למה דירה בגבעתיים יקרה יותר מדירה ברמת גן?

לכאורה גבעתיים הקטנה, יקרה יותר מרמת גן, אבל כשמנתחים את המחירים של שתי השכנות האלו, מגלים שזה לא בהכרח כך; וגם - השכונות היקרות בכל אחת מהערים, תוכניות הפינוי בינוי בערים אלו, ואיך הרכבת הקלה תשפיע על המחירים?
|
(42)

ראשית, אני חייב כבר בפתיחה לעשות "ספוילר" - אם נשקלל את ממוצע המחירים למ"ר בשתי הערים, אזי קיים יתרון לא מבוטל של כ-13% לגבעתיים על פני רמת גן, כ-33 אלף ש"ח למ"ר לעומת כ-29 אלף ש"ח למ"ר.

אולם כפי שננתח בהמשך, נתונים אלה עשויים להטעות, בדיוק כפי שהממוצע של 37 אלף ש"ח למ"ר בתל אביב, הינו ממוצע טכני בין הצפון בו המחירים עומדים על כ-40-55 אלף ש"ח למ"ר, ואף יותר מכך, לבין שכונות דרום העיר דוגמת התקווה וכפר שלם בה הם בממוצע מעט מעל ה-20 אלף ש"ח למ"ר.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

שנית, אכן לגבעתיים היסטוריה של עיר יוקרתית ומבוקשת יותר, ויש לכך שתי סיבות עיקריות:

האחת, העיר הוקמה במהלך שנות ה-30 של המאה הקודמת כמקבץ שכלל בעיקרו שכונות פועלים של תנועת העבודה, מה שהביא אליה חתך אוכלוסייה הומוגני יחסית ובחתך סוציו-אקונומי גבוה, בין אם מדובר בשכונת בורוכוב, גבעת רמב"ם, שינקין או פועלי הרכבת.

רמת גן, לעומתה, התאפיינה בעיקרה בזרם המרכזי של "המחנה האזרחי", הוקמה על ידי אברהם קריניצי, איש הציונים הכלליים, וקלטה אל קרבה, במיוחד לאחר קום המדינה רבבות עולים חדשים.

השנייה, היתרון הגדול של גבעתיים היה ונותר עד היום בממדיה הקומפקטיים, בפועל העיר הקטנה ביותר בארץ, כ3,250 דונם בלבד, עם כ-60,000 תושבים, צפיפות של כ-18,000 תושבים לקמ"ר, זאת לעומת כ-16,000 דונם לרמת גן, וכ-150 אלף תושבים, צפיפות של כ-9,000 תושבים לקמ"ר, כלומר רמת גן גדולה פי 5 משכנתה בשטח ופי שניים וחצי במספר התושבים.

סיבה היסטורית ויתרון לקוטן
באופן פרדוקסלי דווקא ה"קוטן" של גבעתיים הפך עם השנים לנקודת היתרון שלה, משום שהוא שימר בפועל את אופייה ההומוגני, הסולידי, ועובדת היותה "מחובקת" גיאוגרפית בתוך שתי ערים גדולות המקיפות אותה מכל עבריה, רמת גן והעיר הגדולה תל אביב.

עובדה זו מיתגה את גבעתיים במהלך השנים כעיר בוטיק קומפקטית ואינטימית והשפיעה ללא ספק על מחירי הנדל"ן החוצים ברובה הגדול של העיר את רף ה-30 אלף ש"ח למ"ר.
השלישית, ובאותו עניין, העדר עתודות שטח אלטרנטיביות בגבעתיים, השפיעה על היכולת לייצר היצע דירות, ועל רמות המחירים בשכונות הקיימות, זאת לעומת עתודות משמעותיות שהיו לרמת גן. לאחרונה אושרה תכנית פינוי בינוי גדולה בדרום גבעתיים (מתחם ההסתדרות) שיחד עם עוד מספר תכניות נוספות, תכלול 2,679 יחידות דיור בקירוב שיבנו במקומן של 914 יח"ד, תוספת משמעותית ללא ספק שהעיר הקטנה זקוקה לה כאוויר לנשימה.

פינוי בינוי - בגבעתיים פחות צפוף 
חשוב לציין כי מכפיל הפינוי בינוי (היחס בין היחידות במצב החדש לעומת היחידות במצב הקודם) של 2.9 במתחם ההסתדרות בגבעתיים נמוך במידה בה ממכפילים אשר אושרו ברמת גן (3.5 בסמטת מרים, 3.5 בשכונת גן הערמונים, 3.6 בשכונת נוה חן– מכפיל הגבוה בכ־20%).

המכפיל הגבוה יותר ברמת גן ממחיש את הצורך של הועדות לתת תמריצים גדולים יותר באזורים אלו רמת גן על מנת שיזמים יוציאו לפועל את פרויקטי ההתחדשות העירונית מצד אחד ונובע גם מההבדלים בצפיפות התושבים הנוכחית לקמ"ר בין שתי הערים שהינו, כאמור, כפליים בגבעתיים, לעומת רמת גן. לדוגמה, מכפיל של 3.5 במתחם ההסתדרות בגבעתיים, היה מעמיס על תשתיות העיר 520 דירות נוספות על אלו שאושרו, מה שהיה עלול לגרום לקריסת תשתיות בעיר הקומפקטית בגודלה.


גבעתיים לא באמת יקרה יותר
ובכל זאת, ולמרות הכל, ההשוואה המוכרת המעניקה מראש יתרון לגבעתיים על פני רמת
גן איננה מדויקת ואף מטעה. אם לא נכליל ברמות המחירים של רמת גן מספר שכונות "דרומיות" דוגמת נווה יהושע, רמת עמידר, רמת השקמה ואזורים נוספים במרכז-דרום העיר, נראה כי בשורה ארוכה של שכונות ברמת גן רמות המחירים אינן נופלות כלל ועיקר מאלה של גבעתיים.


הדוגמאות לכך רבות:
שכונת החרוזים (שנקר) הממוקמת בצפון-מערב רמת גן, בין מתחם הבורסה לפארק הירקון, ממש על גבול תל אביב, נהנית מרמות מחירים של כ-31-32 אלף ש"ח למ"ר. העובדה שמולה ממוקמת שכונת בבלי בתל אביב בה רמות המחירים מרקיעות לכ-44-45 אלף ש"ח למ"ר, ממחישה את פוטנציאל עליית המחירים האפשרית בשכונת החרוזים שנים הקרובות.

לשם השוואה, רמות המחירים בשכונת החרוזים גבוהות במקצת (!) לעומת שכונה מקבילה בגבעתיים, שכונת גבעת רמב"ם, הממוקמת במערב העיר וגובלת אף היא בתל אביב. אמנם שכונת החרוזים נהנית מיתרון היותה בצמוד לפארק הירקון התל אביבי, אולם גם לגבעת רמב"ם יתרונות משלה, דוגמת היותה ממוקמת על גבי גבעה המשקיפה לעבר העיר העברית הראשונה, אופייה האינטימי הייחודי וסמיכותה המיידית לרחוב כצנלסון, מרכז העסקים, בתי הקפה והפאבים של גבעתיים.

כנ"ל שכונת הראשונים שבדרום-מערב רמת גן, הסמוכה אף היא לגבול תל אביב, ורמת המחירים בה הינה כ-32 אלף ש"ח למ"ר. השכונה גובלת בשכונת בורוכוב היוקרתית של גבעתיים הממוקמת מדרום לה, בה רמות המחירים הממוצעות הינן כמעט זהות לחלוטין. כלומר, בנתונים גאוגרפים זהים, שתי שכונות מקבילות ברמת גן וגבעתיים יקבלו כמעט את אותה רמת מחירים בדיוק ועל כן פער המחירים הסטטיסטי בין שתי הערים, 13 אחוזים, הינו טכני לחלוטין ונובע משיטת הדגימה.

רמת גן - שכונות יקרות
דוגמאות נוספות של שכונות ברמת גן הנהנות מרמות מחירים של סביב ה-30 אלף ש"ח למ"ר ואף יותר מכך, הינן מרום נווה וקריית קריניצי שבמזרח העיר, שכונת הלל במרכז העיר, נהנית מטופוגרפיה גבוהה ונוף נפלא לכיוון תל אביב, רמות מחירים בפועל זהות לאלה של שכונות מקבילות בגבעתיים. אפילו בשכונת הגפן הממוקמת בצפון רמת גן והממומשקת למרכז העיר ורחוב ז'בוטינסקי, רמות מחירים מגיעות לכ-28 אלף ש"ח למ"ר. וכאמור השכונות שמורידות משמעותית את רמות המחירים ברמת גן, דוגמת נווה יהושע שבדרום העיר, מורידות את הממוצע ורמות המחירים בהן הינן בטווח שבין 20-24 אלף ש"ח למ"ר.

לשתי הערים גם שכונות צמודי קרקע מבוקשות, שבהן רמות המחירים אטרקטיביות ביותר ביחס לאלה של תל אביב. שיכון ותיקים המיתולוגי שבצפון רמת גן, רמת חן בדרומה, ומתחם צמודי קרקע במרכז גבעתיים(סמוך לגולומב/ריינס) משקפים רמות מחירים הנמוכות בכ-40 אחוזים ואף יותר לעומת וילה או קוטג' דומה בשיכון הקצינים בתל אביב או לחלופין אפקה/תל ברוך, מה שמהווה הזדמנות נדל"נית מעניינת למי שרוצה להישאר קרוב לעניינים אבל אין לו 10-15 מיליון שקל, אלא רק 6-8 מיליון.

שתי הערים עברו ועוברות בשנים האחרונות הליכים אינטנסיביים של התחדשות עירונית וכמות העסקות של תמ"א 38 הגיעה בשלב מסוים לכמחצית מהעסקאות החדשות. גם החלטת ראש עירית רמת גן החדש, כרמל שאמה-הכהן, לעצור בקשות חדשות לתמ"א 38, עדיין לא השפיעה משמעותית, זאת משום שכל פרוייקטי התמ"א נמצאו כבר בביצוע או לאחר אישור. העובדה ששתי הערים ממוקמות בלב גוש דן וחלקן ממש צמוד לתל אביב, הופכת את שתיהן, ובמיוחד השכונות ה"צמודות דופן" לעיר הגדולה, להזדמנות נדל"נית מעניינת בשנים הקרובות, זאת עקב הציפיה שפער המחירים יצטמצם. גם השכונות ה"דרומיות" של רמת גן דוגמת נווה יהושע, עמידר ורמת השקמה, עוברות כיום תהליכי התחדשות עירונית ובמיוחד פינוי בינוי והצפי הוא שרמות המחירים בהן יתאזנו עם השכונות היקרות יותר שבצמוד.

שני קווי הרכבת הקלה, הקו האדום הצפוי להיפתח בעוד כשנתיים וחצי ובהמשך גם הקו הסגול, יקצרו משמעותית את זמן הנסיעה משתי הערים למרכז תל אביב. הקו האדום ישפיע במיוחד על השכונות הצפוניות של רמת גן (חרוזים, הגפן, ראשונים, ותיקים) וכן ציר ז'בוטינסקי שבמרכז העיר וסביבותיו. הקו הסגול ישפיע יותר על השכונות הדרומיות הממוקמות מצפון ומדרום לציר אלוף שדה, הן בגבעתיים (רמב"ם, הרכבת) והן ברמת גן (נווה יהושע/עמידר, רמת השקמה, רמת חן).

כנ"ל תכנית קירוי "נתיבי איילון", בהנחה שאכן תקודם, ואשר תאפשר גישה רגלית ישירה בין תל אביב לבין שתי שכנותיה ממזרח.

לסיכום: שתי הערים, הן רמת גן והן גבעתיים, הן בהחלט בעלות פוטנציאל נדל"ני מעניין הן למגורים והן להשקעה. העובדה ששתיהן ממושקות לתל אביב, ובכל זאת פערי המחירים משמעותיים עד כדי כ-30-40 אחוזים פער בין שכונות צמודות דופן, דוגמת החרוזים והראשונים ברמת גן, או בורוכוב וגבעת רמב"ם בגבעתיים, לשכונות מקבילות בתל אביב, הופכת את שתיהן בהחלט ליעד מעניין. בד בבד, כאמור לעיל, פער המחירים הסטטיסטי של כ-13 אחוזים לטובת גבעתיים לעומת רמת גן, הינו בעיקרו פועל יוצא של שיכוני עולים, בעיקר בדרום רמת גן, היוצרים את עיקר הפער ואם נשווה שכונות מבוקשות בשתי הערים, אזי הפער כמעט ולא יהיה קיים כלל.

הצפי של משרדנו הינו שככל שהעבודות על קווי הרכבת הקלה יתקדמו וילכו, ובד בבד מימוש התכנית האסטרטגית לקירוי נתיבי איילון, מה שייצר ממשק ישיר בין ,מזרח תל אביב" לבין רמת גן וגבעתיים, פער המחירים בין העיר העברית הראשונה לבין שתי ערים אלה, ובמיוחד עם השכונות צמודות הדופן, ילך וייסגר, זאת למרות שתמיד "תג המחיר" של תל אביב, יהיה לו גם בעתיד "פרמיה" לא מבוטלת.


כותב המאמר הוא שמאי מקרקעין ומשפטן, לשעבר יו"ר לשכת השמאים ומבעלי משרד ז.כ. מחקר וסקרים

תגובות לכתבה(42):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 40.
  אין מה להשוות בכלל
  משה נמרודי 11/11/2019 09:40
  הגב לתגובה זו
  1 3
  כתבה לא קשורה למציאות, גבעתיים ב 7 דרגות מעל רמת גן, שתיהן בנות 98, לא בשנות ה 30 אלא בתחילת שנות ה 20 של המאה הקודמת. רמת גן עיר ללא מרכז, מלוכלכת, מלאת קומבינות, שכונות מצוקה ועברינות, גבעתיים זו העיר הכי טובה בארץ עם ראש העיר הכי טוב בארץ, לא כוחות בכלל.
  סגור
 • 39.
  כתבה ממומנת על ידי עיריית ר"ג
  יניב 10/11/2019 23:12
  הגב לתגובה זו
  6 1
  מספיק לגור שבוע ברמת גן ולאחר מכן שבוע בגבעתיים כדי להבין שגבעתיים 2 רמות מעל רמת גן, בכל המובנים האפשריים.
  סגור
 • 38.
  קירוי האיילון לא ישנה כלום
  dw 10/11/2019 11:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי שרוצה ללכת לת"א יכול לעשות את זה גם היום, דרך הגשר. מרחק ההליכה ישאר די דומה. זה סתם בזבוז של 2 מיליארד שקל, שישרפו בתרחיש רעידת אדמה קשה. חבל. יותר נכון זה לבצע מספר גשרים, שגם זריזים יותר לביצוע(תוך כמה שנים במקום שנות דור) וגם זולים משמעותית. הגשרים יספקו מענה טוב יותר לקישוריות מזרח/מערב, ויהיו די דומים לקירוי הבזבזני והמיותר.
  סגור
 • 37.
  הרבה סיבות : ניקיון,טיפוח,מבני ציבור איכותיים...
  מכיר טוב את הערים 10/11/2019 11:11
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כמו כן גבעתיים שוקקת גם בשבתות בניגוד לר"ג (כולל עם שאמה) שסגורה ולא מאפשרת למעשה לבתי קפה ומסעדות טובות להתפתח בה.
  סגור
 • 36.
  הרבה סיבות : ניקיון,טיפוח,מבני ציבור איכותיים...
  מכיר טוב את הערים 10/11/2019 11:10
  הגב לתגובה זו
  1 1
  1. גבעתיים הרבה יותר מטופחת ונקייה. 2. השירותים שהעיריה מספקת לתושב הרבה יותר טובים ולמרות שאין לה הכנסות גדולות ממסחר כפי שיש לר"ג 3.אוכלוסיה הרבה יותר מודעת ותובענית שגורמת לעיריה להתאמץ יותר 4. לגבעתיים הרבה יותר יציאות לכיוונים שונים מאשר ר"ג הפקוקה 5.התחדשות עירונית בגבעתיים נראית באמת כהתחדשות לעומת ר"ג שבונים בניינים מכוערים יותר מישנים. 6. ארנונה פר מ"ר נמוכנ יותר והתמורה גבוהה לעומת ר"ג. 7. אחוז משלמי הארנונה בגבעתיים גבוה משמעותית מזה של ר"ג יש עוד הרבה דברים אבל אני מרגיש מייד את ההבדל כאשר עובר בין הערים.
  סגור
 • טען עוד
 • 35.
  מחיר למ"ר
  לידיעה 10/11/2019 10:29
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מחיר בשכונת הגפן ומרכז רמת גן נע באזור 23 א למ"ר.
  סגור
 • 34.
  פקידי האוצר גאונים.ביבי גטון כלכלי .. והכלכלה על הפנים (ל"ת)
  מחיר הכסף 10/11/2019 07:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 33.
  גבעתיים עיר מעולה
  דניאל 09/11/2019 17:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קניון טוב, רחוב כצנלסון עובר מהפך, עיר קטנה שעוברים אותה ברגל, כיפית מאוד. רמת גן לא באמת זה תלוי שכונה ואין קשר בין השכונות בכלל.
  סגור
 • איזה מהפך עובר כצנלסון? (ל"ת)
  תושב כצנלסון 10/11/2019 13:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 32.
  אווי ווי זמיר
  ג'קי 09/11/2019 07:56
  הגב לתגובה זו
  3 1
  רמת גן עיר הפיגמות גועל נפש אחד גדול איכס גבעתיים עיר של גרושות זקנות איכס
  סגור
 • 31.
  רוצה השוואה מדוייקת תעשה השוואה למטרים האמיתיים
  אלף 08/11/2019 21:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בגבעתיים שטח הדירה בפועל קטן בהרבה מהשטח בארנונה. כי משלמים על שטחים משותפים. לא יודע איך זה ברמת גן
  סגור
 • 30.
  מה יקרה למחירי הדירות שבועת האג"חים תתרסק, נא לסמן בX
  אדם 08/11/2019 20:19
  הגב לתגובה זו
  3 2
  א.מחירי הדירות יפלו ב50% ב. מחירי הדירות יפלו ב45% ג.מחירי הדירות יפלו ב50% נא לסמן בX את התשובה הנכונה.
  סגור
 • בגדול איין בועה באגחים . יש תשואה נמוכה (ל"ת)
  ערן 09/11/2019 19:00
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 29.
  גם בכיתה ג2, אם לא נחשיב את ציוני
  100-20=80 08/11/2019 16:24
  הגב לתגובה זו
  2 1
  דן, יוסי ושמעון, יתקבלו ציונים נאים למדיי.
  סגור
 • 28.
  גרינברג שולמן ישלם הדשא אצל השכן ירוק יותר (ל"ת)
  לבנים חזקים וחכמים 08/11/2019 12:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 27.
  לא נורא שלמה גרינברג שולמן ישלם (ל"ת)
  התיק נחתך לשניים 08/11/2019 12:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 26.
  אזור תעשייה ענק מפעלי דגים ועורות ברסקי ייצוא הישות (ל"ת)
  ב"ב ר"ג גבעתיים 08/11/2019 12:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  בביג'אן ביצה וסמקא (ל"ת)
  מבול דגים וכרישים 08/11/2019 12:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 24.
  דור ההפלגה במים עזים ורבים עוטף ליטא (ל"ת)
  מבול דגים וכרישים 08/11/2019 12:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 23.
  הדג צדיק אין לשון הרע ולא חטא דור המבול שפכדן לים הגדול (ל"ת)
  מבול דגים וכרישים 08/11/2019 12:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 22.
  בני ברק משוש לב רבנייך עולם הבא בשערייך (ל"ת)
  מתקרבים לשמיים 08/11/2019 12:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 21.
  ברכות מים חיים עוטף ליטא מפעלי ברסקי ודגים (ל"ת)
  דגים דגים 08/11/2019 12:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 20.
  לא צריך תמ"א פינוי פיצוי כבר בשערייך (ל"ת)
  כרמל וניקיון העיר 08/11/2019 12:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 19.
  עזרה מן השמיים ,כל מגדלייך ישתחו ויכרעו ברך בפני מלך חי
  כרמל וניקיון העיר 08/11/2019 12:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  העולמים
  סגור
 • 18.
  אין צורך בקניות שפע שוק ודגים נהר שוקק חיים כרישים ונחש (ל"ת)
  עיראק עד הבית 08/11/2019 12:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 17.
  כרמל שמאע חוף מבטחים וסירות הצלה מתחת לבית (ל"ת)
  סאדם חוסיין לוזר 08/11/2019 12:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  מתחת למגדלים זרימה עזה ,צאצאיך ימכרו דגים למחייתם (ל"ת)
  סאמקה לשבת קודש 08/11/2019 12:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 15.
  נהר הפרת יקיף את ר"ג דגים בשפע כרמל שמאע BAY (ל"ת)
  העיראקים לא טועים 08/11/2019 12:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 14.
  אי אפשר לעבוד על כל הציבור כל הזמן
  לא פראייר 08/11/2019 11:54
  הגב לתגובה זו
  4 1
  איך דירת 100 מ"ר, שעולה לקבלן 400 אלף שקל,כולל מרכיב הקרקע. נמכרת במחירים הזויים 1,2-1,5 מליון.
  סגור
 • 13.
  יש היצע אדיר של דירות למכירה
  רונן 08/11/2019 09:55
  הגב לתגובה זו
  4 1
  אבל מעט עסקאות באופן יחסי. מה שאומר שהקונים עדיין יושבים על הגדר
  סגור
 • 12.
  כתבה מקצועית ומעניינת. תודה (ל"ת)
  שאפו 08/11/2019 09:02
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • 11.
  שתי הערים עלו לקרקע באותה שנה
  אדריכלית חיפאית 08/11/2019 06:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ומתוקף אותה תכנית בדיוק.
  סגור
 • 10.
  ערים מחללות שבת קודש סכנת השמדה
  כרמל שמאע BAY 08/11/2019 03:45
  הגב לתגובה זו
  0 5
  שארית פלטתך ידוגו דגים למחייתם בכרמל שמאע BAY
  סגור
 • 9.
  דירה = קורת גג
  דירה = קורת גג 08/11/2019 02:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  דירה = קורת גג
  סגור
 • 8.
  ערים ללא שבילי אופניים
  שימקה 07/11/2019 23:46
  הגב לתגובה זו
  3 0
  עולם שלישי.
  סגור
 • 7.
  דירונת קטנטנה וצפופה במחיר של וילה בניו יורק (ל"ת)
  8 07/11/2019 23:08
  הגב לתגובה זו
  5 3
  סגור
 • 6.
  ה"הקו האדום יפתח בעוד שנתיים וחצי" התפקעתי מצחוק
  הץ 07/11/2019 22:59
  הגב לתגובה זו
  9 1
  .
  סגור
 • 5.
  התמ"א הורידה את ערכה של רמת גן
  מירי 07/11/2019 22:46
  הגב לתגובה זו
  15 0
  חבל,בימי קריניצי היתה עיר הגנים, ירוקה ויפהפיה. עכשיו עיר הבלוקים, האבנים, האבק והחזירים.
  סגור
 • 4.
  שתי ערים מיותרות שחוץ מלפרנס עסקנים אין להן זכות קיעם (ל"ת)
  שולמן 07/11/2019 22:36
  הגב לתגובה זו
  10 6
  סגור
 • 3.
  ארז כהן טוען שרק 66% מהישראלים בעלי נכס, וזו שגיאה
  א 07/11/2019 22:33
  הגב לתגובה זו
  2 5
  כי הנתון הוא 72% . הלמ"ס בפירוש מדגיש שרק 66% טורחים לגור בנכס שבבעלותם, מה שאומר ש 6% ממשקי הבית רכשו דירה כי ראו בזה השקעה פיננסית, ובכלל לא משתמשים בה בתור בית יציב למשפחתם
  סגור
 • 2.
  חרוזים צפופה ומגעילה
  משה 07/11/2019 20:38
  הגב לתגובה זו
  7 0
  אי אפשר להשוות בכלל לבבלי
  סגור
 • 1.
  התיחסות למחירי נדל"ן ללא השפעת הריבית הנמוכה היא רדודה! (ל"ת)
  אדם 07/11/2019 20:37
  הגב לתגובה זו
  7 2
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות