העתיד האולי ורוד של אידיבי אחזקות

אורי גלאי, מנכ"ל סיגמא בית השקעות, מתייחס למצבה העסקי של אידיבי אחזקות בכלל ומהלכיה האחרונים בםרט. מה יהיה גורלה והאם תשלם חובותיה?
 |  (4)
חברות קבוצת {אידיבי אחזקות}סבלו בשנה האחרונה מהרעה משמעותית בפעילותן. חברות הסלולר, המזון והנדל"ן. כולן נפגעו משינויים רגולטורים ורפורמות בהרגלי הצריכה. המחאה החברתית הובילה למודעות גבוהה בקרב הצרכנים למחיר ולמעבר לרשתות דיסקאונט. זה הורגש היטב בפעילות שופרסל -0.21% שופרסל 2,421 -0.21% שופרסל בסיס:2,426 פתיחה:2,433 גבוה:2,446 נמוך:2,410 תמורה:13,123,228 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: וכעת גם פוגע ב סלקום -0.52% סלקום 1,143 -0.52% סלקום בסיס:1,149 פתיחה:1,149 גבוה:1,143 נמוך:1,113 תמורה:1,447,041 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . לכל אלה התווסף המהלך התמוה של דנקנר, בהפיכתה של {כור} לחברה פיננסית המחזיקה אחוזים מהבנק קרדיט סוויס, שפגע קשות בחברה. בשבועות האחרונים תורגמה ההרעה בפעילות לקריסה במחירי האג"ח והמניות של חברות הקבוצה ולהורדת דירוג האשראי. אגרות החוב הגיעו לתשואות לפדיון של עד 70% שמגלמים הסתברות נמוכה מאוד ליכולתה של קבוצת אידיבי לשלם את חובותיה.

מזה זמן נמצא נוחי דנקנר בתהליך של מכירת חברות ונכסים במטרה לחזק את יכולתו לשרת את החוב ולצמצם את המינוף הגבוה של הקבוצה. בסוף השבוע נתבשרנו כי דנקנר סיכם על מכירת חברת {כלל תעשיות} לפי שווי של 2.5 מיליארד ש', עיסקה הצפויה להכניס לקופת אידיבי פתוח סכום של כ-1.5 מיליארד ש'. כספים אלה יחזקו את יכולתה של אידיבי לשרת את החוב בטווח הקצר והבינוני. אגב, גם בלי כספים אלה יש ביכולתה של אידיבי לשלם את חובותיה בשנה הקרובה וייתכן אף מעבר לכך. אולם לא ברור האם וכמה כסף יוכל דנקנר להעלות מהחברות הבנות למעלה והאם הרשות לני"ע או מחזיקי האג"ח יאפשרו לדנקנר לפרוע חובות בטווח הקצר על חשבון נושים בטווח הארוך, כפי שקרה כבר בעבר מול אפריקה -0.94% אפריקה 10.5 -0.94% אפריקה בסיס:10.6 פתיחה:10.6 גבוה:10.6 נמוך:10.5 תמורה:34,467 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: של איש העסקים לב לבייב.

אגרת החוב אידיבי ג' למשל צפויה לשלם בעוד כשבועיים שליש מהקרן בהיקף של כ-135 מיליון ש'. האגרת נסחרת בתשואות של כ-60%, כלומר לכאורה הסתברות נמוכה לתשלום. לדנקנר יש את סכום לתשלום האג"ח, ובהנחה שהוא אכן ישלם אותה, מי שירכוש אותה כעת יקבל כ-50% מהשקעתו חזרה. הסיכון הוא תקדים לבייב, בו נושים של סדרת אחת דרשו והצליחו להקפיא תשלום וקרן של אג"ח קצרה יותר בטענה של העדפת נושים.

לאחרונה, נשמעה ביקורת רבה על הסתמכותה של אידיבי על אסטרטגיית מחזור חובות ועל כך שיש בקופתה, אליבא ד'דנקנר, די מזומנים לפירעון חובות לשנתיים קדימה בלבד. מחזור חובות הוא חלק בלתי נפרד מפעילות כלכלית של חברות ומדינות ואין בו עצמו פסול. מדינות, וביניהן ארה"ב וישראל, נוקטות במדיניות דומה של הנפקת חוב בין השאר במטרה לשרת חוב בטווח קצר, וכך גם חברות מתבססות על יכולת פירעון חוב ע"י גיוס חוב חדש.

על רקע מכירת חברת כלל תעשיות, המשך אסטרטגיית מימוש הנכסים וכן בשל פורטפוליו איכותי של חברות בקבוצה, אני סבור שקיימת הזדמנות ברכישת אגרות חוב של חברות בקבוצה אולם התנודתיות בהן עדיין צפויה להיות גבוהה בטווח הקצר והבינוני. רכישת מדדי התל בונד מאפשרת חשיפה עקיפה לאגרות בקבוצה וניתן לצפות לצמצום מרווחי התשואה של המדדים, כלומר לעליית מחירים, מול האג"ח הממשלתית אחרי שלאחרונה נפתח הפער בכ-0.5%. המשך אסטרטגיית המימוש בדגש על כלל אותו יצטרך דנקנר למכור מתוקף המלצות וועד הריכוזיות ישפרו במידה ניכרת את איתנותה הפיננסית של אידיבי. מאידך ישנה משמעות רבה למגמת מניית קרדיט סוויס שנמצאת במגמה שלילית על רקע ההרעה במשבר החוב באירופה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  " מחזור חובות הוא חלק בלתי נפרד מפעילות"
  גלעד 21/05/2012 10:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאן הפסקתי להקשיב. חובות זה רע. אני לא ישן בלילה אם יש לי חוב למישהו. החברות חייבות להפסיק להתמנף ולהתבסס על הון בעלים ורווחים לפעילות שלהן.
  סגור
 • אידיבי אחזקות
  אשש 21/05/2012 22:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השאלה היא כיצד אתה רואה שאידיבי אחזקות תשרת את החוב ללא דיבידנדים מלמטה? זה לא מספיק ברור.
  סגור
 • 2.
  למר אורי גלאי
  אבנר 20/05/2012 19:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם מחזיקי האגח יכולים לעכב התשלום הקרוב מבלי שהוכרז על הסדר
  סגור
 • 1.
  נוכלים סוקרים בשפל ובשיא ממליצים לרכוש (ל"ת)
  המבין יבין 20/05/2012 11:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור