בנק ישראל: "להימנע מהפחתות מס - עלולות להגדיל את הגירעון"

ההחלטה על חלוקת כספי הרזרבה שאמורה להתקבל היום - נדחתה. בבנק ישראל שוב מזהירים
 |  (8)
קרנית פלוג ומשה כחלון, צילום: יצחק הררי, אלעד מלכה
חלוקת כספי הרזרבה התקציבית בהיקף של 3.5 מיליארד שקל שאמורה היתה להיות מאושרת היום בישיבת הממשלה נדחתה לאחר שהממשלה לא התקבלה כל החלטה בעניין. ובינתיים, בבנק ישראל מזהירים היום מפני הורדת מסים שעלולה להגדיל את הגרעון הממשלתי. 
מנהל חטיבת המחקר של בנק ישראל, פרופ' מישל סטרבצ'ינסקי, אמר היום: "על רקע מצב המשק לא נדרשת כעת מדיניות מקרו כלכלית פעילה של הממשלה באמצעות התקציב - ובפרט רצוי להימנע מהפחתות מס יזומות אשר עלולות להגדיל את הגירעון התקציבי בשנים הבאות". לדבריו, "על רקע התקרבות המשק לתעסוקה מלאה, ניתן להעריך כי לא נדרשים צעדים מיוחדים בתקציב כדי לעודד את הפעילות הכלכלית, היות והיא נמצאת במסלול של התרחבות מתמשכת. למרות שהיום הגירעון נמוך מהיעד שנקבע בתקציב, הפחתות מס יזומות יפחיתו את שיעורי המס באופן קבוע, ובכך יקשו על עמידה ביעד הגירעון בשנים הבאות. בנוסף, להפחתת המס במצב של תעסוקה מלאה צפויה השפעה יחסית קטנה על הפעילות הכלכלית".
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
הדברים הללו של מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל מגיעים בהמשך לרמזים של ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון להפחת מסים. מיד לאחר אישור הרפורמה בארה"ב אמר נתניהו כי יש צורך לעודד את הפעילות העסקית בישראל, שכן רפורמת המס של טראמפ כוללת הורדת מס חברות באופן אגרסיבי מ-35% ל-20%. 
זו לא הפעם הראשונה שבבנק ישראל קוראים שלא להפחית מסים על רקע העודפים בגביית המס בשנת האחרונה. פלוג הנגידה כבר הזהירה כי אין להוריד מסים על רקע הכנסות חד פעמיות, שכוללות בין היתר הכנסות ממכירת מובילאיי והטבות לחברות ארנק. 
באוקטובר האחרון הנגידה פלוג אמרה בהקשר זה כי במידה והאוצר יחליט להוריד מסים, ככל הנראה יצטרכו להעלותם שוב ב-2019. פלוג הסבירה: "חשוב לבחון מבחינה מקצועית על בסיס הנתונים עד כמה העודף שאנו רואים בגביית המסים נובע מאירועים חד פעמיים שבגינם יותר סביר להוריד את החוב וצריך להבין את התמונה התקציבית לשנים הבאות. בסופו של דבר כאשר אנו קובעים את שיעור המסים יש חשיבות רבה ליציבות של שיעורי המס ולכן ההחלטות באופן כללי צריכות להתקבל לא רק לשנה הבאה אלא גם לקראת השנים קדימה". (לכתבה המלאה)
(הורדת מסים? זה מה שהממשלה צריכה לעשות עם העודפים - לטור המלא)
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  איך זה לחיות ממשכורת מינימום העשירים שולטים
  נגידה לא יודעת 10/12/2017 16:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במקום להעלות קצבת זקנה הנגידה אם הייתה מסוגלת הייתה מבטלת לגמרי העיקר שקונה דולרים
  סגור
 • 7.
  הפחתת מס תקטין את האינפלציה.
  יללה יללה 10/12/2017 14:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ובנק ישראל יצא גרוע שלא עמד ביעד הרינפלציה שנה רביעית. הורדת מיסים הקטינה את הגירעון. מדברים על אגנדות של עיתון אבל סותמים את הפה באגנדות של בנק ישראל
  סגור
 • 6.
  עד עכשיו בנק ישראל שלא שולט ב $ ושקל עושה הכי הרבה
  בן 10/12/2017 13:56
  הגב לתגובה זו
  3 0
  נזקים למשק. איך הם מעיזים לפתוח את הפה? אם השקל היה נמוך ריווחי החברות היו עולים וגם ההכנסות ממיסים, אבל פלופ וחבריה לא מבינים.
  סגור
 • 5.
  ב
  א 10/12/2017 13:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תקנו אותי אם אני טועה, הורדת מיסים תגדיל את הנטו שלי, כלומר יותר כסף בכיס, יותר כסף שישמש אותי לצריכה, מה שמניע את הכלכלה, מגדיל את הכנסות בעלי העסקים וכך גם המיסים שייגבו מהם יגדלו... נשמע לי כמו win win וגם אם זה אומר שיהיה צורך לעלות מיסים שוב ב 2019, זה ייתן לנו מעט רווח נשימה כלכלית עד 2019, כמעט שנתיים לכך, ומאחר ולא ניתן לחזות את העתיד, אך ייתכנו עוד אקזיטים בעתיד שיניבו הכנסות גבוהות ממיסים, ואולי אם תהיה עסקת דומה למובילאי, או מספר עסקאות בקנה מידה קטן יותר, זה יאפשר להאריך את הקטנת המס בעוד זמן, למה לא להקל על האזרחים ולהשקיע בהם? המטרה של כולנו היא חיים נוחים וקלים יותר, פחות הוצאות על מיסים ויותר לצריכה, שתגביר את איכות החיים, וכן גביית המיסים.
  סגור
 • 4.
  בנק ישראל מיותר לחלוטין. תמיד ידרוש העלאת מיסים והעלאת
  רובי 10/12/2017 13:12
  הגב לתגובה זו
  3 0
  גיל הפרישה. כיסוי תחת לעילא ולעילא. הם שווים לכפרות ואוכלי חנם. ואיזה משכורות. אפילו חצי ממה שהם מקבלים, לא מגיע להם. הפד האמריקני רציני באמת.כאן בנק ישראל שווה לכפרות.
  סגור
 • 3.
  בנק ישראל: "להימנע מהפחתות מס - עלולות להגדיל את הגירעו
  איציק 10/12/2017 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 1
  היא פשוט לא רואה קדימה , צריך לשלם דיווידנטים למושחתים שיושבים בממשלה ושר אוצר הדי=ביל הזה חוש שאם הוא נותן לנו 200 -300 ש"ח ומוריד לנן 50% מס אז הוא קונה אותנו. הנגידה לא רואה ממטר , היא רואה רק הון שלטון ועוזרת לבעלי ההון ששולטים אפילו בקופות גמל ופנסיה שלנו הם שייכחים לבעלי ההון ששולטים ואח"כ פושטים רגל.
  סגור
 • 2.
  הנגידה והפחתת המס
  לוך 10/12/2017 12:30
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אני ממש לא חושב שכחלוןמוצלח ואני לא מצביע לו אבל טיילת לאחרונה בברצלונה השכר הממוצע 1200 יורו ושום דבר לא יקר כמו בארץ ולכן בכל העולם יש קהילות של אנשים צהים שנשבר להם לשלם מס כה גבוהה
  סגור
 • 1.
  הורדת מס זה לא עניינו של בנק ישראל. זה תפקידו שר האוצר! (ל"ת)
  משה 10/12/2017 12:05
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור