הסיבות להמשך המגמה החיובית בשוק אג"ח הקונצרניות

סיון ליימן, מנכ"ל כנען ייעוץ השקעות, מצביע על הסיבות להגדיל השקעה באג"ח קונצרניות על חשבון פיקדונות ואג"ח ממשלתיות
 | 
(8)
המגמה החיובית המפעמת בשוקי המניות בארץ ובעולם מתחילת 2012 מורגשת היטב בשוק הקונצרניות - כך זינק מדד התל בונד 20 ב-4.16% מתחילת השנה, ואגרות-החוב הקונצרניות שאינן כלולות במדדי התל בונד עלו אף הן בצורה מרשימה.

להערכתי, מגמה זו תימשך. ישנם מספר גורמים העשויים לתמוך בהמשך העליות באג"ח הקונצרניות שאינן כלולות במדדי התל בונד. עומדת כעת על רמה של 2.5%. מדובר בריבית נמוכה מאוד במונחים היסטורים. מדד חודש מארס הגבוה (0.4%) סימן תחילת תקופה של מדדים גבוהים שכן גם מדדי אפריל - יוני צפויים להיות גבוהים. אולם החל מחודש יולי צפויים המדדים לרדת, כך שרמת האינפלציה הצפויה בשנה הקרובה תסתכם ככל הנראה ב-2.5% - גבוהה מהאינפלציה ב-12 החודשים האחרונים (1.9%) אך נמצאת בתחום יעד האינפלציה של הממשלה (1%-3%).

בנוסף, ההאטה במשק הישראלי, כפי שבאה לידי ביטוי בדוחות חברות המזון, התקשורת, הבנקים והנדל"ן - כמו-גם ההאטה בשיפור במצב המשק האמריקני והחשש מפני קריסת כלכלות נוספות בגוש האירו, כל אלו יגרמו לנגיד בנק ישראל לשמור על רמת הריבית הנמוכה במשק בחודשים הקרובים. סביבת ריבית נמוכה מובילה לריבית אפסית בפיקדונות הציבור בבנקים. עת הדבר מלווה בריבית ריאלית אפסית במשק - יוצא הציבור מהפיקדונות וקונה אג"ח קונצרניות.

הריבית הנמוכה במשק משתקפת היטב בתשואות הנמוכות באג"ח הממשלתיות. כך לדוגמא נסחר ממשלתי צמוד 0613 הנפדה בעוד כשנה בתשואה שלילית של 0.49% בעוד הנפדה בעוד כשנה (מק"מ 413) נסחר בתשואת ברוטו של 2.6%. בנוסף, תהליך הורדת הריבית ע"י נגיד בנק ישראל הסתיים, כך שלא ניתן לצפות לרווחי הון באפיק הממשלתי לפחות בשנה הקרובה.

לעומת זאת, כתוצאה מירידת הכנסות המדינה צפוי גרעון הממשלה להתרחב. כדי לממן את החוב עלולה המדינה להגדיל את הגיוסים באג"ח הממשלתיות, דבר שיגרום לעליית תשואות באג"ח הממשלתיות ולהפסדי הון למשקיעים.

מתחילת השנה ניתן לראות התאוששות של ממש בשוק ההנפקות. אם ברבעון הראשון של 2012 ניתן היה לראות בעיקר הנפקות של חברות בעלות דירוג גבוה (בנקים וחברות נדל"ן ותקשורת גדולות), מתחילת אפריל אנו רואים יותר הנפקות של חברות בדירוג בינוני ונמוך - דבר המעיד על ביקוש הולך וגובר לאג"ח קונצרניות מצד הגופים המוסדיים והציבור.

העדכון האחרון במדדי התל בונד העלה משמעותית את משקל הבנקים במדד. כך גדל משקל הבנקים במדד התל בונד 20 מ-42% לכ-65% - זינוק של 55%. עלייה דרמטית זו במשקל הבנקים במדד התל בונד 20 הורידה באופן משמעותי את תשואת המדד מ-3.32% ברוטו לפני השינוי ל-3.00% ברוטו כיום. כך צנח גם הפער בין תשואת המדד לממשלתי במח"מ דומה מ-2.42% ל-2.06% בלבד- ירידה של 15% בפער.

בשנת 2011 איבדו אג"ח קונצרניות רבות (בדירוגים בינוניים, נמוכים ואג"ח ללא דירוג) עשרות אחוזים מערכן וזאת בשל החשש מפני יכולת החזר החוב של אותן חברות והנפילה במחיר אג"ח גרם לזינוק בתשואת אג"ח של אותן חברות. מתחילת 2012, כאשר מתברר שלא חלה הרעה ממשית ביכולת ההחזר של החברות אנו רואים תיקון חד במחירי אג"ח, הבא לידי ביטוי בירידת התשואות באג"ח אלו.

הסדר חוב ב{דלק נדלן}: התקדמות המשא ומתן בין חברת דלק נדל"ן שבשליטת יצחק תשובה לבין הגופים המוסדיים, לאחר שהמגעים בין הצדדים כבר עלו שירטון, מעלה את הסבירות להסדר חוב המקובל על שני הצדדים. נתון זה מגביר עוד יותר את האופטימיות של המשקיעים ביחס לשוק אג"ח הקונצרניות.

הבורסה צפויה להשיק 3 מדדי תל בונד חדשים בתחילת מאי - מדד תל בונד צמודות , תל בונד צמודות בנקים ותל בונד צמודות יתר. כניסתם של המדדים החדשים, תוביל להשקת תעודות סל חדשות על המדדים, דבר שיגדיל את הסחירות והנזילות באג"ח הקונצרניות מצד אחד, ותגדיל את חשיפת המשקיעים המוסדיים והציבור לאג"ח אלו, מצד שני.

דעה אישית: לאחר שפירטתי את הסיבות - אני שב וטוען כי השוק המעניין ביותר בבורסה בת"א נכון לעת הזו אינו שוק המניות אלא שוק אג"ח הקונצרניות שאינן כלולות במדדי התל בונד.

הכותב, סיון ליימן, הינו יועץ השקעות פרטי ומנכ"ל כנען ייעוץ השקעות

* אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  לדבריך החזקת אג" ח ממשלתיות בפיזור צמוד ושקלי
  יוני 24/04/2012 15:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עדיף פחות מאחזקת מק" מ? אנא הסבר.
  סגור
 • תשובה ליוני
  סיון ליימן 24/04/2012 20:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ממש לא. אני ממליץ על השקעה באג" ח שקליות בינוניות ( טווח פרעון 2-5 שנים) ואינני ממליץ על השקעה באג" ח ממשלתיות צמודות כיוון שהתשואה בהם נמוכה ואינה מעניינת.כתחליף לממשלתי צמוד אני מציע לקנות אג" ח קונצרניות צמודות בדירוג גבוה- לדוגמא בנקים וחברות ביטוח שמועד פדיונן מעל 5 שנים.
  סגור
 • 3.
  סיון מתי לדעתך...
  שי 24/04/2012 15:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נראה עליית תשואות משמעותית בשחרים הארוכים כתוצאה מהרחבת הגירעון הממשלתי? לא לשכוח גם שהשחרים הארוכים פה מושפעים בעיקר מהתשואות באג" ח הארוכות בארה" ב. תודה!
  סגור
 • תשובה לשי
  סיון ליימן 24/04/2012 20:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני צופה עליית תשואות מתונה בשחרים הארוכים בשנה הקרובה כתוצאה מהגדלת הגירעון הממשלתי ועליית הריבית במשק. לכן מומלץ להשקיע בשחרים לטווח הבינוני- משך פידיון 2-5 שנים.
  סגור
 • 2.
  תן דוגמאות לאגחים
  רם 24/04/2012 10:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תן דוגמאות לאגחים מחוץ לתל בונד שמענינים לדעתך ?
  סגור
 • תשובה לרם
  סיון ליימן 24/04/2012 15:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דוגמאות לאגח: אביב ארלון אגח ג, אפריקה נכסים אג" ח ה. אג " ח נוספות ניתן למצוא בכתבות קודמות שלי באתר
  סגור
 • 1.
  מתי לדעתך רבית תעלה (ל"ת)
  שרון 24/04/2012 10:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תשובה לשרון
  סיון ליימן 24/04/2012 10:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להערכתי הריבית תעלה לקראת סוף השנה.
  סגור