בשרודרס מסמנים את הסקטורים שיזוזו אחרי הבחירות בארה"ב - ואת כיוון הריבית

בשיחה עם Bizportal מתייחס פרד שייפר לפספוס בנוגע ל'ברקזיט' ולהשפעות הבחירות בארה"ב
 |  (2)
פרד שייפר, צילום: יח"צ
הפגישה הרבעונית של בית ההשקעות שרודרס החלה בהתנצלות. בכינוס הקודם, אף אחד לא לקח בחשבון ברצינות את תרחיש יציאתה של בריטניה מהאיחוד, אבל נכון לעכשיו ההפתעה הגדולה שטלטלה את השווקים פסחה על הפעילות הראלית בממלכה. רק אתמול ה-OECD הודיע באופן רשמי כי ל'ברקזיט' היתה השפעה מזערית על אירופה הודות להחלשות הפאונד, ובפגישה הנוכחית בשרודרס למדו את הלקח וכך לדוגמה נמנעים מלספק תחזית נחרצת לגבי זהות הנשיא האמריקני הבא.
והאמת, קשה להאשים אותם. בהתחשב בעליית הימין באירופה נוכח משבר ההגירה, יחד עם הביקורת סביב הקיפאון בתקופת אובמה הדמוקרטי, אף אחד לא יהיה מופתע אם ההתבטאויות הקיצוניות של טראמפ, שמתיימר בין היתר להחזיר את הייצור מסין לארה"ב, יביאו אותו בסופו של דבר לבית הלבן.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
פרד שייפר, מנהל השקעות בכיר בענקית ההשקעות הבינלאומית שרודרס, מנסה בכל זאת לספק הערכה ל-Bizportal: "אם הילרי תזכה בפלורידה - טראמפ כמובן גמור. היתרון הגדול של טראמפ זו מדינת טקסס אבל להילארי יש את קליפורניה, ניו יורק, ניו ג'רזי המהוות משקל כבד. אנחנו אופטימיים לגבי ניצחונה של קלינטון אבל מגלים זהירות לגבי טראמפ. אחרי הכל בעבר אמרנו שבריטניה לעולם לא תעזוב את האיחוד האירופי".
בשרודרס כותבים כי מי שצפוי ליהנות מהמצב בו טראמפ ייבחר זה ענף הביטחון וענף התשתיות. לעומת זאת, אם קלינטון תיבחר, הענף שצפוי לסבול מכך, הוא ענף הפארמה, כמובן, בו החלה קלינטון לחבוט עוד מספטמבר שעבר, וקינחה בשבוע שעבר כשהכריזה על כוונתה להקים ועדה לפיקוח על מחירי התרופות הגנריות שבבלעדיות. עם זאת, במקרה שטראמפ יגיע לבית הלבן בשרודרס הביעו אי וודאות בנוגע לסקטור ששלח גלי הדף לבורסה בתל אביב.
"אנו לא רואים משקיעים שמושכים את כספם בגלל אי הודאות לקראת הבחירות אבל בהחלט יש שני גורמים מדאיגים במקרה בו טראמפ יגיע לבית הלבן: האחד, זה נושא הסחר, אתה לא יודע אם הוא יממש את הצהרותיו או אולי מדובר בפופוליזם לצורך הבחירות. שנית, זה נושא המיסוי שם הגישה שלו תתרום בעיקר לגרעון וזה ממש לא טוב לכלכלה האמריקאית. אלו שני הדברים העיקריים שמדאיגים אותי לגבי בחירתו של טראמפ. לאן נברח אם הוא ייבחר? כך או כך, נמשיך להשקיע בענפים הקשורים לדבר הקטן שכולנו סוחבים בכיס ואי אפשר להסתדר בלעדיו - הסמארטפון". שייפר תולה תקווה בטכנולוגיה והחדשנות, ומציין בדרך אגב את השקעתה של שרודרס בחברה הישראלית קורנית דיגיטל המפתחת מדפסות דיגיטל לטקסטיל. שייפר נשמע די נלהב מהחברה שמציעה להחליף את ההדפסה האנלוגית שקיימת כיום בשוק, ויחזור בהמשך לדבר על התפקיד שיש לענף בהקשר של המשק האמריקאי.
"העלאת הריבית - בדצמבר"
בנוגע להעלאת הריבית - המסרים של הפד' סותרים. למרות שברור כי הנגידה ילן היתה מעוניינת להחל במסע צפונה, וכשמרבית הפרמטרים המתייחסים לשוק העבודה התייצבו בשנה האחרונה, אלו סיפקו מספר אכזבות באוגוסט האחרון. סך המשרות חדשות היה נמוך מהתחזית (151 אלף לעומת 180 אלף), חלה ירידה בשעות העבודה השבועיות ונרשמה ירידה של 25 אלף משרות במגזר הייצור. אם לא די בכך, החלק הפחות טוב בדו"ח נוגע לשכר השעתי כאשר קצב השינוי ירד שוב מ-2.7% ל-2.4%. נושא השכר רגיש מבחינת הפד', מה שעשוי לתת יותר משקל לחלק זה של הדו"ח ואף לדחות שוב את העלאת הריבית. יתרה מכך, בשל קיטון במספר שעות העבודה השבועיות (ל-34.3 שעות), השכר השבועי נפגע עוד יותר וקצב השינוי השנתי בו עומד כיום על 1.5% בלבד, (לעומת 2.5% בתחילת השנה). בהתייחס לכך, אומר שייפר: "מה שהשפיע על האינפלציה בארה"ב תמיד היה עניין המשכורות בסופו של דבר. נרצה לראות שיפור בשכר, של מה שנקרא, 'צרכני הוול מארט'. אלו האנשים שצריכים להשתתף בהתאוששות האמריקאית אבל בשטח אנו עדיין לא עדים לזה בפועל".
עם זאת, להערכתו, הנתונים לא מספיק חלשים כדי שיצדיקו אי קיפאון במדיניות. מספר המשרות אומנם היה מעט נמוך מהתחזית, אך מדובר עדיין בתוספת גבוהה מאוד של 232 אלף משרות בכל אחד משלושת החודשים האחרונים. "הפד' באופן ברור רוצה להעלות את הריבית כדי לחזור לרמה 'נורמלית'. מצד אחד יש את לחצי האינלפציה ומצד שני הפד' לא מעוניין לפגוע בצמיחה וזה איזון שקשה לעשות. לכן, להערכתנו, נראה העלאת ריבית בדצמבר. ילן נמצאת במחנה דובי שרצה להעלות ריבית עוד קודם, אבל אם הם לא עשו כך לפי ה'ברקזיט' - אתם חושבים שזה יקרה לפני הבחירות לנשיאות? כנראה שלא. ילן תעדיף שיאשימו אותה באיטיות מאשר כאחת ששולפת מהמותן. מאז שנות ה-60' התוצר האמריקאי צומח בקצב של 3.1% והנגידה ילן לא תרצה להפריע להתאוששות הצמיחה האמריקאית, לכן היא תחכה", אמר שייפר.
ובחזרה לשוק העבודה, אחת מנקודות החולשה בכלכלה האמריקאית היווה ענף התעשייה, שכן, משבר הנפט והדולר החזק פגעו בו קשות ולראייה מספר המשרות בתעשייה ירד משמעותית גם בחודש אוגוסט. "במידה והציפיות להעלאה יגברו ואכן תתבצע העלאת ריבית, הדולר צפוי להתחזק וכך להחזיר את ענף הייצור למצבו השברירי כפי שנרשם בשנה וחצי האחרונות". אמר שייפר ומזכיר כי תוספת המשרות בענף בעלת נטייה לשינויים חדים שלא מעידים בדרך כלל על שינוי הכיוון.
בהקשר של אבדן המשרות בכלכלה האמריקאית, שייפר מצייר את שני צידי המטבע. "אנו רואים שינוי בחלק מהמקומות בכלכלה הודות לענף הטכנולוגיה שאמנם לוקח משרות מהמשק (התייעלות), אבל מצד שני הוא גם מייצר כאלו. חברת אובר, למשל, בסן פרנסיסקו הצליחה לייתר את ההחזקה ברכב פרטי, שכן השימוש בה הרבה יותר זול מאשר להחזיק רכב. (מה שמחזיר אותו למעגל של אבדן המשרות). הקו בין תחבורה ציבורית לפרטית מתחיל לדהות ונראה אפקט על השוק בענף זה עוד 7-5 שנים עם ייצור המכוניות האוטונומיות".
נתון חשוב שנלקח בחשבון על ידי הפד' נוגע לביקוש לבתים חדשים בארה"ב שנמצא כעת במגמת עלייה. על כך אומר שייפר, "מדובר בקצב עלייה סביר וזה טוב לכלכלה שכן אתה מעוניין שהמחירים יישארו ברמה בה יתאפשר לאנשים לרכוש את הדירה הראשונה שלהם, ולא רק פנסיונרים עם שערות לבנות שיוכלו להרשות לעצמם. במשבר של 2008 דור המילניאלס (בני 20-30) עברו לגור אצל ההורים בגלל המשבר אבל היום מה שהניע את התחלות הבנייה זה שיעור הילודה שעולה, מה שמביא יותר רוכשי דירה ראשונה לשוק. אנו צופים המשך מגמת עלייה ויחד עם זאת עלייה במוצרים הנלווים לבתים".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ממש גאונים...
  יוסי 11/09/2016 00:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ענף הפארמה אכן יחטוף במידה והילרי תיבחר לאחר ההצהרות שלה... בשביל זה אני לא צריך את חבורת הליצנים האלה... תשאל אותם מה יהיה יום שני בבורסה ואין להם תשובה, אבל תחזית לעוד חודשיים הם כבר יודעים... פארסה כל החברות השרלטניות האלה...
  סגור
 • 1.
  העלת ריבית אולי רק בדצמבר (ל"ת)
  שאול 10/09/2016 20:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור