מפוחדים מאירופה? הנה לכם כמה סיבות להתעניין במקסיקו

רונן מנחם, מנהל מחלקת ההשקעות והאסטרטגיה במזרחי טפחות, מציג חלופות מעניינות להשקעה בימים של משבר כלכלי מתגבר ואי וודאות מסוכנת
 | 
הכותרות הכלכליות עוסקות זמן רב במשבר באירופה ובהאטה בסין. אופפת אותן פסימיות ותחושה כי אין היכן להשקיע - מה שבטוח - יקר מדי, מה שזול - מסוכן מדי. באופן כללי זה אכן המצב. אך הדבר לא פוטר אותנו מלחפש חלופות. יקל עלינו למצוא אותן במקומות שרחוקים ממוקדי ההתעניינות. מקסיקו מהווה דוגמא טובה לכך.

כלכלת מקסיקו, המדורגת 13 בעולם, היא בין המצליחות. ברבעון הראשון של 2012 גדל התמ"ג המקסיקני ב-4.6% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד - הקצב הגבוה ביותר מאז הרבעון הרביעי של שנת 2010. המדינה נהנית מההתאוששות בארה"ב השכנה, המפצה על רפיון באירופה ובהזמנות בתוך מקסיקו. סחר חוץ נמוך עם גוש האירו ישחק לטובתה עד שזה יצא מהמשבר.

מצבה השפיר של הכלכלה משתקף היטב במדד מנהלי הרכש בתעשייה. בחודש שעבר התרחב המדד בפעם ה-13 ברציפות והיה מהיר מהממוצע ההיסטורי. זאת, תוך עלייה מרשימה בהזמנות החדשות (לרבות לקוחות חדשים והזמנות מחו"ל) ובסביבה העסקית של המפעלים. המדד המקדים המשולב של Conference Board התחזק בכ-3% במהלך ששת החודשים האחרונים (עד מארס), ולפי מנהליו הגיאות הכלכלית הנוכחית תימשך בתקופה הקרובה. עם זאת נציין, כי מקסיקו רגישה מאוד לתמורות בכלכלת ארה"ב. בשנת 2009 לדוגמא, השיל תוצרה 6.3%. יש לקחת זאת בחשבון.

האינפלציה במקסיקו אינה נמוכה, אך לא בעייתית. ב-12 החודשים האחרונים עלה 3.4%. יעד האינפלציה במדינה הינו 3% ±1%. המדד ללא מזון ואנרגיה (מדד הליבה) עלה 2.5% בתקופה זו ונמצא בחלק התחתון של היעד. הבנק המרכזי של מקסיקו (Banco de Mexico) לא נמצא כעת בלחץ ואם ייאלץ, יוכל בנקל להוריד את הריבית.

שער החליפין של הפסו כנגד הדולר פוחת 14.5% ב-12 החודשים האחרונים. לאחרונה תנודתיותו גבוהה, בגלל התנודות בשנאת הסיכון ובשוק הנפט העולמי. עם זאת, בתי השקעות שונים מעריכים כי הפסו ישוב לעלות בהמשך השנה ובשנים הבאות.

החוב הציבורי של מקסיקו נמוך - 44% תמ"ג. לשם השוואה, מדינות גוש האירו חותרות לרף של 60% תמ"ג. הגירעון הממשלתי היה גבוה מ-4% בשנת 2010 בצל המשבר, אך מאז הצטמצם, לפי קרן המטבע הבינלאומית ירד מתחת ל-3% תמ"ג בשנים 2012-2014. לכן, הממשלה יכולה בשלב זה להתקדם כמתוכנן להשגת איזון תקציבי בשנה הבאה.

הריבית במדינה הועמדה על 4.50% ב-17.7.2009. אין סיבה שתשתנה בתקופה הנראית לעין, אך אם ארה"ב השכנה תיקלע למשבר חוזר (נניח, בעקבות החרפת המשבר באירופה) תוכל הריבית לרדת. במדינות רבות בעולם הריבית נמוכה מאוד ולא ניתן להסתייע בה בהתמודדות עם משבר כלכלי.

במדינות רבות מוטרדים היום ממצב מערכת הבנקאות. במדינה הלטינית מספר תכונות שלפי מריל לינץ' מסייעות לה בהקשר זה - יתרות מט"ח גבוהות מאי פעם (155 מיליארד דולרים), קו אשראי גמיש אצל קרן המטבע הבינלאומית, מערכת בנקאית שכבר עומדת בתנאי באזל 3 (הלימות הון) ופיקוח טוב על יציבות המערכת. אותן תכונות תשמשנה כבולמי זעזועים טובים ביום סגריר.

שוק המניות המקסיקני תנודתי. ב-12 החודשים האחרונים הייתה בו עלייה בת 6%, אך בחודש האחרון השיל 4%. המדד מחזיק ברובו חברות מוצרי צריכה מתכלים, שירותי תקשורת וחומרי גלם. חברות עם זיקה לארה"ב נראות עדיפות בשלב זה.

התשואה לפדיון על איגרת החוב של ממשלת מקסיקו ל-10 שנים עומדת על 5.8%. לפני חודש עמדה על 6.1% ולפני שנה על 7.1%. למרות העליות האחרונות, האפיק מעניין, הודות לחוב ציבורי, גירעון ממשלתי נמוכים והיעדר חשש מעליית בשלב זה. סוכנות Standard & Poor's מדרגת את החוב בפסו A- ובמט"ח BBB. כאמור, המטבע תנודתי, אך מסתמנת התאוששות בהמשך השנה הנוכחית ובשנים שאחריה.

לסיכום, התמ"ג והפסו תנודתיים ורגישים למדי לזעזועים בכלכלה ובשנאת הסיכון העולמיים. עם זאת, מצבה של מקסיקו הוא בין המשופרים כיום. התמ"ג גדל בהתמדה ובקצב נאה, לחצי המחירים נמוכים ולממשלה ולבנק המרכזי מרחב תמרון גדול. עקום התשואה לפדיון מעניין וגבי שוק המניות מוצע להתמקד בחברות עם זיקה לארה"ב השכנה.

ברור לחלוטין כי טור קצר זה לא מהווה תחליף לבחינה מדוקדקת של ניירות הערך והחלופות הקשורות במקסיקו והתאמתם לצרכי הלקוח ופרופיל הסיכון שלו. מדובר באפיק שיכול לתבל תיק השקעות בחו"ל, לא להוות לו ליבה. אולם, ניתן לראות בו דוגמא לכך שגם בימים טרופים אלו יש חלופות מעניינות שניתן לשקול.

**לדאבוני, תקנות הייעוץ הכללי החדשות של אוסרות עלי להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה