סרוסי: "ציפיות הציבור ייקבעו את מחירי הדירות - הממשלה תשפיע על השוק אם תסתכל עליו כאל משימה לטווח ארוך"

יו"ר בנק הפועלים במסיבת עיתונאים לרגל פרסום הדו"חות. שמעון גל על קריסת מוטי זיסר: "פעלנו בהגינות". צפו בתמונות
|
(5)
יאיר סרוסי, צילום: אבי שאולי; Bizportal
בנק פועלים +0.74% פועלים 2,734 +0.74% פועלים בסיס:2,714 פתיחה:2,708 גבוה:2,742 נמוך:2,702 תמורה:24,693,944 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ערך היום בבוקר מסיבת עיתונאים במגדלי רובינשטיין בתל-אביב. הנהלת הבנק הציגה את התוצאות לסיכום שנת 2013 ולאחר מכן ענתה לשאלות. שמעון גל, ראש החטיבה העסקית, התייחס לראשונה לקריסתו של מוטי זיסר, שבנק הפועלים סגר לו את ברז האשראי.

הפועלים "נפרד" מחוב של כ-1 מיליארד שקל כשסגר לזיסר את הברז וסירב לחתום עימו שוב על הסדר חוב. שמעון גל: "השופט איתן אורנשטיין הביע את דעתו בנושא לגבי ההתנהלות של בנק הפועלים. אני מציע לקרוא את פסק הדין - שם נכתב שפעלנו בהגינות. הנסיונות לקשור לכך דברים אישיים נשללו לגמרי".

בנק הפועלים כבר הפריש את מרבית החוב במשך השנים וההפרשה הנוספת בדו"חות האחרונים לא השחירה את התוצאות. בנק הפועלים פרסם היום דו"חות כספיים לסיכום שנת 2013: ההכנסות - 13.6 מיליארד שקל, הרווח הנקי - 2.6 מיליארד שקל והתשואה על ההון - 9.3%.

עלות העסקת ציון קינן זינקה ב-21% בשנת 2013 ל-9.5 מיליון שקל

מסיבת העיתונאים הארוכה במיוחד נערכה במשרדי הבנק ברחוב הנגב בתל-אביב. ב"מועדון הבנק", כך נקרא אולם הכנסים, הוגשו דג סלמון, רביולי, מבחר גבינות ומטעמים רבים אחרים. הסניף נמצא בסמוך לתחנה המרכזית הישנה בתל-אביב ובמרחק של עשרות מטרים בלבד נרקומנים, זונות וחסרי בית.

ההרגשה במשרדי הבנק חמימה יותר. עלות העסקת ציון קינן עלתה אשתקד ב-21% ל-9.5 מיליון שקל ואילו יאיר סרוסי נאלץ להסתפק בעליית שכר צנועה יותר של 13% ל-9.5 מיליון שקל. בכירים נוספים השתכרו לא רע בכלל ובסך הכל 8 הבכירים בבנק השתכרו אשתקד 48 מיליון שקל.

בנק הפועלים החליט לצאת לתוכנית התייעלות רב-שנתית

סרוסי וקינן דיברו רבות על ההתייעלות בבנק תוך בחינה מדוקדקת היכן אפשר לקצץ, היכן יש שומנים. סרוסי: "בכוונתנו לייצר תשואה דו ספרתית לטווח ארוך ואחת הדרכים היא התייעלות – כדי לצמוח בחברה תחרותית צריך להתייעל ואנו הפכנו את ההתייעלות לדרך חיים, לתפיסת חיים". קינן הוסיף: "נמשיך ליישם מדיניות התייעלות".

ביום רביעי דיווח בנק הפועלים על תכנית התייעלות רב שנתית , שבאה לתמוך בביצוע תכניות העבודה של הבנק, תוך צמצום ההוצאות. במסגרת התכנית מתכוונים בפועלים לצמצם בשטחי משרדים וסניפים.

מעבר להפחתת ההוצאות בדרכים שונות, הפועלים פועל במרץ להגדלת ההכנסות ןלכן הוא התקשה לייצר תשואה דו-ספרתית כמו בשנת 2012 (10.1%). האשראי לציבור - 251.6 מיליארד שקל, הבנק הרחיב את האשראי למשקי הבית ולעסקים קטנים, במקביל לשליטה באשראי העסקי בישראל לצד בנק לאומי.

שמעון גל, ראש החטיבה העסקית: "מרבית צמיחת האשראי המסחרי בישראל בשנים האחרונות הגיעה בעיקר לבנק הפועלים. לגבי החובות הבעייתיים – אנו מקטינים את הריכוזיות של תיק האשראי בניגוד לעבר".

סך סיכון אשראי בעייתי - 16.3 מיליארד שקל

היקף האשראי הבעייתי - 16.3 מיליארד שקל, מתוך זה היקף החובות הפגומים - 6.8 מיליארד שקל. למרות הדומיננטיות של הבנק באשראי לעסקים גדולים - הרווחיות הגבוהה מגיעה ממשקי הבית הפרטיים, שם רמת הסיכון מבוקרת יחסית, לעומת עסקים גדולים שם רמת הסיכון גבוהה יותר.

ארי פינטו, מנכ"ל החטיבה הקמעונאית, התייחס לרפורמה של המפקח על הבנקים, דודו זקן, לפיה הבנקים יציעו ללקוחות מסלולי עמלות בפיקוח. פינטו: "מסלולי העו"ש החדשים בבנק הפועלים יהיו בעלות של 10 עד 32 שקל לחודש".

ידין ענתבי, ראש החטיבה הפיננסית: "האשראי הצרכני עלה ב-6.9% לרמה של 31 מיליארד שקל. זאת מתוך תיק האשראי עצום של 251.6 מיליארד שקל. היקף החובות הבעייתיים עלה ל-18.5 מיליארד שקל לעומת 15.7 מיליארד שקל בשנת 2012, אך איכות תיק האשראי שלנו הולכת ועולה".

מה דעתך על מחירי הדיור?

יאיר סרוסי, יו"ר הבנק: "ראינו התגברות בהתחלות בניה, אך זאת במידה רבה שאלה של ציפיות הציבור – זה מה שיקבע את ההתמודדות עם המחירים. ככל שהממשלה תסתכל על זה כמשימה לטווח ארוך כך נראה את ההשפעה".

מה יקרה אם מחירי הדירות ירדו בשיעור חד?

צחי כהן, מנהל החטיבה לניהול סיכונים: "אנו בוחנים תרחישים שונים ואם מחירי הדירות יירדו - מדיניות החיתום השמרנית שלנו נותנת לנו הגנה".

מדוע הבנקים (ביחס לבתי השקעות) "שוחטים" את הלקוחות בעמלות בפעילות בשוק ההון?

ציון קינן, מנכ"ל הבנק: "יש לנו בשורה צרכנית - אפשר להצטרף לאחד מהמסלולים של עמלות".

צפו בתמונות - הבוקר במשרדי בנק הפועלים במגדלי רובינשטיין בת"א. צילומים: אבי שאוליתגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  פראירים לא מתים הם רק קונים דירות.. (ל"ת)
  אוריאל 22/03/2014 08:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  בנקים "שוחתים" בעמלות? (ל"ת)
  שוחטים, שוחטים! 21/03/2014 07:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  היצע גדול מוסתר=בשטח מורידים פחות20%=בועה מעל50%!!! (ל"ת)
  מעמדביניים עני=מיתון 20/03/2014 23:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  הציבור הוא שיגרום להמשך עלית מחירי הדירות וזאת בגלל
  אריה 20/03/2014 18:45
  הגב לתגובה זו
  2 1
  שיודעים שממשלת ישראל לא עושה מספיק להמשך ירידת מחירי הדירות ובנוסף , הציבור יודיע שמחירי הדירות לא ירדו אולי ימשיכו לעלות ואז מעדיפים לקנות עכשיו דירה מאשר בכלל לא !
  סגור
 • הסבים שלנו תמיד אומרים שבמדינת ישראל המחירים עולים
  צביקה דורון יועץנדלן 21/03/2014 08:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תמיד היה יקר לקנות, גם בשנות ה 60, ה 70 וה 80 היה יקר לקנות, למרות שמאז המחיר שילש את עצמו ויותר
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות