מחיקות? כשנגיע לגשר...

אורית לוין, אנליסטית בנקים וביטוח, מתייחסת לשני הבנקים הגדולים בארה"ב וולס פארגו ובנק אוף אמריקה, ומצביעה על ההבדל המהותי ביניהם
 |  (4)
וולס פארגו הינו בנק משכנתאות אמריקני מוביל, החביב ביותר על משקיעים ואנליסטים כיום. מכפיל ההון שלו, 1.4, גבוה בהרבה מממוצעו בענף. מנייתו היא בין הבודדות בענף שעלו בשנה האחרונה.

לכאורה, וולס פארגו ובנק אוף אמריקה, המצליח פחות, החלו בנקודה זהה. שניהם מובילים בתחום המשכנתאות ושניהם התקדמו על ידי רכישה גדולה: בנק אוף אמריקה רכש את Countrywide ערב משבר 2008, ווולס פארגו רכש והציל מקריסה את Wachovia, על משכנתאותיו הרעילות.

תיק האשראי של Wachovia כלל בעיקר משכנתאות מסוג "Pick a Pay": משכנתאות המאפשרות ללווה שלוש דרכים לתשלום החודשי: ללא קרן, החזר מינימום חודשי (המתעדכן מדי שנה), או קרן וריבית. הלוואות אלו נחשבות גרועות ביותר וחובן האבוד אדיר. זאת, כי רוב הלווים בחרו בהחזר מינימום חודשי ונהנו, בימי הגאות בשוק הנדל"ן, מדירות העולות בהרבה על יכולתם הכלכלית. החזר המינימום החודשי יכול היה להיות נמוך מגובה הריבית, בפרט אם הלווה פיגר בתשלומיו וצבר קנסות. לכן, לאחר הרכישה, מיהר וולס פארגו לצמצם תחילה את אותן המשכנתאות.

לפי דוחות וולס פארגו, תיק האשראי הנמצא בחיסול (עומד למכירה ו/או למחיקה) הצטמצם מ-350 מיליארד דולר ב-2008 ל-112 מיליארד ב-2011. בתווך, הלוואות Pick a Pay ירדו מ-95 ל-65 מיליארד דולר. עם רכישת Wachovia, מחק וולס פארגו את רוב האשראי הבעייתי בתיק ה-Pick a Pay של Wachovia. בתוך שנתיים נמחקו במסגרת זו 28 מיליארד דולר, אך חלק גדול מהאשראי שנותר הפך בעייתי אחר כך.

בוולס פארגו החליטו להסתכן ולאמץ דרכים יצירתיות יותר למנוע מחיקות נוספות. הם פנו ללווי Pick a Pay והציעו להם להימצא במסלול של ריבית ללא קרן. הם הניחו, כי מצב שוק הדיור ישתפר, ערך הדירה יעלה, ההחזר יהיה דומה לגובה שכר הדירה באזור והלווה יוכל לפרוע את חובו דרך מכירת הדירה.


מקור: דוחות כספיים, וולס פארגו, בשנים 2008-2011, יחידת השקעות ואסטרטגיה, בנק מזרחי-טפחות.

עד כה זה לא קרה. הדירות המדוברות נמצאות בקליפורניה, אזור בו ירד מחירן עשרות אחוזים ובעלי הדירות הם אלו שלא היו יכולים להרשות לעצמם לרוכשן מלכתחילה. אם השוק לא יתאושש בתוך חמש-שש שנים, עלולים חלק מהלווים לשקול מחדש את החלטתם ולא להחזיר חוב הגבוה מערך דירתם, אז ייקלע וולס פארגו לבעיה גדולה ויתרת חובו, 65 מיליארד דולר, תהיה בסכנת מחיקה.

המשקיעים מתבוננים בינתיים בנתונים היבשים: הבנק דיווח אשתקד על רווח של 15.8 מיליארד דולר, להון של 11.9% ושיעור מחיקות ועיקולים הנמוך בענף. דומה כי הפרטים "הקטנים" של היקף המחיקות הפוטנציאליות מטרידים אותם פחות כעת.

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  בקיצור מדובר בבלוף אחד גדול.
  זיו 11/04/2012 19:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכתובת על הקיר: סופם של הבנקים האלה להתמוטט כאשר הלווים לא ישלמו יותר.
  סגור
 • 3.
  בקיצור וולס פארגו זה בעצם קרן על נדלן ב - CA
  אלון 11/04/2012 09:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם זה כל כך רע בעידן שכולם מציעים לקנות נדל" ן בארה" ב? למעשה מדובר פה על תיק השכרת נדלן הכי טוב שיש בשוק (כל הנכסים מושכרים, אין עלות תחזוקה והדירים לא מתחלפים).
  סגור
 • 2.
  האם הבנקים יעכבו את שוק הדיור בארה" ב?
  המנטליסט 11/04/2012 09:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום, חג שמח ותודה על עוד טור מחכים. נדמה לי שבטוריך את מציינת מדי פעם שהתנהגות הבנקים כשלעצמה תרמה לעליות מהירות מדי שהביאו למשבר בשוק הדיור בארה" ב. מה לגבי הכיוון ההפוך? האם יכול להיות שהבנקים העוסקים במשכנתאות יהוו גורם שיגביל את ההתאוששות בשוק הדיור בארה" ב, בגלל מצבם? האם צעדים שהם יצטרכו לנקוט כדי לשפר את מאזניהם יעכבו התאוששות כזו? בברכה.
  סגור
 • 1.
  PCI PICK A PAY
  יניב 11/04/2012 09:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי אורית, העלת נקודה מעניינת. רשמת ש" חלק גדול מהאשראי שנותר (בהתייחס לתיק שנרכש מוואקוביה) הפך בעייתי אחר-כך" . בתיק ה PCI שנרכש מוואקוביה נותרו 29 מיליארד דולר. בטבלה 18 בדוח השנתי Table 18: Changes in Nonaccretable Difference for PCI Loan אפשר לראות שמול יתרה זו של 29 מיליארד ישנם עדיין 9 מיליארד של הפסדים שיכולים להיספג ברזרבה שוולס בנתה בזמן הרכישה. נוסף על כך, בטבלה 19 בעמוד אחר כך וולס שיערכה מעלה את ההלוואות האלה בגלל עלייה באיכות האשראי שלהן כך שהאיכות טובה יותר ב 2.3 מיליארד דולר מהמצופה. במצגת של הדוח הרבעוני האחרון אפשר לראות ש67% מ29 המיליארד האלה מקורם בקליפורניה. כלומר 19 מיליארד שמולם יש 9 מיליראד של רזרבה לחובות אבודים. בכדי שPICK A PAY שהזכרת יפגעו ברווחים של וולס צריך שאחוזי חדלות הפירעון בתיק בקליפורניה יהיו כמה עשרות אחוזים. מניסיון העבר, הסיכוי לתרחיש כזה מאד נמוך בעיני, במיוחד בהינתן השיערוך מעלה של ערך התיק בתום הרבעון האחרון. אשמח אם תבססי קצת יותר את הטענה שההלוואות האלה יובילו להפרשות חומ" ס שיפגעו בדוח רו" ה (כלומר, מעל הרזרבות). תודה וחג שמח יניב
  סגור