אחרי התרסקות של 47%, מסתמן שינוי כיוון בכסף?

אריה גורן, אנליסט תחום סחורות ב-Bizportal, מתייחס למצבו הנוכחי של הכסף בעולם, הכדאיות והדרכים בהשקעתו
|
(1)
מחיר הכסף עלה בשבוע האחרון ב-5.64%, ונסגר במסחר בבורסת המתכות COMEX ביום שישי האחרון במחיר של 19.79 דולר לאונקיה. העלייה בשבוע האחרון באה לאחר שהכסף השלים ירידה בשיעור של כ-47% מהפסגה של 35.10 דולר לאונקיה ב-1 לאוקטובר 2012, והגיע לשפל של 18.55 דולר ב-27 ביוני השנה. מחיר הכסף הגבוה ביותר אי פעם נרשם ב-28 באפריל 2011, 49.81 דולר לאונקיה. יש לציין שבמחירים ריאליים מתואמים לאינפלציה היה מחיר הכסף גבוה אף יותר בעבר - בתחילת 1980, היה מחירו 41.5 דולר לאונקיה, שקול ל-109 בדולרים של ימינו.

הירידה בחודשים האחרונים במחיר הכסף באה במקביל לירידה במחיר הזהב. שתי הסחורות מתנהגות באופן דומה לאורך השנים, אבל בתקופה האחרונה הירידה במחיר הכסף הייתה בשיעור גבוה יותר מאשר בזהב כפי שאפשר להיווכח בגרף להלן. בעוד שבאפריל 2011 יחס מחיר הזהב לכסף היה 32.0 והממוצע הרב שנתי היה 50, ביום שישי האחרון הגיע יחס מחיר הזהב לכסף ל-64.5.

האם צפויה התאוששות לאחר הירידות הגדולות האחרונות במחיר הכסף, או שמא יש לצפות להמשך המגמה? סימנים רבים מעידים שבדומה למחיר הזהב, מחיר הכסף כבר רשם תחתית, וכעת, צפויה עלייה.

מנתונים האחרונים על מצב מלאי הכסף בבורסות הסחורות העיקריות, מתברר שמלאי הכסף בבורסת החוזים העתידיים של שנחאי צנח בכמעט 50% בשלושת החודשים האחרונים, מבורסה זו נמשכו 511 טון של כסף בתקופה זו. בבורסת המתכות COMEX בניו יורק לא היה שינוי משמעותי בחודשים האחרונים במלאי הכסף העומד על כ-5,000 טון, זאת למרות הירידה התלולה במחיר הכסף בתקופה זו. בדרך כלל ירידה חזקה במחיר סחורה מסוימת נובעת מעליית המלאים, אבל לא כך במקרה הנוכחי.

בנוסף, הביקוש הגדול למטבעות ולמטילי כסף להשקעה נמשך, וההתאוששות בכלכלה האמריקנית תביא בהכרח לגידול בביקוש לכסף למטרות תעשייתיות ולעלייה במחירו.

לכסף שימושים רבים בתעשייה. שימושים אלה נובעים מהתכונות המיוחדות שלו. הכסף הוא המוליך הטוב ביותר מבין כל המתכות לחשמל ולחום - תכונה המנוצלת באלקטרוניקה, בתאים סולאריים להפקת חשמל, במוצרי חשמל ובסוללות, והחזר האור של הכסף, החזק ביותר מבין כל המתכות, מנוצל להכנת מראות. הביקוש לכסף לתעשייה הוא הגדול ביותר מבין כלל הביקושים לכסף, וב-2012 היווה כ-44% מהביקוש העולמי לכסף. הביקוש העולמי לכסף לתעשייה עלה מ-349.7 מיליון אונקיות ב-2001 ל-465.9 מיליון אונקיות ב-2012.

לפי חברת המחקר למתכות יקרות GFMS של תומסון רויטרס, הביקוש לכסף לצורכי תעשייה יגיע ל-665.9 מיליון אונקיות ב-2015, כלומר עלייה שנתית ממוצעת בביקוש בשיעור 4.4%. השימוש התעשייתי בכסף הוא בתעשיית החשמל והאלקטרוניקה - 50.8% מצריכת הכסף למטרות תעשייה ב-2012. כמעט כל מוצר אלקטרוני מכיל כסף, החל ממעגלים מודפסים, מתגים ומסכי טלוויזיה. הכסף נמצא בשימוש גם במוצרי צריכה רבים כמו טלפונים סלולאריים ומחשבים.

התחום בו הביקוש לכסף גדל מאוד בשנים האחרונות הוא תאים סולאריים להפקת חשמל - 10.8% מצריכת הכסף המוערכת למטרות תעשייה ב-2012. כ-31 גרם כסף נמצא בכל לוח סולארי המותקן על גג הבתים. כ-90% מהתאים הפוטוולטאים, התאים הסולאריים הנפוצים ביותר, מכילים כסף.

לתרכובות של כסף יש אפקט המשמיד חיידקים, אצות, פטריות וסוגי נגיפים מסוימים, כך שיש לו שימושים רפואיים רבים בחיטוי ובמניעת מחלות. לאחרונה, מנהל התרופות של ארצות הברית אישר שימוש בציפוי כסף לצינורות נשימה לאחר שהוכח שהוא גורם להקטנת הסיכון בהדבקה בדלקת ריאות.

קצב הגידול בהפקת הכסף הגלובלית אינו מצליח להדביק את קצב הגידול בביקוש אליו למטרות תעשייה, 72% מהיצע הכסף העולמי השנה צפויים להגיע מכריית כסף ו-28% ממחזור גרוטאות כסף. קצב הגידול של הפקת הכסף העולמי ממכרות היה כ-2.4% בשנים האחרונות ושל הפקת כסף ממחזור היה 2.9%. מכיוון שקצב הגידול של הביקוש לכסף לצורכי תעשייה הוא גדול בהרבה - 4.4%, צפוי מחסור בכסף בעתיד ועלייה משמעותית במחירו.

שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו עליות תלולות. מדד הסחורות CRB של תומסון רויטרס/ג'פריס, עלה בסיכום שבועי ב-2.12%. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.

איך משקיעים בכסף?
בארץ נסחרת תעודת הסל "תכלית סילבר". באמצעות חשבון ב-ATRADEאפשר להשקיע באופן ישיר ונוח בכסף בשני הכיוונים: קנייה ומכירה.

קרן הסל הסחירה ביותר לכסף, iShares Silver Trust, נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול SLV. הקרן משקיעה בכסף ממשי, כך שביצועיה דומים לביצועי הכסף. הקרן סחירה מאוד, ודמי הניהול אינם גבוהים, 0.5% לשנה. לקרן יש גם אופציות "קול" ו"פוט" .

קרן הסל ProShares UltraShort Silver נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול ZSL. תשואת הקרן נמצאת ביחס הפוך למחיר הכסף כפול שניים, והיא מיועדת למי שצופה שמחיר הכסף ירד ושואף למנף את השקעתו. הקרן סחירה מאוד, ודמי הניהול גבוהים למדי, 0.95% לשנה.

מניית החברה הקנדית Silver Wheaton נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול SLW. לחברה חוזים ארוכי טווח לרכישת כסף במחירים נמוכים של כ-5 דולר לאונקיה ממכרות במקסיקו, שוודיה, פרו, ארצות הברית וארצות נוספות בהן הכסף הוא מוצר לוואי. החברה מוכרת את הכסף שרכשה במחירי הספוט לכסף בזמן המכירה. מכיוון שהרווח של SLW נובע מההפרש בין המחיר של קניית הכסף למחיר בו החברה מוכרת אותו, תביא ההשקעה במניה SLW לרווחים גבוהים מהשקעה בתעודת הסל SLV כשמחיר הכסף עולה, אבל גם להפסדים גבוהים יותר כשמחיר הכסף יורד.

*אריה גורן הוא מרצה בכיר בקורסים סחורות וחוזים עתידיים והשקעות בחו"ל במכללת MIBI ללימודי שוק ההון באונליין, www.mibi.co.il.

**אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של כסף או כל סחורה, או כלשהי.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  תודה שהזכרת.
  איציק 16/07/2013 15:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מתחת 20$ הכסף מתחיל להיות אפיק השקעה טוב לטווח בינוני-ארוך. כלומר יש עדיין סיכוי שירד אפילו עד 15$, אבל תוך שנה-שנתיים (בכפוף לשיפור בכלכלת הייצור העולמי) הוא יעבור את ה-30$. אני מכניס את הכסף לרשימת המעקב - אם הוא יורד לסביבות 15$ אני קונה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות