באקסלנס מאותתים - החשש הכי גדול הופך למנוע צמיחה - ושוקי המניות מגיבים

עיני המשקיעים מופנות כיום בעיקר לארה"ב, אבל יניב חברון מעריך שתשומת הלב תופנה בקרוב למקום אחר
|
(10)
הסטת מבט
בזמן שתשומת לב המשקיעים מופנית בעיקר לכיוונה של הכלכלה הגדולה בעולם שממשיכה לייצר דרמות סביב תפקודו של טראמפ, באקסלנס דווקא רואים בכלכלה השניה בגודלה, סין, ככזו שעשויה לרכז עניין ואף להשפיע יותר על השווקים בתקופה הקרובה. לא מעט תחזיות אימה נשמעו סביב הכלכלה הסינית והאפשרות שהתפוצצות בועת האשראי במדינה תגרור את הכלכלה העולמית למערבולת של ממש. יניב חברון מאקסלנס דווקא רואה את הדברים כהולכים ומשתפרים.  
בסקירה שמוציא היום (ג') הוא כותב כך: "השוק הסיני רותח! מתחילת השנה עלה מדד ההנג-סנג ההונג קונגי ב-22% תוך שהוא משאיר אבק למדדים כדוגמת ה-s&p 500, ה-Dax ואפילו ה-Nasdaq. לא רק החבר'ה באי הסיני נהנו מהתנופה, אלא גם מחזיקי מניות פנים היבשת. הגדולות שבהן נסחרות במדד CSI 300 שמתחילת השנה ועד היום הוסיף לערכו כ-13%".
"קל לתלות את הביצועים החיוביים של המדדים הסיניים בהיחלשות הדולר בעולם ובירידה בחששות ממלחמת סחר עולמית. עם זאת לא רק הם השפיעו בצורה חיובית. מאז תחילת השנה נהנה שוק המניות הסיני מרמות תמחור נוחות בהרבה ממקביליו במדינות המפותחות. עובדה זו דחפה חלק מהמשקיעים להתגבר על החשש מ"תחזיות הזעם" הצצות מפעם לפעם בנוגע לעתידה של הכלכלה הסינית ומהאפשרות לנקיטה בכלים לא קונבנציונאליים מצדו של המשטר במצב בו השוק מגיב בצורה שלילית מדי (ראו ערך אוגוסט- ספטמבר 2015). גם העלייה בעלויות המימון ברבעון הראשון של השנה מתבררת שלא הצליחה להכביד בינתיים על הנתונים. דוגמא טובה לכך הם נתוני הצמיחה לרבעון השני שפורסמו בשבוע שעבר. לא רק שהנתונים הפתיעו כלפי מעלה ברמה השנתית, אלא שגם היו חזקים מהנתון שהתקבל ברבעון הראשון של השנה. קפיצה חדה בסעיף היצוא הייתה בין הסיבות להפתעה החיובית, עובדה שטומנת בחובה גם את ההבנה שהיצואנית הגדולה בעולם חוזרת ליהנות מהשיפור בכלכלה העולמית".
"גם היחס הבינלאומי כלפי סין נראה שהופך לחיובי יותר מתחילת השנה. ייתכן כי אי הוודאות הפוליטית בארה"ב היא זו שמגדילה את קרנה של סין בעולם. ייתכן כי זו ההבנה שהממשל הקומוניסטי במדינה באמת מעוניין להפוך את הכלכלה השנייה בגודלה בתבל לפתוחה ומערבית יותר. לפני כחודש אישרה חברת MSCI לראשונה את הכללתן של 222 ממניות פנים היבשת הסינית במדד השווקים המתעוררים שלה. אמנם כרגע מדובר בכמות זניחה בלבד, אך כזו שעשויה לגדול במידה והסינים יוכיחו שהם פועלים לשיפור הרגולציה והפחתת ההגבלות על המשקיעים. מאז אותה הכרזה מדד CSI 300 כמעט והכפיל את שיעור התשואה שלו מתחילת השנה ומדד שנגחאי הוסיף לערכו 4.1%, זאת כאשר שיעור העלייה שלו מסוף חודש דצמבר ועד היום עומד על 4.7%".
חברון מעריך כי "כלכלת סין תמשיך לרכז עניין בתקופה הקרובה. סקטור היי-טק ותעשיית ייצור ציוד שמציגות שיעורי צמיחה דו-ספרתיים (13% בשנה האחרונה) וסקטור טכנולוגיית מידע הצומח בקצבים מהירים עוד יותר (23% בשנה האחרונה) צפויים לתמוך בשנים הבאות בהמשך הבאתה של סין אל קדמת הבמה העולמית. בעיות אמנם לא חסרות, אבל כפי שזה נראה כרגע מצליח הממשל הסיני לנווט את הספינה האדירה בצורה מיטבית".
חברון מתייחס בסקירה גם להיחלשות השקל בשבוע האחרון. "במהלך השבוע החולף המשיך שערו של השקל להיחלש, תוך שסל המטבעות רשם בסיכום שבועי התחזקות של כ-1.5% וסגר את סוף השבוע ברמה של 79.56, הרמה הגבוהה ביותר מאז חודש פברואר האחרון. נזכיר כי באמצע השבוע שעבר כבר סגר הסל ברמה הגבוהה במקצת מ-80".
"מתחילת חודש יולי רשם השקל היחלשות חדה של כ-2.7% מול הסל. עיקר הירידה נבע מההיחלשות מול האירו, אשר מתחילת חודש יולי הסתכמה בכמעט 4%. גם מול הדולר רשם השקל ירידה, שהסתכמה עבור אותה תקופת זמן בכ-1.9%". חברון מציין עוד כי "מבין הגורמים המשפיעים על שערו של המטבע לשלילה בתקופה האחרונה נוכל לכלול את המשך פתיחת פערי הריביות בין ישראל לבין ארה"ב, שהתרחבו במהלך השבוע האחרון עוד יותר לרמה שלילית של 0.213%-".
"ההיחלשות האחרונה בשערו של השקל ממש לא משנה את הערכתנו כי ריבית בנק ישראל לא צפויה לעלות בטווח הנראה לעין. על אף ההתחזקות בשערו של סל המטבעות, זה עדיין מצוי ברמה נמוכה מאוד בהשוואה היסטורית. בנוסף, סיכוני הדפלציה עדיין נותרו גבוהים, ובראשם המשך ההכבדה המטבעית והאפשרות להתמתנות במחירי השכירות כתוצאה מהקיפאון המסתמן בשוק הדיור. על כן, גם המלצתנו להחזקת תיק האג"ח במח"מ של 4-4.5 שנים תוך הטייה לאפיק השקלי נותרת בעינה".
חברון מתייחס גם להחלטת הריבית באירופה שנותרה ללא שינוי כשכותב כי "ב-ECB החליטו לנסות ולשכנע את השוק שלצורך המשך השיפור הכלכלי תוכנית ההרחבה חייבת להימשך במתכונתה הנוכחית". חברון מציין כי "עם הודאתו של דראגי כי הדיונים סביב התוכנית יחלו בעוד כחודשיים הגיב שער האירו בעלייה, שהסתיימה בסוף השבוע, כאשר הוא סוגר ברמה של 1.1663 דולר לאירו, הרמה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2015. מחד, ההתחזקות של האירו לרמה ערב הכרזת תוכנית ההחרבה הכבידו על שוקי המניות האירופיים. מדדי הדאקס, היורו סטוקס 50 וה-סטוקס יורופ 600 סגרו את סוף השבוע עם ירידות של 3.1%, 2.1% ו-1.7% בהתאמה". מצד שני, תשואת האג"ח הגיבו בירידה שבועית של כ-9 נקודות בסיס (אג"ח גרמנית ל-10 שנים) וסגרו את סוף השבוע ברמה של 0.506%".
"נראה כי גם משקיעי האג"ח מבינים שהתחזקות בשער האירו תכביד על ההתפתחות הכלכלית של היבשת בטווח המעט ארוך יותר. מוקדם לקבוע עדיין כי הריצה של האירו קדימה תימשך כמו גם תנועתן של  התשואות כלפי מטה. ב-ECB ינסו בתקופה הקרובה להמשיך ולהרגיע את המשקיעים כי עדיין יש צורך של ממש בהמשך קיומה של תוכנית ההרחבה. מי שיכולים להמשיך ולהשפיע בצורה חיובית על האירו ו/או על התשואות הם שיפור בנתוני האינפלציה ו/או הצמיחה, שבמידה ויפתיעו לטובה יקחו את שניהם כלפי מעלה".
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  "רמות תמחור נוחות"
  בלה בלה 25/07/2017 20:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מנין לך ? מה זה נוחות ?
  סגור
 • 6.
  אף "נבואה" של חברון לא יתגשמה, סתם כותב כדי להתפרנס! (ל"ת)
  שכם 25/07/2017 15:58
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • כן יתגשמה יא טומטום (ל"ת)
  אף נבואה 25/07/2017 18:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • עברית שפה קשה
  שני מטומטמים 27/07/2017 10:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נבואה התגשמה ולא "יתגשמה" הוא התגשם/מתגשם/יתגשם היא התגשמה/מתגשמת/תתגשם
  סגור
 • 5.
  ככל שבנק ישראל יתמהמה עם עליית ריבית כך הסיכון שיגיע
  ' 25/07/2017 15:40
  הגב לתגובה זו
  1 1
  חסר כלים אפקטיבים למשבר הבא הוא גדול מאד. כמעט כל הבנקים המרכזיים מודעים לכך ומעלים ריביות , בנק ישראל נרדם בעמידה. הדפלציה נובעת בעיקר משינויים מבנים והעובדה היא שהאבטלה בשפל שיא והצמיחה חזקה ולכן הריבית לא תואמת את מצב הכלכלה וזה מסוכן מאד להמשך הדרך.
  סגור
 • 4.
  רוצים לאבי את בזק כמו לבייב
  אבי 25/07/2017 15:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בזק זה לו אפריקה רוצים לאפיל אותה הכרשים בשוק כמו לבייב כמו פשמן כמו נחי דנקנרכך עובד המדינה תשקיעו בקופות הגמל והם יקחו לכה את הכסף זה מדינה של כרשים בבורסה בורסה מגיעלה לסחור בה
  סגור
 • 3.
  קבינט
  יוסי 25/07/2017 14:20
  הגב לתגובה זו
  0 2
  לכנס דחוף את הקבינט הממשלתי ..לדיון דחוף בנושא הבורסה המתמוטטת!!
  סגור
 • 2.
  אם באקסלנס יודעים כל כך
  blond101209 25/07/2017 14:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  טוב,אז למה זה לא בא לידי ביטוי בתשואות? למה יש זרימת הון החוצה?
  סגור
 • 1.
  רוצים לאחזיר את בזק כמו פישמן כמו לבייב מי שעובד ביוש
  sus 25/07/2017 13:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פו מי שעובד ביושר לו טוב בזק אם בצי יענה לו טוב מדינה רק מי שנופל זה מה שהם רוצים רק לפיל את הציבור בכוח משקעים כול קופות הגמל בבזק והבורסה רוצה לפיל אותו בכוח פו זה מדינה של הרצות מניו כמו אינסולין כמו טאואר שהיה חייב לבנק הפעלים בלי סוף זה טוב אינסולין יש שם רק 4 עובדים והם עבדים על הציבור / שהי טסה 200 אחוז בלי בדק בית בזק שהי פי מליון אם עושר ענק הי נפלת אפו מפקח על הבורסה שזה קורה אפו בדק בית
  סגור
 • אני פו (ל"ת)
  אפו אני? 25/07/2017 18:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות