חושבים שביטול מע"מ יגביר את התחרות? חישבו בשנית

אריה זייף, מנהל המכס והמע"מ לשעבר וסגן נשיא איגוד לשכות המסחר, על החסרונות של ביטול מע"מ על מוצרי מזון
|
(5)

אסור לבטל את מס הערך המוסף על מוצרי מזון. המע"מ התבסס כאחד המסים החשובים במערכת המס, אשר מהווה כיום כ-40% מכלל הכנסות המדינה ממסים, והצלחתו הגדולה מבוססת על היותו בשיעור אחיד ולרוחב כל המוצרים והשירותים. שינוי בתפישה זו יצור דינאמיקה על פיה המס יוטל על מוצרים או שירותים שונים ובשיעורים שונים.

בשנת 2014 עמדה הגבייה של המע"מ (לא כולל יבוא בטחוני) על 85.7 מיליארד שקלים לעומת גביית מס הכנסה שעמדה על 114.5מיליארד שקלים וגביית מס קניה על 17.8 מיליארד שקלים. 


כמו כן, לא יהיה נכון להנהיג בישראל מע"מ דיפרנציאלי. משמעות הפיכת המע"מ למס דיפרנציאלי הינה שבירה חמורה של אחידות שיעורי המס. ברגע שעקרון האחידות ייפרץ, לא ניתן יהיה לעצור את הסכר. ההשקפה על אילו מוצרים להטיל מע"מ ועל אילו לא אינה השקפת קבע, אלא ראייה ערכית שעשויה להשתנות, גם משיקולים פוליטיים, למשל: תרופות, ספרי לימוד לילדים, ביגוד בסיסי לילדים ועוד.


היוזמה לבטל את המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים אולי נובעת מתוך רצון טוב על מנת להשיג פתרון מהיר לבעיה המורכבת של יוקר המחייה, אך פתרון מהיר זה מצביע על הבנה מועטת מאד במערכת המס, חשיבותה ושלמותה. מהלך כזה יסכן את הכנסות המדינה ממסים, ללא תועלת אמיתית.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

הפחתת המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים לא תוליד תחרות אמיתית ובכך לא תתרום להוזלת המחירים לצרכן. הטיפול בהפחתת המחירים על מוצרי מזון צריך להיות פתיחתם לתחרות בשני מישורים, פתיחת המשק לתחרות מול יבוא מוצרי מזון ויצירת תחרות אמיתית בשוק המקומי עצמו. היחלשת מנגנון המע"מ יעלה את הצורך בהעלאת שיעורי מסים אחרים, כמו מס קניה. מערכת המסים כולה תיסוג אחורה.

גם בעולם מכירים בערכו הרב של שיטת המע"מ בישראל. קרן המטבע העולמית ציינה כי שיטת המע"מ בישראל היא מהטובות בעולם, ומדינות אירופה אף מקנאות בשיטת המע"מ האחידה המונהגת אצלנו, שכן אצל חלקן מונהג מע"מ דיפרנציאלי, הגורם לקושי רב בגביית המסים ולרמאויות רבות.

ביטול המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים לא תקל על יוקר המחייה ולא תסייע לשכבות החלשות. עדיף להפחית את המע"מ באופן שוויוני ב-1% על כלל המוצרים, כך שכל האוכלוסייה, ובעיקר אלה המצויים בשכבות הנמוכות, יהנו מהמהלך. במקום לטפל במס על מכירת המוצר, עדיף לכוון את החשיבה להורדת מחירו של המוצר עצמו, ואין דרך אחרת לעשות זאת באופן משמעותי אם לא יופחתו מכסי המגן על יבוא מוצרי מזון.

הפחתת המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים עשויה, במקרה הטוב, להפחית את מחירי אותם המוצרים. אבל חשיפת המשק לייבוא מוצרי מזון עשויה להפחית את מחירי המוצרים בעשרות אחוזים.

פיקוח על מחירים לא תמיד מביא להורדת המחיר הנחוצה. אנו לא זקוקים לפיקוח על מוצרים. אנו זקוקים לתחרות אמת. ותחרות אמת קיימת רק כאשר המשק כולו נחשף לתחרות עולמית.

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  זה מה שקורה כשעבריין פופוליסט שר (ל"ת)
  בכל ביבי אשם 31/05/2015 10:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  כמה שטויות במאמר אחד
  אייל 30/05/2015 12:59
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ביטו'ל המע''מ באופן גורף -נחוץ ומוסרי. ירידת המחירים בכל התחומים יביא לביקושים רבים -הצריכה תעלה . במקביל לפתוח את השווקים לתחרות אמיתית יביא לירידה נוספת במחירים והעלאת הצריכה .לא שמעתי מעולם שהעלאת מים מביאה לצריכה מוגברת. גם בביקוש קשיח תמיד יימצאו מתישהו אלטרנטיבה. אפשר להגדיר צריכה כתאבון מוגבר אינסופי כי מי לא יירצה לצרוך יותר ויותר כשהמחירים נמוכים ???? תראו לי בעל עסק שלא רוצה להוריד את המחירים ולהרוויח ?? הצרכן מרוויח,בעל העסק מרוויח והמדינה מרוויחה מהתעוררות המשק. כי בסופו של דבר כשכסף יוצא לשווקים בזכות הצריכה כולם מרוויחים מזה. אבל המדינה הזאת מטומטמת ולא חושבת מעבר לחודש...מדינות מקנאות בנו???? על מה ולמה ??? לך תחיה באוסטרליה או באירופה ותעזוב לרגע את האבטלה שם שלא קשורה למס זה או אחר..ואז תבין כמה שטויות דיברת במאמר
  סגור
 • 2.
  זייף טועה ומטעה
  כלכלן חברתי 29/05/2015 16:47
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הצגת מע"מ בשיעור אחיד כיתרון פשוט אינה עומדת במבחן , בארצות רבות במערב , נהוג מע"מ דיפרנציאלי , בשיעורים מופחתים על מוצרי מזון . הפחתה של 8-10 אחוזים מהמעמ על מוצרי המזון תוזיל מחיריהם בשיעור דומה , ותוזיל את יוקר המחייה .
  סגור
 • 1.
  לא מסכים עם הטיעון
  כלכלן 28/05/2015 15:15
  הגב לתגובה זו
  1 2
  בהחלט לא מסכים מעמ דיפרנציאלי יכול לשנות את כל התמונה של יוקר המחייה אפשר לדרג ולהתחיל לשלם מעמ על כל מוצר מעל נניח 500 1000 שח בדירוג עולה לא יכול להיות שמעמ זהה על מכונית ששווה 300000 שח ועל קטשופ בסופר תקח על המכונית 30 מעמ בשיטה כזו תגבה יותר כסף ממעמ וגם תוריד את יוקר המחייה בדוק
  סגור
 • ומי המטומטם שיחליט מה זה "מוצר יסוד"??
  קליפ 28/05/2015 21:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לחם שעשוי מקח לבן וסוכר לעניים המטומטמים? או חסה בריאה? אולי אגוזי מלך זה מוצר יסוד ולא סיגריות שהעניים מוצצים?? דרעי אל תהיה דרק. אתה בעצם "תוקע" את בוחריך בענק
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות