הדולר היציג התחזק ב-0.4%: "התיקון לא יחזיק הרבה זמן והדולר יחזור להחלש"

כך אומר איתן אדמוני, מנהל מחלקת מט"ח בבנק ירושלים. מדד מחירי היצרן בארה"ב רשם באוקטובר את הירידה החדה ביותר בשלוש השנים האחרונות
|
הדולר היציג התחזק ב-0.4%: "התיקון לא יחזיק הרבה זמן והדולר יחזור להחלש"

הדולר ממשיך את התחזקותו היום, במקביל לחולשה בבורסות של אירופה וצפי לפתיחה שלילית בוול סטריט. נציין כי לפני זמן קצר פורסמו נתוני מאקרו בארה"ב, כשמדד מחירי היצרנים (PPI) רשם עליה של 0.3% בחודש אוקטובר אולם מדד הליבה ירד ב-0.6%.

זו הירידה החדה ביותר בשלוש השנים האחרונות במדד זה, שבאה על רקע ירידות חדות במחירי כלי רכב. ב-12 החודשים האחרונים נרשמה ירידה של 1.9% ב-PPI.

איתן אדמוני, מנהל מחלקת מט"ח בבנק ירושלים, אומר בסקירתו השבועית כי "התחזקות הדולר לא תימשך זמן ארוך והדולר צפוי לחזור ולהיחלש. נתוני המדד והתמ"ג שהתפרסמו ביומיים האחרונים יתרמו לחוזקו של השקל בשבועות הקרובים. ביום שני הבא צפוי לפרסם את החלטת הריבית לחודש דצמבר. להערכתנו, למרות הציפיות להעלאת בחודשים הבאים, בהודעתו הקרובה לא צפוי בנק ישראל לשנות את הריבית, ע"מ לא לפגוע בצמיחה".

לדברי יניב ברוך מאיטריידר האירו צפוי לחצות שוב את רמת ה-1.5 דולר כבר השבוע, ועימו הזהב ימשיך לטפס. "ככל שהראלי נמשך, החששות מסיומו גוברים, ומחיר הזהב ימשיך להאמיר. יניב ברוך מעריך שמחירו יכול בהחלט להגיע ל-1300 דולר לאונקייה עד סוף השנה, ואנו צופים השבוע המשך ראלי יציב וחזק".

הדולר היציג נקבע לפני זמן קצר בעליה של 0.4% לרמה של 3.768 שקלים והאירו מנגד שמר על יציבות ברמה של 5.618 שקלים. בעולם נחלש האירו ב-0.7% לרמה של 1.487 דולרים.

נגיד הפדרל ריזרב בן ברננקי, נאם אתמול בפורום המועדון הכלכלי בניו יורק. "הכלכלה האמריקנית עדיין מתמודדת עם אתגרים, אבל התחזית הרווחת היא כי ארה"ב תרשום צמיחה מתונה בשנת 2010 לצד מזערית, זאת על רקע הירידה בפעילות שוק האשראי ועל רקע החולשה בשוק התעסוקה."

"האתגרים הכלכליים עדיין כאן", אמר ברננקי שחזר פעם נוספת על כוונתו להותיר סביבת ריבית נמוכה במשק. "זרימת האשראי נשארת מאולצת, הפעילות הכלכלית חלשה ושיעור האבטלה גבוה מדי", אמר הנגיד והוסיף כי הוא "קשוב" לשינויים בערך הדולר וידאג "להבטיח כי השטר הירוק יישאר מטבע חזק".

יו"ר ה'פד' לא שיחרר כל רמזים חדשים בנוגע להעלאת הריבית במשק ובכך נצמד למעשה לנוסח הודעת הריבית בתחילת החודש, אז אמר כי הבנק הפדראלי יבטיח לשמור על סביבת ריבית נמוכה למשך תקופה מוארכת. הריבית האפסית הנהוגה בארה"ב הינה חלק ממדיניות הבנק המרכזי במטרה להשיב את הכלכלה ליציבות לאחר המשבר הכלכלי החמור ביותר שפקד אותה מאז תקופת השפל הגדול בשנות ה-30.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות