פוטנציאל המשך הפסדי ההון באג"ח הממשלתיות - מוגבל

רן שחר, מנהל השקעות ראשי, אלפא פלטינום ניהול השקעות, מתייחס להשפעותיו של נאום ברננקי האחרון על סקטור איגרות החוב
 | 
(5)
נאום ברננקי הוביל לגל ירידות מסביב לעולם, תוך עליית תשואות ממשלת ארה"ב לתשואה של 2.6%. כל זאת תוך הפסדי הון ניכרים למחזיקים באג"ח ממשלתי ארוך. נזכיר, כי לפני פחות מחודש, אג"ח זהה נסחרה בתשואה שקרובה ל-2%.

עליית התשואה לטווח ארוך פוגעת בכל ענפי המשק: גיוס חוב הופך יקר יותר לכל החברות, מה שמגדיל למעשה את עלויות המימון של החברות. במקביל, הריבית על משכנתאות בארה"ב הופכת להיות יקרה יותר - הריבית עלתה בחודש האחרון מרמה של 3.5% לכ-4.5%, מה שמקטין מהאטרקטיביות של לקיחת משכנתא ומצמצם בפועל את היקף העסקאות בשוק הדיור בארה"ב.

יש לצפות כי אם המשכנתא תמשיך לעלות, נראה נסיגה של מחירי דיור בארה"ב - דבר שיפגע בסיכויי ההתאוששות של הכלכלה האמריקנית. עליית מחירי הדיור בארה"ב משפיעה באופן ישיר גם על סקטור הפיננסים בארה"ב. ניתן לראות כי קרנות ריט למיניהן, המחלקות שוטף למשקיעים, ירדו בצורה ניכרת עקב עליית שיעורי ועלייה של עלות החוב.

אפיק נוסף שספג גל ירידות משמעותי הן קרנות אג"ח בדירוג השקעה (lqd) שירדו מתחילת השנה סביב 6%, תוך עליית התשואות לרמה של מעל ל-4.2% למח"מ ממוצע של 6.5 שנים. כיום, ניתן לרכוש אג"ח של hsbc לינואר 2021 (חוב משני) בתשואה של מעל 5%. אותה אגרת חוב נסחרה לפני שלושה שבועות בתשואה הקרובה יותר ל- 3.5%.

אנו סבורים כי הקטנת הזרמת הכסף לשווקים שצפויה להתרחש רק עם שיפור בכלכלת ארה"ב, תוך ירידת שיעור האבטלה לכיוון של 7%, לא תתקיים בתקופה הקרובה. לפיכך, פוטנציאל המשך הפסדי ההון באג"ח ממשלתיות ל-10 שנים מוגבל יחסית.

גם הסיכונים הגלובליים לא מאפשרים לברננקי לסגת לפי שעה מתוכנית התמריצים. אנו רואים עננים קודרים המגיעים מסין, שם קיים חשש אמיתי להתנפצות בועת האשראי. בשבוע האחרון הריבית בין הבנקים עלתה over night ליותר מ-12%, מה שמצביע על אפשרות של משבר נזילות בכלכלה השנייה בגודלה בעולם. גם באירופה אנו עדים לעלייה מתמדת בשיעור האבטלה, נתונים המגלמים המשך מיתון בכלכלת הגוש גם בשנה הבאה.

לסיכום, הסיכונים הגלובליים לא יאפשרו לברננקי לסגת מתוכנית התמריצים בעת הקרובה. על כן, המשך עליית התשואות באג"ח ל-10 שנים בארה"ב יחסית מוגבלת. בבחירה שבין רכישת אג"ח ממשלת ישראל למח"מ ארוך, לבין אג"ח קונצרניות בדירוג השקעה (בדולר) למח"מ זהה, אנו מעדיפים את האפשרות השנייה.

כמו כן, יש לקחת בחשבון את החשיפה הדולרית הקיימת ברכישה של אג"ח בודדת. ישנן בשוק ההון, קרנות נאמנות של אג"חים גלובליות מנוטרלי מטבע, אשר מנטרליים את החשיפה לשקל ובכך מגנים על המשקיעים מהשינויים במטבע המקומי.

*סקירה זו אינה מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. משקיע הקורא את הסקירה אינו יכול להניח כי הסתמכות על הדעות וההמלצות המובאות בה תיצור עבורו רווחים. הכותב סקירה זו או מי מטעמו עשוי לסחור להחזיק למכור את המניות המובאות בסקירה או חלק מהן. סקירה זו הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות או למכור מניות כלשהן. אין הסקירה מתיימרת להיות ניתוח מלא של כל העובדות הנזכרות בה. דעות המובאות בסקירה עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. כמו כן אין בסקירה על מנת להטיל חבות כל שהיא על חברת אלפה או באים מטעמה. לכותב האנליזה/לחברה יש עניין אישי בנושא. מתן השיווק אינו מהווה תחליף לשיווק המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  מחזק את דבריך
  מומחה גדול 30/06/2013 09:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המלצה שלי IBOXX שקלי (בונד עומלי שקלי)
  סגור
 • 4.
  אילו קרנות מתאימות לאסטרטגיה? (ל"ת)
  שולי 29/06/2013 15:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  כמה שטויות בטור אחד (ל"ת)
  עדיף לקרוא את הגילוי 27/06/2013 17:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  לא מסכים .
  ניר פ. 27/06/2013 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ממשלתי בדרך למטה
  סגור
 • 1.
  איזה קרן עושה את זה? (ל"ת)
  אלון 27/06/2013 14:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור