ספאנטק צוללת בבורסה בת"א אחרי דו"חות חלשים - הרווח נחתך ב-72%

 |  (1)
מרכזת עניין
מבין מבול הדו"חות הבוקר בולטת שוב לרעה חברת ספאנטק שעוסקת בתחום הבדים הלא ארוגים. מיד נסביר מדוע אנחנו אומרים שספאנטק בולטת שוב. החברה הציגה ברבעון השלישי ירידה של 72% ברווח הנקי ל-4.7 מיליון שקלים בלבד, זאת לעומת רווח של כמעט 17 מיליון שקלים ברבעון המקביל אשתקד. 
מניית ספאנטק -0.3% ספאנטק 986.4 -0.3% ספאנטק בסיס:989.4 פתיחה:1,004 גבוה:1,004 נמוך:982.1 תמורה:56,658 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: צוללת 6.5% לשווי של 865 מיליון שקלים ומשלימה נפילה של 32% מהשיא שנקבע באפריל האחרון. ביום פרסום הדו"חות לרבעון השני (17 באוגוסט), צללה המניה בשיעור של 8.2% במחזור גדול וביום שלמחרת איבדה עוד 6.2%, זאת לאחר שהחברה הציגה דו"ח חלש מאוד שכלל ירידה בהכנסות (של 10%) ונפילה ברווח (של 55%). כעת נראה שהמצב רק מחמיר. 
אמיר ג'יריס, מנהל מחקר מניות באנטרופי התייחס לדו"חות: "ספאנטק פרסמה את דוחותייה הכספיים לרבעון השלישי, בהם ראינו סטגנציה במכירות לרבעון השלישי, אך גם ירידה משמעותית ברווח הגולמי (כ-38%) והתפעולי (כ-60%!). כבר ברבעון הקודם הצבענו על מספר סימני אזהרה אשר העלו את הסיכון בהשקעה בחברה: (1) התפטרות מנכ"ל חדש לאחר פחות מחצי שנה בתפקיד. (2) תקלות בייצור בישראל, יחד עם עלייה במלאי וירידה בסעיף הלקוחות. (3) מימוש מניות ע"י נושאי משרה ובעל השליטה. בהסתכלות קדימה, אנו סבורים כי יש לתת את הדעת לשני נקודות עיקריות בחברה זו – מחד – פתרון בעיות תפעוליות וניהוליות אינו עניין פשוט, ומנסיונינו עם חברות תעשיתיות אחרות, לפעמים בעיות אלה מעיקות על התוצאות הכספיות במשך מספר רבעונים לא מבוטל. מנגד, עד כה נראה כי הבעיה העיקרית של החברה היא בשורת הרווח ולא בביקושים, ולפיכך במידה ויצליחו לפתור בעיות אלה, הרווחיות צפויה לחזור לרמתה הטבעית בשנים שקדמו לשנה הנוכחית". נציין כי לפני קצת פחות מחודשיים הוציא ג'יריס המלצה שלילית על ספאנטק עם 'תשואת חסר'. 
בהסתכלות מתחילת השנה, היקף המכירות הכמותי אמנם גדל ב-2%, אבל היקף ההכנסות רשם ירידה של 4.5%. החברה מציינת מספר סיבות לעניין זה:
- ירידה במחירי המכירה עקב התאמתם לירידה במחירי חומרי הגלם בתקופה ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.
-  ירידה זמנית בפעילות החברה בישראל שנבעה ממספר תקלות אשר גרמו להשהיה זמנית של חלק מתוכניות היצור והסטת חלק נוסף ממנה למפעל החברה בארה"ב.
- מחזור מכירות משתנה בשל פערי הזמן בין עיתויי היצור ביחס לעיתויי המכירה.
- שינוי בתמהיל המכירות ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.
- התחזקות השקל ביחס לדולר ולאירו (מטבעות המכירה העיקרים בהם פועלת הקבוצה) בשיעורים של 1.3% ו-1.2% בהתאמה.
הרווח הגולמי של החברה נחתך מתחילת השנה בשיעור של 25% ל-89 מיליון שקלים בלבד והחברה מספקת הסברים:
- גידול בהוצאות שכר העבודה הנובע בעיקר מגידול במצבת כוח אדם בארה"ב. השפעת הגידול הביאה לקיטון ברווח הגולמי בכ-10.6 מיליון שקל.
- גידול בהוצאות פחת מכונות וציוד הנובע בעיקר מתחילת העבודה של קו היצור החדש בארה"ב. השפעת הגידול באה לידי ביטוי בקיטון ברווח הגולמי בכ-4.5 מיליון ש"ח.
- גידול בהוצאות האחזקה הנובע בחלקו מתחילת הפעלתו של הקו החדש בארה"ב ובחלקו מתקלות במפעלי החברה בישראל. השפעת הגידול הביאה לקיטון ברווח הגולמי בכ-1.2 מיליון ש"ח.
- ניצולת נמוכה של חומרי גלם בקו החדש בארה"ב (אשר הינה טבעית וסבירה עבור תקופת הפעלת הקו החדש, אך נמוכה ביחס לשאר הקווים בחברה). להערכת החברה, השפעת הניצולת הנמוכה, באה לידי ביטוי בקיטון ברווח הגולמי בכ-2 מיליון ש"ח.
- במהלך התקופה חלה ירידה זמנית בפעילות החברה בישראל ביחס לתקופה המקבילה אשתקד, אשר נבעה בעיקר ממספר תקלות שגרמו להשהיה זמנית של חלק מתוכניות היצור והסטת חלק נוסף למפעל החברה בארה"ב. עיקר השפעתן של תקלות אלה באה לידי ביטוי בירידה של כ-11% בהיקף המכירות הכמותי וירידה של כ-7% בכושר היצור הכולל של החברה בישראל ביחס לתקופה המקבילה אשתקד (במונחי טון יצור). להערכת החברה, הירידה בהיקף הפעילות בישראל, בנטרול המוצרים אשר הועברו ליצור בארה"ב ובתוספת שינויים בתמהיל המוצרים שיוצרו בישראל גרעה כ-6 מיליון ש"ח מהרווח הגולמי ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.
- גידול בזיכויים ללקוחות בגין מופעי אי-איכות, ביחס לתקופה המקבילה אשתקד, אשר נבעו בעיקר מתקלות במפעלי החברה בישראל. השפעת הגידול הביאה לקיטון ברווח הגולמי בכ-1.1 מיליון ש"ח.
- התחזקות השקל ביחס לדולר ולאירו גרעה כ-2.1 מיליון ש"ח מהרווח הגולמי בתקופה ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מניה שנמצאת בתחתית פורוטליקס שווה קניה (ל"ת)
  זקן בבורסה 23/11/2016 10:51
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור