שנה או שנה, כשמשולמת ריבית, רואים מדרגה כלפי מטה וממנה ממשיך הקו הלינארי עד לאירוע הריבית הבא ולבסוף - הפדיון.
מול המסלול הסכמתי הלינארי, קיים גרף המתאר את התנהגות האג"ח בבורסה. גרף זה איננו לינארי ומצוי לסירוגין מעל המסלול הסכמתי או מתחתיו. כשגרף הבורסה גבוה מהסכמתי, התשואה השנתית העתידית לפדיון נמוכה מהריבית שנושאת האג"ח. באם גרף
הבורסה גבוה מהגרף הסכמטי הלינארי, תשואת האג"ח לפדיון גבוהה - מריבית האג"ח.
כך לדוגמה, אם אג"ח שקלית נושאת ריבית שנתית של 4% , לאחר שלושה חודשים יראה הגרף הסכמטי 101%. אם שער האג"ח בשוק באותו זמן הוא 100.5% - התשואה השנתית לפדיון תהא גבוהה מריבית האג"ח. אם האג"ח נסחרת באותו יום ב-101.5%, מניבה האג"ח תשואה לפדיון  הגבוהה מהריבית. חשוב לשים לב שהתנודתיות הבורסאית איננה גורעת כהוא זה מהריבית שננקבה במועד ההנפקה.
לעניינו, מחזיק באג"ח שספג בשוק, בתקופת ביניים כלשהיא, ירידת ערך ולא מימש החזקתו - ייהנה בתקופה שנותרה לפדיון מתשואה גבוהה יותר. ניתן לנסח זאת במונח "שימור הריבית". במילים אחרות, ירידת הערך תוחזר בהמשך חיי האג"ח.
הדוגמה הבאה ממחישה את הסוגיה האמורה: בשנים 2015-2017 נהנו מחזיקי האג"ח בבורסות השונות מעליות שערים שנתיות גבוהות בהרבה מהריבית שנשאו האג"ח. התשואות ירדו לשפל משמעותי. היה ברור כי "החשבון" יגיע בשלב כלשהו. ואכן, שנת החשבון היתה 2018 שכאמור לעיל הניבה ירידות ערך שהחזירו את תשואות האג"ח לרמה שפויה.
לסיום, יודגש כי תנודתיות האג"ח בשוק גבוהה יותר ככל שאורך חיי האג"ח ממושך יותר. מי שצפה מראש את הירידות ב 2018 יכול היה "להתגונן" בתיק האג"ח שלו, אם מכר את האג"ח ארוכות הטווח ורכש במקומן אג"ח קצרות טווח.
 
  
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. 
הכותב מכהן כיו"ר ועדות השקעה, כיועץ פיננסי וכדירקטור בתאגידים ציבוריים ואחרים
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  שאלה: יתכן שכתבת את אותו המקרה? בפסקה הבאה:
  רון 16/04/2019 17:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כשגרף הבורסה גבוה מהסכמתי, התשואה השנתית העתידית לפדיון נמוכה מהריבית שנושאת האג"ח. באם גרף הבורסה גבוה מהגרף הסכמטי הלינארי, תשואת האג"ח לפדיון גבוהה - מריבית האג"ח.
  סגור
 • 4.
  עכשיו אני יודע מה הייתי צריך לעשות (ל"ת)
  בדיעבד 04/04/2019 10:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  צפית את זה יפה כל הכבוד
  יבגני 03/04/2019 15:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אבל הפרשנים כבר 4 שנים אומרים שהאג״ח הוא בועה וצפוי לרדת חזק.אז איך בדיוק אפשר לצפןת את זה אם הייתה מוכר אותו ב 2015 הייתה מפסיד 2-3 שנים של ריבית גבוהה מצד אחד.ומצד שני השנה האגח כבר תיקנו חזרה אז עכשיו מה תמליץ לקנות אותם חזרה?אף אחד לא יודע מתי הריבית תעלה ומתי תרד אפילו לא הבנק המרכזי לכן כדאי להחזיק את האג"ח עד הפירעון ולקבל את הריבית ולא לחשוב שאתה יותר חכם מהשוק
  סגור
 • אחי, לא הבנתי אותך, האם אתה מתכוון שהאג״ח הוא בועה.....
  Sassi6 04/04/2019 02:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם אתה מתכוון שהאג״ח הוא בועה במחיר נוכחי? או בתשואה עתידית? אם במחיר אז תמכור ותקבל יותר מערך נקוב, אם בתשואה אז המתן על הגלשן עד לבואו של גל גבוה בים סוער, תודה
  סגור
 • 2.
  מתי הכתבה על 2017 ? (ל"ת)
  חידשתם 03/04/2019 15:04
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 1.
  שאלה ל כותב הכתבה בשקט שאף אחד לא ישמע
  YL 03/04/2019 15:00
  הגב לתגובה זו
  3 5
  מי הטיפש שעדיין משקיע ב אגרות חוב
  סגור
 • תשמע, זה מי שחושש להפסיד במניות ....תקרא את אייל גורביץ (ל"ת)
  Sassi6 04/04/2019 01:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור