קרנות מחקות: על קרנות הנאמנות שהציבור לא מכיר

סיון ליימן, מנכ"ל כנען ייעוץ השקעות, מסביר מהן קרנות מחקות ומבאר את מהותן וכדאיות לציבור הרחב
 | 
(4)
במסגרת עבודתי אני נוהג לשאול את עמיתי לשיחה האם שמע/ה או יודע/ת על קיומן של קרנות מחקות, התשובה שאני מקבל היא תמיד שלילית. לפיכך, החלטתי לחשוף את הקוראים לכלי השקעה איכותי ואפקטיבי הנקרא "קרן מחקה".

מהן קרנות מחקות?
קרנות נאמנות מחקות הינן מכשיר השקעה המנסה לעקוב אחר מדד מסוים (מניות, וסחורות), באמצעות רכישת הנכסים המרכיבים את המדד בנאמנות עבור המשקיעים. להבדיל מתעודות הסל הקרנות המחקות אינן מתחייבות תשקיפית להשיג את תשואת המדד, אלא להשיג את התשואה הקרובה ביותר למדד (BEST EFFORT).

אותן קרנות קיימות בארץ משנת 2008, כתשובה של החברות המנהלות קרנות נאמנות לתעודות הסל. הסיבה לפריחה ולשגשוג בארץ ובעולם של מכשירים עוקבי מדדים, הינה שמעטים הם מנהלי ההשקעות המצליחים ב"ניהול אקטיבי" להשיג עודפת על מדדי המניות ואג"ח (בנטרול דמי ניהול ועלויות נוספות).

בעוד שתחום תעודות הסל בארץ גדל והתפתח בשנים האחרונות ומנהל סכום של כ-70 מיליארד שקלים בכ-430 תעודות סל ופיקדון, מנהלות הקרנות המחקות סכום זניח של כ-7 מיליארד שקלים וב-70 קרנות בלבד, ומהוות בקושי 4% מהיקף הנכסים בתעשיית קרנות הנאמנות - תעשיית קרנות הנאמנות כולה מנהלת כיום נכסים בהיקף כולל של 177 מיליארד שקלים.

יתרונות ההשקעה בקרנות המחקות
היתרון הגדול בהשקעה בקרנות המחקות הינו דמי הניהול. בשל התחרות העזה בתעשייה עוקבת המדדים, עומד שיעור דמי הניהול במרבית הקרנות המחקות על 0%. הסיבה לפטור מדמי הניהול בקרנות המחקות, הינה רצונן העז של חברות הקרנות לחדור לתחום ניהול הנכסים הפסיבי, שכן התחום צפוי לגדול השנה עם כניסתה הצפויה של הרפורמה בתחום תעודות הסל.

במסגרת הרפורמה יוכנסו תעודות הסל תחת חוק השקעות משותפות בנאמנות, בעוד הקרנות המחקות שאינן היום (נסחרות פעם אחת ביום לפי שער הסגירה) יהפכו להיות סחירות (קרנות סל) - שינוי זה בהחלט צפוי להגביר את שימוש המשקיעים בקרנות המחקות. יתרונות נוספים של הקרנות המחקות: אין בהן עמלת הפצה לבנקים, הדיבידנדים מושקעים חזרה בקרן ולכן יש דחיית מס ובמידה והקרן קורסת שייכים נכסי הקרן למשקיעים.

חסרונות ההשקעה בקרנות המחקות:
- הקרנות המחקות אינן מבטיחות את תשואת המדד (בנטרול עלויות).
- כיום אין קרנות מחקות על מדדים בחו"ל.
- קניית הקרנות המחקות כרוכה בעלויות קנייה ומכירה בבנק.

סיכום ומסקנות:
ציבור המשקיעים אינו מכיר את הקרנות המחקות, לכן נמנע עד עתה מלהשקיע בהן. כמו כן, למרות דמי הניהול האפסיים בקרנות המחקות, מעדיפים מנהלי התיקים והיועצים בבנקים לרכוש עבור לקוחותיהם תעודות סל בשל עמלות קנייה ומכירה גבוהות בקרנות - כמובן שאלה פוגעות בתשואת הנטו של הלקוח בקרנות המחקות.

יחד עם זאת, הרפורמה השנה בתחום תעודות הסל תוביל למסחר יומי בקרנות המחקות - דבר שיזניק את הקרנות המחקות. אך היות וקיימות לא מעט קרנות מחקות - כל אחת שונה מרעותה ובעלת אפיונים ספציפיים. מומלץ להתייעץ עם יועץ השקעות מומחה על-מנת לדעת באיזו קרן מחקה עדיפה ההשקעה, איש-איש בהתאם לצרכיו.

הכותב, סיון ליימן, הינו יועץ השקעות פרטי ויועץ פנסיוני ומנכ"ל כנען ייעוץ השקעות

* אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  דוגמה? שם? ביצועים?מה זה ? כתבת פירסומת לכותב? (ל"ת)
  ??? 30/01/2013 08:35
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 3.
  סימון
  משיח 29/01/2013 17:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מאמר לעניין. מדוע אין סימון ליד שם הקרן אם היא רגילה או מחקה? איך ניתן לזהות קרן מחכה. אודה על תשובה
  סגור
 • 2.
  "קצת" תיקונים
  תיקוני טעויות 29/01/2013 13:40
  הגב לתגובה זו
  6 1
  1.מחקות גייסו השנה יותר מתעודות סל 2.עמלות קניה ומכירה בקרנות מחקות ותעודות סל זהות 3.יש מחקות על מדדים בחו"ל (מגדל)
  סגור
 • 1.
  יפה ליימן, ביג לייק! (ל"ת)
  אמיר 29/01/2013 11:39
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור