ב-S&P חתכו את הדירוג של צרפת - האם זו רעידת אדמה?

אורי גלאי, מנכ"ל סיגמא בית השקעות, כותב על הורדת הדרגה של צרפת והשפעותיה על השוק העולמי
|
(1)
במהלך סוף השבוע מימשה סוכנות הדירוג הבינלאומית S&P את אזהרותיה מהחודשים האחרונים, והורידה את דירוג האשראי של צרפת בדרגה אחת יחד עם עוד 8 מדינות אירופיות, ביניהן איטליה וספרד. כעת עומד דירוגה של צרפת לראשונה בהיסטוריה מתחת לרמה מושלמת ברמה של AA+. הורדת הדירוג הגיעה אחרי תקופה ארוכה של בחינת השפעת משבר החוב האירופי על הכלכלות האירופיות הגדולות ע"י סוכנות הדירוג וחמישה חודשים אחרי שאותה סוכנות הורידה גם את דירוג האשראי המושלם של ארה"ב בדרגה אחת.

הפחתת הדירוג של ארה"ב נעשתה בעיקר ממניעים פוליטיים ולא הייתה לה השפעה על מחיר החוב (בפועל מחיר החוב המשיך לרדת לאחר ההפחתה). אבל השווקים הגיבו בירידות שערים חדות במניות ובאג"חים הקונצרניות. המקרה הצרפתי שונה. הפחתת הדירוג הצרפתית מתבססת על מידע, נתונים כלכליים והעובדה שהשפעת המשבר הכלכלי האירופי על צרפת משמעותית. לכן עשויה להיות לה השפעה על מחיר החוב של צרפת, אם כי ההשפעה כנראה לא תהיה גדולה. ביום שני צפויה צרפת להנפיק בהיקף של כ-9 מיליארד אירו, מה שישמש כמבחן הראשון בעידן הדירוג החדש. הצלחת ההנפקה תלמד על בגרות השוק והלך רוח חיובי בשווקים.

כמו כן, בתחילת השבוע נלמד איך יגיבו השווקים להודעה כאשר סביר שנראה השפעה שלילית קצרת טווח, אך לאחר מכן הנתונים הכלכליים ישובו לקבוע את מגמת השוק. בסופו של דבר הכלכלה האמריקנית ממשיכה לתת את הטון, שכרגע חיובי. הצמיחה בארה"ב נמשכת, האבטלה יורדת ונתוני מאקרו נוספים ממשיכים להיות חיוביים מחודש לחודש. למרות שרבים הספידו את הכלכלה הגדולה בעולם, היא זו שבאמת קובעת את כיוון השווקים למרות התנודתיות שמגיעה על בסיס החדשות מאירופה.

אנו נמצאים בעיצומה של תקופה חיובית בשווקים שנמשכת כבר מספר שבועות. בכלכלה לא השתנה הרבה אבל האווירה השתנתה לטובה. מה שידוע היום היה ידוע גם לפני חודשיים, ובכל זאת הימים יותר רגועים ובמגמה חיובית. גם הפחתת הדירוג של צרפת ומדינות אירופיות גדולות נוספות לא תפגע כנראה באווירה ובוודאי לא תשנה את המצב הכלכלי.

אחרי טעויות הדירוג הרבות במהלך משבר 2008 והפחתת הדירוג מעוררת המחלוקת של ארה"ב בשנה שעברה, ההתייחסות של המשקיעים לסוכנויות הדירוג הפכה מסוייגת יותר ואמינותן נפגעה. למרות זאת תפקידן ומקומן של הסוכנויות בכלכלה ובשוק ההון העולמי נותר משמעותי מאוד. לדירוגי האשראי השפעה אדירה על יכולתן של חברות ומדינות לגייס כספים ולשרוד. אנו כמשקיעים צריכים להשתמש בדירוג האשראי כפרמטר אחד מיני רבים שיש לבחון בבואנו להשקיע. יש לזכור שסוכנויות הדירוג טועות לא פעם בדירוג שהן נותנות. טעויות דירוג אלו מייצרות עיוותי מחיר באגרות חוב שהמשקיע הנבון ישכיל לנצל.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  תמיד עשיתי הפוך ממה שהוא אומר זה מתכון להצלחה (ל"ת)
  משה 16/01/2012 07:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות