לא עמד בצפי: מה חושבים בתי ההשקעות בישראל על דוח התעסוקה האמריקני?

|
(1)
נשר אמריקני, צילום: Getty images Israel

דו"ח התעסוקה לחודש יוני פורסם היום בארה"ב. זו הייתה הפעם השניה השנה שבה הדוח לא עמד בצפי המשקיעים, כאשר הדוח הצביע על תוספת של 223 אלף  משרות לעומת התחזית של 230 אלף. 

כמו כן לצד ירידה של שיעור האבטלה לכדי 5.3%, השכר השעתי בארה"ב נותר ללא שינוי. נתון מאכזב מאוד, כאשר לאחר העלייה של 0.3% בחודש מאי, הצפי היה כי מעתה כיוון השכר השעתי בארה"ב יהיה צפונה בלבד.

יניב פגוט, מבית השקעות איילון טוען כי "עוצמת שוק העבודה האמריקני לא מוטלת בספק והשכר הממוצע במשק האמריקני עלה ב- 2% בשנה האחרונה. המשק האמריקני משכיל לייצר כ- 221 אלפי משרות בשלושת החודשים האחרונים". כמו כן מוסיף הוא כי "על אף נתון התעסוקה החלש במעט מהתחזיות המוקדמות אשר החזיר את הצבע ללחיי המשקיעים בשוק החוב נמשכת הספירה לאחור לקראת העלאת ריבית הבסיס בארה"ב בחודש ספטמבר הקרוב. רק פרישה יוונית מגוש האירו או נתוני תעסוקה גרועים במיוחד בחודשיים הקרובים יגרמו לפד לגמגם". 

ברק גרשוני, מנכ"ל אלומות קרנות נאמנות חושב בדיוק ההיפך מפגוט: "ברמת הכותרות הדוח הוא לא לכאן ולא לכאן – דו"ח פרווה. מצד אחד, אמנם נמשכת המגמה החיובית של קליטת מועסקים למשק אולם מנגד, הרבה חדשות לא סימפטיות ובוודאי לא אופטימיות עולות מהדו"ח: שיעור ההשתתפות בשוק העבודה מתוך סך האוכלוסייה עושה סיבוב פרסה החודש ומאבד 432 אלף עובדים ויורד ל 62.6% , קרוב לנקודת השפל של שלושה עשורים.

כמו כן, גרשוני מזכיר את הירידה חדה של 381 אלף בכמות 'המובטלים הכרוניים' שלא מוצאים עבודה מעל 27 שבועות. "חושבים שהם מצאו עבודה?? ממש לא!! פשוט הפסיקו לספור אותם בסטטיסטיקה של "כוח העבודה". העלימו אותם. אלו השקופים של דרעי בגרסה האמריקאית." 

לדברי גרשוני ברמת השכר – אין שינוי וזוהי בשורה לא טובה למחפשי האינפלציה שמעוניינים לראות את הריבית בארה"ב עולה. בחינה של כמות שעות העבודה מראה כי גם כאן לא היה שינוי כבר חודש רביעי ברציפות. למה זה מעניין? כי שעות עבודה נוספות הן עדות מסוימת ללחץ להגדיל פעילות בעסקים. ניתן להסיק מהנתון שבממוצע אין למעסיקים לחץ של הזמנות או יותר עבודה באופן כללי שהם נדרשים לשעות עבודה נוספות. 
 
אביחי שורצקי האסטרטג הראשי של IBI בית השקעות טוען כי: 
דוח התעסוקה לחודש יוני היה פושר, והמחמירים אף יגדירו אותו כחלש. לצד זאת, הדוח לא הביא עימו בשורה חדשה, כך שהוא מאפשר למאמינים בהעלאת ריבית קרובה לדבוק בעמדתם (על רקע קצב יצירת מקומות העבודה ושיעור האבטלה) כמו גם למאמינים שהעלאת הריבית עוד רחוקה (על רקע היעדר הצמיחה בשכר). 

לדבריו "אנו אמנם סבורים כי הפד מעוניין מאוד להתחיל בהעלאת הריבית, אם כי הוא יתקשה לבצע מהלך זה ללא מגמה ברורה יותר של שיפור בקצב עליית השכר. משכך, הנתונים שבדוח מקטינים את ההסתברות להעלאת ריבית בספטמבר. עד להחלטת הריבית בספטמבר יפורסמו עד שני דוחות התעסוקה, ובדוחות אלו הנתון המרכזי בהשפעתו על החלטת הפד בחודש ספטמבר יהיה קצב הצמיחה בשכר. "


תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  גרשוני ניתוח יפה
  משקיע 02/07/2015 18:00
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אני קורא אותך ויש לי דמעות של התרגשות... יאלללה נקווה לטוב... או בעצם לרע!!!
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות